Temný případ (TV seriál)

True Detective

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014–2019, 24 h 5 min (Minutáž: 54–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo, Agnes Olech, Robert Renderos, Nick Gracer, Gabriel Luna, Madison Wolfe, Will Koberg, Andy Mackenzie, Eddie J. Fernandez, Jeff Doucette, Sam Malone, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Charleigh Harmon, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Meghan Wolfe, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Blayne Farlough, Regis Harrington, Maryanne Marino, Aurielle Brimmer, December Ensminger, Adam Arkapaw, Christopher James Baker, Matt Battaglia, Molly Hagan, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Alex Fernandez, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Jake La Botz, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Benjamín Benítez, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Billy Blair, Anne McDaniels, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Carol Sutton, Jon Lindstrom, Jacqui Holland, Alan Trujillo, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Michael Irby, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Owen Harn, Miguel Izaguirre, Daniel Ross Owens, Tom O'Connell, Kerry Cahill, Rio Hackford, Afemo Omilami, Charles Maceo, Melissa Center, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille, Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Josh Clark, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher, Emily Nelson, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Jon Tenney, Rhys Wakefield, Alex Rich, Chris Kerson, Angela Fornero, David Maldonado, Saundra Santiago, Jevgenij Kartašov, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Deborah Ayorinde, Nick Basta, Brett Cullen, Michael Graziadei, Keith Hudson, Michael Papajohn, Josh Hopkins, Tim Griffin, Marcus Lyle Brown, Brandon Flynn, Bojesse Christopher, Brian Oerly, Anthony Molinari, Jodi Balfour, Seth Barrish, L. Warren Young, Myk Watford, Bea Santos, Mary Kathryn Bryant, Scott Shepherd, Cullen Moss, Corbin Pitts, Gareth Williams, Steven Williams, Lindsay Musil, Nathan Wetherington, Michael Rooker, Valeri Ross, Lauren Sweetser, Roxanne Hart, Sola Bamis, Tim Sitarz, Dennis Keiffer, Robert Pralgo, Katy Harris, Emyri Crutchfield, Jason Edwards, David Pressman, Peter Katona, Ivy Dubreuil, Lawrence Turner, Chet Grissom, Jennifer Pierce Mathus, Koby Kumi-Diaka, Melanie Haynes, Gia Mora

Komentáře uživatele tron k tomuto TV seriálu

Spoilery. Prvá séria super. McConaughey a Harrelson sú diabolské duo, hoci pre mňa osobne nejde o žiadnych extra milovaných hercov. Toto im ale sadlo. Sadol tomu aj príjemne zamotaný a vzrušujúci scenár, odohrávajúci sa naprieč rokmi. Podozrivých je strašne veľa a nakoniec je vrahom záhradník. Skvelá južanská atmosféra, skvelé hlášky a dialógy a príjemne uzavretý koniec (napriek tomu, že za istých okolností by sa v danom univerze dalo pokračovať, ale predsa len už by to bolo o dosť iný prípad). Nejaké extra mínusy to nemá, proste špičkový temný krimiseriál s kvalitnými postavami a zabijackou zápletkou. Druhá séria bola úplne odlišná. Úplne nové postavy, prostredie, i prípad. Ten síce bol stále značne brutálny a sexuálne ladený, ale už to nebola až taká šupa, ako v prvej sérii a miestami scenár pôsobil značne skratkovitým, uponáhľaným dojmom. Napriek tomu som mal z druhej série dobrý pocit, hoci chápem, že mnohí diváci nie (a prečo). Určite to ale bol pôsobivejší zločin, ako ten z tretej série. V ňom síce figurovali deti, čo v spoločnosť v otázkach kriminality vníma asi najcitlivejšie, ale tretej sezóne chýbala údernosť prvej a akčnosť druhej. Po hereckej stránke kvalita (najviac ma ale asi bavil Stephen Dorff, ktorý sa najmenej snažil), ale atmosféra dosť rozriedená, plno falošných stôp (po poslednej epizóde možno sarkasticky dodáte, že falošné boli snáď VŠETKY) a skvelá, silná a dojemná koncovka.(24.1.2017)

Skvelá záležitosť, ktorej strašne veľa pomáha množstvo vecí: vynikajúci herci hrajúci perfektné postavy (nechýba ani tradičný "večne nasratý policajný šéf"), dusná južanská atmosféra s tomu odpovedajúcou pôsobivou výpravou a vydarene zamotaný scenár, ktorý vraha ukáže už v jednej z prvých častí, ale bez toho, aby ste to vedeli. Ku koncu sa tvorcom po lúke síce rozuteká o čosi viac zajacov, než sú schopní chytiť, ale mám podozrenie, že niektoré veci nám "zamlčali" schválne, možno aby bolo kam pokračovať, ak by sa Woody a Matthew chceli vrátiť. Oceňujem nielen dej zaujímavo sa ťahajúci naprieč rokmi, ale i kvalitný a vcelku dojemný koniec.(15.11.2016)

Dobrou správou je, že druhá séria je niečo úplne iné. Čo ja osobne oceňujem viac, než keby bola nenápaditou kópiou prvej. Ale zas na druhej strane aj chápem, že mnohí fanúšikovia prvej sezóny to neoceňujú a práveže chceli "niečo podobné, ak nie úplne rovnaké". Faktom je, že druhá séria je skutočne slabšia. Hlavný prípad, ktorí policajti riešia, nesiaha ani po pás tomu z prvej série. Ten bol obludný, desivý, miestami až mysteriózny a dokonca light hororový. Prípad z druhej série je "len" zaujímavý a nie úplne márny, ale oproti prvému proste kope za slabšiu ligu. Výraznými plusmi sú herecké výkony. Prvá spoločná scéna ústrednej neortodoxnej trojky je skvelá. Tešil som sa, aká super chémia im z toho vylezie. Bohužiaľ to nebol žiadny zázrak, pretože každý z ústrednej trojky (+ "dobrý" mafián Vince Vaughn) si kope sám za seba a o tímovú chémiu sa príliš nestará. Atmosféra rozhorúčeného veľkomesta je pôsobivá, ale ku koncu začnú všetky tie prelety nad štvrťami a diaľnicami nudiť; južanské prostredie z prvej série bolo určite pôsobivejšie a divácky vďačnejšie. Koniec je vyložený prúser, od trápnych náhod a nehôd až po... no skrátka je to zle, nebudem spoilerovať. Napriek tomu nás to s pani manželkou bavilo. Posledné sekundy dojemné.(15.11.2016)

Pri prvej sérii som sedel ako prikovaný. Druhá ma zaskočila tým, že bola úplne iná, ale mne sa páčila. Nica Pizzolatta nikto nemohol viniť z kopírovania. Paradoxne ale práve za to sa na jeho hlavu zniesla obrovská dávka kritiky; ľudia proste chceli vidieť skôr niečo, ako bola prvá séria, než niečo, ako bola druhá. Nic sa zľakol (resp. bol k tomu prinútený?) a tak sa tretia snaží byť kópiou prvej. Mne by to nevadilo. Čo mi vadí, je to, že ostalo pri snahe. Tretia séria je fádna, miestami nudná a akási, čo ja viem... nezáživná? Ústredná dvojka detektívov je fajn (viac asi zábavný Stephen Dorff, hoci Mahershala Ali je zrejme kvalitnejší herec), ale na McConaugheyho s Woodym Harrelsonom sa nechytá ani omylom. Hlavný prípad je najnudnejší zo všetkých troch sezón, vôbec ma nezaujímalo, ako to vlastne celé bolo (preto som bol zaskočený koncom, ktorý na mňa hlboko zapôsobil). Tešil som sa na atmosféru temných amerických lesov, ale aj tu som ostal sklamaný, v podstate tu žiadna nie je a vyzeralo to ako lesík za vaším činžiakom. Bavilo ma skákanie medzi troma časovými rovinami (a vlastne je ich tam ešte viac, ako pozornému oku neujde). Najlepšími scénami sú paradoxne manželské etudy, kedy sa príšerne zraňujú ľudia, ktorí o sebe vedia všetko a práve preto poznajú najcitlivejšie miesta toho druhého. Napriek sklamaniu je tretia sezóna dobrou príšerného zločinu, ktorý rozložil rodinu... ktorá bola pekne rozložená už dlho predtým a on to vlastne len dorazil do konca.(5.3.2019)

Spoilery? Začíname dobre, ale opatrne. Možno až príliš. Že sa to moc podobá na prvú sériu (dvojica nesúrodých detektívov vo vizuálne výraznom prostredí vyšetruje brutálnu rituálnu vraždu) by mi nevadilo. Ale nevie sa to akosi rozbehnúť a finálne objavenie tela mi prišlo obyčajné, akoby sa tvorcovia zľakli, že už beztak ukazujú mŕtvolu dieťaťa, tak ho ukážu pomaly ako keby spal.(29.1.2019)

Nevie sa to rozbehnúť. Postavy sú dobré (hlavne ústredná dvojka detektívov + učiteľka), hra s jednotlivými časovými líniami zaujímavá (a prehľadná), ale zďaleka to nechytá taký drajv, ako prvá séria. U tej som od obrazovky nevedel odlepiť zrak a takmer som nedýchal. Hlavný problém zatiaľ vidím v tom, že vražda nie je dostatočne fascinujúco a pôsobivo spracovaná. Nejako ma nezaujímajú odpovede na to, kto to urobil a prečo.(31.1.2019)

No, konečne to chytilo dych. Stepn Dorff sa konečne zbavuje toho príšerného, hororového účesu a ukazuje, že s patričným účesom dáva drsných týpkov na počkanie. Tretí diel obsahuje viacero veľmi silných momentov, ako je napr. stratenie v supermarkete alebo prvé stretnutie po rokoch (rovno dvojité, raz postava X s postavou Z a následne postava X s postavou J).(3.2.2019)

S oškretými ušami, ale dávam 70%. Nie je to úplne ono a rozhodne sa už neopakuje nadšenie z 1. série, ale má to plno silných momentov a cliffhanger, z ktorého v nasledujúcej časti nič pekné nebude. "Deti by sa mali smiať."(4.2.2019)

"Srandy nikdy nie je dosť." Neviem no, na tretej sérii sú zďaleka najlepšie dialógové scény medzi Haysom a jeho ženou a Haysom a jeho parťákom. Samotné vyšetrovanie ústredného zločinu mi pravdupovediac príde dosť nudné a nezachráni ho ani solídna úvodná prestrelka. Potešil koniec, hoci som si stretnutie po rokoch predstavoval inak.(4.2.2019)

Začíname dostávať odpovede na niektoré otázky, ale stále toho ostáva dosť otvoreného. Pripadá mi to šité horúcou ihlou, čo pekne monitoruje scéna, v ktorej chlapík nabehne na policajnú stanicu a náhodou si vypočuje kľúčový rozhovor policajtov, ktorý prebehne presne v tej sekunde, ako na scénu napochoduje týpek.(22.2.2019)

V predposlednej (!) časti to trochu chytilo dych a drajv a upútalo ma to, stále to však nie je zázrak. Palec nenápadne hore za sotva povšimnuteľné "isté" cameá.(25.2.2019)

SPOILERY. Taký dobrý, dojemný a "uspokojujúci" koniec si 3. séria nezaslúžila. Nebola zlá, ale nebola ani úžasná a taký kvalitný záver sa k nej snáď ani nehodí. Je to dlhé, ale odsýpa to (i vďaka Michaelovi Rookerovi, ktorého účasť ma dosť zaskočila). Trocha dosť mi nesedelo to, že policajt vyšetrujúci brutálny zločin o tretej ráno páli svoje oblečenie a následne (po veľmi čudnom telefonáte) nastúpi do kolóny limuzín a manželka si myslí, že je v tom milenka. Čožeeeee? No ale inak parádny koniec. Akurát netuším, či môžeme za plus považovať fakt, že nás tvorcovia fajnovo odr*ali: 7 dielov nás viedli na nesprávnu cestu a finálne vyriešenie bolo nakoniec dosť banálne. Ale paradoxne práve v tej svojej banálnosti dosť desivé, tragické a strašné. A áno, rozuzlenie skutočne trošku pripomína rozuzlenie istého skvelého filmu z roku 2007, ktorý nakrútil herec s iniciálami B.A.(4.3.2019)