Návrat do Cold Mountain

• Nový Zéland

Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Vizuální dokonalost a herecké výkony, které berou dech. Jen málokdy se mi stalo, že bych hlavním hrdinům tak moc držel pěsti a tlačil je k happyendu. O to fatálněji pak vyznívá závěr, který popírá jakékoli očekávané sladké či hořké návraty a shledání a místo toho přináší strhující dvacetiminutovou katarzi, která poctivě rezonuje ve všech smyslech. Kdo mohl tušit, že právě Cold Mountain je teprve Minghellův druhý a přitom navždy poslední opravdu velký film.(14.5.2006)

• flanker.27

No já tomu možná nerozumim, ale za sebe bych řek, že na tom nic tak zvláštního nevidim, jak by řekl Varel Frištejnský. Především dementní scénář používající neskutečné množství berliček typu jdu, najdu pilu, něco přeříznu, chytěj mě, zabijou je, najde mě kmotřička babička a tak dále, jakmile se najde nějaká komplikovaná situace, hned se jako deus ex machina snese dobrý anděl, který vše vyřeší. Mám-li to říct jasněji, něco takovýho bych taky uměl napsat. Hlavním hrdinům vůbec přeje štěstí, všichni jsou na ně hodní i když sami mají hluboko do kapsy, starají se o Nicole, zachraňují Juda a vůbec je vám jasné, že film před setkáním ústřední dvojice nenabídne nějaký zásadnější zvrat nebo nápad. Snad jediná skutečně nefalešně silná scéna je poprava otce Renée Zellwegerové (to je jedna *). Druhou dávám za vizuální zpracování, kdy bahno je bahno a krev krví. Ještě bych vydvihl miniroličku Cilliana Murphyho. To je asi vše dobré, co bych mohl říct.(31.10.2005)

• monolog

Tak ano, je to hezky barevně natočený, se smyslem pro detail, kompozici a podobný plky. Jenže třeba na Návrat Sommersbyho, kterej je ze stejnýho období, to prostě nemá. Je to příliš jednoduchý a vlastně na tu délku o ničem, postavy jsou nepřesvědčivý a příběh mě taky nijak nezaujal. V Sommersbym o něco jde, ale tady? Svým způsobem mi to připomínalo knížku od Durycha Bloudění a jen jsem si na konci říkal, jestli taky nastane počínání potomka na smrtelným loži. No, skoro. Co se týká obsazení, miluju, když každý herec je nejmíň o deset, ale spíše patnáct, let starší než jeho filmová postava. Ad Kidmanka, její zamilovaná naivka je jednou z nejnepřesvědčivějších zamilovaných naivek, jaký jsem viděl. Ad Zellweger, přišla mi až příliš rozšafná a vlastně až parodující zemitost nějaké odvázané vesničanky. Ad Law, kromě toho srdcebolnýho konce to byla jediná světlá postava celýho filmu. Ad všichni ostatní, šeď mlhy je příliš jasná ve srovnání s jejich unifikovanými obytnými buňkami. Konec filmu jen nasadil korunu a přičtu-li opravdu pitomé dialogy, tak tu máme opět jednoho adepta na nejlepší film roku Akademie. A pak že je western mrtvej...(14.12.2006)

Právě jsem to dokoukal a ještě chvíli nebudu moct mluvit. Jde o jeden z nejsilnějších protiválečných filmů (aspoň pro mě). Ač je to spíše příběh o odyseovském putování, válka zasahuje hrozným způsobem do života všech postav. Jak válečná vřava na začátku, tak řádění domobrany a vlastně i dalších lidí, z kterých válka udělala stvůry, to jsem neskutečně silné scény. Ještě, že jsou na světě lidé jako Ruby, která je ve fenomenální podání Renée Zellweger tím snad jediným plamínkem naděje v tom šíleném světě. Samozřejmě skvěle hrají i Kidman a Law, ale i Kathy Baker, Natalie Portman (obzvlášť silná scéna), Philip Seymour Hoffman nebo Giovanni Ribisi. A konec slov, jdu si dát Renée do nejoblíbenějších hereček (už jen pro to, jak dokáže zatočit s výbojnými kohoutky).(2.3.2005)

V podstatě bych se mohl podepsat pod Civalův komentář.... Podpořím jen ještě jednou krásu a charisma Nicole Kidman, která přibývajícími roky neubývá (spíš naopak) a ze vsunutých epizod z hrdinova návrau postavím na první místo tu s Natalií Portman, která mě pořádně zasunula do sedadla. Scény při nichž umírají lidé jsou nasnímány natolik realisticky, že máte chuť otočt zrak....Jinak - jde o dílo mistra (miluju, když si někdo dá tolik záležet na každém záběru), ale k mému mírnému zklamání není úplně mistrovské...... Po shlédnutí na DVD musím "přitlačit". Asi to pořád není 100%, ale už chybělo málo.(7.4.2004)

• - Natalie Portman se původně ucházela o roli Ady. Právě pro tuto postavu tvůrci zvažovali obsazení Julie Roberts nebo Cate Blanchett, pro Ruby zase Rachel Weisz. (novoten)

• - Spoiler: Zatímco v sestřihu, který je znám divákům, Inman zachrání Saru a posléze odejde, v původním scénáři s ní zůstává, aby jí pomohl uklidit dům právě po vpádu vojáků. Její dítě ale zemře a žalem zlomená Sara se zastřelí. (novoten)

• - Tři vojáci, kteří přijdou do Sařina domu, se jmenují Pistol, Nym a Bardolph. Jejich jména jsou tak inspirována Shakespearovými hrami "Veselé paničky Windsorské", "Jindřich IV." a "Jindřich V.". Stejně jako ve filmu jsou to vojáci bojující v jiném státě a rabující místní domy. A stejně tak je stihne i trest. (novoten)