Zimní spáči

Winterschläfer

Winter Sleepers

Drama / Romantický

Německo, 1997, 122 min

Malé městečko uprostřed krásných hor, kde se neustále sype sníh a vše je nádherně bílé, čisté. Zelená Laura, černý René, červená Rebecca, modrý Marco a k nim hnědý Theo. Jejich osudy se navzájem propletou a zpečetí je tragická autonehoda. Snímek se bez diskuze může pyšnit třemi věcmi, tou první je velice zajímavý a poutavý příběh, tou druhou je působivá a takříkajíc pohlcující atmosféra a tou třetí je dokonale zvolená hudba. Bylo mi potěšením, děkuji.(9.5.2017)

Netradiční příběh, zvláštní průběh a silný konec - tím se mohou Zimní spáči pyšnit bezesporu. Další obrovskou kvalitou je celá vizuální stránka, která je propracovaná do nejmenších detailů. Tykwerova práce s barvami - zejména tedy červenou (Karle, z toho by ses vážně počůral!), kterou hodně používal už ve Smrtelné Marii, ale i s dalšími barvami - je opravdu neobvyklá; každá z postav vstupuje do děje s jednou primární barvou, která může (a nemusí) symbolizovat a napovídat spoustu věcí, a tuto barvu si drží až do konce filmu. Griebeho kamera je jako u ostatních Tykwerových filmů nápaditá a neokoukaná... Vizuál je prostě celkově fenomenální. Tak proč dávám jenom tři hvězdičky? Zkrátka proto, že mě to fakt hrozně nebavilo. 57%(8.6.2014)

TOM TYKWER, ZIMNÍ SPÁČI (1997) ________ Každému, co jeho jest. ____ Možná vás taky k uzoufání nudí filmy s happy-endy Vysvětlete mi, jak je teda možný, že Tykwerovi tohle zbaštím? Až přijde čas, zasáhne prozřetelnost? Až přijde čas, co nemá být vidět, bezestopy zmizí? Až přijde čas, zemře „ďábel“, protože se to má? Jestli jste skeptik do morku kostí, možná vám při tomhle filmu něco párkrát nafackuje. ____ Obraz i dějový spád jakoby se od prvních záběrů podřizovaly tepu originálního soundtracku, který nepřeslechnete (Tykwer, Klimek, Heil - www.pale3.com). Létající kamera si prohlíží neosobní zimní horské scenérie, aby na sebe později nezřídka brala příznačnou roli oka, co zeshora „do všeho vidí“. Až tatáž kamera pro změnu zcvokne a začne kroužit kolem hlavy – vemte jed na to, že to není proto, že Tykwer žere videoklipy – ale proto, že vidí i do té hlavy (ta kamera). Barvy v tomhle filmu hoří, tečou, rvou se spolu i hladí, hádají se, uráží se a užívají si sexu – žijou si vlastním životem, postavama spíše prostupují. Tak dobře. Možná je to jen divnej pocit. ____ Film, ve kterém nikdy nemůžete vědět, co vše - krom žhavého popela - dohořívá při zhasnutí cigarety. Francouzskou autorku nestejnojmenné literární předlohy (a spoluautorku scénáře) A.F. Pyszoru inspiroval jistý Shakespearův sonet o sebestravující lidské vášni. Sonet jsem četl. Novelu nesehnal. ____ Post Scriptum: V jednom nejmenovaném pražském baru, setkání po mnoha a mnoha letech: Hele, než se rozpijem, pak bych na to zapomněl. viděl jsem takovej film. Německej. Dostalo mě to do kolen. Doslova.... Jen se to tak mihlo před pár lety na "dvojce"... A slehla se po tom zem... Sháněl jsem ho trpělivě celý tři roky... A myslel jsem, že by se ti (sahám pod stolem pro doslova vymodlenou placku do batohu...)... Od púllitru se ozve: Ty kecáš, že máš pro mě Zimní spáče...?!(13.8.2008)

Prvních deset minut nic moc, ale pak vás film vtáhne, zatne drápek, v uších Vám bude znít žalostné ržání kobylky v přívěsu a pŕed očima budete mít zoufalství jejího majitele a zároveň táty holčičky, která leží ve sněhu opodál.Vždy rudé šaty jedné z dívek a tmavozelené oblečení její sestry brunetky. Dveře do domu v zasněžených horách jako od dědy Mrazíka.Lyžařský instruktor se svým zmatkem v hlavě ve vztahu k ženám, mladý promítač v kině, který trpí krátkodobou ztrátou paměti a aby se neztratil sám sobě, fotí každý den.A nehoda,ta nešťastná náhoda... Tenhle film bude domnívat ve Vaší hlavě, je totiž o životě. A je sakra dobrej.(10.3.2015)

Zimní spáče jsem viděla po Lole, Princezně a bojovníkovi a Nebi jako čtvrtý film Toma Tykwera a považuji ho bezkonkurenčně za nejlepší film tohoto režiséra. Atmosférou mi silně připomíná Návrat idiota, jelikož se odehrává ve stejném bezčasí mezi vánoci a Novým rokem, příběh je rozehrán mezi dvěma dvojicemi (dívky spolu také bydlí) a pátou postavou je trochu podivínský promítač René. Naprosto mě fascinovalo barevné pojetí postav a vůbec celá výtvarná stránka filmu, završená závěrečným letem Marca. A nesmím zapomenout na to, že se tam ještě mimo jiné řeší otázka viny a trestu - pro mě to tedy Tykwer vyřešil k mojí naprosté spokojenosti. Děkuji tímto uživateli lupuscanis, který mi tento film doporučil. Máš to u mě, vlku.(3.4.2010)