Návrat do Cold Mountain

• Nový Zéland

Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie / Itálie / Rumunsko, 2003, 155 min

Bezesporu kvalitní milostný příběh (a ideální oscarový kandidát), kde ale hlavní milostná linie něco postrádá. Scenárista sice prosytil příběh vedlejšími postavami (nadprůměrní Hoffman, Ribisi nebo Portmanová), ale tu a tam už neví, kam svoje hrdiny nasměrovat. Minghella je ale mnohem lepší vypravěč milostných příběhů, takže Lawova cesta domů byla příšerně dlouhá (a místy nesnesitelná). Bez připomínek je skvostná vizuální stránka. Ta společně s vynikajícími herci a hudbou Gabriela Yareda zachraňuje to, co scénář nedokázal. Minghella tak namíchal velmi specifický nápoj, který občas velmi zachutná, ale jinak je místy docela studený!!(25.4.2006)

Čím to je, že všichni pohlední muži ve filmu zemřou strašlivou smrtí? Na mysli mám samozřejmě vyplašeného vojáka v podání Cilliana Murphyho a potom toho roztomilého albína. Jinak film vnímám spíš v jednotlivých epizodách než jako celek, protože Nicole moc nemusím a už vůbec ji nemusím, když milostně vzdychá. Nejvíc se mi líbil fragment v Nataliině domě. "Říkají, že válka je mrak, který zakryl zemi. Přitom to oni způsobili tohle počasí. A teď si stojí v dešti a křičí: 'Doprdele, ono prší!'"(18.11.2006)

Putování hlavního hrdiny má konkrétní i symbolický význam. Důležité jsou city, touha a vášeň a mně vůbec nevadilo, že nevidím bitvy a válku. I bez bojování bylo válčení vystihnuto přesně. Tvrdě. Nečekal jsem, jak to dopadne a všechny ty krásné obrázky na mě strašně silně zapůsobily. ANI SRDCE SE NEUZDRAVÍ. MŮŽEME JEN POZNAT MINULOST A POUČIT SE Z NÍ...(14.2.2005)

Nejdříve jsem dal za 4*, po druhém shlédnutí jsem přimhouřil oči a dal 5* za moc pěkné zpracování velmi staré stotry o lásce. Nikole, Jude byli skvělí. Kdo byl ale k "sežrání" byla Reneé (až ji bylo někdy moc)... A vůbec.. pro mě zvlášt zajímavá byla Natalie, která odvedla super práci a bude paní herečka...(18.8.2004)

Neuvěřitelně silný film z války. Anthony Minghella je mistr romancí a srdce mi bušilo od začátku do konce. Po odchodu Inmana do války sice přichází trochu slabší část, jenže po jeho útěku z nemocnice, kdy se touží vrátit ke své Aydě začne být film pro mě přímo dechberoucí. Mistrná režie, skvělé herecké trio v hlavní roli, nádherný příběh lásky uprostřed hrůz války. Pro mě jednoznačně nejsilnější momenty z filmu například část s Natalii Portman, rodiče bránící své děti za každou cenu a samozřejmě konec filmu, který skončil asi tak jak má. Mrzí mě jen, že Anthory Minghella už není mezi námi, věřím, že by nám toho ještě mohl ukázat hodně. Pro mě je Návrat do Cold Mountain jeho nejlepším filmem, který převyšuje i jeho nejoceňovanější film Anglický pacient. Film má neuvěřitelnou sílu a dokáže zasáhnout.(24.11.2010)

• - Pro roli staré ženy v horách se nejdříve uvažovalo o Francis Kemp. (HellFire)

• - Ve filmu si „zahráli“ i čeští krkavci. V Hollywoodu je známo, že právě krkavci z České republiky jsou ti nejlépe cvičení. Tito filmoví byli trénováni pod taktovkou Václava Tomšovského a Viktora Čahoje. (Prochy38)

• - Americká historická freska je nakrútená podľa bestselleru Charlesa Fraziera Chladná hora, vyznamenaného okrem iného americkou Národnou knižnou cenou. (ash99)