Návrat do Cold Mountain

• Nový Zéland

Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Čas války je jako stav alkoholového opojení - dokonale obnažuje lidské charaktery... Inmanova odysea by mohla stát zcela samostatně, ale bez farmářské nouze, co naučila ctnosti, by nebyla úplná. Minghella akademiky poškrábal na zádech, foukl jim do ouška, povískal je ve vlasech, to vše způsobem hraničícím se zištností, nicméně o dokonalé kameře Johna Sealea a festivalu královsky zahraných vedlejších rolí nemůže být pochyb. No, vlastně vyjma Renée, ta byla zralá na zacpání úst kukuřičným klasem, ale nakonec paradoxně Oscar goes to..(28.7.2014)

Úžasné vykreslení putování vojáka za svou láskou na pozadí americké občanské války. Anthony Minghella dokázal natočit výborný příběh s ještě úžasnější výpravou a s celou plejádou vynikajích herců v čele Judem Lawem, Renee Zellweger (Její podání Ruby bylo velmi povedené), Nicole Kidman nebo Natalie Portman (ta mne zaujala asi nejvíce). Jeden z nejlepších protiválečných filmů.(28.10.2007)

Putování hlavního hrdiny má konkrétní i symbolický význam. Důležité jsou city, touha a vášeň a mně vůbec nevadilo, že nevidím bitvy a válku. I bez bojování bylo válčení vystihnuto přesně. Tvrdě. Nečekal jsem, jak to dopadne a všechny ty krásné obrázky na mě strašně silně zapůsobily. ANI SRDCE SE NEUZDRAVÍ. MŮŽEME JEN POZNAT MINULOST A POUČIT SE Z NÍ...(14.2.2005)

• monolog

Tak ano, je to hezky barevně natočený, se smyslem pro detail, kompozici a podobný plky. Jenže třeba na Návrat Sommersbyho, kterej je ze stejnýho období, to prostě nemá. Je to příliš jednoduchý a vlastně na tu délku o ničem, postavy jsou nepřesvědčivý a příběh mě taky nijak nezaujal. V Sommersbym o něco jde, ale tady? Svým způsobem mi to připomínalo knížku od Durycha Bloudění a jen jsem si na konci říkal, jestli taky nastane počínání potomka na smrtelným loži. No, skoro. Co se týká obsazení, miluju, když každý herec je nejmíň o deset, ale spíše patnáct, let starší než jeho filmová postava. Ad Kidmanka, její zamilovaná naivka je jednou z nejnepřesvědčivějších zamilovaných naivek, jaký jsem viděl. Ad Zellweger, přišla mi až příliš rozšafná a vlastně až parodující zemitost nějaké odvázané vesničanky. Ad Law, kromě toho srdcebolnýho konce to byla jediná světlá postava celýho filmu. Ad všichni ostatní, šeď mlhy je příliš jasná ve srovnání s jejich unifikovanými obytnými buňkami. Konec filmu jen nasadil korunu a přičtu-li opravdu pitomé dialogy, tak tu máme opět jednoho adepta na nejlepší film roku Akademie. A pak že je western mrtvej...(14.12.2006)

Dlouho jsem neviděl film, ve kterém bych všechny pocity hlavních hrdinů cítil jako málokdy jindy. Místo avizované červené knihovny se (naštěstí) dostavilo dosti drsné westernové drama s jemnou romantckou linií. Obsazení se povedlo maximálně. Nicole Kidman je nádherná ženská a hrát umí taky nádherně, Jude Law je vynikající a René Zellweger (ač ji jinak moc nemusím) role rovněž parádně sedla. Návrat do Cold Mountain je jako sen, který se zdá nad ránem. Chvílemi drsný, chvílemi příjemný, ale v každém případě nezapomenutelný. 100%.(20.2.2007)

• - O roli Sary se ucházela zpěvačka Faith Hill. (HellFire)

• - V Severní Karolíně, přesněji v národním parku jihozápadně od Asheville, se nachází skutečná hora Cold Mountain. Nikdy po ní ale nebylo pojmenováno město. (novoten)

• - Nicole Kidman při hře na piáno nikdo nezastupoval. Stejně tak se nenechal zastoupit Brendan Gleeson při hře na housle. (HellFire)