Indiánské léto

Jan Čeněk

Scénografie:

Ondřej Nekvasil
  • Big Bear

Těm hláškám jsme se tehdy smáli. Také jsme podobně mluvili a tak filmové dialogy, perfektně zapadly do našeho vidění světa. Inu bujará léta pastýřská! K tomu vesnická zábava , pivo, kapela Brutus s logem rudého golema s kytarou na žlutém poli.. (co je brutální - je brutální!), Starkonice.... Už je to holt pryč. Stejně jako ty jablka ve vaně, stejně jako to mládí Issové a Vilhelmové. Dvě hvězdy za ten retro výlet do puberty... * *(31.7.2012)

• ivishka

Dvě naprosto rozdílné postavy, které spolu mají společné jen příbuzenské vztahy. V tomto filmu jste svědky toho, jak Tatiana vyjadřuje nesouhlas s nošením gumáků, protože "prděj", nesmyslné dialogy nikoliv podtrhující nějaký skrytý potenciál, ale utvrzující diváky v tom, že je to nesmysl. Typický rozhovor s babičkou na dědině - nikdo kdo sleduje ani netuší původ postav a ani nemůže vědět co si ty postavy myslí nebo o co jim jde. Klára je prostě uzavřená a Marie zase přesný opak. Co na to říct jiného než: "Vopijem sééé, vopijem séééé, vopijem sééé!"(22.2.2013)

Gedeon byl jedinej opravdu zajímavej režisér, který se v 90. letech objevil. Ten film "to" má v sobě - to se pozná hned, protože i Gedeon "to" v sobě má...jen ty lidi, co "tomu" nerozuměj, těch je tady nějak hodně...jen kdo dal pět, tak "to" chápe...a kdo "to" nechápe, tak ani nepochopí... edit (11.3.12) - naprosto suverénní, dokonalý debut, který neztratil - podobně jako rané Formanovy filmy - nic ze své svěžesti. Všichni jsou ohledně tohodle filmu vedle, možná proto, že to je záměrně naprosto vnějškově neakční a záměrně to používá repetici jako hlavní princip - repetici a variaci jako v hudbě, ale todle je ryzí filmařina a nesmírně poctivé a pocitové dílo, dokonale vybroušené jak scénáristicky (tak parádní dialogy jako Gedeonovy jsem viděl právě taky jen u Formana), tak režijně a vizuálně, a samozřejmě herecky. Pro mě, spolu s druhým jeho filmem, jednoznačně to nejlepší, co jsem u nás v 90. letech viděl.(16.10.2009)

Hodinový Gedeonův ,,skorodebut" je v rámcové kompozici uvozen naprosto stejně jako jeho celovečerní debut skutečný - Návrat idiota, totiž motiv kolejí a jedoucího vlaku. Také úplně stejně čerpá především z odkazu 60. let a jejich novovlné poetiky, tam kde ale v Idiotovi variuje především motiv hlavního hrdiny v aluzi k výjimečnému románu Dostojevského Idiota a snaží se na plátno přivést jeho moderní reinkarnaci, v Indiánském létě experimentuje spíše opět v klasickém duchu české nové vlny a její linie reprezentované Passerovým Intimním osvětlením či filmy Miloše Formana. Minimalistické výrazivo, pomalá dynamika střihu, akcent k poetice všednodennosti, vesnické či maloměstské prostředí, kde se nejenom jakoby zastavil čas, ale svět hodně posmutněl a zšedl smutkem ukrytým někde hluboko uvnitř postav. Repliky jsou v podstatě jen cyklením a variováním několika stále se dokola opakujících frází, čímž dosahuje Gedeon zajímavého efektu - jazyková klišé se stávají nosnou osou snímku. Nedějovost je pak vyjádřena v konceptu spočívajícím v oddramatizování téměř všech událostí, čímž celý příběh jen tak zvolna plyne a divák ho vnímá pouze jako jeden dlouhý výjev. Stěžejní je Formanovské zacílení na svět dospívajících (který ostře kontrastuje se světem babičky) a jeho frustraci z maloměstské nudy, zesílené právě ,,problematickým" věkem. Obě hrdinky podvědomě čekají na nějaký zvrat, zlom, deus ex machinu, která daný stav zvrátí a přinese počátek čehosi nového, co by je vytrhlo z letargie, a tak se snaží přelom urychlit a vyvolat uměle - máme tu ohlas rituálu postřižin i vynikající lyricky laděnou scénu ve vaně s jablky... Danost se ale uspíšit nedá... Vlak znovu odjíždí v podstatě tak, jak přijel... Podobné filmy: Divoké včely, Návrat idiota, Mistři, Černý Petr(13.2.2007)

Chtěl jsem napsat něco o pokusu o československou novou vlnu a její komorní opakovací dialogy v barvě a době, která tomuhle žánru asi nesedí, ale koukám, že tím bych asi jen zkopíroval, co je tady uvedeno v obsahu filmu. Asi si budu muset přečíst Fitzgeraldovu povídku, která film inspirovala, třeba mi pak bude připadat zajímavější.(7.4.2013)

• - Natáčení probíhalo ve Mšeně a Skalsku na Mladoboleslavsku, filmovalo se také na staré železniční trati Skalsko-Dolní cetno. (M.B)

• - Tento krátký český film od S. Gedeona byl natočen na motivy novely amerického spisovatele F. S. Fitzgeralda (1896-1940) "Bereniké stříhá vlasy". (Soníto)

• - Kapela, která hraje na zábavě, na níž se hrdinové filmu vydávají, je rakovnická skupina Brutus. (rakovnik)