Návrat do Cold Mountain

Cold Mountain

Návrat do Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Anthony Minghella svoj talent nezaprie. Cold Mountain mi pripomenulo Anglického pacienta. Odveký námet boja dobra proti zlu, putovania a lásky dosahuje kvalitatívne vrcholy v citlivých rukách výnimočného režiséra. No a obsadenie takisto výborné. V trivii na IMDb je veľmi zaujímavé prečítať si, kto všetko kandidoval na hlavné úlohy. Napríklad uvažovať o Tomovi Hanksovi do role Inmana znie skôr ako zlý vtip. V každom prípade som veľmi rada, že ani Tom Cruise to nakoniec nevzal - jeho drevený ksicht by mi to potešenie pokazil minimálne na 4* :-)(11.12.2006)

Čím to je, že všichni pohlední muži ve filmu zemřou strašlivou smrtí? Na mysli mám samozřejmě vyplašeného vojáka v podání Cilliana Murphyho a potom toho roztomilého albína. Jinak film vnímám spíš v jednotlivých epizodách než jako celek, protože Nicole moc nemusím a už vůbec ji nemusím, když milostně vzdychá. Nejvíc se mi líbil fragment v Nataliině domě. "Říkají, že válka je mrak, který zakryl zemi. Přitom to oni způsobili tohle počasí. A teď si stojí v dešti a křičí: 'Doprdele, ono prší!'"(18.11.2006)

Zas jednou jeden klasický hollywoodský velkofilm se všemi očekávanými atributy, tedy výtečnou formální stránkou, dobrými hereckými výkony známých stars a lehce předvídatelným a sladce zakončeným dějem. Rozjezd filmu je fantastický, ať už se čelist snáší na padáku díky skvělé Nicol Kidman nebo vizuálně brilantním scénám z válečného pole; nicméně po několika minutách, kdy už se film definitivně štěpí na dvě samostatné linie, je již dojem o pár chloupků horší. Inmanovo putování je až příliš epizodkovité a situace se vesměs opakují jako na kolovrátku; životní strasti jeho milé jsou zase utláčeny do pozadí živelnou Renée Zellweger, která této příběhové lince zcela dominuje a ne zrovna šťastně vnáší do dění jistý komediální nádech. Snad si Minghella své přešlapy uvědomuje a dovede se jich ve svých příštích filmech vyvarovat, protože tenhle režisér má před sebou ještě slibnou budoucnost.(9.11.2007)

spoiler: Kdo nevěděl, že umře, přestaňte koukat na filmy, u kterých by si váš mozek nevěděl rady, např. na Hanna Montana, ale tak nebylo to až tak hrozný, pěkná příroda, sexy Jude Law, nesexy Renee Zellweger... Naštvaná domobrana, divně poskakující albín... Co vlastně tomuto filmu chybí? Jo aha, pořádná zápletka. 60%(24.6.2011)

Dlouho jsem neviděl film, ve kterém bych všechny pocity hlavních hrdinů cítil jako málokdy jindy. Místo avizované červené knihovny se (naštěstí) dostavilo dosti drsné westernové drama s jemnou romantckou linií. Obsazení se povedlo maximálně. Nicole Kidman je nádherná ženská a hrát umí taky nádherně, Jude Law je vynikající a René Zellweger (ač ji jinak moc nemusím) role rovněž parádně sedla. Návrat do Cold Mountain je jako sen, který se zdá nad ránem. Chvílemi drsný, chvílemi příjemný, ale v každém případě nezapomenutelný. 100%.(20.2.2007)

• - V Severní Karolíně, přesněji v národním parku jihozápadně od Asheville, se nachází skutečná hora Cold Mountain. Nikdy po ní ale nebylo pojmenováno město. (novoten)

• - 'Horské' scény se natáčely v rumunských Karpatech. (EMMY)

• - Pro roli staré ženy v horách se nejdříve uvažovalo o Francis Kemp. (HellFire)