Návrat do Cold Mountain

Cold Mountain

Návrat do Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Cold Mountain ma zaujal ako road movie Juda Lawa, i keď o jeho motivácii možno s úspechom pochybovať (taká love story neexistuje) . Práve kvôli rozštiepenosti filmu, ktorý podľa mňa nevie či je výbornou road movie alebo priemernou a preslzenou love story dávam 4. Cameá na ceste Inmana sú skvelé, úplne naj bola Natalie Portmann. Reneé si tú rolu povšetkých romantičkách užila a je to vidieť. K Nicole sa nevyjadrujem, nemám ju moc rád takže ani so štyrmi Oscarmi by ma nepresvedčila. Obrazovo je ale film naozaj krásny.(5.4.2004)

Tomuto hovorím parádne romanticko-historické dobrodružstvo. Film sa odohráva v mojom obľúbenom a pritom nie až tak často využívanom období, počas americkej občianskej vojny a síce na prvý pohľad ide hlavne o ten romantický motív, ktorý ma tu zase ani tak moc nezaujímal, ale pritom nemá moc priestoru a pre dej mi prišiel pomerne neškodný. Hlavné duo Nicole Kidman a Jude Law sú výborní, pre každého je to jedna z ich najlepších úloh, ale aj tak si väčšinu času každý rieši to svoje, čo mi naplno vyhovovalo. A tak film ponúka dve dejové línie, Nicole Kidman má tú komornejšiu a Jude Law zase tú výpravnejšiu a napínavejšiu, ale obe sú skvelo zvládnuté, sú plné krutých, ale aj takých hrejivých scén. Hlavne také prespanie u vdovy na mňa teda dokázalo zapôsobiť, alebo aj také postupné zbližovanie pomocníčky s otcom až do trpkého konca. Takže tá výrazne nadpriemerná dĺžka tu nie je ani najmenší problém, film obsahuje plno rozmanitých scén, ale ani jedna ma nesklamala, takže keby film trval kľudne aj dlhšie, vôbec by som sa nehneval. A môže za to aj perfektný výber vedľajších alebo epizódnych postáv, hlavne Renée Zellweger, ktorá nikdy nepatrila medzi moje obľúbenkyne, no tu je skvelá, ale aj Natalie Portman, Brendan Gleeson, Donald Sutherland a Ray Winstone. Film nesklame ani po akčnej stránke, nechýba jedna slušná vojnová sekvencia, aj keď je to vlastne skôr masaker a potom viacero menších, ale aj tak pôsobivých akčných a drsných momentov, ako nejaká tá prestrelka alebo likvidácia menšej skupiny ľudí. A dokonca je to občas aj vtipné, pár hlášok sa vydarilo. Po režijnej stránke môžem len chváliť, film má skvelú vizuálnu stránku, výpravu a perfektný výber lokácií, ale fungujú aj emócie, tu nemám čo vytknúť. Takže tu mi k plnému hodnoteniu chýba skutočne len veľmi málo, možno len výraznejšia hudba a ešte tak jedna silná scéna, ale aj tak je Návrat do Cold mountain jeden z mojich najobľúbenejších dobrodružných filmov, ktorý som videl už viackrát, ale stále ma baví rovnako rovnako. 83%(27.9.2016)

Kdyby ve filmu šlo jen o společenství žen, které za války hospodaří na farmě a učí se jak okopávat brambory, tak bych se dozajista unudil k smrti, ale film naštěstí sleduje vedle toho také návrat jednoho vojáka domů a jaké útrapy jej po cestě čekají. Cold Mountain považuji za hodně nadhodnocený film. Jasně romantika tady tryská odevšad, ale Jude Law nebyl zase až taková výhra. Renée sice méně otravná než jindy, ale i tak tady bohužel hraje. Nicole Kidman naštěstí nebyla nikdy předtím ani potom krásnější. Co mě dokáže spolehlivě bavit kdykoliv je parádní albínek, který by si zasloužil pomalu snad vlastní samostatný film. Ten jeho efektní seskok z koně jen těžko vyženu z hlavy. 70%(26.6.2010)

Právě jsem to dokoukal a ještě chvíli nebudu moct mluvit. Jde o jeden z nejsilnějších protiválečných filmů (aspoň pro mě). Ač je to spíše příběh o odyseovském putování, válka zasahuje hrozným způsobem do života všech postav. Jak válečná vřava na začátku, tak řádění domobrany a vlastně i dalších lidí, z kterých válka udělala stvůry, to jsem neskutečně silné scény. Ještě, že jsou na světě lidé jako Ruby, která je ve fenomenální podání Renée Zellweger tím snad jediným plamínkem naděje v tom šíleném světě. Samozřejmě skvěle hrají i Kidman a Law, ale i Kathy Baker, Natalie Portman (obzvlášť silná scéna), Philip Seymour Hoffman nebo Giovanni Ribisi. A konec slov, jdu si dát Renée do nejoblíbenějších hereček (už jen pro to, jak dokáže zatočit s výbojnými kohoutky).(2.3.2005)

Návrat do Cold Mountain měl být obrovským příběhem na pozadí zuřivé války, místo toho ho Anthony Minghella roztříštil do několika menších epizodek s nemálo cameo roličkami a tím, co nezůstalo v rovině slibů, je pouze perfektně odvedená vizuální stránka. Nádech války se vytratí po úvodní desetiminutovce (honička s národní gardou by se mohla odehrávat v jakémkoliv jiném žánru), velkoryse nastíněná premisa velkofilmu zmizí jako pára nad hrncem a do popředí se tlačí kombinace skoro pohádkové road-movie a venkovského dramatu. A když to není místy úplně ono, jak jsem napsal výše, oko si smlsne téměř v kterémkoliv momentě. Překrásné exteriéry, rozmanitá paleta barev, prosluněná pole, skoro to až svádí zhluboka se nadýchnout. Jude Law předvádí, že umí zahrát naprosto vše, velkým překvapením je pak Renée Zellweger, která ve všech (bohužel i vážnějších) scénách strhává pozornost na sebe. Jinak je však Návrat do Cold Mountain zářným příkladem toho, kolik herci dokáží zachránit, když není možnost opřít se o scénář. Ten je totiž díky své přímočarosti určitě největší slabinou tohoto jinak ambiciózního celku.(3.2.2004)

• - Nicole Kidman při hře na piáno nikdo nezastupoval. Stejně tak se nenechal zastoupit Brendan Gleeson při hře na housle. (HellFire)

• - S rozpočtem 79 miliónů dolarů to byl k roku 2003 pro Miramax nejdražší film, který si sami financovali. (HellFire)

• - Film byl sestříhán pomocí softwaru Final Cut Pro 3.0.2 společnosti Apple. (HellFire)