Návrat do Cold Mountain

• Nový Zéland

Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Ak ste videli (alebo dokonca čítali) Juh proti Severu (Odviate vetrom), poznáte ťažkosť Občianskej vojny a naliehavosť utrpenia z "civilnej" strany. Návrat do Cold Mountain sa prezentuje nezvyčajnou drsnosťou scén. Drsnosťou, ktorá je však šikovnou prácou režiséra (a kamery) posúvaná z vizuálnej roviny, do roviny prežívania. Do určitej miery tak násilie neventilujeme, ale zostáva v nás a postupne sa hromadí. Návrat do Cold Mountain je dielo, ktoré sa oplatí vidieť.(10.12.2012)

Právě jsem to dokoukal a ještě chvíli nebudu moct mluvit. Jde o jeden z nejsilnějších protiválečných filmů (aspoň pro mě). Ač je to spíše příběh o odyseovském putování, válka zasahuje hrozným způsobem do života všech postav. Jak válečná vřava na začátku, tak řádění domobrany a vlastně i dalších lidí, z kterých válka udělala stvůry, to jsem neskutečně silné scény. Ještě, že jsou na světě lidé jako Ruby, která je ve fenomenální podání Renée Zellweger tím snad jediným plamínkem naděje v tom šíleném světě. Samozřejmě skvěle hrají i Kidman a Law, ale i Kathy Baker, Natalie Portman (obzvlášť silná scéna), Philip Seymour Hoffman nebo Giovanni Ribisi. A konec slov, jdu si dát Renée do nejoblíbenějších hereček (už jen pro to, jak dokáže zatočit s výbojnými kohoutky).(2.3.2005)

Takto vyzerá film, ktorý má všetky súčasti pokope: Predloha, scenár, réžia, herecké obsadenie, technická stránka. Aj napriek dhlšej metráži som zostal v kúzle Cold Mountain. Ps: Asi najsilnejší a najpresnejší casting za dlhú dobu. Nebyť Lord of the rings v roku 2003, premenil by tento film minimálne 4 nominácie, a nie jednu. 90%(15.2.2016)

No..... Vole. Sledovat tu hodinu a čtvrt Nicole Kidman, kterou nemám rád, a zarostlýho Jude Lawa, který tu nemá to svý klasický charisma a za celej film se vlastně neusměje, jo... to mě ani ve snu nenapadlo, jak dobrá bude finální hodina. A tak místo velký plochý romance přišel jeden z nejvíc top romantických filmů, co jsem kdy viděl. A jelikož se ze mě během vztahů stal tzv. "omylem expert" na extra vytříbený žánr moderní americký romantiky ve filmu, věřte mi, COLD MOUNTAIN je fajn :) Dávám skoro pět hvězd, má to v rukávu hned dvě moje další srdcovky - samozřejmě prostředí občanský války (a to tak že zajímavě) a hraje tam v ne úplně mini roli Jack "Georgia" White.(22.5.2013)

• flanker.27

No já tomu možná nerozumim, ale za sebe bych řek, že na tom nic tak zvláštního nevidim, jak by řekl Varel Frištejnský. Především dementní scénář používající neskutečné množství berliček typu jdu, najdu pilu, něco přeříznu, chytěj mě, zabijou je, najde mě kmotřička babička a tak dále, jakmile se najde nějaká komplikovaná situace, hned se jako deus ex machina snese dobrý anděl, který vše vyřeší. Mám-li to říct jasněji, něco takovýho bych taky uměl napsat. Hlavním hrdinům vůbec přeje štěstí, všichni jsou na ně hodní i když sami mají hluboko do kapsy, starají se o Nicole, zachraňují Juda a vůbec je vám jasné, že film před setkáním ústřední dvojice nenabídne nějaký zásadnější zvrat nebo nápad. Snad jediná skutečně nefalešně silná scéna je poprava otce Renée Zellwegerové (to je jedna *). Druhou dávám za vizuální zpracování, kdy bahno je bahno a krev krví. Ještě bych vydvihl miniroličku Cilliana Murphyho. To je asi vše dobré, co bych mohl říct.(31.10.2005)

• - Tři vojáci, kteří přijdou do Sařina domu, se jmenují Pistol, Nym a Bardolph. Jejich jména jsou tak inspirována Shakespearovými hrami "Veselé paničky Windsorské", "Jindřich IV." a "Jindřich V.". Stejně jako ve filmu jsou to vojáci bojující v jiném státě a rabující místní domy. A stejně tak je stihne i trest. (novoten)

• - Film byl sestříhán pomocí softwaru Final Cut Pro 3.0.2 společnosti Apple. (HellFire)

• - Jude Law si za svoji roli vysloužil nominaci na Zlatý globus i na Oscara. (EMMY)