Návrat idiota

Return of the Idiot

(festivalový název)

Romantický / Komedie / Drama

Česko / Německo, 1999, 100 min

Tolik krve dokáže v českém filmu nabídnout snad jen Saša. Slušná scénáristická práce v duchu Černého Petra po 35 letech s drobnými zadrhnutími na klasický námět ruské literatury. FIlm, ve kterém tvůrci dali dohromady do té doby nepravděpodobnou kombinaci herců v čele s Hadrbolcovou a slušnou porci v Čechách zřídka využívaných filmových prostředků a kreativní řemeslnosti. 3-4*(13.8.2014)

Velice povedený český film, ve kterém se objevují ti nejlepší herci tehdejší doby, a bohužel i té současné, v čemž tkví problém dnešní herecké generace, ale o tom netřeba zde mluvit, spolu s Pavlem Liškou, který právě zahrál onoho idiota, aby se z něj stal jeden z nejlepších herců české země současnosti. Vážně postavené téma je dobře zahrané snad každým, kdo se ve filmu objeví a všem ve směs, tak nějak fandím. Jiří Langmajer hraje opět idiota, Aňa Geislerová uťáplou holku, Tatiana Vilhelmová potvoru a Jiří Macháček překvapivě a relativně normálního člověka. Všechno je to takové normální, ale díky silnému příběhu to stojí za to vidět. Český Lev si s Návratem Idiota vyhrál opravdu zručně, škoda jen, že Pavel Liška nedostal ocenění za nejlepšího herce. Ukázal v sobě potenciál, který nyní výborně využívá.(6.4.2008)

Na film jsem se těšila. Ne, že by mě přímo nadchnul, ale rozhodně se mi líbil! Všichni herci byli dokonalí. Počínaje Aňou, Táňou, ale i oběma Jirky... a konče samozřejmě u Pavla Lišky, ten byl totiž doslova dokonalý! Svou postavu zahrál tak věrohodně, že od té doby je zaškatulkován jako idiot. Příběh je spletitý, možná se v něm při troše nepozornosti můžete ztratit. Ale jako film je to moc hezký, postava Františka je tak nějak krásně čistá a neposkvrněná, zatímco ostatní mají plno problémů a zkušeností... Zkrátka hezký obrázek o životě.(18.6.2013)

Tak trochu si říkám, kde se ten Idiot celou dobu skrýval. Na český film musím mít náladu a hlavně chuť, protože současní čeští tvůrci prostě nedokáží postavit vedle sebe kvalitní scénář a alespoň trošku schopné herce. Saša Gedeon to ale dokázal. Mohlo by se zdát, že děj stojí na místě a nic se neděje, ale díky herců jsou i tato statická místa zajímavá a někdy i zábavná + naprosto fantastická hudba. Návrat idiota ve mě rezonuje i dlouhé hodiny po projekci a tak to prostě má být.(30.5.2015)

Zábavné a smutné zároveň, zkrátka tragikomedie jak má být. Liška zahrál roli opravdu skvěle a ostatní herci mu úspěšně sekundovali. Není snad co bych vytknul, ale na 5 hvězdiček to úplně není. Ale myslím, že takových krásných 80% tomuto pěknému kousku od Sašy Gedeona svědčí nejvíc :) // (14.1.2016) ČT1 HD - No já vám nevím, ale koukat 2 hodiny na magora hrajícího Lišku, do toho Langmajer, který souloží s tou i s tou + ty debaty o ničem. Zkrátka mi to dnes nesedlo a na podruhé moc nebavilo. I tak ale nechávám 4 hvězdičky. 70%(23.11.2009)