Návrat do Cold Mountain

Cold Mountain

Návrat do Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Musím se přiznat, že ze začátku jsem si říkal, myslej tohle vážně, tímhle mě chtěj ohromit, že se jako do sebe zamilujou dva lidi dřív se stačím podrbat na koulích ? Pak je samozřejmě zlý osud od sebe odtrhne a já budu sledovat strastiplný život jeho a jí, ono to tak vlastně skutečně bylo, ale naštěstí tu byla výborná Anthonyho režie a doslova zářící herecký obsazení až jsem se divil jak velký hvězdy tady měly malý prostor, přitom Natálka tady zahrála na pětníku, ale nejlíp ze všech. Nejvíc si musela pošmáknout Renéé, ta měla výtečně napsanou postavu, Jude mě až tolik nepřesvědčil a ve společných scénch s Niki hrál druhou ligu. Když jsem chválil režii, tak řeknu i důvod, nebylo to za vynikající záběry a dobovou atmosféru, která mě velmi bavila, ale za to že mě umožnila souznít prakticky s libovolnou kladnou postavou, která se v příběhu objevila, tomu se říká kvalitní práce.(4.5.2016)

Tomuto hovorím parádne romanticko-historické dobrodružstvo. Film sa odohráva v mojom obľúbenom a pritom nie až tak často využívanom období, počas americkej občianskej vojny a síce na prvý pohľad ide hlavne o ten romantický motív, ktorý ma tu zase ani tak moc nezaujímal, ale pritom nemá moc priestoru a pre dej mi prišiel pomerne neškodný. Hlavné duo Nicole Kidman a Jude Law sú výborní, pre každého je to jedna z ich najlepších úloh, ale aj tak si väčšinu času každý rieši to svoje, čo mi naplno vyhovovalo. A tak film ponúka dve dejové línie, Nicole Kidman má tú komornejšiu a Jude Law zase tú výpravnejšiu a napínavejšiu, ale obe sú skvelo zvládnuté, sú plné krutých, ale aj takých hrejivých scén. Hlavne také prespanie u vdovy na mňa teda dokázalo zapôsobiť, alebo aj také postupné zbližovanie pomocníčky s otcom až do trpkého konca. Takže tá výrazne nadpriemerná dĺžka tu nie je ani najmenší problém, film obsahuje plno rozmanitých scén, ale ani jedna ma nesklamala, takže keby film trval kľudne aj dlhšie, vôbec by som sa nehneval. A môže za to aj perfektný výber vedľajších alebo epizódnych postáv, hlavne Renée Zellweger, ktorá nikdy nepatrila medzi moje obľúbenkyne, no tu je skvelá, ale aj Natalie Portman, Brendan Gleeson, Donald Sutherland a Ray Winstone. Film nesklame ani po akčnej stránke, nechýba jedna slušná vojnová sekvencia, aj keď je to vlastne skôr masaker a potom viacero menších, ale aj tak pôsobivých akčných a drsných momentov, ako nejaká tá prestrelka alebo likvidácia menšej skupiny ľudí. A dokonca je to občas aj vtipné, pár hlášok sa vydarilo. Po režijnej stránke môžem len chváliť, film má skvelú vizuálnu stránku, výpravu a perfektný výber lokácií, ale fungujú aj emócie, tu nemám čo vytknúť. Takže tu mi k plnému hodnoteniu chýba skutočne len veľmi málo, možno len výraznejšia hudba a ešte tak jedna silná scéna, ale aj tak je Návrat do Cold mountain jeden z mojich najobľúbenejších dobrodružných filmov, ktorý som videl už viackrát, ale stále ma baví rovnako rovnako. 83%(27.9.2016)

Soundtrack Gabriel Yared: 1. Wayfaring Stranger - Jack White ,2. Like A Songbird That Has Fallen - Reeltime Travelers ,3. I Wish My Baby Was Born - Tim Eriksen, Riley Baugus & Tim O'Brien ,4. The Scarlet Tide - Alison Krauss ,5. The Cuckoo - Tim Eriksen & Riley Baugus ,6. Sittin' On Top Of The World - Jack White ,7. Am I Born To Die? - Tim Eriksen ,8. You Will Be My Ain True Love - Alison Krauss ,9. I'm Going Home - Sacred Harp Singers At Liberty Church ,10. Never Far Away - Jack White ,11. Christmas Time Will Soon Be Over - Jack White ,12. Ruby With The Eyes That Sparkle - Stuart Duncan & Dirk Powell ,13. Lady Margret - Cassie Franklin ,14. Great High Mountain - Jack White ,15. Anthem - Gabriel Yared ,16. Ada Plays - Gabriel Yared ,17. Ada And Inman - Gabriel Yared ,18. Love Theme - Gabriel Yared ,19. Idumea - Sacred Harp Singers At Liberty Church ,20. Idumea - Sacred Harp Singers At Liberty Church ,(16.5.2011)

Strastiplné putování občanskou válkou, které má jediný cíl: aby si Nikolka Děckochlapová a Žid Zákon zatrtkali. Romance nevyhledávám, milostné áchání a tokání mě obvykle nudí a nutí ke stolici, ale čas od času se najdou výjimky, co mě přece jen zaujmou a chytí za srdce. "Cold Mountain" mezi ně patří; má sympatické hrdiny, pěknou výpravu, dobrou hudbu a přesně tu správnou dávku lásky i krutosti, dobra i zla, situací úsměvných i slzopudných, aby to obměkčilo dokonce i mou cynickou, zatvrzelou dušičku. Navzdory chvále nemůžu dát plnou palbu hvězdiček: když jsem předevčírem večer přišla s 45-minutovým zpožděním k TV obrazovce, uvědomila jsem si, že jsem ten film už skutečně před několika lety viděla a pamatuju si z něj takřka kulové. A to se u opravdu výjimečného snímku stát nemůže, takhle dokonale se vykouřit z paměti :-/. 81% A drobná poznámka na závěr: nálepka "mysteriózní" se na CSFD rozhazuje plnými hrstmi filmům, ke kterým obvykle vůbec nepatří, ale když má konečně nějaké opodstatnění (koukání studnou do budoucnosti), tak film mysteriózní není ;-).(15.11.2010)

Kdyby ve filmu šlo jen o společenství žen, které za války hospodaří na farmě a učí se jak okopávat brambory, tak bych se dozajista unudil k smrti, ale tím že má film dvě dějové linie, přičemž druhá se jen množí akcí nebo útrapami které zažívá hlavní hrdina na cestě domů z fronty., mě film opravdu dokáže celé dvě a půl hodiny slušně bavit. Nikdy nezapomenu na toho arogantního albínka, kterak efektně seskakuje z koně.(26.6.2010)

• - Nicole Kidman při hře na piáno nikdo nezastupoval. Stejně tak se nenechal zastoupit Brendan Gleeson při hře na housle. (HellFire)

• - Spoiler: Zatímco v sestřihu, který je znám divákům, Inman zachrání Saru a posléze odejde, v původním scénáři s ní zůstává, aby jí pomohl uklidit dům právě po vpádu vojáků. Její dítě ale zemře a žalem zlomená Sara se zastřelí. (novoten)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)