Historické drama o malém chlapci, který se rozhodne zasvětit svůj život boji ve jménu dobra. (oficiální text distributora)

Incantator

Hoci historické pozadie príbehu (Fínsko začiatku 20. storočia) je zaujímavé a nepatrí medzi často spracované, samotný dej a postavy ma nezaujali. Ušľachtilé posolstvo boja proti zlu (vojne) v takejto podobe nájdeme v množstve ďalších snímkov, neraz pôsobivejšie a premyslenejšie spracované. Niekoľko silných momentov (nútený odchod triednej učiteľky, obhajoba chlapca na súde) prekrýva nudný, pomaly plynúci dej. Ospravedlnením by mohol byť nízky rozpočet, ale ani to neobstojí, pretože nahradiť otravné scény so skupinkou detí (ktoré ak boli zamýšľané ako úsmevné, tak sa nevydarili) inteligentnejším skúmaním individuálnych motívov a pohnútok hlavných postáv si hollywoodsky rozpočet práve nevyžaduje. Celkovo film na jedno pozretie, ak práve nie je poruke nič lepšie. Za spomínané scény a historický kontext dávam dve hviezdičky. Zhliadnuté v TV [FILMBOX FAMILY] [český dabing] (7.8.2013) ()