Návrat idiota

Return of the Idiot

(festivalový název)

Romantický / Komedie / Drama

Česko / Německo, 1999, 100 min

Typický vzťahový prepletenec každého s každým nebol v našej kinematografií pred rokom 2000 ešte taký prevarený ako je dnes, keď sa mi už z takej nepravdepodobnosti zdvíha túžba po námietkach.. Dvaja bratia a dve sestry... a chudák idiot v strede toho chaosu. I keď, popravde rozmýšľam, kto tu bol ten idiot.. Či by ma viac nezaujímal on sám, všetky tie jeho "poprvé" v "normálnom" svete, nával nových vnemov a skúseností namiesto toho vzťahového bordelu tých nešťastných, popletených existencií, medzi ktorých sa dostal, ktorí sa mali stať jeho rodinou ? Je aj Dostojevského Idiot iba takým lakmusovým papierikom, tým najnormálnejším jedincom, na ktorom sa testuje nenormálnosť celého jeho okolia ? Musím si ho už konečne prečítať...(7.8.2017)

Spousta moc pěkných scén, trefné obsazení Pavla Lišky, ze kterého je ovšem cítit divadelní prkno. To si podle mého názoru měl Saša Gedeon ohlídat. A Liška v tom není sám. I Tatiana Vilhelmová občas "ujede". Také je ve filmu několik okamžiků, kdy jsem nepochopil, co na daném místě postavy pohledávají (přechod přes ledovou plochu, náhlý střih do nějakých tanečních apod.). Jinak báječný zážitek, jeden z mála skutečně kvalitních českých filmů.(5.4.2008)

• kajas

"Návrat idiota" mi doporučila učitelka a protože Pavla Lišku mám ráda, koupila jsem si DVD a podívala jsem se. Co to mělo být? Deset minut vůbec nic, skoro ani slovo. Zbytek taky nic moc. Když ale vidím ta hodnocení, asi je chyba ve mně. Možná to bude jako s "Pelíšky", film si znovu pustím za rok, za dva. Třeba bude líp.(17.4.2008)

Námět, ze kterého šlo vytřískat daleko víc, navíc výběr herců neodpovídá požadovanému věku náctiletých. Režijně ale samozřejmě vynikající. --- Druhý film režiséra Saši Gedeona je variací na Dostojevského Idiota – tedy prosťáčka, který vpadne do určité situace, kdy lidé mezi sebou nemluví upřímně, a rozetne tyto vztahy právě svou upřímností a dotazy přímo k věci. --- Ale stejně mi ty lidi přijdou všichni hrozně nedůvěryhodní.(24.9.2010)

Velmi příjemné komorní drama se známými českými herci a skvělým výkonem Pavla Lišky, který se dal dost očekávat, do takovejch rolí je totiž jako stvořenej.Ale ani další herci nezůstali pozadu, škoda jen že nedostal víc prostoru Jiří Macháček.Do filmu je navíc zasazena příjemná hudba a až na trochu zbytečně nejednoznačný konec nemám v podstatě co vytknout.Pro mě je to poměrně slušné překvapení a něco přes 75 %(8.6.2011)

• - Ve scéně, kdy František (Pavel Liška) vystupuje z vlaku za Annou (Anna Geislerová), má jazyk pravé boty přes kalhoty. V jednom z dalších záběru v chodbě pod nástupištěm má však již jazyk od boty a kalhoty naopak. (ACE 2007)

• - První slovo ve filmu padne až po osmi minutách. (hendrich6)

• - Na začátku filmu vlak přijíždí na první nástupiště brněnského nádraží. Potom však František sestupuje do podchodu z třetího nástupiště. [Zdroj: http://www.filmovamista.cz/865-Navrat-idiota] (fctp)