Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

LEGACY

Protože prostě Rust Cohle a jeho kecy o existencionalismu člověku jako jsem já hrozně přilezou k srdci. Zabiják byl také výbornej a celkově po zhlédnutí té série ve vás True Detective něco zanechá. První série je naprosto nepopsatelná, má výbornou atmosféru, plno nezapomenutelných hlášek a jak už sem naznačil - postavy, na které se prostě nezapomíná. ()

Nyck

Vyjádření ke druhé sérii: První ode mě dostala 5* zcela jednoznačně. Druhá se pyšní minimálně stejně kvalitním hereckým obsazením, sází na podobnou stylizaci a na pomalé tempo. V čem ale zřetelně ztrácí je příběh. Ten je prostě nudný, děj by se dal vecpat do čtyř epizod. Některé scény i díly byly velmi dobré, jiné o ničem. Season 2 ode mě má 3*, nicméně nebudu měnit celkové hodnocení z úcty k původnímu dílu. ()

zdenny

Co napsat k seriálu, jenž si podrobil celý svět kromě mě? Mám psát něco o davové psychóze nebo snad o lidské průměrnosti? Průměrný člověk neposlouchá "svou" hudbu, průměrný člověk poslouchá rádio. Je mu denně vnucováno průměrné uvažování. Tento průměrný člověk to ale nevnímá. Přece nikam nevybočuje, proč by se měl zajímat? Je mu navlečena uniforma, takže se od ostatní většiny neliší. Stává se otrokem průměrnosti - ono to nebolí. Spíš by byl nejistý, kdyby přestal poslouchat rádio a musel si vybrat něco podle sebe. Zde již jde o vlastní svobodnou volbu a to v atmosféře celkové šedé průměrnosti není vůbec jednoduché. Proto se neprůměrní lidé nediví, že tady máme armádu odborníků milujících slovenskou cajdákovou skupinu "No Name". Proto se já nedivím, že zástupy lidí sledují se zatajeným dechem produkci HBO. A proto se také nedivím, že já jim připadám divný, když řeknu, že mě "Temný případ" neuhranul. Jak jsem již naznačil, tento seriál (jako většina z produkce HBO) je udělán tak, aby měl velkou sledovanost. Mezi oblíbené žánry průměrných lidí (tedy většiny) patří nekonečné seriály a telenovely. Divák HBO si řekne "nejsem průměrný divák" a zapne si HBO. "Hru o trůny" nebo "Temný případ". - Pro zajímavost - oba seriály mají několik společných režisérů. Oběma, když sundáme jejich slupky (v prvém případě fantasy oblečky, v případě druhém rádoby detektivní aroma), dostaneme laciný seriál. Hodně postav, hodně dialogů, a pořád se nic neděje. V případě tohoto seriálu zde máme dva detektivy, kteří jsou jako jin a jang a kteří většinu seriálu řeší své osobní problémy. A jen tak mimochodem sem tam někoho vyslechnou, ale pořád se nic neděje. Tak tam dáme do čtvrtého dílu motorkáře, kteří tam jsou sice naprosto mimo děj, ale hlavně, že to osvěžíme. To, že tam ti motorkáři vlastně vůbec nepatří, to nikoho neznepokojuje a nikomu to nevadí. Tvůrci si to samozřejmě myslí také a říkají si "ať se to hloupé stádo nažere". A toto já považuji za těžký úder na divákovu mysl. Těžký a sprostý úder. Ale divák se dívá pořád dál. Protože co je nejlepší pro ovládnutí davů? Slib, že dnes to ještě není ono, ale zítra už bude mnohonásobně lépe. A divák tomu věří. Ne samotný děj, nýbrž víra v to, že se to konečně zlomí. Víra, kterou lidé pozbyli v životě, ale jíž mají nekonečně při sledování hloupého seriálu. Blahoslavení ti, kteří si to uvědomí a dají šedesát procent. Protože to je maximum, co by tento seriál měl dostat. A to do toho započítávám právě tu stádovitost. Co se týče víry, že se v seriálu něco zlomí - nemůžeme se divit tomu, že diváci vezmou za vděk i tak stupidním koncem, který nám tvůrci přichystali. A ještě mají tu drzost říct, že to bylo perfektně vygradované. A co je nejhorší, že tito lidé znají thriller "Sedm" a přesto jsou schopni této parodii na "Twin Peaks" dát čtyři až pět hvězd. K seriálu samotnému: Tento je koncipován tak, aby při té spoustě postav a jmen udělal z diváka pitomce, který si nakonec řekne (protože to by hlava nebrala nikomu) "ty vole, ten režisér je génius". Není, jen chce diváka oblbnout. Celou dobu se totiž nic neděje. Jen vidíme neustále filozofujícího McConaugheye a neustále šukajícícho Harrelsona. Ti se tak vžili do svých rolí, že občas vyvolávají dojem, že přehrávají. Co se týče té epizody s motorkáři, tam by bylo dobré přehrát si znovu akční scény (zejména bitky jeden na jednoho), kdy tvůrci naprosto kašlou na diváka a natočí to naprosto amatérsky (především McConaugheyho údery loktem do ležícího protivníka, přičemž se jej ani nedotkl). A co řekne divák "vždyť o tu akci tam ani tak nejde"? Tak proč ji tam, sakra, tvůrci zakomponovali? Odpověď na tuto otázku jsem psal výše ve svém textu. Shrnutí nelogičnosti celého projektu: SPOILER: Celou dobu se divák pachtí za odpovědí na otázku, který frajer nebo která organizace provádí rituální vraždy, aby zjistil, že to je tupý dement, který sahá na pitku své dementní staré a která je z toho hotová, jako kdyby jí ho dal do pusy Brad Pitt. Konec konců všichni ti vysokohodnotící u toho museli mít taky něco v puse. Že by něco kouřili? Ne, to produkce HBO vykouřila s nimi. () (méně) (více)

Wade

První série je za mnou a jsem fakt rád že jsem se na ní konečně podíval. Celé vyšetřování a všechny postavy mě přišly fakt super a za 3 dny bylo všech 8 dílů pryč. Detektivní špička co mě držela a já chtěl vědět jak to celé dopadne a co se stane s oběma detektivy. Takže skvěle zahraný dobře napsaný a já nemám problém tomu dát dost silné 4* . Měl jsem v plánu kouknout jen na první sérii na další se možná někdy také podívám a jejich hodnocení poté doplním. 1.série -- 4/5 --- Celkově 4/5 -- 84% ()

Narya89

Jako nemůžu si pomoct, ale i přes to, že detektivní seriály přímo hltám a že tenhle má snad nejlepší hodnocení ze všech, mě to absolutně nechytlo. Dala jsem tomu 4 hodiny života, resp. první čtyři díly a pocitově jsem se pak už cítila tak zahlcena Rustovým nihilismem a celkovým negativismem, že jsem to musela vypnout. A to bylo podruhé, poprvé jsem se dostala do půlky první epizody před pár lety. Takže už to vzdávám a opravdu nechápu zdejší hodnocení, možná jedině jestli se to potom tak rozjede..za mě utahaná nuda, rádoby filozofické konverzace o ničem, Matthew naprosto nekoukatelný otrávený xicht s depresivníma kecama...bohužel, tolik lepších krimi, že tohle mi za to nestojí. ()

klima777

Copak je nového na dalekém Jihu? Tenhle seriál je neobyčejný, vážně. A hádám, že zvýšenou hladinu dextrózy nepřivodí ani jeho závěr (nic ve zlém, rovněž smrtelně vážně...).--------Temnota & jinakost zahalená do oparu groteskna. Southern Gothic pro 21. století.------- Hodnocena toliko úvodní řada. ()

L_A_D_A_S

Po jednom a půl díle unuděn vypínám a přestávám sledovat. Mrzí mě to vzhledem k neuvěřitelným produkčním hodnotám a skvělým hercům v hlavních rolích ale tohle šlo mimo mě. Pomalé tempo mi obyčejně nevadí ale True Detective je opravdu tak brutálně pomalý že bych jen během pilotního dílu stihl zestárnout a zemřít. Co víc, tento děj/neděj skáče každé tři minuty sem tam a povím vám, po zhlédnutí dílů a půl jsem opravdu vůbec nevěděl co se v seriálu děje. Nehodnotím protože je možné že se k tomu v budoucnu vrátím a budu si za tento komentář sypat popel na hlavu, brzy to ale nebude. ()

V.Silver

Díl po díle se dostáváme hlouběji a hlouběji. Nejde jen o to, kdo je vrah a proč to dělá, ale i o to, kdo jsou vyšetřovatelé a jaký je vlastně smysl jejich práce. Musím říct, že duo Harrelson - McConaughey nemá chybu, oba se svých naprosto odlišných postav chopili skvěle a hlavně z Rusta běhá člověku mráz po zádech. K tomu přidejte minimalistický hudební doprovod, atmosféru, ze které čiší dusné a vlhké podnebí na jihozápadě USA a kameru, která vás vždycky překvapí nějakým na první pohled úplně triviálním detailem. Tento seriál není strašidelný proto, že se v něm hledá sériový vrah. Tento seriál je strašidelný proto, že se v něm hledá skutečná podstata člověka. 100% ()

ghatos

1. série: Louisiana - škaredá země, škaredí lidé a ještě škaredější realita. Psychologicko-filozofická pomalá exkurze do mysli detektivů i těch ostatních. Vyloženě pocitové, nedynamické, podprahově znepokojující...72%. PS: Kamera je úchvatná. 2. série: "Mám silné podezření, že svět ve kterém žijeme si zasloužíme." "Mám dotaz pane Velcoro, chcete vůbec žít?" "Tahle země není pro bílý." Uf, tohle bylo hodně tuhé sousto. Někdy se to topilo samo v sobě. Neskutečně se to v určitých pasážích táhlo (závěrečný díl totálně). Předimenzovaná snaha detailně rozpracovat vyšetřovatele a jejich problémy odsunula hlavní případ kolikrát na vedlejší kolej. Vyzdvihl bych sedmý díl a výkon Vince Vaughna. Druhá série se dostala za hranu snesitelné chmurné pomalosti/komplikovanosti. 65%. ()

dragon94

"Jednou mi někdo, že vše, co miluješ i nenávidíš, je jedno a to samé. Je to jen sen... A jako v mnoha snech, i v tomhle na konci čeká příšera." Výborný atmosferický seriál. Vše začne skvělým atmosferickým intrem. Hned poté jsme vtaženi do špinavého světa mezi dva detektivy, kteří se snaží vyřešit případ. No zabere to trošku víc času než byste čekali, neboť celý příběh trvá celých 17 let... Rozdělených na 3 skupiny a to na události děje roku 1995, roku 2002 a roku 2012. Detektivové jsou v roce 2012 předvoláni k výslechu, neboť po hurikánu byli ztraceny a zničeny složky případů a dva mladí detectivové je dávají dohromady, alespoň tak to spočátku vypadá. A tak jsou tedy hlavní hrdinové případu předvoláni k výslechu, aby vyprávěli co a jak se v tomhle případu událo. Občas přitom zazní nějaké to navnazení do budoucna. Kde jedna z postav řekne něco o nějaké přestřelce v lese nebo hrdinné scéně. A to nás udržuje u obrazovky, protože se těšíte a zajímá vás, jak se vlastně detektivové dostanou k té hrdiné scéně nebo k té přestřelce. Případ je značně temný a jeho rozlezlost je nakonec mnohem větší, než by se na první pohled mohlo zdát. Ovšem tenhle seriál není primárně o řešení případu, avšak o dvou detektivech co se snaží vyřešit případ. Tím chci říct, že hlavní tu není případ, ale psychologie a postupné měnění charakteru hlavních hrdinů. Marty (Woody Harrelson) je spořádaný klidný detektiv co má rodinu a vše tak nějak pod palcem. Nadruhou stranu Rust (Matthew McConaughey) je totální pesimista a životní ztroskotanec, jenž pořád filozoficky jeden rozbor světa a chování za druhým. Proto je jejich vztah tak unikátní a chemie mezi nimi působí senzačně. Myslím, že není nutno při tomhle hereckém obsazení zmiňovat legendární herecké výkony. Za zmínku však rozhodně stojí vizuál seriálu jenž v roce 1995 vážně vypadá jak z roku 1995. Hudební podkres je boží a to ať už během seriálu, tak i ve vynikající atmosferickém intru. Abych pořád jen nechválil a dostal se konečně k tomu proč "jen" 4*. Důvodem je, že jakmile dojdeme přes neustále stupňující se kvalitu epizod do 5tého dílu, jenž je vrcholem celého seriálu, tak se kvalita epizod začne snižovat. A samotné finále by bylo v každém jiném seriálu nadprůměrné, ovšem zde oproti prvním 5ti epizodám působí až primitivním dojmem. 4* 81% ()

homerr

Celý život jsem chtěl být co nejblíž Bohu, ale když jsem se dostal do jeho bezprostřední blízkosti slyšel jsem jenom ticho... ()

NoFiction

Matthew McConaughey tady předvádí asi nejlepší herecký výkon své dosavadní kariéry.....udělal dobře, že si vybral právě postavu Rustyho Colea. ()

MI-380

Chytré prolínání dvou hlavních rovin, výborně zahrané, režírované, nasnímané. Skvělá zábava a konečně true smart detective: 90% (aktuálně 8682 hodnotících, průměr 92%, 8. nejlepší seriál, 68. nejoblíbenější seriál). ()

Mr.KarlAdler

Stupňovaný, do krve vpíjející se, existenciální nářez, dokazující, že až upozaděné obsahuje smysl viditelného. A že toho není málo. Rozdrásané, suché, komplexní. Výteční Harrelson a Monaghan, zastínění heroickým McConaugheym, a možná to nejlepší seriálové intro, jaké jsem kdy viděl. ()

Roseinka

Je mi to líto, ale jsem spíš zklamaná než nějak extra nadšená. 1.-3. díl byl pro mě většinou nuda. Miluju psychologický thrillery, ale tohle je trošku mimo můj vkus. Ty dlouhatánské kecy, co má Matthew o svém pohledu na svět, mě šíleně nudí, nedokážu se soustředit ani co říká, jak mi vadí to, co říká. Stejně tak detailní rozebírání rodin obou detektivů. Rozjezd seriálu je ještě pomalejší než v knížkách s podobnou tématikou. Konečně 4. a 5. díl přinesl pořádnou akci a bylo se konečně na co dívat. Oba díly mě moc bavily a jsem zvědavá na ty poslední tři. Musí to být ještě totální bomba, wau, protože jinak zatím nedovedu pochopit těch 92%. //// No, tak wau moment se nekonal. 6. díl byl velmi dobře koukatelný, ale byl úplně o ničem. Od 7. a 8. dílu jsem čekala mnohem víc, kdo je vrah přišlo tak náhle, nepřekvapivě, zvláštně nijak. Obsazení považuju za výborné a když bych seriál rozdělila na jednotlivé sekce, tak skoro vše bylo skvělé, ale jako celek je to loudavá snůška řečí. Málo akce, málo překvapení, přehnaná psychologie... no nevím. Rozhodně je to přeceňovaný seriál, viděla jsem mnohem lepší. Například The Killing to překonat nemůže ani náhodou (pro mě je to srovnávací seriál tohoto žánru). Rozhodně tomu nechci ubírat kvalitu, protože to je kvalitní hodně. Jen se mě to nedotklo tak, jak by mělo. Hodně se rozhoduju, zda dát horší čtyři nebo lepší tři. Ale jelikož je to strašně nadhodnocený, dávám tři. 5-6/10 ()

Sklepkan

1. série- Kriminálka okořeněná vynikajícím vztahovým dramatem. Není to nic světoborného, ale má to propracovaný scénář na všech frontách a vynikající herce, kam jen oko dohlédne. Než celý případ mě ale osobně více bavila chemie a vývoj ústřední dvojice (a přidružených lidí). McConaughey i Harrelson podávají vyrovnané výkony a v celku mě mrzí, že v další sérii jejich dvojici neuvidíme. První série: 90% ()

vyfuk

1. série: Seriál je něco jako kapka v moři. Něčeho takového je tisíce, ale zrovna vy na tuhle kapku narazíte. Měl to být jen další seriál. Nicméně HBO z toho zase udělalo velký BUM!. Seriál vás možná nechytne jako něco jiného, ale musí se nechat, že jde o kvalitku, která v rámci příběhu i zpracování nemá obdoby. O nadpozemské kvalitě samotného úvodu každého dílu bych mohl i tak napsat celou knihu. Vskutku jde o temnou atmosféru, kterou nám tvůrci přinesli a je totálně thrillerová a krimi, jakou snad jen tak v nějakém seriálu rozhodně nenajdete. GIVE ME MY SECOND SEASON! 2. série: Spousta lidí shazuje a tvrdí jak to bylo oproti první sérii hrozné. Možná je to tím, že mě první série nijak extrémně nezaujala. Možná je to tím, že už jsem ji viděl nějakých těch pár tun pátků zpátky a nebo mám slabost i pro slabší kousky. Druhá série True Detective měla jasně daný příběh. To, že tam spíš bylo víc a víc smyček a zápletek do sebe, které ani mně vlastně moc nedávali smysl je věc druhá. Proto nehodnotím nijak extra pozitivně. Ono jde primárně o to, že se tam alespoň děje něco zajímavýho. Nemá to vyloženě kouzlo první série, ale zase koho to sere. Návrat ke kořenům by nemusel být špatný nápad. Nicméně si nemyslím, že by druhá série byla nějakým způsobem příšerná. 3. série: Návrat ke kořenům. A menší reparát pro nejednoho fandu a nebo obecně diváka. Mně to asi nějak bylo asi ve výsledku jedno. První série byla v jistém ohledu průlom, druhá byla zklamání, ale v celku se na to v pohodě dalo dívat. Třetí byla zajímavost. To prvotně. Začalo to velmi zajímavě a tak, že byla radost se na to dívat. Jenže pak jsem si uvědomil něco, co nechalo prasknout sklo v mé hlavě. Šlo jednoduše o to, že Temný případ se už spolu s první sérií ani tolik nezajímal o případ nějaký, ale spíše problémy mezi postavami a jejich psychiku. Což je zajímavé a může to v pořádku fungovat. Jenže mne to nějak zaujalo. Asi protože čekám spíše atmosférickou a zajímavou kriminálku. A ono je z toho spíše brouzdání v hlavě postav, kterou jsou se sebou nespokojené, psychicky odpradávna rozviklané a neustále prodlužující minutáž. Což je potom opruz samo o sobě. Oceňuji menší plot twist na konec. A obecně mi bylo jasné, že části, kde se vyšetřovalo mne silně zajímali a bavili. Ty kde se mluvilo a bádalo v myslích mne tolik nezaujali. Proto bych asi celou série nehodnotil tak pozitivně, protože vyšetřován tam bylo asi jenom na 25%. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)