Návrat do Cold Mountain

Cold Mountain

Návrat do Cold Mountain

Drama / Válečný / Romantický

USA, 2003, 155 min

Zas jednou jeden klasický hollywoodský velkofilm se všemi očekávanými atributy, tedy výtečnou formální stránkou, dobrými hereckými výkony známých stars a lehce předvídatelným a sladce zakončeným dějem. Rozjezd filmu je fantastický, ať už se čelist snáší na padáku díky skvělé Nicol Kidman nebo vizuálně brilantním scénám z válečného pole; nicméně po několika minutách, kdy už se film definitivně štěpí na dvě samostatné linie, je již dojem o pár chloupků horší. Inmanovo putování je až příliš epizodkovité a situace se vesměs opakují jako na kolovrátku; životní strasti jeho milé jsou zase utláčeny do pozadí živelnou Renée Zellweger, která této příběhové lince zcela dominuje a ne zrovna šťastně vnáší do dění jistý komediální nádech. Snad si Minghella své přešlapy uvědomuje a dovede se jich ve svých příštích filmech vyvarovat, protože tenhle režisér má před sebou ještě slibnou budoucnost.(9.11.2007)

Putovanie Lawa je ovešané príliš do seba zahľadenými udalosťami (načo tie cameá?) a čakanie Kidmanky je odľahčené prehnane excentrickou komičkou Zellwegerkou. Dve hlavné línie tak plynú paralelne vedľa seba bez nutnosti prepojenia. Potrebovala vôbec Kidmanka od príchodu Zellwegerky chlapa v domácnosti? Byť Minghellom, dám Renée po prdeli, aby mi nesťahovala všetku pozornosť na seba. Vystrihať z filmu 40 minút s ňou a vyšla by z toho komédia eňo ňuňo. Ale i tak dávam úctyhodné 4*. Pretože herci sú výborní, zopár momentov veľmi silných a formálna stránka filmu dokonalá (opakujem dokonalá). Každý záber, veškerá výprava aj na tých najmenej dôležitých miestach je vypiplaná do posledného detailu a krásne zladená s prešlapujúcim rozprávaním.(28.1.2004)

Soundtrack Gabriel Yared: 1. Wayfaring Stranger - Jack White ,2. Like A Songbird That Has Fallen - Reeltime Travelers ,3. I Wish My Baby Was Born - Tim Eriksen, Riley Baugus & Tim O'Brien ,4. The Scarlet Tide - Alison Krauss ,5. The Cuckoo - Tim Eriksen & Riley Baugus ,6. Sittin' On Top Of The World - Jack White ,7. Am I Born To Die? - Tim Eriksen ,8. You Will Be My Ain True Love - Alison Krauss ,9. I'm Going Home - Sacred Harp Singers At Liberty Church ,10. Never Far Away - Jack White ,11. Christmas Time Will Soon Be Over - Jack White ,12. Ruby With The Eyes That Sparkle - Stuart Duncan & Dirk Powell ,13. Lady Margret - Cassie Franklin ,14. Great High Mountain - Jack White ,15. Anthem - Gabriel Yared ,16. Ada Plays - Gabriel Yared ,17. Ada And Inman - Gabriel Yared ,18. Love Theme - Gabriel Yared ,19. Idumea - Sacred Harp Singers At Liberty Church ,20. Idumea - Sacred Harp Singers At Liberty Church ,(16.5.2011)

Pomerne rychly strih a caste menenie sa pritomnosti s minulostou na zaciatku moze na divaka posobit dost chaoticky, postupne sa vsak film rozbieha do uzasnych pribehov dvoch na prvy pohlad cudzich ludi. Inmana a Ady spaja pocas krutej vojny silne puto lasky, ktore im pomaha prekonat aj tie najvacsie uskalia. Krasny a dojemny pribeh o sile cloveka... Sila vole, tuzba stretnut sa a byt zas spolu privadza hlavnych hrdinov do komplikovanych situacii, z ktorych im pomahaju najst cestu DOBRI LUDIA... btw: R.Zellweger si Oskara zasluzila skutocne opravnene.(1.7.2004)

Další Anthony Minghella. Opět krásná kamera a výprava, která je ještě podtržena kvalitní režií doplněnou skvělými herci. Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Natalie Portman, P.S.Hoffman a třeba Donald Sutherland. Málokterý režisér zvládne takovouhle plejádu hvězd ukočírovat a proměnit v opravdu kvalitní snímek. Minghellovi se to povedlo a hlavní tri Law-Kidman-Zellweger vévodí celému filmu. Ostatní hvězdy jen skvěle dokreslují atmosféru doby(ať matka dětí hraná Natalií nebo otec Nicole Donald Sutherland). Bohužel je tu i něco málo špatně. Slabost Anthonyho je rozhodně stopáž, kterou ve svých dílech nerad zkracuje kolem přijatelnějších 2 hodin, ale raději stříhá na 2 a půl. Často to způsobuje, že snímek působí nevyrovnaně a střídá slabá a silná místa. Kdyby Anthony Minghella ke své audio-vizuální dokonalosti přidal trochu citu pro strukturu filmu, stal by se z něj ještě lepší režisér a z nominací by se mohli stát malý zlatí oscaři. Film je působivý, ale zážitek z něho se pro mě Anglickému pacientovi prostě nevyrovná.(9.12.2006)

• - Natalie Portman se původně ucházela o roli Ady. Právě pro tuto postavu tvůrci zvažovali obsazení Julie Roberts nebo Cate Blanchett, pro Ruby zase Rachel Weisz. (novoten)

• - Pro roli staré ženy v horách se nejdříve uvažovalo o Francis Kemp. (HellFire)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)