Divergence

• USA Divergent (více)

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat. (Bontonfilm)

S.Quentin QUALE

Koukatelné sci-fi, které je pro mě díky očekávání srágory příjemným překvapením. Nemůžu říct, že jde o nějakou pecku, ale i přes tučnou stopáž mě divergenti dokázali pohodlně zaujmout a udržet si mou pozornost. Neil Burger vzbudí v divákovi šikovně zvědavost hned v začátku, z čehož potom těží po zbytek filmu, čímž bych zhodnotil více než první půlku filmu jako lepší. Zbytečné obavy jsem měl z neznámých tváří, protože hlavní dvojce, resp. hlavní hrdinka, je velice sympatická, takže jsem neměl problém jí fandit a nechat se místy i lehce napnout. Ale abych jen nechválil, tak celý film je zbytečně light množstvím krve počínaje, přes žádné zvraty, až po pár logických kiksů. Celkově je to tak na 3,5*, přičemž z milého překvapení dávám čtverec, ale například Enderova hra se mi líbila z této přizdiseroucí sorty o kousek víc. 70% ()

Allien.9

Post-apokalyptický svět (respektive Chicago... XD) rozdělený do pěti frakcí, který by nemohl fungovat, ani kdyby se jeho "autoři" na hlavu stavěli. Existují v něm totiž pouze zemědělci ručně obstarávající potravu (Mírumilovní), prostě žijící samaritáni zastávající funkci doktorů z roku nebreč, jimž byla pro jejich nesobeckost dána výsada frakcím "vládnout" (Odevzdaní), "lehce" namyšlení knihomolové zabývající se - vzhledem ke stupni vývoje společnosti - totálně nepotřebnými věcmi (Sečtělí), zákonodárci, matky a otcové zavedeného systému, trpící velikážským komplexem a pocitem, že to oni by měli vládnout (Upřímní) a anarchisticky vyzerající policie (Neohrožení) s úkolem... Co mají vlastně za úkol? Stanovená pravidla se neporušují, Divergenty od ostatních nerozeznají a lidí / bezdomovců, kteří byli z frakcí vyloučeni (převážně jimi samotnými XD), si většinu času nevšímají. Kromě, podobně jako třeba Komunismus, nereálného penta-systému se může "Divergence" pochlubit také tou nejklišovatější romantickou linkou, jakou si lze představit (totéž platí i o lince týkající se rodiny a "velkého rozhodnutí" hlavní hrdinky, ale nebudu zbytečně spoilerovat), snadno zaměnitelnými vedlejšími postavami, spoustou nablblých a (nechtěně?) dvojsmyslných dialogů a záporačkou, která je (snad jako jediná) naivně přesvědčena, že za připravovanou čistkou stojí dobro společnosti a nikoli osobní prospěch některých jedinců. Tak proč 4*, ptáte se? Protože tohle je přesně ten typ filmu, který je tak blbý, až je skvělý, respektive zatraceně chytavý (nehledě na to, že je dobře udělaný a má povedený soundtrack), takže na další díl se více než těším. Mně dosud neznámá Shailene Woodley zaujala (čekám podobný kariérní boom jako v případě Jennifer Lawrence) a Theo James se mi snad konečně vryl do paměti (prozatím se mu to nepovedlo ani prostřednictvím mého milovaného "Underworldu"), ale nejlepší byl stejně evil Jai Courtney. P.S.: Ano, "Divergence" je svým způsobem skutečně něco mezi "Hunger Games" (***) a "Stmívaním" (*), z prvního má příběh (mladá dívka a její nečekaná transformace v hrdinku, boj proti systému, náhlé city ke spolubojovníkovi atd.), z druhého přeslazenost (např. tupé zaláskované pohledy). Milostného trojúhelníku a dalších pí*ovin jsme ale naštěstí ušetřeni, takže když film budete brát s rezervou... může se vám... tak jako mně... líbit.:-) ()

misterz

Najviac ma oslovil samotný opis a predstava utopistického sveta, kde sa ľudia delia do akýchsi frakcií na základe svojich schopností alebo nadania. Problém nastane až vtedy, keď niekto nezapadne ani do jednej z nich, alebo naopak, mohol by patriť do každej - je divergentný. Takže nápad celkom fajn. Dejová linka síce nebola bohviečo, ale ani veľmi nenudila. Horšie to bolo s atmosférou, v tejto tématike som zvyknutý na niečo celkom iné, tu bola "len" taká typická teenegerovská a na takú musím mať náladu. Ale dobre, dajme tomu. Celý čas som bol preto rozhodnutý dať štyri hviezdičky, ale potom prišiel koniec a ten všetko pokazil. Záverečné akcie sa premenili len na zhluk nelogických postupov a absurdného milosrdenstva. Nechcem spoilovať, nech si to každý posúdi sám. Takýto koniec by sa dal chápať snáď iba vtedy, keby sa plánovala dvojka. Ale v tom prípade by som aj tak prepracoval posledných pár stránok scenára, pretože takto to vyznieva strašne neprirodzene, umelo. Pripadá mi to, ako keby niekto narýchlo zbúchal záver, len aby bolo možné pokračovanie. Škoda. 65/100 ()

mzss1

|83%| Nějak tyhle teenegerské záležitosti nevyhledávám, ale přesto jsem momentálně rozhodnut dát jim šanci. Holt, některé mi nesednou, další třeba jo. Jsem velký žánr akčního žánru, který už bohužel zaniká – alespoň tak to vidím já. Takže nyní k tomuhle. Divergence je rozhodně zajímavý a vydařený snímek, který mě zaujal a bavil po celý čas. Příběh a nápady to má dobrý – rozdělení lidí na 5 frakcí podle povah, to se jen tak nevidí. Akce, efekty – to vše je tu rozloženo tak nějak v rozumné a nepřehnané míře. Herci jsou v pohodě. Hlavní hrdinka Shailene Woodley byla taková svá, na nic si nehrála a tak to mám nejradši. Theo James jako hrdina hned po boku Shailene mi také celkem sednul. Ostatní – bez kritických připomínek. Líbilo se mi, jak film nenáročně plynul, mnoho zajímavých scén to obnášelo. Hudba byla docela vydařená. Abych mohl dát plný počet hvězd, tak bych ještě trochu obohatil scénář, zreálněl akci ve finále, která byla místy úsměvná. A celkově se v tomto žánru mladých začínám nově pohybovat, ale přesto jsem hodně spokojen, těším se na další díly. ()

kingik

Spisovatelka Veronica Rothová vyprázdnila svoje spisovatelské střevo, režisér Neil Burger to vysrané nic posbíral a v domnění, že natočil dobrý film, lačně čekal na ohlasy kritiky a kritika obrátila oči v sloup. A co na to divák? Tak na toho se tenhle film vybodl úplně. Nebo ještě lépe. Triviálnost filmu málokterý divák promine. Blíže neurčená budoucnost. Je po válce. Dystopické Chicago má obyvatelstvo rozděleno do pěti frakcí a jedna je absurdněji pojatá než druhá: Frakce č.1 Sečtělí - ti jsou nejmocnější, ale nebylo vůbec definováno, proč tomu tak je. Zřejmě to bylo myšleno od slova "sečítat", tak jsem z jednoduché rovnice dvou přiblblých scenáristů odvodil, že tahle skupina lidí uměla nejen počítat, ale také ještě psát a stavět sněhuláky, frakce č.2: Mírumilovní - co tohle bylo za exoty, opravdu nevím, ale vyobrazeni byli jako kolchozníci na polích, propagující lásku k bližnímu, Babišovy zásady nekrást tak okatě a prostě příšernost neuvěřitelná, frakce č.3: Upřímní - nejenže takhle frakce vůbec nezapadala mezi ty ostatní, ale nebyla vůbec rozvedena, frakce č.4: Neohrožení - téhle frakci je v podstatě věnován celý film, i naše hrdinka do ní vstoupí a skáče se v ní z vlaku, vyloučení pod vlakem nekončí, Džambulka byla čestná výjimka a zamíchala celým systémem, frakce č.5: Odevzdaní - ti byli posléze nežádoucí skupinou, ačkoliv vysvětlení k tomu bylo opět téměř fantasmagorické, naivní a triviální, ostatně jako všechno v tomhle filmu. Rothová napsala povstaleckou trilogii a Divergence tuto trilogii otvírá. Hned od úvodu film evokuje "Hunger Games", přičemž z něj přebírá základní schéma, a do jisté míry, i myšlenku. Obávám se, že slovo "myšlenka" je pro tuhle bezpohlavní slátaninu až příliš velká pochvala, ale budiž. Tam někde v dáli opravdu něco myšlenkově složitého se ve prospěch tohoto díla zračilo, ale pak si to to "něco" rozmyslelo a zmizelo to v té zmíněné dáli. V "Hunger Games" šlo o dělení na okrsky, a zde se obyvatelstvo dělí do frakcí. Představitelka Shaylene Woodley nezapře svůj jasný vzor v Katniss Everdeen, respektive v typově podobné Jennifer Lawrence. Stejně jako ona má zpočátku na sobě asexuální a staromodně vyhlížející outfit upoutávající na středověk nebo sociálně slabé vrstvy (na to bych sázel víc) a má bezvýrazný make-up. Až postupem času je z ní rázem šikovná a sexy holčina, což na chlup to samé proběhlo i u Jennifer Lawrence. Woodley se svojí slavnější kolegyní dokonce sdílí i stejný agresivní sexappeal, nikoliv však její herecký talent (ke vší škodě). A dále je podobnost se slavnou ságou čistě náhodná?! Kate Winslet totiž ztvárnila obdobně zápornou a vůdčí postavu jako Donald Sutherland v "Hunger Games". Zásadní a nepřehlédnutelný rozdíl tkví v genderovém rázu a Winslet je ve filmu cca v pěti scénách, a ještě hraje natolik blbě, že její Oscar se potí na krbu hanbou. A to vše se celé odehrává v totalitním zřízení, s jehož systémem se naše hrdinka pokusí něco udělat za pomoci svého nového ochránce Tobiase Macury, který důrazně nafláká každému Rychtářovi, a mezi nímž a hlavní hrdinkou je absolutně nulová chemie, ale hlavně, že film má tak debilní milostný motiv, který do celé, už tak zoufalé koncepce, zapadá asi jako kolečko do trojúhelníku. Jeho bojové chvaty a styl jsou však přece jen oproti těm Rychtářovým méně zákeřné a zásadně neútočí zezadu. Jeho choreografie je oproti té jeho zcela nezajímavá a s akcí byl na tom film opravdu mimořádně blbě, protože Neil Burger ji nikdy příliš nezvládal a tady se to jen potvrdilo. V první hodině holčina neprojde testem, zamlčí to a dá se k Neohroženým, a to jen proto, aby se ve filmu něco dělo, protože si nedovedu představit, kdyby si ještě ve slabé chvilce vybrala frakci Mírumilovných, a to by se asi divák posral nudou, kde za chvíli podle očekávání bude dominovat a nehrozí jí vyloučení ze všech frakcí z důvodu její Divergence - což je ve filmu předpoklad, inklinace a talent pro více frakcí a tedy něco nežádoucího. Ovšem něco tak nepropracovaného se jen tak nevidí. Vůbec jsem nepochytil, co by s ní bylo, kdyby ji fakt vyloučili. Ti bez frakce vypadali jako homeless parta na ulici a nic jim tak akutního nehrozilo. Jen plno planých keců okolo obávaného vyloučení a skutek utek. Když pak holčina v rámci bojového výcviku skočí ze střechy temnou dírou v budově, na jejíž konci je záchranná síť, tak se zakoktá natolik, že ze sebe nevypraví své občanské jméno Beatrice, a tak si je změní, respektive zkrátí na Tris(!). To je stupidita, co?! Obrátil jsem oči v sloup a film si v těchto stupidních scénkách doslova liboval. Pak do toho její odhodlaní a akční rodiče a ad absurdum jest dokonáno. První hodinu má film slušné tempo, ale celá hodina je v podstatě věnována výcviku Neohrožených ve výcvikovém táboře a zjišťování jejich slabin, případně předností. A pochopitelně všichni účastníci si navzájem silně konkurují a předhánějí se, neboť nikdo nechce končit v tabulce pod čarou znamenající vyhazov. Ani příliš nevadilo, že děj prudce stagnoval na jednom místě, protože občas se objevila napínavá, i když značně předvídatelná scéna - např. vrh s noži + krutopřísný zákaz jakékoliv reakce Tris na leticí nůž kolem ní, když na příkaz velitele výcviku pozovala před terčem. Po hodině pořád dokola opakujícího se výcviku zdatnosti v "boot campu" se film chtěl strašně moc rozvíjet a oživit prapůvodní myšlenku nebýt jen filmem naivním pro náctileté publikum. No to si tedy dal! Rázem se vytratila interakce s divákem, do toho začal děj nepřehledně a rušivě přeskakovat zhusta protkán následnými halucinacemi, které vyvolávalo testovací sérum, a snaha o propracovanost a myšlenkový přesah se změnila ve směšný a lacině koncipovaný akční závěr, kterak čtyřicetikilová slečna s pistolkou, a se stále stejným vyjeveným výrazem ve tváři, bojuje za svržení systému v ultratrapném povstání na ploše 4x4 metrů čtverečních. Navrch film svým neukončeným závěrem a slabým, nekonstruktivním a velmi často předvídatelným dějem připomíná pilot k nějakému neexistujícímu seriálu, který produkce rychle zavrhla. Pokáral bych také na první pohled nepříliš oslnivou výpravu, pochopitelně nepochopitelné imbecilní chování postav bez jakékoliv zřejmé motivace a jejich totálně ploché až vygumované charaktery. Pokud máte touhu přes dvě hodiny zírat na ženský kravský hormonální výplod, beroucí si inspiraci z "Hunger Games", "Elysium" a dokonce i "Harryho Pottera", přičemž všechny jmenované filmy jsou nesrovnatelně lepší, a to vše zaobalené do rádoby sofistikované podívané, tak tohle je vaše velká šance. Máte jistotu, že na tak blbě natočený a ještě blbější film v kině, hned tak nenarazíte. P.S. Pokud dojde toaletní papír, tak víte, na co listy z "fantastické" knihy paní Rothové použít. 20% () (méně) (více)

Omnibus

Divergentní jablko nepadá daleko od stromu, aneb romantický, leč sexuprostý postapo příběh o tom, že divergentní diverzantce není lehké se dostat pod sukně, natož do hlavy. Akční story o mírumilovném lidstvu, jehož mírumilovné frakce se vesele vyvražďují v boji o to, která z nich to s tím mírem myslí upřímněji. Též zábavný dokumentární pořad o výcviku mládežníků z kasty Neohrožených, s trestuhodně nevyužitým potenciálem společných sprch kadetů a kadetek! Plus poučný příběh špinavého rodinného prádla předsedy vlády Marcuse Eatona, aneb jak týráním a mlácením pánví Wok vychovat z divergentního synáčka statečného správňáka, kterému ani sebesilnější chemický roztok nevymyje mozek dočista do čista. Bohužel, Eaton junior byl sice kompetentní instruktor výcviku, ale též neschopný sexuální loudil, který ani za 140 minut filmu nezjistil, že dva divergentní jedinci opačného pohlaví, navíc k sobě konvergující, mohou být i tělesně kompatibilní, pročež Beátku ani neprubnul, což bylo frustrující. Nicméně to apokalypsou zplundrované, pošahaným způsobem „mírumilovně“ fungující velkoměsto, stejně jako výcvikový trenažér se sny a nočními můrami, to byly pětihvězdičkové zážitky, které si určitě brzo zopakuji! ()

k212

I z průměrné knižní předlohy se občas dá vytáhnout lepší film, což sice z  filmové Divergence nedělá superdílo, ale je to lépe koukatelné než v originále čtitelné! Jeanine dostala ve filmu více prostoru, asi v rámci potřeby mít jasně definovaného záporáka a Kate Winslet si ji střihla vcelku standardně, a přesto jsem ji už dlouho neviděla v roli, kde by působila tak znuděně! Najde se tu pár zajímavých filmových okamžiků, které za to stojí (scéna se zrcadly, acid úlety při tréninku strachu - no na tom pak bohužel dojíždí pokračování Rezistence). Režie Neila Burgera není sterilní, sice by od něj divák čekal více extravagance, ale chápu, že do dobře naservírovaného a rychle stravitelného balíčku pro masového diváka to nepatří :) Soundtrack mě vyloženě rozčiloval, vložené pop skladby přímo rvou uši díky nevhodnému usazení do scén (Woodkidovo Run Baby Run bylo jediným světlým hudebně-filmovým okamžikem)! Ale jinak mám pro tenhle ADHD manifest více než slabost!  65%. ()

Aknah

Nikdy si nic nečtu o filmech, který chci vidět. Krom obsazení, žánru, ale nikdy ne příběhu. A proto mě DIVERGENT dostal. Někomu se může jevit jako průměr a béčko, já to tak nevidim. Přijde mi to jako úžasný nápad a skvěle odvyprávěný příběh od začátku do konce. Totálně jsem propadla emocím - strach, obdiv pro odvahu, smích v těch v pravých chvílích a motýli v břiše v těch intimních. Je mi uplně jedno, jaké tu dávaj ostatní hodnocení, já se nepotřebuju sjednocovat, natož mít pocit se obhajovat. Mám svůj názor a to je takovej, že tenhle film má super základ, je skvěle natočenej a vytěžil maximum. To, že je schopnej to každej srovnávat s Hunger Games, jen proto, že tu byly dřív a za tenhle komentář se schovat. Tohle je jinej film, tak se s tim smiřte. Za mě teda zrovna Hunger games II bylo rozhodně horší. A pokud je navíc někdo schopen tomu dát hvězdy podle toho jaký má film % hodnocení. Tak to je u mě křupka. PS: Režisér mě opět potěšil aneb vítej nový oblíbený filme! PS2: Vám, co se nelíbilo to číst, holt jsem asi DIVERGENT ()

topr harley

Pořád to samé. Další klon Hunger games a podobných filmů. Nějaká pubertální hrdinka nebo hrdina se vzbouří proti systému a jen s pomocí pár přátel se rozhodnou vše opravit a zachránit svět. Bohužel jim v tom vždycky někdo brání a tak to musí natáhnout nejmíň na čtyři díly, než se toho svého šťastného konce dočkají. ()

IQ Tiqe

Akční dystopie jsou moje krevní skupina. A i když v případě téhle jsem měl trochu strach, že to bude slaďárna, těšil jsem se na ni. Úvod jak z Pottera, vzpomněl jsem si na Hunger Games i další. Rozjíždělo se to strašně dlouho, ale přesto mě to bavilo, byl jsem zvědavej. Největší problém je, že tenhle žánr (byť sebeoriginálněji pojatý) nakonec jede podle zhruba známého schématu; mně tu chybělo lepší dokreslení mysli divergenta a pohnutek protistrany. Takže povedená věc, knížku si možná přečtu, protože mě podobné sociální utopické představy zajímají, ale film mi měl nabídnout víc, protože to, co je dobrý, jsem už viděl jinde. # [monitor, 5.1, EN sub] # příběh *** | hudba **** | humor – | akce *** | napětí * | pustil bych si znovu *** ()

Tsuki

Knihu jsem zatím nečetla, i když se zdá, že příběh celkově tak trošku vykrádá Hunger Games. Ohledně filmu, jak to tady vidím, hodnocení jsou dost rozporuplné. Možná je to i tím, že se hodně lidí zkrátka nedokáže ubránit přirovnávání k Twilight nebo právě Hunger Games. Ale upřímně, nebýt těchhle předchozích příběhově trochu srovnatelných trilogií/tetralogií, vážně byste to hodnotili tak špatně? Co se týká mého názoru, zrovna s Twilightem to má pramálo společného. Že je tam ženská hrdinka, která se zamiluje do mužského hrdiny, to je úplně normální skoro u každého filmu dnešní doby. A nějaké klišovité řečičky tady taky skoro úplně chybí. S Hunger Games to má možná společného víc a osobně se mi Hunger Games taky líbily víc, ale tohle je přece jenom trochu jiný příběh. Navíc to bylo místy docela drsné a akční natolik, že jsem pak musela uznat, že se ani nedivím, že v kině je snad dokonce víc mužských diváků než ženských (když jsem do kinosálu přišla, nejdřív jsem se trochu divila). Přitažené za vlasy a naivní to není skoro o nic víc než jiné filmy. Takže proč se pořád najde tolik škarohlídů, co tomu musí za každou cenu dát jen jednu hvězdu, sotva slyší, že je to podle knižní trilogie srovnatelné s Twilight, Hunger Games nebo snad dokonce s Harrym Potterem? No, je fajn, že momentálně tenhle film dosáhl aspoň na tu hranici 70%, aby všem dokázal, že to zdaleka není žádný odpad. Nemluvě o tom, že Shailene Woodley (hlavní protagonistka) se docela vytáhla svým hereckým uměním. Není to žádná Kristen Stewart s věčně vyceněnými zuby a stejným výrazem. ~(4,0)~ ()

Anderton

Tak chcel som si pozrieť nejaké ľahšie sci-fi a niečo so Shailene Woodley. Nemá zmysel vyčítať filmom typu Divergencia vôbec niečo, ak už hodnú dobu nie som ich cieľová skupina. Podstatné je, či to funguje na stredoškoláčky, či im pri ich sledovaní stúpne sebavedomie a či budú mať pocit, že môžu získať najchrabrejšieho chalana na škole. Pokiaľ ony budú spokojné, tvorcovia si nemajú čo vyčítať a kritici vlastne nemajú do toho čo kecať. Je to taký prvý stupeň k vážnejším sci-fi, k tým skutočným majstrovským kúskom. Divergencia podobne ako Hunger games zobrazuje násilie, vraždenie a tak mladých (symbolicky) pripravuje na to, čo je to život a správanie a rozhodnutia Tris sú ich prestupom medzi dospelých prostredníctvom prevzatia zodpovednosti za vlastné skutky. Mňa tiež prvý krát v 16tich nebavila Vesmírna Odysea. Symbolické brainwashingovanie deciek na školách, respektíve vojakov na misiách sme už ale videli šťastnejšie zobrazené a Divergencia je bohužiaľ príliš dlhá nato, ako je nevýrazne natočená. Ale čo si myslím ja, ako tridsiatnik, je objektívne úplne nepodstatné. ()

Frajer42 odpad!

Jak to říct stručně? No, prostě píčovina. Absolutně nedovedu pochopit, jak se takovému nesmyslu podařilo prokousat mezi 300 nejoblíbenějších. Začínám tvrdě pochybovat o vkusu zdejšího uživatelstva. Vždyť je to snímek těžce o hovně v každém ohledu. Ohledně všech těch retardů, kteří tu hrají se raději zdržím všech svých poznatků. Ohledně příběhu, který už tu byl v milionech verzí, v rámci zachování alespoň částečné slušnosti úplně pomlčím taky. Zmíním tedy raději vše pěkné. Hotovo! Vrcholná režisérská frajeřinka, kterou během neskutečně dlouhé stopáže vidíte asi 40 × je naskakování do sotva se pohybujícího kolejáčku. Nevím, jestli to mělo skrývat nějakou hlubší symboliku...Pokud ne, tak nevěřím, že to někomu přišlo z nějakého důvodu zajímavé. Dokoukal jsem to zřejmě jen proto, že si hlavní hrdinka vybrala jedinou frakci, která slibovala alespoň něco. Kdyby zahučelo do libovolné ze 4 zbývajících, tak bych to nejspíš okamžitě vypnul. Nechápu, co si tvůrci mysleli, když takovou kokotinu vypustili na světlo světa. Zkopírované Hladové hry. Těžko říct, co je horší. Koukal jsem na to výhradně kvůli 3D, kterého jsem si za celou stopáž jaksi nevšiml. Trošku odbytá práce. Trošku víc než trošku. V podstatě to nemělo s 3D vůbec nic společného. Jak já tyhle filmy, kde retardované děti dávají do pořádku zkaženou společnost nenávidím... ()

AppleCore

Je úplně jedno, jestli koukáte na Stmívání, Hunger Games, Divergenci, nebo jinej shit podle úspěšní knižní předlohy, protože ačkoliv každou z předloh napsal někdo jinej a vůči sobě jiný jsou, všechny se točí podle stejnýho scénáře, podle stejný tvůrčí vize. Divergence nad ostatní vyniká soundtrackem, ve všem ostatním nicméně zaniká stejně (ne-li hůře) jako všechny ty teen bláboly před tím. Jde jen o to nahnat do kina všechny ty mlaďoučký fanynky a buzničky posednutý dnešními trendy, který zatracujou Kmotry, ale nad filmy jako je tenhle stříkaj blahem. Pokud se filmy tomu podobný stanou časem klasikou, bude to jeden z náznaků konce světa. Dnešní divák už prostě nevnímá a neni schopnej analyzovat z čeho všeho se film skládá, co ho tvoří a hledí pouze na film jakožto na celek, aniž by si cokoliv uvědomoval. Z tohohle hlediska se pak dnešnímu divákovi může líbit víc Far Cry, než Prokletej Ostrov. ()

Kothy

Nebylo to špatné. Čekal jsem to mnohem horší. Poslední dobou se s těma futuristickýma teen sci-fi roztrhl pytel. Takže děj se odehrává v postapokalyptickém Chicagu. 200 let po velké válce, která údajně zničila většinu světa. Lidé tam žijí podle určitých pravidel. Jsou rozděleni do 5-ti skupin podle svých vlastností: Odevzdaní, Sečtělí, Upřímní, Mírumilovní a Neohrožení. To mi trochu připomíná Hunger Games. A ti kteří nikam nepatří, jsou odpadlíci. Samotná volba mi zas připomněla mluvící klobouk z Harryho Pottera. Hlavní hrdinka Beatris stojí před velkou volbou. Je totiž z Odevzdaných, takže se čeká, že v tom bude pokračovat. Ale v testu jí vyjde nejasný výsledek. To znamená, že je Divergentní a nevhodná pro společnost. Při volbě si zvolí Neohrožené. Při výcviku dostává docela zabrat. Tím se jí podaří postupně projít a dostává se do další fáze. Sečtělí se totiž chtějí dostat k moci a plánují převrat. Kate Winslet hraje jejich šéfku, takže je to pěkná záporačka. Jinak Shailene Woodley je jako Tris taky celkem kus. :) Akorát to mohlo být o něco kratší... Jsem zvědavý na pokračování. "No tak už skoč, Škrobe!" ()

boshke

Chtěl jsem k Divergenci přistupovat smířlivě, jako k osvětě, co se mánií dnešních puberťáků týče. Smířlivý jsem chtěl být, i co se hodnocení týče, neb trhat obzvláště scénář a logiku takovýchto počinů je více než snadné. Nu, tedy... Ano, je to hloupé a pitomé, ale když se nad tím člověk moc nezamýšlí, nedokáže to svou prostotou urazit. Asi bych ani tolik neprotestoval, byl-li bych někým nucen shlédnout zbylé díly... 60% ()

swamp

Po sériích Twilight a Hunger games přichází další snímek dle knižní předlohy pro dívky útlého věku. Začátek je docela svižný, Moudrý klobouk - ehm, pardon, chci říct, že každý si sám dle sebe rozhodne, kdo půjde do jaké koleje a hladové hry můžou zač... tedy výcvik samozřejmě. A kdo ve famfrpálovém turnaji zvítězí, dostane toho nejsladšího upíra za muže - a může mu říkat třeba originálně Four. Jenže to by se z ničeho nic nesměla na scéně objevit zákeřná Cruella s tváří Kate Winslet, která všem 101 ochočeným štěňátkům vpíchne do žil oblbovák, aby pro ni vydobyli nejen Nebelvír, ale rovnou i Havraspár a Mrzimor (i tu pátou, která mi tu nesedí početně). Že v tom máte trochu guláš? Nebojte, ona je to jen taková stupidní vykrádačka plná nelogičností, že ani nebudete věřit, na co že se to vlastně díváte. Na druhou stranu - když na to lidi (děti) chodí, tak proč tu dojnici nevycucat do poslední kapky, že? ()

Dalda

Na Shailene Woodley by se dívat dalo, ale na film celkově moc ne. Působí to trochu jako pozměněné Hunger Games, akorát že tady se zase bojuje proti... no, to je asi jedno komu. Jako zástupce pánského publika můžu přinejmenším říct, že film rozhodně cílil na opačné pohlaví, což ve výsledku působilo dost divně a kýčovitě... ()

DwayneJohnson

Další z řady z kolosálních ptákovin, které já starý vůl zase naletěl. Ze začátku jsem maličko doufal, že Shailene konečně našla svou hereckou polohu a že spolu s Milesem dají zavzpomínat na staré, dobré časy. Žel bohu, nic takového se tu nekoná. Mladík nemá rozhodně hlavní roli a hlavní hrdinka, ta se v tom plácá tak nějak sama. Není to ani inteligetní, ani nějak napínavé a už vůbec tenhle film nepůsobí jako nějaké věrohodné scifi, které se možná občas snaží, ale to je tak zhruba vše. A proč na roli kývla moje sladká Kate Winslet♥, tak to je mi ale fakt záhadou, nad kterou budu ještě asi hodně dlouho přemýšlet. ()

Slartibarkfast

Další dívčí hrdinka, se kterými se nějakému scénáristovi zřejmě roztrhl pytel a z nohavice sype nezastavitelně nové a nové. Tohle není ani tak blbé, jako spíše ukecané a utahané, nezáživné až do morku kostí a trapné. Navíc si tady zřejmě někdo nastudoval všechny podobné kýče za posledních deset let, které snad ani není potřeba jmenovat, protože je v tomto bezpečně poznáte, a poskládal z nich tuto chaotickou vitráž, která je příjemná asi jako dopravní nehoda. Herecké výkony byly průměrné, ale ne tragické, jak je u těchto kvalitních záležitostí zvykem, což je jen mizivé plus. Bohužel vás přímo vysaje nekonečná stopáž filmu, která společně s předvídatelným, nezajímavým a velmi známým námětem drtivě sráží už tak tuctový scénář do propasti diváckého nezájmu a bezbřehé nudy. Pokud vás tedy vaše dívka pozve na tuhle prvotřídní mozkovou smrt na plátně, vyjděte jí vstříc, ale připravte se na neskutečná muka. Pokud jste onou dívkou s nějakými byť mírnými komplexy okolo patnácti let, připravte si několik kusů spodního prádla pro případ intenzivního vlhnutí. 30% ()

Zemřel herec Ray Stevenson

11.01.2018

Nalaďte si novou fantasy

Nalaďte si novou fantasy

14.06.2015

Twilight sága je za námi a Hunger Games a Divergence také brzy dospějí ke svým filmovým koncům. Hollywood tak hledá nové dívčí látky, které by mohly lámat kasovní rekordy, a momentálně se zajímá o… (více)