Temný případ (TV seriál)

True Detective

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014–2019, 24 h 5 min (Minutáž: 54–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo, Agnes Olech, Robert Renderos, Nick Gracer, Gabriel Luna, Madison Wolfe, Will Koberg, Andy Mackenzie, Eddie J. Fernandez, Jeff Doucette, Sam Malone, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Charleigh Harmon, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Meghan Wolfe, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Blayne Farlough, Regis Harrington, Maryanne Marino, Aurielle Brimmer, December Ensminger, Adam Arkapaw, Christopher James Baker, Matt Battaglia, Molly Hagan, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Alex Fernandez, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Jake La Botz, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Benjamín Benítez, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Billy Blair, Anne McDaniels, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Carol Sutton, Jon Lindstrom, Jacqui Holland, Alan Trujillo, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Michael Irby, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Owen Harn, Miguel Izaguirre, Daniel Ross Owens, Tom O'Connell, Kerry Cahill, Rio Hackford, Afemo Omilami, Charles Maceo, Melissa Center, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille, Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Josh Clark, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher, Emily Nelson, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Jon Tenney, Rhys Wakefield, Alex Rich, Chris Kerson, Angela Fornero, David Maldonado, Saundra Santiago, Jevgenij Kartašov, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Deborah Ayorinde, Nick Basta, Brett Cullen, Michael Graziadei, Keith Hudson, Michael Papajohn, Josh Hopkins, Tim Griffin, Marcus Lyle Brown, Brandon Flynn, Bojesse Christopher, Brian Oerly, Anthony Molinari, Jodi Balfour, Seth Barrish, L. Warren Young, Myk Watford, Bea Santos, Mary Kathryn Bryant, Scott Shepherd, Cullen Moss, Corbin Pitts, Gareth Williams, Steven Williams, Lindsay Musil, Nathan Wetherington, Michael Rooker, Valeri Ross, Lauren Sweetser, Roxanne Hart, Sola Bamis, Tim Sitarz, Dennis Keiffer, Robert Pralgo, Katy Harris, Emyri Crutchfield, Jason Edwards, David Pressman, Peter Katona, Ivy Dubreuil, Lawrence Turner, Chet Grissom, Jennifer Pierce Mathus, Koby Kumi-Diaka, Melanie Haynes, Gia Mora, Terence Rosemore

Komentáře uživatele Kryton k tomuto TV seriálu

Technická stránka je na plný počet. Střih, hudba, kamera a znělka je na 5 ⭐. Jenže se zde trochu popletl scénář. Celá třetí série je rodinné drama černošského detektiva na ploše 30 let. Samotný případ a vyšetřování zabírá 20%. Pro ty, co chtějí případ, pak stačí díly 1,2,7,8. Zbytek je limonáda, kde se opakují stejná dramata ve stejném pořadí. Hádka s manželkou - udobření. Vzpomínka - zapomenutí. Ostatní postavy jsou jen do počtu. Díky tomu bohužel nefunguje chemie mezi dvojicí detektivů, kde především Stephen Dorf je absolutně promrhán. Celé to působí chladněji než se zdálo. Přitom se to krásně nabízí. Arkansas, 80.leta a případ kolem děti. Jenže vše je strašně moc na sílu. Paradoxně na mě působily opačně. Silné emocionální scény mě donutily k smíchu. Bohužel jak jsou postavy a případ vedlejší, tak je vám jedno, že někdo umře anebo zmizí. Stejně jako hlavní postava si prostě po dvou dílech ani nevzpomenete. To je bohužel to, co nejvíce vytýkám celé třetí sérii. Tři díly by úplně stačily a potenciál by se využil na maximum. Jak kolem případu, tak kolem rodiny detektiva Hayse. Raději se obrátím na první sérii a druhá tak dostává lepší světlo. Na mě to už nefunguje. 3,5 ⭐(27.2.2019)

Celá tíha třetí série je položena na úloze a herectví Aliho. Ta sázka vyšla. Jen škoda, že necitim chemii mezi parťáky jako tomu bylo u předchozích sérii. Atmosféra 80.let, konec vietnamské války a špinavý Arkansas je skvělá kombinace. Za mě skvělý začátek a těším se na zbytek série. Laťka je od začátku hodně vysoko.(28.1.2019)

Atmosféra houstne a případ dostává větší šířku. Jen ty tři časový linie se tu moc míchají. Lehký nadprůměr a malé zpomalení.(28.1.2019)

Třetí díl se soustředí více na hlavní dvojici. Nebyl by to špatný nápad, ale oni nemají chemii. Prostě si každý jde po svým a tak nějak mu parťák ani nechybí. Lehce nudný díl.(28.1.2019)

Průměr jako předchozí díl. Jen o malý chloupek lepší hlavně díky posledním deseti minutam. Opravdu se musíme zabírat osobním životem detektiva Hayse. Však se to probírá už tři díly v kruhu. Proč není více případ ve třech časových liniích? Mě vážně nezajímá, jak se pohadal s manželkou, jak mu moc chybí apod. To celé nám už tvůrci ukázali. Proč nevidíme více o jiných postavách jako je druhý parťák nebo otec těch dětí. Tam se to odbude minutovým prostrihem. Bohužel se tak tempo zvolňuje. Mě by zajímal i flashback z Vietnamu nebo první setkání s parťákem. Dvojici totiž chybí chemie. Po slibném začátku se začíná zpomalovat. Snad to zase nabere spád a atmosféru. Za mě už druhý průměr po sobě a těžko se to dokoukava.(7.2.2019)

Jako vážně? 3 díly v řadě a celé vyšetřování nebo posun je na ploše sotva 15 minut. Opět se zase více soustředíme na hádku s manželkou, zasunem po střelbě a čtením knihy. Přestřelka na začátku má jen nakrmit a trochu probudit mě jako diváka. (Spoiler) Konečně se dočkáme i setkání dvou senilů, kde mě utvrzuje, že zaměřit se mělo na jiného z těch dvou detektivů. Pátý díl a celý případ by se dal sestrihat na třicet minut. Bohužel dvojka detektivů nemá chemii a tak ve mě konec dílů nevytahl ani kousek emocí.(7.2.2019)

Konečně se vyšetřuje! Konečně je tu vývoj! Tři díly dostáváme rodinu detektiva Hayse, natáčení něčeho jako YouTube creepy pasta dokumentů a pozdější senilitě. Mám takovou teorii, že senilita je zde jako berlička tvůrců, proč tolik nenaznacovat. Konečně i více i druhý detektiv West. Tady už jsem nadobro přesvědčen, že to pravé herecké zlato je Dorf. Atmosféra, napětí, nové poznatky a především vyšetřování. Jen tak dále. Možná to finální trilogie dílů i zachrání. Nejasam však tolik jako ostatní. Zatím má tato série jen dva díly skutečně kvalitní.(13.2.2019)

Jedeme do finále a předposlední díl sype na diváka událostí velmi rychle. Předtím se tři díly nedělo nic a najednou tohle? Je to opět povedený díl, ale mám zcela vážně už jasný názor. Třetí série v tomto složení měla mít maximálně 5 dílů. Na více to nemá materiál. Pomrknuti na první sérii je milý easter egg.(21.2.2019)

Po technické stránce plný počet. Střih, kamerové triky a přechody. To proč závěr a vlastně i celou sérii hodnotím 3,5 napíšu zde krátce. Vyšetřování je zcela vedlejší. Skutečně není podstatné a na ploše každého dílů zabírá 20%. Celá série je jen a pouze o 3 dekadach života jednoho detektiva. Bohužel konec a uzavření spíše připomíná průměrnou telenovelu. Malý! Spoiler! Opravdu si scénárista pomůže duchem jako odhalením? Laciné na HBO.(27.2.2019)