Temný případ (TV seriál)

True Detective

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014–2019, 24 h 5 min (Minutáž: 54–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo, Agnes Olech, Robert Renderos, Nick Gracer, Gabriel Luna, Madison Wolfe, Will Koberg, Andy Mackenzie, Eddie J. Fernandez, Jeff Doucette, Sam Malone, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Charleigh Harmon, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Meghan Wolfe, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Blayne Farlough, Regis Harrington, Maryanne Marino, Aurielle Brimmer, December Ensminger, Adam Arkapaw, Christopher James Baker, Matt Battaglia, Molly Hagan, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Alex Fernandez, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Jake La Botz, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Benjamín Benítez, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Billy Blair, Anne McDaniels, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Carol Sutton, Jon Lindstrom, Jacqui Holland, Alan Trujillo, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Michael Irby, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Owen Harn, Miguel Izaguirre, Daniel Ross Owens, Tom O'Connell, Kerry Cahill, Rio Hackford, Afemo Omilami, Charles Maceo, Melissa Center, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille, Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Josh Clark, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher, Emily Nelson, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Jon Tenney, Rhys Wakefield, Alex Rich, Chris Kerson, Angela Fornero, David Maldonado, Saundra Santiago, Jevgenij Kartašov, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Deborah Ayorinde, Nick Basta, Brett Cullen, Michael Graziadei, Keith Hudson, Michael Papajohn, Josh Hopkins, Tim Griffin, Marcus Lyle Brown, Brandon Flynn, Bojesse Christopher, Brian Oerly, Anthony Molinari, Jodi Balfour, Seth Barrish, L. Warren Young, Myk Watford, Bea Santos, Mary Kathryn Bryant, Scott Shepherd, Cullen Moss, Corbin Pitts, Gareth Williams, Steven Williams, Lindsay Musil, Nathan Wetherington, Michael Rooker, Valeri Ross, Lauren Sweetser, Roxanne Hart, Sola Bamis, Tim Sitarz, Dennis Keiffer, Robert Pralgo, Katy Harris, Emyri Crutchfield, Jason Edwards, David Pressman, Peter Katona, Ivy Dubreuil, Lawrence Turner, Chet Grissom, Jennifer Pierce Mathus, Koby Kumi-Diaka, Melanie Haynes, Gia Mora

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

Potom, co se má hodnocení po jednotlivých epizodách zprůměrovala, je výslednou známkou 4, ale myslím si, že hodnocení vůbec nevystihuje mou náladu po posledním dílu. První polovina sezóny silně postrádala atmosféru, tu se sice podařilo tvůrcům ve druhé polovině navodit, ale do děje obratem pronikla řada předvídatelností, které mi pokazily dojem z druhé řady. Navíc závěr kypěl patosem, jako by šlo o film, ve kterém hrdinní američtí mariňáci odrazí vesmírnou invazi. 4*-(9.11.2017)

Sledování úvodní epizody mi připadalo jako jízda na bleše. Děj neustále přeskakoval z postavy na postavu, navíc se nepohyboval jen v prostoru ale i v čase, takže jsem po dvaceti minutách vůbec netušil, co se mi tvůrci snaží sdělit. Ke všemu mi bylo předhozeno tolik problémů/ zločinů, že jsem opravdu až do závěrečné scény nevěděl jestli půjde o vyšetřování zmizení, únosu, pornografie, znásilnění nebo korupce. Příliš chaotické a bez atmosféry.(8.11.2017)

Druhá epizoda mi dojem z druhé sezóny výrazně vylepšila, konečně je jasné, o co půjde, kdo je kdo a vyšetřování je hned od začátku tak zahlcené politikařením jako český fotbal korupcí.(8.11.2017)

Po třetím dílu mohu jednoznačně konstatovat, že tato sezóna nedosahuje kvalit předchozí série. Hlavním nedostatkem je pro mě absence výrazné atmosféry, která ovlivňovala celou první řadu. V této epizodě mě zaujal hlavně vliv místní politiky na práci policie, úkolování jednotlivých vyšetřovatelů bylo skvělé. 4*-(8.11.2017)

Tentokrát došlo k výraznému zlepšení, děj epizody byl prakticky bez hluchých míst, v závěru se navíc tvůrci odhodlali k větší akci a musím uznat, že stála za to. 4*+(8.11.2017)

Nepochopil jsem, proč začali tvůrci budovat atmosféru až ve druhé polovině sezóny. Kdyby takto postupovali od prvního dílu, radostně jim jejich snahu opětkuju epizodu od epizody.(9.11.2017)

Ach jo, sotva stihnu jednu epizodu pochválit, hned ta další přijde s něčím takovým. Ta nešťastná předvídatelnost. Ještě že si tvůrci nemysleli, že mi bude muset Rachel McAdams zabodnout ten nůž do oka, abych pochopil, že na něj dojde. Připomínalo mi to některé české filmy, ve kterých se podobně zviditelňuje sponzor ("No táto, ty sis snad dneska vzal Argin Max!"), ale tady to vyznívalo až amatérsky. 4*-(9.11.2017)

Se sedmou epizodou jsem byl spokojen, atmosféra se zúčastnila, akce také proběhla a děj mě nijak nenudil, jen závěr epizody byl poněkud předvídatelný.(9.11.2017)

• Konečná stanice (S02E08) (epizoda) (2015)

Au, tak to snad není pravda! Nevím, čím se scénárista zbořil, ale tohle byla katastrofa. Závěr epizody byl zoufale předvídatelný, to, co jsem opravdu nečekal, byl ten příšerný patos, neustálé slow motion pohyby a donekonečna nastavovaný děj neděj.(9.11.2017)

Pokud se vám třetí sezóna líbila, nečtěte dál. Pokud jste ji ještě neviděli, nečtěte dál a raději si utvořte vlastní názor. Tento komentář píšu vlastně jen pro sebe, abych si vyventiloval zklamání, které se mě zmocnilo po shlédnutí všech osmi epizod. Úvod způsobil to, že jsem se těšil na kriminálku plnou napětí a parádní atmosféry, místo toho jsem dostal velice podivnou kombinaci kriminálky, thrilleru Memento a hry DJC Švestka. Některé díly byly tajemné, jiné ještě tajemnější, ale pohádkově- telenovelový závěr poslal veškeré tajemno do kopru. No nic, půjdu si radši zavzpomínat na svá lepší léta a budu doufat, že po celou dobu udržím moč a myšlenku. 3*-(20.11.2019)

Z druhé sezóny seriálu jsem nebyl zrovna nadšený, o to víc mě zaujal úvodní díl třetí řady. Vždycky, když se děj vrátil do roku 1980 (a to bylo naštěstí často), jsem si mohl vychutnávat výbornou, tísnivou atmosféru a neustávající pocit napětí. Pokud to takhle půjde dál, budu hodně spokojený.(18.11.2019)

V druhé epizodě mi citelně chybělo všudypřítomné napětí z úvodního dílu, to se podepsalo i na celkové atmosféře, která nedosahovala takové kvality jako minule. I tempo příběhu se lehce snížilo a bojovníci za lidská práva museli vzteky ohlodávat nábytek při nechutném a nespravedlivém výslechu pedofila.(19.11.2019)

Jestli jsem s něčím po výborném úvodu nepočítal, byl to postupný pokles kvality. Střídání tří časových rovin mě zpočátku bavilo, ale ve třetí epizodě se tvůrcům jaksi vymklo z rukou. Ne, tentokrát jsem se příliš dobře nebavil, kvůli neustálým skokům v čase nefungovalo napětí ani atmosféra.(19.11.2019)

Čtvrtá epizoda na mě působila v podstatě stejně jako předchozí díl, ani tentokrát se nic velkého nestalo, neustále se putovalo v čase a atmosféra i napětí šly stranou. Když už se tvůrci odhodlali k tomu, aby rozjeli zajímavou akci, střihli ji Claymorem a na výsledek si musím počkat.(19.11.2019)

Pátá epizoda byla tajemná jako pověstný hrad v Karpatech, chvílemi to vypadalo, že se i něco dozvím, ale tvůrci si, bohužel, vždycky vzpomněli, že nesmějí ani naznačovat. Akční úvod dílu byl strhující, o to depresivnější bylo následné zpomalení tempa. Přál bych si, aby sezónu postihl co nejdřív nějaký pořádný vývoj.(19.11.2019)

Tak nevím, čekal jsem kriminálku plnou napětí a nepříjemné atmosféry, s každou další epizodou to ale vypadá, že chtěli tvůrci ukázat neschopnou policii a politický tlak ze strany "těch zlých", aby si udělali očko u společnosti, u které posledních několik let policie nestojí na vrcholu žebříčku oblíbenosti.(20.11.2019)

Sedmá epizoda se mi sice zdála být o něco málo živější než čtyři předchozí díly, na lepší známku to ale v žádném případě nestačilo. Stále se nemůžu zbavit dojmu, že mě tvůrci výbornou úvodní částí navnadili jen proto, aby mě pak mohli zákeřně podrazit.(20.11.2019)

• Now Am Found (S03E08) (epizoda) (2019)

Jejdanáčku (úhledná náhražka za jadrný výraz, který jsem chtěl použít doopravdy), to byla přímo pecka mezi oči. Kdybych věděl s jakým laciným happyendem se tvůrci ve finále vytasí, tolik bych si u předchozích epizod nestěžoval. Chyběl jen zvoneček a oznámení, že všichni žili šťastně až do chvíle, kdy se o ně nepostaral Alzheimer a jiné civilizační choroby.(20.11.2019)