Návrat do Cold Mountain

• Nový Zéland

Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Narozdíl od Renée, která byla předlohou tak nadšená, že ji chtěla sama koupit ke zfilmování, jsem já na knihu brzy po přečtení zapomněla a bojím se, že to tak bude i u filmu přes jeho nevyvratitelné kvality. Postava Ruby s Renée získala další rozměr, naopak u Nicole nechápu ty ovace nad jejím výkonem. Jestli tam bylo překvapení v podobě hereckého výkonu, tak u Natalie Portman. Film ctil předlohu, oko i ucho si přišlo na své, nicméně poslední třetinu už jsem se vrtěla.(18.1.2005)

Odyssea Inmana za svojí krásnou Adou je takřka tím nejlepším romanticko-dobrodružným vyprávěním, které jsem za poslední dobu viděl. Opravdová balada nejen pro duši, ale i pro oči. A Renée Zellweger podala ten nejuchvatnější ženský herecký výkon ever forever! ___ Škoda, že You Will Be My Ain True Love nezaznělo víckrát.(17.1.2010)

V podstatě bych se mohl podepsat pod Civalův komentář.... Podpořím jen ještě jednou krásu a charisma Nicole Kidman, která přibývajícími roky neubývá (spíš naopak) a ze vsunutých epizod z hrdinova návrau postavím na první místo tu s Natalií Portman, která mě pořádně zasunula do sedadla. Scény při nichž umírají lidé jsou nasnímány natolik realisticky, že máte chuť otočt zrak....Jinak - jde o dílo mistra (miluju, když si někdo dá tolik záležet na každém záběru), ale k mému mírnému zklamání není úplně mistrovské...... Po shlédnutí na DVD musím "přitlačit". Asi to pořád není 100%, ale už chybělo málo.(7.4.2004)

Kdyby ve filmu šlo jen o společenství žen, které za války hospodaří na farmě a učí se jak okopávat brambory, tak bych se dozajista unudil k smrti, ale film naštěstí sleduje vedle toho také návrat jednoho vojáka domů a jaké útrapy jej po cestě čekají. Cold Mountain považuji za hodně nadhodnocený film. Jasně romantika tady tryská odevšad, ale Jude Law nebyl zase až taková výhra. Renée sice méně otravná než jindy, ale i tak tady bohužel hraje. Nicole Kidman naštěstí nebyla nikdy předtím ani potom krásnější. Co mě dokáže spolehlivě bavit kdykoliv je parádní albínek, který by si zasloužil pomalu snad vlastní samostatný film. Ten jeho efektní seskok z koně jen těžko vyženu z hlavy. 70%(26.6.2010)

Scénář: Anthony Minghella .. Kniha Cold Mountain popisující převážně příběh vojáka vracejícího se ke své lásce do rodné vesnice na pozadí americké občanské války poskytovala obrovský potenciál. Režisér Anthony Minghella, stojící taktéž za adaptací oné knihy naskytnuté téma plně využil a vytvořil pompézní výpravné milostné drama. Vedle jeho tvůrčích schopností, krásné kamery a hudby zde neméně září hvězdné herecké obsazení, kde na sebe největší pozornost strhává Renée Zellweger svým osobitým podáním Ruby (kdo ji neslyšel mluvit v originále, nepochopí!). Tento romantický velkofilm mám hodně rád, je to silná podívaná na těžké lidské osudy nepřímo řízené krutou válkou. 95%.(11.12.2006)

• - 'Horské' scény se natáčely v rumunských Karpatech. (EMMY)

• - Stará pistol, kterou má u sebe Inman předtím, než jej zajme voják Konfederace, je Beauregard LeMat z roku 1860, oblíbená zbraň kavalérie Konfederace. (HellFire)

• - Pro roli staré ženy v horách se nejdříve uvažovalo o Francis Kemp. (HellFire)