Temný případ - Série 2 (série)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 8 h 23 min (Minutáž: 56–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Nigel Bluck

Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Ritchie Coster, David Morse, Christopher James Baker, Ronnie Gene Blevins, Andy Mackenzie, Timothy V. Murphy, Leven Rambin, W. Earl Brown, James Frain, Matt Battaglia, Adria Arjona, Yara Martinez, Molly Hagan, Ashley Hinshaw, Agnes Olech, Christian Campbell, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Riley Smith, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Lolita Davidovich, Rick Springfield, Michael Hyatt, Alex Fernandez, Abigail Spencer, C.S. Lee, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Fred Ward, Gabriel Luna, Jake La Botz, Emily Rios, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Eddie J. Fernandez, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Jeff Doucette, Nick Gracer, Benjamín Benítez, Robert Renderos, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Miranda Rae Mayo, Billy Blair, Anne McDaniels, Mariano Mendoza, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Jon Lindstrom, Alan Trujillo, Michael Irby, Afemo Omilami, Charles Maceo, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille, Josh Clark, Alex Rich, Chris Kerson, Angela Fornero, Saundra Santiago, Jevgenij Kartašov, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, David Pressman, Peter Katona, Chet Grissom, Koby Kumi-Diaka

Aida Rodgers

Nemůžu si pomoct, ale mě prostě druhá série tak nebavila. Postavy tady jsou problematické, podobně jako v první sérii, ale tam jsem měl oba detektivy rád. Tady jsem si nenašel vztah v podstatě k žádné z postav, možná nejvíce k Vincovi, což jsem čekal nejméně. A poslední díl, který je skvělý, to prostě nezachrání.(29.7.2017)

„Pain is inexhaustible. It's only people that get exhausted…“ Bolest jako hybná síla všeho. Ať už ta vnitřní, otevírající staré jizvy a živící démony a nebo ta vnější, která rapidně urychlí přístup k informacím a potřebám. Jak by řekl Takashi Miike, slova vytváří lži, ale bolesti lze věřit.. Temný písař Nic Pizzolatto hraje jiný zápas, ale liga je to stejná. Komplikovanost jeho příběhů není o nedostatku respektu směrem k divákovi. To divák musí projevit respekt směrem k příběhu, který mu to pak vrátí měrou vrchovatou. Hlavní herecké kvarteto brilantní, přesto si dva zaslouží vyzdvihnout. Vince Vaughn jako gangster s rovnou páteří a pevným stiskem svůj trénink na Brawl in Cell Block 99 pojal velmi zodpovědně a Colin Farrell si nejednoznačností Raye Velcora dokázal říct o nenávist, lítost i pochopení. Jejich společná scéna v kuchyni u ranní kávy či hovory v klubu, kde podle hudebního repertoáru nechodí hosté načerpat optimismus, byly pro mě jedním z mnoha malých vrcholů série. A teď vstříc trojce. Jméno Saulnier šponuje má očekávání..(3.1.2019)

Na příběh Martyho a Rusta začal padat prach, který pomohl ukázat, že se sice jednoznačně jednalo o atmosférickou podívanou, ale o přelomový okamžik seriálové historie určitě ne. Proto je dobře, že se začíná ve zcela odlišném prostředí urbanistického Vinci. Politici i policie tu rádi dostávají občasný dolar bokem, řetězec erotických služeb vesele bují a vůbec tu na každém kroku něco smrdí. Až smrt jednoho z místních hlavounů spustí řetězec událostí, na jehož konci zůstane pár mrtvých – a možná i něco navíc. A řetězec je to zajímavý, takže o to víc mrzí, že stejně jako minule nechybí hlubokomyslně cílené dialogy, které ale bez McConaugheyho specifického charakteru (a hlasového projevu) postrádají smysl a působí jako špatný vtip. Navíc akční scéna v závěru čtvrté epizody nutí přemýšlet, jestli je přítomna vážně jen kvůli tomu, aby překonala legendární přestřelku ze stejného dílu řady minulé. Co je ale naštěstí obráceně, to je gradace. První sezóna začala ve velkém stylu, aby ve finiši trochu vyšuměla. Kalifornská anabáze místo toho klame tělem, kdy se pět hodin zdánlivě nic neděje a pak, ve chvíli, kdy netrpělivější diváci celé snažení dávno vzdali, nasadí smrtící atmosféru tepajícího nepřátelského prostředí a skrz dokonale fungující finále ospravedlní i úvodní rozvláčnost. Poté, co každý ještě nedávno hrnul na McConaugheyho veškerá herecká ocenění, zaráží mě, že je ticho po pěšině po výkonech proti typu obsazené Rachel i bezchybného ztroskotance Farrella, který si s cigaretou a panákem během pár vět uzmul životní roli. Zkrátka a dobře je Detective příběhem i seriálem plným rozporů. Zatímco po osmi dílech to vypadalo, že je pro každého, po šestnácti už proti sobě štve několik táborů. Pro mě je ale zárukou (specifické, ale nezpochybnitelné) kvality.(14.1.2019)

Co naplat, masterpiece kterým byla první série zůstává nepřekonán. Opět se podařilo sehnat skvělé herce, Kitsch jim sice trochu nestačí, ale seriálový nadprůměr i tak odvádí. Vince Vaughn mě velmi příjemně překvapil, nebyl vůbec na pěst jako ve svých komediálních rolích - dramatická poloha mu sedí a probouzí se v něm skutečný herec. Jinak je to místy zbytečně zamotané a seriálu jako celku to škodí. Třeba tuto zamotanost po druhé projekci přehodnotím, kdo ví.... Škoda je také to, že se seriál rozjíždí dost pomalu a ty správné grády začíná mít až v polovině série. Finále je pak napínavým a hodně stylovým bonbónkem na závěr. Druhá série je zkrátka objektivně na 4*.(20.1.2016)

Svádí to ke srovnávání s první sérií, takže - jednička je filosoficky hlubší, dvojak ujde, ale volí spíš nevyřčenost. Herce bych asi nesrovnával, myslim, že Farrell a Vaugn obstáli výborně, je pravda, že Harrelson s McConaughym byli výjimečný, ale ve dvojce se taky snažej :-). Ze ženskejch postav mi přišla nakonec nejzajmavější Kelly Reilly, na McAdamsovou jsem si musel zvykat. Příběh je to složitej, přitažlivej, temnej a dost beznadějnej, a to i oproti jedničce. Tý temnoty bylo tentokrát až příliš. Radost mi udělali s Chargerem a scénou v sekvojovým lese :-).(18.3.2016)

• - V čase 44:24 sedí Ray (Colin Farrell) a Ani (Rachel McAdams) na posteli a chytnou se za ruce. O záběr později se drží za ruce, ale prsty mají propletené, což neodpovídá detailu z předchozího záběru. (zalmalen)

• - Spoiler: Colin Farrell (Ray Velcoro) je postrelený gumovými projektilmi už po druhýkrát. Premiérovo tomu bolo vo filme Telefónna búdka (2002). (skeptic)

• - Druhá série se natáčela v Kalifornii, v Los Angeles. (herr_carter)