Bradford: Město snů

(TV film)
  • Velká Británie Make Bradford British
Velká Británie, 2012, 2x45 min

liquido26

3,5 Dvoudílná reality show z produkce Channel 4. To se takhle vezme 8 obyvatel z městečka Bradford, namíchá se to, aby byli rovnoměrně zastoupeni bílí, černí a muslimové, no a pošlou se bydlet na pár dní do jedné vilky, aby se zkoumalo, zda jsou příslušníci různých kultur schopní žít vedle sebe (podle autorů dokumentu je totiž segregace v Bradfordu velkým problémem). Výsledek první části není nijak zvlášť šokující. Příslušníci různých náboženských, etnických a kulturních skupin skutečně jsou schopní žít pospolu a spolupracovat a dokonce i zapřísáhlý muslim Rashid je schopný po dlouhém vnitřním boji odolat nutkání jít se pomodlit do mešity a místo toho si to odbýt na parkovišti a to jenom pro blaho kolektivu. V druhé části jsou účastníci zpárováni a vráceni do svých normálních životů a každý musí strávit dva dny v životě toho druhého. Tato pasáž byla přece jenom o něco zajímavější. Dochází k několika nepříjemným konfliktům (křupani v hospodě nerozdýchají muslimský šátek na hlavě, Mohammed zase nerozdýchá to, že by se měl podílet na přípravě stolu na večeři ...), ale jinak vcelku pohodička a výsledek je stejný jako u předchozího dílu. Bohužel realita a soužití menšin tak jednoduché není. Na tenhle dokument jsem koukal hlavně z povinnosti, měli jsme napsat krátkou recenzi na zápočet z Britských reálií, ale docela jsem si některé účastníky oblíbil a občas se tam vyskytl zajímavý podnět k zamyšlení. ()

MI-380

liquido26 popisuje reality show, já jsem ale právě viděl něco jiného - dokument, který sleduje několik obyvatel Bradfordu v jejich práci i domovech. Soužití muslimů s původními obyvateli tu vypadá jako idylka: 65% (4 hodnotící, průměr 70%). ()