Temný případ (TV seriál)

True Detective

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014–2019, 24 h 5 min (Minutáž: 54–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo, Agnes Olech, Robert Renderos, Nick Gracer, Gabriel Luna, Madison Wolfe, Will Koberg, Andy Mackenzie, Eddie J. Fernandez, Jeff Doucette, Sam Malone, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Charleigh Harmon, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Meghan Wolfe, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Blayne Farlough, Regis Harrington, Maryanne Marino, Aurielle Brimmer, December Ensminger, Adam Arkapaw, Christopher James Baker, Matt Battaglia, Molly Hagan, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Alex Fernandez, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Jake La Botz, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Benjamín Benítez, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Billy Blair, Anne McDaniels, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Carol Sutton, Jon Lindstrom, Jacqui Holland, Alan Trujillo, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Michael Irby, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Owen Harn, Miguel Izaguirre, Daniel Ross Owens, Tom O'Connell, Kerry Cahill, Rio Hackford, Afemo Omilami, Charles Maceo, Melissa Center, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille, Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Josh Clark, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher, Emily Nelson, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Jon Tenney, Rhys Wakefield, Alex Rich, Chris Kerson, Angela Fornero, David Maldonado, Saundra Santiago, Jevgenij Kartašov, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Deborah Ayorinde, Nick Basta, Brett Cullen, Michael Graziadei, Keith Hudson, Michael Papajohn, Josh Hopkins, Tim Griffin, Marcus Lyle Brown, Brandon Flynn, Bojesse Christopher, Brian Oerly, Anthony Molinari, Jodi Balfour, Seth Barrish, L. Warren Young, Myk Watford, Bea Santos, Mary Kathryn Bryant, Scott Shepherd, Cullen Moss, Corbin Pitts, Gareth Williams, Steven Williams, Lindsay Musil, Nathan Wetherington, Michael Rooker, Valeri Ross, Lauren Sweetser, Roxanne Hart, Sola Bamis, Tim Sitarz, Dennis Keiffer, Robert Pralgo, Katy Harris, Emyri Crutchfield, Jason Edwards, David Pressman, Peter Katona, Ivy Dubreuil, Lawrence Turner, Chet Grissom, Jennifer Pierce Mathus, Koby Kumi-Diaka, Melanie Haynes, Gia Mora, Terence Rosemore

Komentáře uživatele Tobias18 k tomuto TV seriálu

Seriál, který měl po první řadě skončit a byl by jedním z nejlepších, které jsem viděl. Takhle jen velmi solidní nadprůměr. 80%.(17.8.2019)

Naprosto dokonalý scénář, špičkově napsané dialogy a herecké výkony (naprosto neuvěřitelný Matthew McConaughey, který dle mého předvádí jeden z nejlepších výkonů v historii televize) dělají půlku, a samotná hutná, temná atmosféra zbytek. Škoda, že to po první sérii neskončilo, podobně jako například Band of Brothers. 100%.(27.1.2019)

100%.(16.8.2019)

Tohle hodnotit je opravdu velmi obtížné. První série je pro mě scénáristickým, režijním a hereckým koncertem té nejvyšší úrovně. Vzhledem k úspěchu první řady byla druhá série předem jasná, ale HBO s Nicem Pizzolattem učinili velmi zvláštní rozhodnutí: natočili něco úplně, ale úplně odlišného od první řady. Vlastně vzali kriminální žánr a vzali ho úplně z opačného konce, a dopadlo to jako osobní drama křížené s mafiánským akčňákem vykreslujícím gangsterské podsvětí, ve kterém jsou samozřejmě prvky klasické detektivky, vyšetřování atd. Jak se mi to tedy líbilo, a jaké jsou mé dojmy: pro začátek je jistě důležité říct, že je to podle mě rozhodně slabší než řada první. Někdy se až příliš tlačí na pilu a někdy to jde zase pomalu, nudně a hodně se to dějově ,,loudá". Epizody jsou v průměru delší než u první řady, a je tady mnohem méně vyšetřování, a mnohem méně dobře vykreslených scén, které by nám hlavní postavy pořádně představily. Co se zlepšilo je rozhodně akce (jedna přestřelka je opravdu dokonalá!). Celý vývoj děje je tedy místy hodně nudný, a až od té skvělé přestřelky se příběh trochu rozjede, nejvíce jsem však ten Pizzolattův rukopis cítil až z posledních dvou dílů, stejně jako temnou atmosféru první řady. Postavy a herci jsou v pohodě, ale žádného nového Rusta tady nenajdeme. Nejzajímavější jak postava tak herecký výkon patří rozhodně Colinu Farrellovi, který měl alespoň nějakou hloubku a skrývaly se v něm skutečné emoce. Ostatní herci nejsou až tak v závěsu, ale přijde mi že někdy vůbec neví, kde je v příběhu jejich místo (Vince Vaughn). Samotný příběh/případ je bohužel o dost slabší než v první řadě, a přijde mi trochu zanedbaný, protože se první celou půlku série příliš nebuduje, a nás diváky ani příliš nezajímá, jak to celé zkončí. Poslední dva díly jsou však naprosto skvělé, a to velké devadesáti minutové zakončení je opravdu epické, a dovolím si říct že minimálně srovnatelné se zakončením první řady. Takže nakonec spokojenost, ale oproti první sérii o něco slabší. 80%.(7.9.2018)

Hodina?? Dobře-můj vztah k první sérii True Detective je tak dobrý kvůli pár věcem-smysluplnému příběhu, který se každou vyřčenou větou posouvá kupředu, rychle ubíhajícím, nenudným epizodám, které si jednoduše spojím v jeden dlouhý film, a hlavně taky kvůli postavám. No, laťka pro druhou řadu byla tím pádem dost vysoko. Co nám však přinesl první díl? Hodinové představování postav, a aby se neřeklo, v posledních dvou minutach se dozvíme, že někdo někoho zavraždil. Na jednu stranu to chápu, je tady rozhodně mnohem více hlavních postav než v první řadě, a abychom jsme se s nimi lépe sblížili, bylo nejspíše potřeba něčeho takového. Ale proč máme sledovat postavy, které absolutně neznáme, a nezajímají nás, při tom jak normálně žijí, mají své problémy, procházejí si různými krizemi a podobně? V první sérii byly dvě naprosto skvěle prokreslené postavy, které vám po těch osmi dílech přišly jako členové vaší rodiny. A nebylo potřeba seznamovací epizody, hned od začátku se řešila vražda. No dobrý, když tohle přejdu, tak si to vlastně docela drží kvalitu. Jednotlivé příběhy postav nejsou úplně nudné, je to dobře zahrané, pěkně natočené, podporuje to dobrá hudba. Věřím že když se začne víc probírat samotný případ, zlepší se to. 70%.(1.9.2018)

Druhý díl se začíná opravdu snažit, příběh se konečně rozjíždí, už se začíná řešit vražda, a na postavy se taky úplně nezapomíná. Na co se však velmi zapomělo, je budování jakékoliv atmosféry. Český překlad ,,Temný případ" vznikl nejspíš kvůli temné atmosféře první série, která tam prostě byla, od prvního po poslední díl. Tady jsem to pochopil u prvního dílu, kde vůbec nešlo o nějakou vraždu, ale myslím že tady už to mohlo zahrát na lehce temnější notu. Takhle jsem si v pár okamžicích připadal jako u sledování ,,Kriminálky anděl". 80%.(2.9.2018)

Tak ale stačilo. Ve třetím díle se snad nic nedělo. Tak jsem se u kriminálního seriálu dlouho nenudil. A to, co se stalo na konci? Přišlo mi to jako by tvůrci prostě už neměli nápady, tak alespoň museli udělat nějský teasing na další díl, protože bez toho by se na další díl už asi nikdo nepodíval...vážně slabé. 50%.(2.9.2018)

Je jasné, že u tohohle dílu budou všichni nadšení, protože je to konečně akční, ale ne. Není to ani tak akční, jak se na první pohled zdá, protože se čtyřicet pět minut NIC neděje, skoro vůbec se to nehýbe kupředu, je to hrozná nuda, postavy nevědí kde stojí, až na tu závěrečnou čtvrt hodinku. V pár minutách se dozvíme jeden zvrat, a následuje krásná akční scéna, která patří opravdu k tomu nejlepšímu co nám celý tento seriál přinesl. Opravdu dokonalost. Škoda že to tak nebylo po celou epizodu. 80%.(2.9.2018)

O šedesát dní později. A vše se změnilo. Doufám, že přestřelka v minulém díle byla takovým zlomem, a že teď půjde kvalita prudce nahoru, protože zenhle díl byl opravdu dobrý. Postavy už začínám mnohem víc chápat, Colin Farrell je skvělý a Vince Vaungh konečně ví kde stojí. Ohromné zlepšení. Příběh se pohnul kupředu, tenhle díl mě šílené tempo, tolik zvratů, zajímavých dialogů...konečně snad přichází ten feeling první série. 90%.(2.9.2018)

Tahle série je jak na houpačce! Oproti minulému dílu přišla další zdlouhavá nuda, která řeší především vztahy a osobní příběhy postav než samotný případ. Na tom není samozřejmě nic zlého, jsem mnohem radši když jsou postavy prokreslené a ne jen bezduší panáci, ale první série krásně kombinovala postavy a příběh. Tady se to moc nedaří. 50%.(7.9.2018)

Neuvěřitelné. Po minulé epizodě se to opět neskutečně zvedlo, a to co se stalo v téhle epizodě bylo zábavnější, zajímavější a TEMNĚJŠÍ, než celá druhá série. Celou dobu jsem se neodtrhl od obrazovky a jen hltal ty zvraty, které všechny byly tak skvěle načasované a promyšlené...klobouk dolů. 100%.(7.9.2018)

Trvalo to hodinu a půl...a za tu dobu jsem byl v neustálém napjetí, byly do mě vmláceny neskutečné emoce, a celkově to dopadlo naprosto brilantně! Klobouk dolů, škoda že všechny díly této série nebyly jako ty dva poslední. 100%.(7.9.2018)

Třetí řada je nejslabší, tím jsem si jist. Není o tolik horší než druhá řada, ale i tak za ní zaostává, a to z několika důvodů: od začátku tvůrci vsadili na jistotu-snažili se navázat na úspěch první série, a udělat to dost podobně (více časových linek, případ řešící se v řádech desetiletí...). Na druhé sérii se mi líbilo, jak byla odlišná a originální, což se tady rozhodně říct nedá. Dalším důvodem je hrozně repetetivní děj, který mohl být zkrácen do pěti epizod a nic by se nestalo. Ale hlavním důvodem je finále, které je naprostým pohřbem celého seriálu. Jinak to má úžasnou hudbu, ještě lepší herce a je to krásně natočeno, takže samozřejmě stále nadprůměr. Nebýt však několika epizod ve středu série, šel bych s hodnocením ještě níž. 70%.(17.8.2019)

Třetí řada začíná docela dobře. Atmosféra, postavy, dialogy, samotný případ, napětí, tempo, to všechno na skvělé úrovni, podobně jako v první řadě. Co mi tam však chybí je nějaká originalita, která byla ve druhé řadě. Tohle je prostě tou základní kostrou příběhu kopie první série. Také je tam pár nelogičností, ale nic hrozného. Co mi tam ale vadí, je to rozdělení do víc časových rovin jako v první sérii, což je tak zbytečné! Hlavně ta prostřední linka. Kdyby to šlo radši po nějakých třech dílech a těmi lety bychom proplouvali postupně. Jakoby se báli po neúspěchu druhé série znovu zariskovat. Jsem hodně zvědav, co bude dál, zatím za čtyři hvězdy. 80%.(27.3.2019)

Stejně dobré jako první díl. Se stejnými klady i zápory. 80%.(30.3.2019)

Repetetivní děj, který se příliš neposouvá dopředu a velmi málo scénáristických zvratů. Hrozně průměrná epizoda. 50%.(15.8.2019)

Lepší než předchozí epizoda, avšak pouze těsný nadprůměr. 70%.(15.8.2019)

No konečně! Skvělá epizoda! Přestřelka na začátku, nespočet zvratů a hutná atmosféra, a dojemné shledání na konci. Takhle si to představuju! Do absolutní dokonalosti moc nezbývalo. 100%.(15.8.2019)

Ne tak dobré, jako předchozí epizoda, i tak ale plné hodnocení. Nespočet zvratů a scénáristických kliček. Jen tak dál! 90%.(16.8.2019)

Další nadprůměrná epizoda, kterou kazí snad jen ne příliš uvěřitelná linka z roku 2015. Zvraty, napětí, vztahy, to všechno funguje na jedničku, a na finále se velmi těším. 80%.(16.8.2019)

• Now Am Found (S03E08) (epizoda) (2019)

A to jako mělo být co? Nevěřím, že tuhle epizodu napsal Nic Pizzolato, člověk který stvořil geniální první řadu. Naprosto únavná, nudná epizoda, ve které se sice vyloží karty na stůl, ale vlastně jen tak napůl, a celý děj je tak strašně neuvěřitelný, že jsem si někdy říkal, jestli se náhodou nedívám na Hru o trůny. Naprosto utopené finále, které nadějnou třetí sérii úplně prodrazilo. Velké zklamání. 40%.(17.8.2019)