Kluk ve světě příšer

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2015, 119 min

Fantaskní středověký svět příšer "za zdmi" soudobého Tokia zůstává z majoritní části neprozkoumán, takže musíme akceptovat, že o něj vůbec nejde. To důležité představuje dospívání (resp. dospění) osiřelého frackovitého kluka a nepodlehnutí temnotě osamění či jinakosti - pomocí silné vůle, výcviku, přátel, nalezením místa na slunci. Na akci se netěšte (i když závěrečná velkolepá velryba pod ulicemi metropole stojí za to), rozvážné anime se více zaobírá hlubšími "existencionálními" aspekty lidské duše; zároveň však rozehrává vtipnou báchorku o vzájemném, až rodičovském sblížení hádavého učedníka s nabručeným, prostopášným, cholerickým mistrem.(18.10.2016)

Moc pěkná animace, soundtrack a několik dobrých nápadů posunuje film do ranku příjemných podívaných. I přesto jsem byl trošku zaražen vývojem příběhu, který pravidelně jakoby přehodnocuje svoji pozornost jinými směry. Film nastolí určitá očekávání, jakým směrem se bude děj ubírat, přičemž vzápětí tato očekávání porušuje a ihned nastoluje úplně jiné cíle postav. Střídá se tak celá řada motivů - prozkoumání nového světa, nalezení rodiny, cestování, trénink, milostné linie, a další, které mají v příběhu vždy spíše marginální roli, neboť se pokaždé dořeší poměrně rychle. To, co jsem čekal jako finále nastane již v polovině filmu, přičemž děj stále pokračuje dalšími směry. Na motivy je tedy film nadměrně bohatý, ale dle mého mínění taky trošku zmatený a nesoustředěný. Jak jsem ale poznamenal na začátku - pořád je to kvalitka, která má spoustu silných stránek a svůj účel zábavného animáku plní bez problému - 4* (7/10)(7.5.2016)

Fakt, že nikdo nevidí, že ve světě příšer je minimálně jedno další lidské dítě, které na sobě nosí mrtvého občana světa příšer, mi svou hloupostí připomnělo Pokémony, v nichž Rakeťáci dokázali skrýt svou identitu s podobně nepochopitelným umem. Takové drobnosti trochu kazí požitek ze scenáristické hry 'kdo koho vlastně učí'.(25.8.2016)

Se světem anime se teprve začínám seznamovat, přesto si troufnu tvrdit, že tohle byl jeden ze slabších kousků. Postavy nejsou na první pohled příliš sympatické a musíte si na ně nějakou dobu zvykat, stejně jako na svět "příšer", který mě zkrátka a dobře moc nezaujal. Více mě bavily civilní scény z prostředí školy a dějová linka týkající se hrdinova vztahu s otcem...(8.5.2019)

O anime toho vím asi tolik, co "mistr" Kumatetsu o meditaci. Několikrát jsem do žánru zkoušel proniknout, ale uřvané kreslené postavičky se mi zatím pod kůži moc nedostaly. Po Klukovi ve světě příšer jim ale ještě šanci dám. Tohle mě totiž bavilo. Hodně bavilo. Mamoru Hosoda pro mé v kině(!) uspořádal výlet do světa, který jakoby vypadl ze všech těch rozmazaných dětských snů a přestav. Navíc mi k tomu pustil parádní hudbu, která místy utekla někde ze Sedmi statečných. A světe příšer div se, ono to s animovanými obrázky fungovalo na jedničku. Snad jen ke konci bych se pár střihům nebránil.(14.5.2016)