Kluk ve světě příšer

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2015, 119 min

O anime toho vím asi tolik, co "mistr" Kumatetsu o meditaci. Několikrát jsem do žánru zkoušel proniknout, ale uřvané kreslené postavičky se mi zatím pod kůži moc nedostaly. Po Klukovi ve světě příšer jim ale ještě šanci dám. Tohle mě totiž bavilo. Hodně bavilo. Mamoru Hosoda pro mé v kině(!) uspořádal výlet do světa, který jakoby vypadl ze všech těch rozmazaných dětských snů a přestav. Navíc mi k tomu pustil parádní hudbu, která místy utekla někde ze Sedmi statečných. A světe příšer div se, ono to s animovanými obrázky fungovalo na jedničku. Snad jen ke konci bych se pár střihům nebránil.(14.5.2016)

Moc pěkná animace, soundtrack a několik dobrých nápadů posunuje film do ranku příjemných podívaných. I přesto jsem byl trošku zaražen vývojem příběhu, který pravidelně jakoby přehodnocuje svoji pozornost jinými směry. Film nastolí určitá očekávání, jakým směrem se bude děj ubírat, přičemž vzápětí tato očekávání porušuje a ihned nastoluje úplně jiné cíle postav. Střídá se tak celá řada motivů - prozkoumání nového světa, nalezení rodiny, cestování, trénink, milostné linie, a další, které mají v příběhu vždy spíše marginální roli, neboť se pokaždé dořeší poměrně rychle. To, co jsem čekal jako finále nastane již v polovině filmu, přičemž děj stále pokračuje dalšími směry. Na motivy je tedy film nadměrně bohatý, ale dle mého mínění taky trošku zmatený a nesoustředěný. Jak jsem ale poznamenal na začátku - pořád je to kvalitka, která má spoustu silných stránek a svůj účel zábavného animáku plní bez problému - 4* (7/10)(7.5.2016)

Škoda, že se s filmem už předem očividně počítalo jako s exportní záležitostí, protože neustálé násilné připomínání motivací postav a úplně zbytečná roztomilá lumíkovská potvora, co kolonizuje hrdinův bujný pačes, rozmělňují jinak poměrně podmanivý příběh s mnoha příjemnými detaily. Krom opulentní výpravy, která nechává vyniknout některým epickým výjevům (velryba v ulicích Tokia je jediné, co zachraňuje závěr od ubíjecí nastavovanosti) dělá z Bakemona zajímavý rodinný film hlavně převrácení zažitých rolí. Klidní, trpěliví a odměření mistři bojových umění jsou zde svou uzavřeností a zaprdlostí k posměchu, zatímco choleričtí násilníci ukazují, že světu ještě mají co říci, pokud je pošťouchneme správným směrem.(28.8.2016)

Můj tradiční problém s japonskými a korejskými filmy - první polovina boží, druhá stojí za prd. Navíc > 2 hodiny filmy už ze své podstaty nemusím - co tak důležitého se mi snaží tvůrci říct, že se to nevleze do 100 minut? Jinak Hosoda mě zatím ještě vyloženě nezklamal - samozřejmě to nedosahuje úrovně Dívky, která proskočila časem, ale i tak slušný nadprůměr, který mi zas po dlouhé době připomenul co se mi na japonském anime tak moc líbí a co naopak na něm nesnáším. Tady toho bylo od obojího hodně. PLUSY animace, imaginace, láska MÍNUSY megalomanie, sebeobětování, bulení, zdlouhavost.(22.5.2016)

Jak jeden (přeber si to, jak chceš) k rodině přišel. Malý klučina uteče z domova a nechtěně překročí hranice světů připomíná Chihiro vstoupivší to země lázeňských a jiných duchů. Klučina se zabydlí u samuraje, kde oba dva se navzájem snaží najít cestu jeden k druhému. Následují skvělé a neotřelé nápady, zabalené do nenudícího příběhu a vykreslené špičkovou animaci. Nepopíratelný vztah otce-syna případně rodiče-dítěte nese s sebou ukázku vzniku pevného vztahu-pouta i přes prvotní nechutě a přemáhání se obou hrdinů ke kompromisům. Proto sledování hlavně této proměny charakterů zůstává nejdéle a jako nejsilnější zážitek. Kluk ve světě příšer – řekněme si to upřímně – je bohužel nejslabší počin Mamorua Hosody za posledních skoro 10 let, ovšem i přesto se nebojím tenhle film zařadit do světových top 10 animovaných děl 2015. Takže i když nejslabší, pořád je to jedno z top anime, které rozhodně stojí za vidění.(27.7.2016)