Reklama

Reklama

Dejte nám křídla

(seriál)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2012, 4 h 20 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Série exkluzivních historických dokumentů o čs.letectví- hrdinství našich letců na pozadí historie vojenského letectví. Poprvé uvidíme, jak skutečně proběhly slavné bitvy našich letců, díky moderním animacím, svědectvím, unikátním archivům a vytváření „filmových“ materiálů z fotografií, rozpohybovaným díky novým technologiím. Z poznámek a kreseb, zachycených v leteckých denících leteckých es tvůrci seriálu zrekonstruovali jednotlivé souboje a události. Poznáme příběhy prvních čs. vojenských letců, kteří někdy až překvapivě zasáhli do dějin. Kdo ví, že prvním letcem, který v historii bombardoval, byl Čech? První díl zachycuje úplné začátky létání a první používání létajících strojů k bojům. Z průkopníků a nadšenců se postupně stali hrdinové a učitelé záchranců Evropy. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

pidla 

všechny recenze uživatele

Nuda a šeď. Další příklad veřejnoprávního rozmělňování a ředění témat - dva možná tři díly by mohly být nabité informacemi a mohly by mít dynamiku, spád a tempo. Takhle je to rozvleklé - místy patetický, většinou ale nezáživný komentář čtený jakýmsi uspávačem hadů je ilustrovaný stále stejnými animacemi jak z levné počítačové hry. A ten nápad promítat archivní záběry na plátno kdesi v oblacích je po pár minutách přímo otravný. (Problém transformace formátu 4:3 archivů do formátu 16:9 dokumentu by se dal jistě řešit s větší invencí.) Kdo chce vidět jak vypadá dobrý dokument tohoto typu ať se podívá třeba na cyklus o letadlové lodi Enterprise - to má grády! ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jednou za čas neuškodí připomenout si vkusnou formou doprovozenou slušným technickým zpracováním ty, kteří narozdíl od nás museli skutečně něco riskovat a něco bránit. Právě naopak. Tato dokumentární série ale není jen o úloze našich letců v Bitvě o Británii - vypráví o letectví v českých zemích od jeho počátků až po konec druhé světové války. Bez výjimky tak činí se zaujetím a úctou, jež hrdinům, pro které morálka a čest nebyly jen jakýmsi heslem pro zaštítění se před novináři, právem přísluší. Deníkové zápisy čtené při animovaných průletech mraky jsou svým způsobem magické a jakoby z jiného světa, ale pokud to někde mělo své místo a význam, pak je to tady. Kombinaci dobových materiálů s počítačovými animacemi a hranými záběry (které jsou vždy bez zvuku) se tu podařilo výborně vyladit a Jiří Žák je více než důstojným vypravěčem příběhů fascinace létáním a odvahy, která měla často fatální následky. A jestli chce někdo na tomhle místě rýt do toho, že animace je málo animovaná a počítače jejích tvůrců byly málo počítačové, ať se dívá na Avatara nebo Trona a ne na dokumenty, anebo ať si pustí v tomhle ohledu extra tristní Souboj Vojevůdců, který američtí producenti v roce 2002 vybavili animačkami jako z roku 1994. Nemám výhrad, Dejte Nám Křídla jsou podle mne jedním z nejpoctivěji zpracovaných a nejpoutavějších historických dokumentů tuzemské výroby. 90% ()

Reklama

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Mírně nepřehledný obsah se spoustou informačního balastu v osvětově agitačním zpracování pro adolescenty s archaickým přednesem jako z Pionýrské jitřenky. Rozhodně nejde o "exkluzivní historický dokument" !! Přes úctyhodný záměr a přiměřeně zvládnutou kombinaci hraného dokumentu s leteckými animacemi promarněná šance. Autoři bohužel často "nedosáhli" ani na zvládnutí české terminologie. Čest letcům. ()

route60 

všechny recenze uživatele

Cením si práce tvůrcu kteří s velkým nadšením natočili tento dokument ano animace není nejlepší a na české poměry je výborná ale to pro mě osobně není ani trochu důležité, hlavní je přeci ukázka vzniku vojenského letectví a jeho historie v českých zemích, musíme si vážit všech českých a slovenských letcú kteří bojovali a mnohokrát obětovali svoje životy pro náší svobodu. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Naprostý souhlas s deadzygote. Jak říká slavný citát: ,,I kdyby se již nedostávalo sil, již samotna vůle jest hodna chvály''. Těchto filmů, seriálů, zkrátka čehokoliv je jako šafránu. O vývoji našeho letectví jich je vůbec pomálu. Všem těm klukům dlužíme strašně moc, hlavně těm ze západní fronty, kterejm po jejich slavném návratu náš zaprděný lid s komanči v čele vymáchal jejich modré uniformy v hovnech a uranovejch slujích.... Nevím komu tu animace přijdou jak z levné počítačové hry. Dle mého jsou na slušné úrovni a jsem mile překvapen, že toto vzniklo u nás! Mimochodem už jste v nějakém jiném dokumentu viděli animované souboje Wellingtonů a jejich noční nálety? Já tedy ne, natož s našimi osádkami!!! Ano, orlice zkrátka nestačila na našeho lva. Díky všem těm statečným letcům. * * * * ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama