Od Fica do Fica

Dokumentární

Slovensko, 2012, 82 min

Zuzana Piussi

Tom Nicholson

Na rozdíl od jiných 3 mnou zhlédnutých režisérčiných snímků jsem měl právě zde největší pocit, že se neorientuju ve zkoumané problematice (především tedy politické scéně na Slovensku). Což se projevovalo i tím, že když se na předvolebních akcích mluvilo o různých stranách a jejich "hodnotách", já si nedokázal představit, jak moc ironicky to vyznívá. Na druhou stranu, na (odporné) překládání do znakové řeči, stejně jako (sebeparodické) Sladké mámení mi znalosti zdejších poměrů potřeba nebyly. Tak či tak, mám s dokumentem několik problémů. Jedním z nich je „nestrannost“; krom „Fico nekomentuje“ se mi nepodařilo zaznamenat nějaký větší prostor pro vyjádření obviněných (vlastně i ono profláknuté „no coment“ na kameru bych považoval za možnost odpovědi). Jako druhý problém vidím roztříštěnost, nekonzistentnost dokumentu. A za třetí z nich bych považoval neujasnění si hlavního tématu; kauzou a SMEREM se film (kromě animovaných částí) vlastně ani moc nezabývá, já osobně se skoro nic nedozvěděl. Na paškál si místo toho bere demonstranty. A já oceňuju, že jsem měl možnost pochopit, proč aktivisté naprosto selhali, ale nepotřeboval bych k tomu tolik debat, jejichž témata se stále jen opakovala. To jsem právě doufal, že se dozvím více o Ficovi, případu Gorila (k čemuž ostatně jasně odkazuje i název dokumentu). A osobně bych film střihl už při zpomalovačce s kolou jakožto exemplárním výsměchem (už jsem nepotřeboval to politováníhodné vystoupení v ČR). Ve výsledku mám tedy rozporuplné dojmy, a proto i hodnocení uzavírám na pouze lepším průměru.(11.8.2014)

Dokument, ktorému by sa dalo (tak ako každému jednému od autorky) vyčítať množstvo chýb. Počnúc amatérskou formálnou stránkou, až po to, že "sme sa nedozvedeli predsa nič nové". Zuzana Piussi mi nie je síce dva krát sympatická, ale myslím že minimálne rešpekt si za svoju činnosť zaslúži. To v akých (ne)podmienkach pracuje alebo za to, že sa s tvrdohlavosťou púšťa do tém, ktoré ľudia radšej vidieť nechcú. Od Fica do Fica je takým malým nastaveným zrkadlom, kde si každý myslím nájde to svoje (prípadne to celé poriadne ofrfle). Nie tak výpovedné ako Nemoc Tretej Moci, ale aj tentokrát dávam palec hore.(22.12.2012)

Dokument, ktorý dáva tuzemskej politike a "osobnostiam" trochu do tela, ponúka striedmy pohľad pod pokrievku a miesto nudnej demagógie ukazuje pravdu. Teda aspoň sa o to snaží. Zároveň sa nevyhýba ani roztržkám medzi samotnými protestujúcimi a dokazuje, že ani to, že sa ľudia proti niečomu konečne spoja, neznamená víťazstvo a práve ideálnu spoluprácu. A že riešenie môže byť stále v nedohľadne. 80%(6.5.2014)

• MikO_NR_1909

Práve vďaka takýmto tendenčným vodítkam politologického kvocientu, ktorý i Piussu odvádza na akési ideologické rozhranie pravica-ľavica, že zlo a tragédia spoločnosti sa nachádza na mítingoch HZDS,SNS a Smeru a nie tak na tých od Ivety Radičovej či Igora Matoviča živý túto chorú hru pre sklamaných voličov. Samozrejme, okrem toho dokument oprašuje akýsi historicko-dokumentárny generalizujúci progres vôle a bezmocnosti, ktorý sa dotýka hoci i organizátorov protestov, ktorý viedli protesty súvisiace s kauzou Gorilou. Ale neustále dávané na zreteľ protificovskú kartu ako oslobodzujúci čin v našom Gorilistane je odpudivé, kauza odpočúvania na Vazovovej je o privatizáciách z druhej Dzurindovej vlády a som si istý, že keby dáky odvážny pracovník SIS-ky odpočúval byt J&T tak vyjdú na povrch rovnaké zástupné materiály, ktoré by nášho hlavného demagóga odmaskovali viacej, ako samotné pitie koly. Od Fica do Fica mohol byť ukážkovým nástrojom zrkadla spoločnosti, ale na to by sa musel viacej odosobniť a netĺcť rozumy. Ak na to pristúpil (práve spomínané buldočie hádky a nezaujatosť pri obskúrnych protestoch), vtedy bol i kinematograficky zaujímavý. Ak mal v žargóne pre diváka, ktorý dokument sledoval čo i len nenápadnú sériu jednostrannosti, ktorú som miestami cítil v každých dvadsiatich sekundách, skĺzol k absolútnej amatérčine.(12.8.2016)

Výpovedná hodnota tohto "goriláckeho dokumentu" tkvie v prvom rade v zobrazení hysterického davu, ktorý nevie čo chce, ale aspoň vie, čo nechce, rovnako ako jeho "vodcovia". Miestami to zaváňalo trpkou iróniou, že organizátori sú len banda filozofujúcich egomaniakov, kde si každý chce presadiť len to svoje...čo môže vyznievať jednostranne... Po technickej stránke je film slabý, amatérsky a "študentský" - kamera a strihy bohužial najviac. Po obsahovej stránke sa snaží opísať tie najhlavnejšie gorily tak, že ponúka zrkadlo, no všetko to robí subjektívnym pohľadom a práve vyváženosť pohľadov chýba najviac. O absolutne nevhodnom a uchu nelahodiacom hlase Zuzany Piussi sa na tomto mieste nebudem radšej ani rozširovať...(12.1.2013)

• - Slovenská multikina a veřejnoprávní RTVS odmítli dokument odvysílat. Oficiálně proto, že film údajně nebyl dokončený. Podle autorů ale představitelé kin uvedli, že dokument je příliš politický. Piussi byla tak nucena film šířit pouze prostřednictvím internetu. (ditechi)

• - Hlavnými aktérmi väčšiny minutáže snímky Od Fica do Fica sú davy, ktoré sa začiatkom roka 2012 vydali do ulíc na protest proti kauze Gorila. (Sufferer)