poster

Návrat idiota

 • Německo

  Die Rückkehr des Idioten

 • anglický

  The Idiot Returns

 • Austrálie

  Return of the Idiot

  (festivalový název)

Romantický / Komedie / Drama

Česko / Německo, 1999, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2
  **

  Herci sú vo svojich úlohách fajn, len škoda že príbeh je tak uvlečený, nehybný. /40%/(2.12.2009)

 • sportovec
  *****

  Jedna z mála příležitostí, při které si lze ověřit, že při dostatečně nápaditém a na úrovni zpracovaném scénáři, který režie ještě dále rozvine a povznese, může vzniknout film, který dá vzpomenout na nejlepší chvíle formování generace tvůrců šedesátých let. Ještě větším potěšením je výběr a kvalita výkonů herců nejmladší generace. Nelítostná konfrontace relativního rozhraní mezi psychickou normalitou a nenormalitou za ne normálních poměrů znesnadňuje jejich rozlišení. Děj položený do několika dnů kolem vánočních svátků a Nového roku postihuje mělkost charakterů, nestálost a povrchnost jejich citů a naznačuje východisko z tohoto marasmu na vývoji citů a názorů těch nejméně uspořádaných. Podobenství doby, která je opravdu až nezdravě vymknuta z kloubů a v níž nejblíž k lidství mají ti, kteří mu mají být ve své nesporné zmatenosti a neurčitosti nejvíce vzdáleni, zachycuje Gedeon s až překvapivou zralostí a jistotou. Pavel Liška hned při svém debutu dosáhl na vrcholnou úroveň; od té doby čeká na příležitost, která by ho k tomuto vrcholu alespoň přiblížila. Souhlasím s těmi, kteří považují toto dílo za zvlášť vysoko položenou laťku, na kterou se v české polistopadové a poprosincové produkci hned tak nedosáhne. Výčet nečetných výjimek, které na tuto úroveň dokázaly dosáhnout, toto pravidlo jednoznačně potvrzuje.(8.6.2008)

 • Richie666
  *****

  ..."Zeptám se jinak, Františku. Kolik jsi v životě měl piv? Stačí přibližně." - "No žádný, zatím žádný." - "Nemusíš přesně." - "Přibližně žádný." - "Ani s Olinou?" :-D(11.9.2005)

 • xxmartinxx
  ***

  Šustí to papírem až běda, ale jinak jde o docela pěkný film. Jednoduchý, ale i v tom může být síla.(9.9.2011)

 • sepp
  ***

  Navrat idiota jsem skoukl s odstupem, az tento rok. Podle me nic prevratneho, dej takovy nicnerikajici, spise si hrajici na "neco vic". Sasa Gedeon ma ovsem v sobe rezisersky talent, stejne jako P.Liska, coz ovsem v dalsich snimcich nedokazal - vzdy pouze kopiroval svuj vykon z toho snimku a uz nedokazal vymyslet nic noveho...(14.9.2003)

 • - Na začátku filmu vlak přijíždí na první nástupiště brněnského nádraží. Potom však František sestupuje do podchodu z třetího nástupiště. [Zdroj: http://www.filmovamista.cz/865-Navrat-idiota] (fctp)

 • - Při natáčení v Trutnově, kdy František (Pavel Liška) telefonuje z budky Aňe (Anna Geislerové), se točil na podzim. Sníh na okolních keřích je proto nastříkaný nadrcený papír. (ledofredo)

 • - První slovo ve filmu padne až po osmi minutách. (hendrich6)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace