Indiánské léto

Jan Čeněk

Scénografie:

Ondřej Nekvasil
  • Tosim

Záměr asi nebyla nuda a já se nudil. Tyhle filmy s nicneříkajícími dialogy mi prostě nic neříkají, i když chtějí říct asi hodně :-) Oceňuju pokus o zajímavý film, nicméně aby byl zajímavější, chybí mu větší propracovanost. Zkrátka nebýt velice trefné parafráze na jeden můj oblíbený film, dopadlo by to ještě hůř ;-)(24.5.2003)

Dnes již klasická tragikomedie v hlavních rolích s Vilhelmovou a Issovou. Tak jako v pozdějším Návratu idiota i zde jde o jakýsi střet dvou odlišných světů, venkova a města. Filmu jistě prospěla krátká stopáž, děj není nikterak uměle prodlužován a přináš řadu nezapomenutelných scén, ať už třeba z vesnické zábavy nebo z půdy s vanou plnou jablek.(20.2.2007)

I přes kratičkou stopáž se ve snímku objevuje několik hluchých míst, které ubírají na kvalitě. Naštěstí mám však podobně laděné filmy v oblibě a Indiánské léto si 70 % zaslouží. Scéna s Issovou ve vaně s jablky je pro celý film téměř ikonická. PS: Sestřih načatý v tomto snímku dotáhla Klára do maxima v Anděl Exit. A vždy se mi v něm líbí.(7.10.2012)

Gedeon byl jedinej opravdu zajímavej režisér, který se v 90. letech objevil. Ten film "to" má v sobě - to se pozná hned, protože i Gedeon "to" v sobě má...jen ty lidi, co "tomu" nerozuměj, těch je tady nějak hodně...jen kdo dal pět, tak "to" chápe...a kdo "to" nechápe, tak ani nepochopí... edit (11.3.12) - naprosto suverénní, dokonalý debut, který neztratil - podobně jako rané Formanovy filmy - nic ze své svěžesti. Všichni jsou ohledně tohodle filmu vedle, možná proto, že to je záměrně naprosto vnějškově neakční a záměrně to používá repetici jako hlavní princip - repetici a variaci jako v hudbě, ale todle je ryzí filmařina a nesmírně poctivé a pocitové dílo, dokonale vybroušené jak scénáristicky (tak parádní dialogy jako Gedeonovy jsem viděl právě taky jen u Formana), tak režijně a vizuálně, a samozřejmě herecky. Pro mě, spolu s druhým jeho filmem, jednoznačně to nejlepší, co jsem u nás v 90. letech viděl.(16.10.2009)

Divná Maruš, ještě divnější Klára a jejich divní ctitelé. Výborně zrežírovaný banální příběh se záměrně absurdním dějem, rozkrývá mládežnickou politiku své doby. Devadesátková civilnost, v podání dvou hereček, zastupující toto alternativní pojetí i v jiných, daleko mladších filmových počinech, mě bavila. I když humor je prostý i lehce naivní, celkově se jedná o skvělou záležitost, na kterou bez diskuze navazují snímky jako Šeptej, Knoflíkáři či všeobecně úspěšní Samotáři.(2.4.2016)

• - Natáčení probíhalo ve Mšeně a Skalsku na Mladoboleslavsku, filmovalo se také na staré železniční trati Skalsko-Dolní cetno. (M.B)

• - Tento krátký český film od S. Gedeona byl natočen na motivy novely amerického spisovatele F. S. Fitzgeralda (1896-1940) "Bereniké stříhá vlasy". (Soníto)

• - Kapela, která hraje na zábavě, na níž se hrdinové filmu vydávají, je rakovnická skupina Brutus. (rakovnik)