Návrat do Cold Mountain

Cold Mountain

Návrat do Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA, 2003, 155 min

Musím se přiznat, že ze začátku jsem si říkal, myslej tohle vážně, tímhle mě chtěj ohromit, že se jako do sebe zamilujou dva lidi dřív se stačím podrbat na koulích ? Pak je samozřejmě zlý osud od sebe odtrhne a já budu sledovat strastiplný život jeho a jí, ono to tak vlastně skutečně bylo, ale naštěstí tu byla výborná Anthonyho režie a doslova zářící herecký obsazení až jsem se divil jak velký hvězdy tady měly malý prostor, přitom Natálka tady zahrála na pětníku, ale nejlíp ze všech. Nejvíc si musela pošmáknout Renéé, ta měla výtečně napsanou postavu, Jude mě až tolik nepřesvědčil a ve společných scénch s Niki hrál druhou ligu. Když jsem chválil režii, tak řeknu i důvod, nebylo to za vynikající záběry a dobovou atmosféru, která mě velmi bavila, ale za to že mě umožnila souznít prakticky s libovolnou kladnou postavou, která se v příběhu objevila, tomu se říká kvalitní práce.(4.5.2016)

Ani ne tak romance jako spíše historické drama a především obraz války, která poznamenává všechny lidské bytosti bez rozdílu. Film je postaven na výborných výkonech všech herců, i těch v malých rolích. Snad každá postava v tomto filmu je zajímavá a dočkáte se mnoha emotivních působivých scén ( Inmanovo setkání s Natalií Portmanovou, Renée versus otec ). Anthony Mingella pořád umí! P.S. - Storme, Renée je fakt super - "Nesnáším výbojný kohouty."(27.12.2004)

Po prvních třiceti minutách jsem se cítil jako v ráji. Nevím, jestli to bylo mojí extrémní nákloností k Nicole, ale každý okamžik milostného oťukávání mezi ústředními hrdiny jsem prožíval neobyčejně intenzivně, v duchu šeptal Nicolce do ouška zamilovaná slůvka, a když musel Jude Law odejít, málem mi pod tíhou zoufalství puklo srdce. Začal jsem podezřívat Minghellu, že natočil dokonalou romanci, která mě přímo v kině zpopelní a rozpráší na kilometry, ale brzy přišlo vystřízlivění. Film najednou zasypala spousta vedlejších postav, které mě prostě v kontextu hlavní milostné linie přišly naprosto nezajímavé. Řekl bych, že s Renée přišla do Cold Mountain nuda, ale není to chyba Zellweggerové. Její výkon mi sice nepřišel na Oscara ani omylem (obzvlášť ze začátku dost přehrává, jak vehementně máchá rukama), ani mi až na zasněžený záver nepřipadla kdovíjak vtipná, ale výtky padají na hlavu scenáristy, který rozplizl film malými výstupy Ribbisiho, Hoffmana a spol. Sice skvělých herců, kteří však v příbehu nehrají důležitou roli, ať už emocionální nebo dějovou. Prostřední hodina mě skoro vůbec nebavila, najednou jsem se musel "jen" kochat krásně nasnímanou přírodou. Tady měly podle mého nůžky nekompromisně stříhat, omezit se jen na několik málo epizodek včetně té jedné z mála, která je opravdu úchvatná (opuštěná Natalie Portman), a dotáhnout strhující milostnou linii co nejdřív do konce (popř. ji ještě více rozehrát, než se tomu nakonec stalo). Když se Minghella ke svým hrdinům vrátí a srdíčko začne zase roztrpčeně tlouct, je nadmíru jasné, že k dokonalosti tomuhle filmu chybí to správné dávkování důrazu. Lawovy problémy a neslané nemastné peripetie cestou domů neměly hrát prim, protože Minghella je mnohem silnější jako vypravěč nádherných milostných příběhů. A když má u sebe tak skvělé herce, nádhernou vizuální stránku a scenáristu, který dokáže z láskyplného jiskření vyždímat bez balastu slov maximum, měl by vzniknout geniální film. Ale přestože se Nicole svlíkla a vypadala opět překrásně, nedopadlo to... Upřímně, snad nikdy v životě mě tolik nemrzelo, že nemůžu dát plný počet hvězdiček. V první čtvrtině jsem totiž ani nedýchal a říkal si, že teď teprv vznikl pravý film mého srdce.(21.3.2004)

Anthony Minghella svoj talent nezaprie. Cold Mountain mi pripomenulo Anglického pacienta. Odveký námet boja dobra proti zlu, putovania a lásky dosahuje kvalitatívne vrcholy v citlivých rukách výnimočného režiséra. No a obsadenie takisto výborné. V trivii na IMDb je veľmi zaujímavé prečítať si, kto všetko kandidoval na hlavné úlohy. Napríklad uvažovať o Tomovi Hanksovi do role Inmana znie skôr ako zlý vtip. V každom prípade som veľmi rada, že ani Tom Cruise to nakoniec nevzal - jeho drevený ksicht by mi to potešenie pokazil minimálne na 4* :-)(11.12.2006)

Scénář: Anthony Minghella .. Kniha Cold Mountain popisující převážně příběh vojáka vracejícího se ke své lásce do rodné vesnice na pozadí americké občanské války poskytovala obrovský potenciál. Režisér Anthony Minghella, stojící taktéž za adaptací oné knihy naskytnuté téma plně využil a vytvořil pompézní výpravné milostné drama. Vedle jeho tvůrčích schopností, krásné kamery a hudby zde neméně září hvězdné herecké obsazení, kde na sebe největší pozornost strhává Renée Zellweger svým osobitým podáním Ruby (kdo ji neslyšel mluvit v originále, nepochopí!). Tento romantický velkofilm mám hodně rád, je to silná podívaná na těžké lidské osudy nepřímo řízené krutou válkou. 95%.(11.12.2006)