Mrtvá jáma

Marty Collins

Dan Wyman

Gimel Everett

Gimel Everett

„Jsem tady hlavní chirurg!“ Sličné (ta hlavní je opravdu festovně stavěná, radost pohledět v době současných vychrtlin) chovanky ústavu, pomatení blázni, vyšinutý chirurg, kozičky, prdelky, v tom pozitivním smyslu dost šílená hudba, litry krve, hromada zombíků, nějaké rozteklé hlavy a stylový závěr. Konec osmdesátých let. Všechno, co mám rád. Tak proč mě to, do prdele, nebavilo tak, jak by mělo?(5.5.2012)

Pamatuji si, jak v době mého dětství o tomhle filmu kolovaly děsivé legendy, ovšem nikdy jsem jej neměl příležitost shlédnout. Až teď po letech jsem si vzpomněl na toto "zapovězené ovoce" a s chutí na něj mrkl. No, docela solidní béčko s typickým dabingem, který mnohdy ponechává schizofrenní dvojhlas, což ale nahání tu správnou husí kůži. První polovina je trochu směšná a splácaná ze všeho možného, druhá s příchodem zombíků nabízí pár působivých momentů a hutnou atmosféru, i když to rozsvícení na konec už byl přece jen trochu moc :) No a že bych u toho brečel strachy jako někteří tehdější známí, tak to asi ne, viděl jsem daleko hrůznější věci, při tomhle se mi tep zrychlil skoro neznatelně.(31.8.2009)

Obsahuje SPOILERY. Opět tu máme psychiatrickou léčebnu a mladou Jane, kterou zde zavřeli řekněme neprávem. Léčebna je plná bláznů a jednoho šíleného doktora, který se po letech své smrti vrací ke svému rituálu, který prováděl již v době, kdy byl živ. Noc co noc zavraždí jednoho z pacientů a to velmi dlouho jehlou těsně kolem oka, kterého nakonec bez milosti pohřbí ve své krvavé "mrtvé jámě". A jak už tomu u těchto hororů bývá, Jane se začne zjevovat onen šílený doktor ve dne i v noci a začne trpět děsivými nočnímy můrami a svěří se svému doktorovi, který ji samozřejmě považuje za blázna. Jane se tedy rozhodne spolu s jedním pacientem, že "záhadu" o mizení pacientů i personálu a zjevujícím se doktorovi vyřeší sami. Posledních 20 minut filmu se dočkáte krvelačných, nebo spíš mozkolačných zombie a to hned po tom, co je šílený doktor propustí ze záhrobí a vypustí z "mrtvé jámy" na povrch zemský. Zničit je dokáže jen svěcená voda, načež jsem si vzpomněla na upírskou a velmi známou legendu. :-) Film nebyl vůbec špatný. Prostě typické béčko 80.let. ****(17.8.2008)

Horor jsem si kdysi nahrál na vhs a pak si jej mnohokrát pustil. Trochu ze mě snad mluví nostalgie, trochu vášeň pro zombíky (a potažmo i horory obecně), nicméně já si to tehdy užil. Od té doby jsem však film neviděl, takže je pochopitelně možné, že dnešní kritičtější oko by na něm nespočinulo tak kladně. Mimochodem, závěr filmu byl skutečně úžasný a vymazal z paměti (téměř) všechny ty hlouposti předtím.(25.5.2011)

Jako dítě bych se z toho asi posral strachy. Jestli tady něco fakt funguje, tak je to všudypřítomná psycho atmosféra. Podivné kamerové úhly, barevné nasvícený vyvolávající dojem něčeho z cizího světa, kakafonická hudba. Do toho hrdinka se ztrátou paměti, která je celý film na pokraji hysterie (a většinu filmu běhá v kalhotkách), prastaré tajemství a samotné prostředí blázince. Vynikající atmosféra dává zapomenout na ne zas tak objevný konec, kdy se z filmu stává obyčejná zombiárna, navíc s pointou starou jak lidstvo samo. Každopádně výborná záležitost.(6.12.2015)

• - Film byl natáčen v Agnew State Hospital v Kalifornii. Křídlo, kde se nejvíce natáčelo, bylo do té doby již po několik let opuštěné a bez elektřiny. (Eluin)