poster

Dozvuky (festivalový název)

 • Polsko

  Poklosie

 • Rusko

  Колоски

  (Rusko)
 • Rusko

  Koloski

  (Rusko)
 • slovenský

  Dozvuky

 • anglický

  Aftermath

Drama / Thriller

Polsko / Rusko / Nizozemsko / Slovensko, 2012, 104 min

Komentáře uživatelů k filmu (71)

 • DanRichter
  ****

  Na polské poměry dobře zvládnutý snímek po filmové, ale i obsahové stránce. Dokonce se pustil do tématu, který v Polsku až tolik nechtějí rozebírat (často i proto, že stále jsou tam zakořeněné antisemitské postoje). Film má dobrou atsmoféru, hlavně v první fázi to chvílemi vypadá spíše na nějaký horor. Postupně jak se krok za krokem odhaluje celá pravda kolem všeho a bratři postupně se připravují na to strávit tu největší porci z té pravdy - divák má možnost v různých pasážích filmu přemýšlet nad tím, o čem vlastně film je(o lidské zrůdnosti, chamtivosti a bezpáteřnosti pochopitelně). I já souhlasím, že závěr filmu byl "až příliš vygradovaný" a tak trošku na efekt. Ale jinak snímek má svou kvalitu, je zajímavý, svou napínavostí udrží diváka v pozornosti, a stojí jistě za to zkouknutí.(25.6.2015)

 • Rockerman
  *****

  Vynikající vesnické drama o dvou bratrech, kteří brání staré, židovské náhrobní kameny před zbytkem vesnice. Chápou, že tu nejde jen o ty kameny, ale o obyčejnou slušnost a lidskou důstojnost. Postupem času získávají více informací a otevírá se před nima šedesát let starý zločin těchto vesničanů a vše vrcholí šokujícím poznáním a tragickým závěrem. Přesto, že za války padlo více, než dva milióny (nevím to přesně) polských židů, antisemitismus jejich spoluobčanů je tu hluboce zakořeněn a je chvályhodné, že si to Poláci v takovémto filmu dokážou přiznat. Herecky se mi líbili oba bratři, zvláště Maciej Stuhr, kterého sleduji už od "Chlopaki nieplacza" a je stále lepší a lepší. Pro mě zážitek a tedy plný počet hvězd.(5.6.2014)

 • DJ Kritik
  *****

  Nádherné odrývanie minulosti, kde je jasné temer všetko od začiatku, ale je to podané tak, že každou minútou vychádza na povrch kúsok desivej minulosti.(16.4.2013)

 • buwol
  *****

  Klobouk dole před tym,kam až Poláci zašli v rámci reflexe do svoje minulosti,,,,(5.5.2013)

 • denulik
  *****

  Nečakane dobrý film, ktorý hovorí o tom, že nacisti nemajú patent na antisemitizmus a nenávisť. Film, ktorý nám všetkým nastavuje zrkadlo. Pretože za holokaust nemôžu netvori, ale obyčajní ľudia ako ja a vy. Pretože každý z nás je schopný takých zverstiev a kto tvrdí, že by to nikdy neurobil, je len pokrytec, ktorý sa sám seba snaží presvedčiť o svojich kvalitách. Ja iba dúfam v to, že by som v takom prípade našla dosť odvahy zachovať sa správne a tiež v to, že to nikdy nebudem musieť zisťovať. Je to síce nepríjemná pravda, ale je dobré na ňu pamätať.(15.1.2014)

 • VLADEK
  ****

  Soulasím s tím, že jde o "silný" film. Výkony herců představujících vesničani jsou prostě něco, co vám zůstává v paměti. Naprosto autentické. Výkon 92-letého Roberta Rogalskiho (postava Malinowskeho) v závěrečných 10-15 minutách je démonický. V Polsku film samozřejmě vyvolal poměrně silnou a ostrou diskusi, protože ač ve filmu nepadne jediného slova o jménu vesnice, tak kdo se alespoň trochu zajímá o 2 sv. válku tak ví, že paralelou je příběh Židů ve vesnici Jedwabne v roce 1941. Nicméně Wladyslaw Pasikowski,režisér a scénárista v jedné osobě, všude vysvětluje, že jde o pouhou inspiraci. Nějaké drobné výtky bych našel, váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami - pro mě 85%.(15.4.2013)

 • piglit
  *****

  Ještě jeden rozměr filmu v komentářích není zmíněný. Přestože ve filmu zazní poměrně zřetelně. V Česku je vztah k Židům a Izraeli poměrně kladný. V Polsku tomu tak není - dokonce bych příchylnost Poláku k Židům přirovnal k lásce Čechů k Rómům. Pokud se k tomu přidá ještě stará vina, vynikne naplno zdánlivá šílenost počínání Józefa v očích ostatních obyvatel vesnice.(26.4.2013)

 • Moiseiwitsch
  *****

  Suverénně jeden z nejlepších polských filmů, které jsem kdy viděl. Nečekal jsem tak hlubokou historickou sebekritiku. Právem oceňovaný film.(29.2.2016)

 • BarVo
  ***

  Po pravde, až taký zázrak to zase nie je. Námet predčil spracovanie. Sebemrskanie Poliakov je obdivuhodné, ale tú vykonštruovanú cestu k zápletke som proste neprehltla. Motívy konania oboch bratov mi nesedeli, vysvetlenie, že to tak chcel Boh, nepochodí ani v Poľsku. Filmárske srdce nestačí, občas i hlavu treba zapojiť. Krutú pravdu spoznal vnímavý divák o hodne skôr, než plátno a koniec sa už režisérovi zjavne vymkol z rúk.(9.12.2013)

 • vitac.
  ****

  Závažné téma, které je blízké asi nám všem sdílejícím středoevropský prostor... A je třeba nezapomenout. Film nabízí především postupné odkrývání mrazivého tajemství a poukazuje na "dobrotu" bližních, ale i pár humorných momentů (autobusové zastávky v poli jsou zkrátka předurčeny k ukojení choutek vandalů:)). Polské filmy jsou mi v poslední době po chuti a tento nebyl vyjímkou, za čyři.(14.12.2013)

 • Rodriguess
  *****

  Naozaj velmi silny film. ROzbiehal sa tak vlažne ale potom sa s toho vyklil az dost neprijemny pocit, akí vedia byt ludia zlí a neprijemní. Celkovo Polska kinematografia je vysoko, nechapem ze u nas sa netocia taketo kvalitne filmy.(17.12.2013)

 • lihurko
  ****

  Vyborny film az na tu chuderu Zuzu Fialovu vyfetovaná posrata amaterka :DD(24.1.2014)

 • Plastík
  *****

  Člověk má odpouštět a zapomínat. Ale jak, když svědomí druhých je tak plastické.(23.11.2016)

 • maraHCV
  ****

  Polská sebereflexe i když jak u nás v podobě Habermanova mlýnu tak v Polsku v podobě Dozvuků,plály ve společnosti i dost kritické reakce,což bohužel ukazuje jen naši společnou postkomunistickou nemohoucnost přiznat si,že i naše společnosti skrývají obrovskou socialní zkaženost!Dozvuky mě oslovily ale občas měly trošku závan průměrného Tv filmu,takže proto jedna hvězda dolů!(31.1.2017)

 • injoy
  *****

  Po delší době film, který mě velmi příjemně překvapil. Postupné odkrývání hrůzného tajemství s velkou dávkou napětí a podpořené skvělou hudbou. Film doporučuji, jedná se o silný zážitek. Ukazuje , že i po více jak 60ti letech od války, vyplouvají na povrch další hrůzy, které způsobila.(18.4.2013)

 • frantad
  odpad!

  Neobyčejně hloupý film se směšným závěrem. Nereálné chování hlavních postav.(20.4.2013)

 • Hoffmanos
  ****

  Skvěle zahrané gradující drama o kruté realitě válečných zločinů, s nádechem antisemitismu současnosti, kde tyto silné emoce umocňuje bezchybná atmosféra xenofobní polské vesnice. Ze strany scénáristy/režiséra by se dal konec filmu možná vymyslet o chlup lépe.(14.6.2013)

 • Von Kempelen
  ****

  "Tenhle svět je jedno velké "kurewstvo". A my to nezlepšíme, ale víš co? Nebudeme se na tom podílet. A to už je hodně." A o tom ten film je.(13.7.2013)

 • ivanlaris
  ****

  Komentárov je tu dosť. Všetky kladné. Aj mne sa tento film páčil. Niet čo dodať, všetko už bolo povedané... 4*(19.8.2013)

 • pafka
  ****

  Myslim, ze skvely evropsky film. Nevim, jak dalece byl dej smysleny, ale je urcite uveritelny a to je obrovska deviza filmu. Herci hraji jako o zivot a atmosfera nenavisti a strachu ve vztahu bratru k sousedum z vesnice funguje skvele. Druha pulka je mazec a nenecha vas ani na chvili v klidu. Velke prekvapeni. Kdyby nebylo pomalejsiho nabehu, sedel bych z toho na zadku jeste ted.(1.10.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace