poster

Temný případ - Série 1 (série)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Scénář:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Hrají:

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Dana Gourrier, Charleigh Harmon, Michael Harney, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Wanetah Walmsley, Madison Wolfe, Meghan Wolfe, Don Yesso, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Will Koberg, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Tess Harper, Lili Simmons, Jackson Beals, Amy Brassette, Blayne Farlough, Andrea Frankle, Jim Klock, Regis Harrington, Shea Whigham, Glenn Fleshler, Charles Halford, Maryanne Marino, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Aurielle Brimmer, Laura Cayouette, Jon Eyez, Todd Giebenhain, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Sam Malone, Jaren Mitchell, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Joseph Sikora, Elizabeth Reaser, Michael Hartson, Erin Moriarty, Ólafur Darri Ólafsson, Brighton Sharbino, Paul Ben-Victor, December Ensminger, Louis Herthum, Azure Parsons, Dave Davis, Jay Huguley, Johnny McPhail, Kelsey Scott, Ann Dowd, Terry Moore, Adam Arkapaw, Carol Sutton, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Daniel Ross Owens, David Maldonado

Producenti:

Carol Cuddy
(další profese)

Komentáře uživatelů k sérii (111)

 • kleopatra
  *****

  Nevím, jaký použít prostředky, kdybych hodlala někoho lámat, tak zvláštní a jedinečný to je. Otravoval mě jenom způsob intonace obou borců, v některých místech až přepálený a to beru, že nejen tupé ale i hlas se léty mění, a neodbytný pocit, že už se oba předem vidí, jak si jdou po červeným koberci pro nějaký poklepání na herecký ramínko. Satisfakcí mi ale mnohonásobně byl scénář (ke své radosti jsem zjistila, že ho má na svědomí Nic Pizzolatto - čiliže autor scénáře The Killing), díky němuž jsem byla tlačena o obou svérázných náturách podumat a konfrontovat, a nepopsatelná atmosféra. Temný případ shledávám jedním z nej seriálů poslední doby. Asi tak.(7.12.2015)

 • novoten
  ****

  Stát blízko souboje světla s temnotou se nemusí vyplatit, v případě některých klání to ale neplatí. Ve světě lesa, vidin, parohů, prapodivných obyvatel a Rustyho zabíhavých monologů mi totiž i přes počáteční problémy s naskočením na danou trať bylo moc dobře. To, že si věčně nasupený Harrelson i v nejlepším slova smyslu jetý McConaughey kradou celý Případ pro sebe, je asi jasné každému, kdo o tenhle profil zavadil. Každá promluva či (ne)shoda je dohrána do extratřídy a je to právě pouto hlavní dvojky, díky kterému zůstává po prvním příběhu v hlavě tak pozitivní dozvuk. Čím déle se znají, tím více se odlišují a paradoxně čím rozdílnější jsou, tím jsou navzájem provázanější. Bohužel ve chvílích, kdy se oba naplno věnují vyšetřování vraždy, unikala moje pozornost i vzhledem k pozvolnému tempu všemi směry a nezbývalo než si přát zaslechnout nějakou další neprůhlednou metaforu. Až ve dvou finálních dílech jsem konečně onomu hledání stop přišel na chuť, ale tím spíš bych se na začátku obešel bez poněkud vynuceného střídání časových rovin. Přistála nám tu zkrátka audiovizuální a herecká bomba, u které zvěsti o výjimečné události z větší části nelhaly. Důvody pro nenadálé zatracování televizní tvorby mimo HBO pro mě ale zůstávají větší záhadou, než jakou byla pro hlavní nesourodou dvojici identita ústředního vraha.(14.1.2019)

 • tron
  ****

  Skvelá záležitosť, ktorej strašne veľa pomáha množstvo vecí: vynikajúci herci hrajúci perfektné postavy (nechýba ani tradičný "večne nasratý policajný šéf"), dusná južanská atmosféra s tomu odpovedajúcou pôsobivou výpravou a vydarene zamotaný scenár, ktorý vraha ukáže už v jednej z prvých častí, ale bez toho, aby ste to vedeli. Ku koncu sa tvorcom po lúke síce rozuteká o čosi viac zajacov, než sú schopní chytiť, ale mám podozrenie, že niektoré veci nám "zamlčali" schválne, možno aby bolo kam pokračovať, ak by sa Woody a Matthew chceli vrátiť. Oceňujem nielen dej zaujímavo sa ťahajúci naprieč rokmi, ale i kvalitný a vcelku dojemný koniec.(15.11.2016)

 • Slasher
  *****

  Televizní krimi multižánrovka z jiné planety. Když vám taky tak sedne, čeká vás úžasných 8 hodin bez jediné slabé chvilky. TRUE DETECTIVE nemusí nikam pospíchat, pečlivě si buduje atmosféru, svou vlastní mytologii a psychologii postav. Největší výhrou bylo geniální obsazení hlavní dvojice - v roli Rusta legendární Matt s nezaměnitelným Woodym oba září jak sami na sebe, tak v kontrastu a ve spojení. “Without me, buddy, there is no you.” A právě charaktery jsou klíčem k celé sérii - nečekejte(!) klasickou detektivku, TD není o případu, nýbrž o životě a svých detektivech. "This is a world where nothing is solved." K tomu správná atmosféra low life amerického zapadákova, prvotřídní soundtrack, prolnutí dvou časových rovin, drsně filozofický přesah, kombinace skvěle suchého humoru a zvráceného rituálního temna někde na pozadí. V rámci osmi dílů došlo k několika zvratům, skvělým momentům a překvapením a konec byl přesně takový, jaký být měl, nepotvrdila se žádná z debilních fanouškovských teorií. A světe div se, nakonec to není až taková depka... “Once, there was only dark. Ask me, the light’s winning.” 100% P.S. pěkná analýza(9.12.2015)

 • choze
  *****

  Absolutní seriálová špička. Ne, že by šlo o něco prudce originálního, jen je to strašně dobře napsané a natočené. Hrdiny si zamilujete, McConaughey a Harrelson neskutečně válí, dialogy jsou čirá radost, atmosférou vás to div nezadusí a návštěvu buranského amerického jihu si připíšete na seznam toho, co chcete stihnout před smrtí. A znělka je luxus nejluxusnější.(11.2.2016)

 • Gilmour93
  *****

  „Once there was only dark. You ask me, the light is winning…“ Světlo a tma. Život a smrt. Marty Hart a Rustin Cohle. Heart and Rust & Coal. Chuť hliníku a popela v psychosféře vašeho zamčeného pokoje.. Symbióza jižanské rudokrkosti a pesimistického filozofování přinesla rovnováhu založenou na kontrastech. Přes svou nepůvodnost (Lovecraft, Ligotti, díla o nihilismu) velmi originální, dokonale využívající prostředí Louisiany i seriálový koncept (spousta času na mluvení i ticho), v řemeslných aspektech zcela bez rezerv. Z McConaugheyho postavy čuju Cormaca McCarthyho, to bude tím texaským pohledem na svět.. Světlo vyhrává, ale na jak dlouho..?(25.1.2018)

 • Shakers
  *****

  1. Séria - 90%. Dúfam, že Nic Pizzolatto raz zablúdi aj do filmových vôd. HBO skrátka vie čo divákom ponúknuť a tento krát je to kriminálka, ktorá mi svojou atmosférou pripomína film Sedem, čo veľmi oceňujem, pretože takýchto kúskov tu fakt veľa nieje. Cary Fukunaga a Nic Pizzolatto nielenže dali seriálu vynikajúcu atmosféru, ale aj slušný strih dobrého príbehu a skvelých hercov, kde ma Matthew McConaughey o jeho Oskare presvedčil až teraz.(2.8.2016)

 • Pilda17
  *

  True Detective aneb 92% a vlastně proč? Po čtyřech dílech končím, protože jsem důvod tak vysokého hodnocení nenašel. Nudné, utahané a ukecané drama, které mi vůbec nic nenabídlo. Jediné, co vidím za jediný klad je herecký výkon Matthewa McConaugheye a tím jsem definitivně skončil(10.1.2016)

 • dr.horrible
  *****

  Definícia áčkovej kriminálky; Vynikajúci herci, pomalý scenár, nervy na maximum. Už sa o tom hovorilo v čase Jany Eyrovej; Fukunaga by mal točiť horory! Medzi štvrtou a piatou časťou som musel ísť do práce a veru o veľa vlasov som za tú noc prišiel. Zároveň akčná scéna na konci štvrtej časti je jedným z vrcholov roku, načo piata nadviaže v rovnakom tempe a s pointou. Potom chvíľu zmiernenie... Taký je vlastne celý seriál, jak keby sa vyvýjal spolu s rokmi ktoré ubehnú. Menšia zmena nálady a zas staré koľaje. No Country for Old Men, produkcia HBO, opäť depka, opäť udalosť. Mŕtve deti, sekta, nevera, chlast a cesta k viere. A funguje to. Husté.(11.12.2015)

 • MikeCool
  ***

  Série seriálu: Holt nemusím kriminální seriály jakéhokoliv tipu. Dá se říci, že jsem jejich mírný odpůrce. Odhodlal jsem se k Temnému případu díky doporučení mnoha mých známých. Musím uznat, že i přes můj negativní názor vůči krimi seriálům, mě zlehoulinka a pozvolna atmosféra vtáhla do děje. První 3 díly 1.série, mi nepřišly tak famózní, jak by se z místního hypu mohlo zdát. Prostřední část však slibovala mnohé. A závěr této série mě bohužel opět uvedl do pocitu, že sleduji ohraný stereotyp takovýchto kriminálních seriálů. Jak říkám, moje parketa to není. Ovšem, v čem mi přijde 1. série výjimečná, je ta nádherná melancholie postavy Matthew McConaugheyho. Za to velký palec nahoru. | PS: BEAUTIFUL THEME SONG. | Průměr 1. série: 71,88% (3,5*) |(4.1.2016)

 • lamps
  *****

  50 let detektivního žánru smrštěno a vytesáno do jedné osmidílné série, která bravurně spojuje psychologii Se7en s atmosférou prvního Texaského masakru. Hlavně v interakci mezi oběma hlavními protagonisty, tak rozdílnými a současně nerozlučnými, trumfuje Temný případ veškerou televizní konkurenci, nemluvě pak o brilantně vystavěném scénáři a samozřejmě hereckých výkonech, které jsou v případě Harrelsona a hlavně McConaugheyho občas až neuvěřitelné. Plus skvělé úvodní titulky a vynikající titulní song, HBO zkrátka umí...(14.7.2016)

 • nascendi
  *****

  Napriek upozorneniu, že týmto hodnotením zmažem hodnotenie seriálu, vítam jeho rozdelenie na série, pretože sú také rozdielne, že by som iným spôsobom nedokázal vyjadriť o koľko ma druhá séria zaujala menej. Takže u prvej série iba prekopírujem komentár, ktorý som pôvodne napísal k celému seriálu. Nemám najmenší dôvod dať tomuto seriálu menej ako päť hviezdičiek. Pohltil ma už od prvých častí. Dalo by sa napísať, koľko už bolo nakrútených filmov a seriálov s tematikou sériových vrahov. Ale ani jeden takým originálnym spôsobom, ako tento. Iba výnimočne sa môžem stretnúť s takým hereckým výkonom, aký predviedol Matthew McConaughey a málokedy je príbeh rozfázovaný do rôznych dejových a časových línií bez toho, aby to pôsobilo samoúčelne a nezrozumiteľne. Cenný bol dôraz na detaily podporujúce vierohodnosť každej scény. Úvodná pieseň mala chytľavý motív a vhodne uvádzala každú časť seriálu.(6.12.2015)

 • Thomick
  ****

  "If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of shit" (!!!)(16.1.2019)

 • kajda.l
  ****

  Cary a Matthew potěšili, šišlající Woody víceméně štval, Alexandřiny přednosti nadchly, kamera a exteriéry okouzlily, (ne)dořešenost případu zklamala a tragická (nemocniční) poslední desetiminutovka vyloženě nasrala. Na čtyřku to ale je. Každopádně seriálový hype jak prase, zase tak super to opravdu není.(19.12.2015)

 • malylada
  *****

  1.série: Po prvních třech dílech velmi dobré, ale přece jen jsem na základě ohlasů čekal více. Nicméně od čtvrtého dílu tempo nabírá na obrátkách a rozehrává jednu z nejdokonalejších mini sérií, která se může rovnat kultovnímu filmu Sedm. Zápletka kolem podivné vraždy, mizení lidí, náboženského podtextu je vynikající. Vyprávění hlavních detektivů probíhá formou výslechu, kteří se vrací do minulosti a rekonstruují události posledních deseti, patnácti let a celé to krásně naváže do jejich současnosti. Herecké duo je naprosto dokonalé, jejich transformace, vývoj během dekády opravdu bere dech a veškeré vztahové prvky mezi detektivy a lidmi kolem fungují na 100%. Celé je to podtrženo parádním vizuálem, hudbou a syrovou atmosférou. Tak realistickým dojmem, ze kterého až mrazí, mě zatím žádný seriál tolik nedostal, jako první řada Temného případu......10/10(6.2.2017)

 • 6thSun
  *****

  O profesním talentu Woody Harrelsona mluvit netřeba, ovšem Matthew McConaughey se nám vyprofiloval v jednoho z nejlepších herců současnosti a jeho charakterové kreace berou dech. Navíc má evidentně čuch na kvalitní scénáře, na kterém jsou v tomto případě nejatraktivnější existenciálně-filozofické řeči, mnohdy stoprocentní moudra, jež ve své nekompromisní doslovnosti dusí pocit jakékoli sluncem zalité naděje. Jde totiž o odvěký boj světla a tmy a je na každém z nás, k jaké straně se v životě přikloníme. Tento seriál může být vhodnou nápovědou.(7.12.2015)

 • jh666
  ****

  Seriál jsem dlouho odkládal, protože mě docela odrazoval ten hype, který se kolem něj vytvořil. Dnes, po zhlédnutí celé první řady, musím uznat, že se jedná opravdu o velmi kvalitní seriál. Po stránce herecké, scenáristické, hudení nebo kterékoli další je takřka bezchybný. Přesto však nejdu na plné hodnocení. Seriál je dobrý, ale má až příliš pomalý spád. Na jednu stranu je to dobře, ale tady mi to přijde až příliš zahnané do extrému. Možná kdyby jednotlivé epizody byly o něco kratší a tedy koncentrovanější, byl bych spokojen úplně. Přesto se ale těším na druhou řadu. 82 %(22.12.2015)

 • ScarPoul
  *****

  Keď som si pozrel prvý diel pred pol rokom, povedal som si srať na to. Seriály moc nemusím a občas sa stene, že sa k nejakému dostanem, ale väčšinou je to zo zvedavosti, než z potreby vidieť kam to televízia posledných pár rokov ťahá. Lenže prišiel Silvester a tak som si to zhliadol celé na jeden záťah. A bol som nadšený. Stále som. Fukunaga a Pizzolatto vytvorili perfektne dramaturgicky vystavaný príbeh. McConaughey a Harrelson bezchybný. Seriál ma v sebe veľa krásne napísaných a zobrazených nuansí. Pohráva si s formou a nie je až tak ľahko čitateľný. Pohráva si s divákom - s tým čo mu prezentuje ako skutočné a zároveň sleduje rôzne aspekty vyšetrovateľskej práce. Od zháňania dôkazov, prácu v utajení, alebo samotné prestrelky. Jedna z najlepších vecí aká bola na poli seriálovej tvorby natočená. Bez pochyby. Neviem sa dočkať druhej série. Ak sa bude niesť v rovnakom duchu, budem viac ako spokojný. 1. séria 100%(3.1.2016)

 • Real Tom Hardy
  *****

  "I THINK HUMAN CONSCIOUSNESS, IS A TRAGIC MISSTEP IN EVOLUTION. WE BECAME TOO SELF-AWARE, NATURE CREATED AN ASPECT OF NATURE SEPARATE FROM ITSELF, WE ARE CREATURES THAT SHOULD NOT EXIST BY NATURAL LAW. WE ARE THINGS THAT LABOR UNDER THE ILLUSION OF HAVING A SELF; AN ACCRETION OF SENSORY, EXPERIENCE AND FEELING, PROGRAMMED WITH TOTAL ASSURANCE THAT WE ARE EACH SOMEBODY, WHEN IN FACT EVERYBODY IS NOBODY. MAYBE THE HONORABLE THING FOR OUR SPECIES TO DO IS DENY OUR PROGRAMMING, STOP REPRODUCING, WALK HAND IN HAND INTO EXTINCTION, ONE LAST MIDNIGHT - BROTHERS AND SISTERS OPTING OUT OF A RAW DEAL." ------------- Už prešli takmer tri týždne, odkedy mám seriál dopozeraný, no hodnotím/komentujem až teraz. Rozmýšľal som totiž, či nemám dať náhodou hviezd 6, alebo paradoxne 4. Ešte nikdy predtým som nebol tak rozpoltený, chcem mu dať štyri, ale zároveň aj viac ako päť. Mnoho bolo (pod)priemerného (napr. finále, vrah, vraždy, vedľajšie postavy), avšak mnoho bolo nepredstaviteľne úžasného a nedotknuteľného inými seriálmi (Matthew McConaughey, dialógy, réžia, kamera, atmosféra, hudba, špinavé prostredie Louisiany a veľa ďalšieho). Nedá sa inak, kompromis medzi štyri a šesť je päť. Ak niekedy v nejakom alternatívnom svete dostane Rust Cohle svoj samostatný spin-off, mapujúci jeho minulý život plný násilia a degradácie, hlavne z čias utajenia, ktorý bude režírovať Fukunaga a scenár spíše Nic Pizzolatto, nebudem sa mračiť, budem oslavovať veľký seriálový sviatok. ----------------- https://www.youtube.com/watch?v=g5J0JZQczLE -------------------- Alright, Alright, Alright.(15.12.2018)

 • Luboshmir
  *****

  100%(14.9.2016)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace