Dejte nám křídla

Česko, 2012, 4 h 20 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(5)

Série exkluzivních historických dokumentů o čs.letectví- hrdinství našich letců na pozadí historie vojenského letectví. Poprvé uvidíme, jak skutečně proběhly slavné bitvy našich letců, díky moderním animacím, svědectvím, unikátním archivům a vytváření „filmových“ materiálů z fotografií, rozpohybovaným díky novým technologiím. Z poznámek a kreseb, zachycených v leteckých denících leteckých es tvůrci seriálu zrekonstruovali jednotlivé souboje a události. Poznáme příběhy prvních čs. vojenských letců, kteří někdy až překvapivě zasáhli do dějin. Kdo ví, že prvním letcem, který v historii bombardoval, byl Čech? První díl zachycuje úplné začátky létání a první používání létajících strojů k bojům. Z průkopníků a nadšenců se postupně stali hrdinové a učitelé záchranců Evropy. (Česká televize)

Recenze uživatele Skymaster k tomuto seriálu (1)

Dejte nám křídla (2012)

Velmi dobrý seriál o prvních třiceti letech našeho armádní letectví. Přestože animované sekvence by jen stěží snesly srovnání se současnou produkcí takovéh druhu na západě (letecké bitvy jsou jak vystřižené ze Šturmovika ;-)), můžeme, myslím, ocenit, jak se autorům povedlo podat tuto tématiku i té absolutně nejširší divácké základně. Ne že by si zde na své nepřišel i zasvěcenější divák, toho ale občas zamrzí občas nápadně nekritický přístup k faktům a přehnaná generalizace. Tyto nedostatky jsou však jen malou daní za to, že u nás konečně mohl dokumentární seriál tohoto formátu vzniknout a poukázat tedy vedle hrdinů válečných velmocí také na výjimečné Čechoslováky za kniplem v kokpitu i s perem a kružidlem za rýsovacím prknem. ()