Návrat do Cold Mountain

• Nový Zéland

Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Strastiplné putování občanskou válkou, které má jediný cíl: aby si Nikolka Děckochlapová a Žid Zákon zatrtkali. Romance nevyhledávám, milostné áchání a tokání mě obvykle nudí a nutí ke stolici, ale čas od času se najdou výjimky, co mě přece jen zaujmou a chytí za srdce. "Cold Mountain" mezi ně patří; má sympatické hrdiny, pěknou výpravu, dobrou hudbu a přesně tu správnou dávku lásky i krutosti, dobra i zla, situací úsměvných i slzopudných, aby to obměkčilo dokonce i mou cynickou, zatvrzelou dušičku. Navzdory chvále nemůžu dát plnou palbu hvězdiček: když jsem předevčírem večer přišla s 45-minutovým zpožděním k TV obrazovce, uvědomila jsem si, že jsem ten film už skutečně před několika lety viděla a pamatuju si z něj takřka kulové. A to se u opravdu výjimečného snímku stát nemůže, takhle dokonale se vykouřit z paměti :-/. 81% A drobná poznámka na závěr: nálepka "mysteriózní" se na CSFD rozhazuje plnými hrstmi filmům, ke kterým obvykle vůbec nepatří, ale když má konečně nějaké opodstatnění (koukání studnou do budoucnosti), tak film mysteriózní není ;-).(15.11.2010)

Putování hlavního hrdiny má konkrétní i symbolický význam. Důležité jsou city, touha a vášeň a mně vůbec nevadilo, že nevidím bitvy a válku. I bez bojování bylo válčení vystihnuto přesně. Tvrdě. Nečekal jsem, jak to dopadne a všechny ty krásné obrázky na mě strašně silně zapůsobily. ANI SRDCE SE NEUZDRAVÍ. MŮŽEME JEN POZNAT MINULOST A POUČIT SE Z NÍ...(14.2.2005)

• flanker.27

No já tomu možná nerozumim, ale za sebe bych řek, že na tom nic tak zvláštního nevidim, jak by řekl Varel Frištejnský. Především dementní scénář používající neskutečné množství berliček typu jdu, najdu pilu, něco přeříznu, chytěj mě, zabijou je, najde mě kmotřička babička a tak dále, jakmile se najde nějaká komplikovaná situace, hned se jako deus ex machina snese dobrý anděl, který vše vyřeší. Mám-li to říct jasněji, něco takovýho bych taky uměl napsat. Hlavním hrdinům vůbec přeje štěstí, všichni jsou na ně hodní i když sami mají hluboko do kapsy, starají se o Nicole, zachraňují Juda a vůbec je vám jasné, že film před setkáním ústřední dvojice nenabídne nějaký zásadnější zvrat nebo nápad. Snad jediná skutečně nefalešně silná scéna je poprava otce Renée Zellwegerové (to je jedna *). Druhou dávám za vizuální zpracování, kdy bahno je bahno a krev krví. Ještě bych vydvihl miniroličku Cilliana Murphyho. To je asi vše dobré, co bych mohl říct.(31.10.2005)

Vizuální dokonalost a herecké výkony, které berou dech. Jen málokdy se mi stalo, že bych hlavním hrdinům tak moc držel pěsti a tlačil je k happyendu. O to fatálněji pak vyznívá závěr, který popírá jakékoli očekávané sladké či hořké návraty a shledání a místo toho přináší strhující dvacetiminutovou katarzi, která poctivě rezonuje ve všech smyslech. Kdo mohl tušit, že právě Cold Mountain je teprve Minghellův druhý a přitom navždy poslední opravdu velký film.(14.5.2006)

Další Anthony Minghella. Opět krásná kamera a výprava, která je ještě podtržena kvalitní režií doplněnou skvělými herci. Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Natalie Portman, P.S.Hoffman a třeba Donald Sutherland. Málokterý režisér zvládne takovouhle plejádu hvězd ukočírovat a proměnit v opravdu kvalitní snímek. Minghellovi se to povedlo a hlavní tri Law-Kidman-Zellweger vévodí celému filmu. Ostatní hvězdy jen skvěle dokreslují atmosféru doby(ať matka dětí hraná Natalií nebo otec Nicole Donald Sutherland). Bohužel je tu i něco málo špatně. Slabost Anthonyho je rozhodně stopáž, kterou ve svých dílech nerad zkracuje kolem přijatelnějších 2 hodin, ale raději stříhá na 2 a půl. Často to způsobuje, že snímek působí nevyrovnaně a střídá slabá a silná místa. Kdyby Anthony Minghella ke své audio-vizuální dokonalosti přidal trochu citu pro strukturu filmu, stal by se z něj ještě lepší režisér a z nominací by se mohli stát malý zlatí oscaři. Film je působivý, ale zážitek z něho se pro mě Anglickému pacientovi prostě nevyrovná.(9.12.2006)

• - Nicole Kidman při hře na piáno nikdo nezastupoval. Stejně tak se nenechal zastoupit Brendan Gleeson při hře na housle. (HellFire)

• - O roli Sary se ucházela zpěvačka Faith Hill. (HellFire)

• - Tři vojáci, kteří přijdou do Sařina domu, se jmenují Pistol, Nym a Bardolph. Jejich jména jsou tak inspirována Shakespearovými hrami "Veselé paničky Windsorské", "Jindřich IV." a "Jindřich V.". Stejně jako ve filmu jsou to vojáci bojující v jiném státě a rabující místní domy. A stejně tak je stihne i trest. (novoten)