Lidstvo: Příběh o nás všech (TV seriál)

• Česko

Historie lidstva

• Česko

Lidstvo: Příběh nás všech

Mankind the Story of All of Us

Dokumentární / Historický

USA, 2012, 8 h 48 min (Minutáž: 44 min)

Částečně hraný dokumentární cyklus s bohatým doprovodným komentářem o historii lidstva od prvních sběračů v Africe až po získání svobody a volebních práv pro černošské obyvatelstvo na konci 20. stol. 80%(3.5.2013)

Vynikající průnik lidským poznáním a vývojem od batolecího věku až do dnešní dospělosti. Skvělé dobové ale i vývojové spojení zdánlivě nesouvisejících věcí, odhalování příčin a důsledků i tam, kde je běžný žák dějepisu nikdy nemůže nalézt. Až jsem si u seriálu kolikrát zželel, jak málo nás toho školní osnovy vlastně naučili a jak se nám proto dnešní svět obtížněji chápe. Historie včetně všech průkopnických objevů a vynálezů je zde naservírována opravdu dobře a snad až na poslední díl (11-12, který je výrazně americký) je natočen s velkým vyvážením a patřičnou neutralitou vypravěče. Nesnaží se nám předkládat své dojmy, ale nestranný komentář vývoje lidstva a jednotlivých národů i náboženství. Podle mě by tento seriál měl být zařazen do osnovy učiva na základní, popř. střední škole. Seriálu bych vytkl snad jen přílišnou jednoduchost a malost při popisování gigantických vojsk, střetů a vůbec, v době digitálních technologií bychom si zasloužili víc. Veškeré "mega" bitvy jsou dokreslovány pouze pár komparzisty v kulisovém prostředí, ty opravdu epické záběry např. milionové invazní armády Peršanů, nájezdy mongolských hord nebo boje prvního sjednotitele Číny zde prostě chybí.. Nutno zde ale podotknout, že se jedná o dokument, nikoliv o vysokonákladový projekt mající za cíl nabídnout tyto epické momenty věrohodně a v "plné palbě". Až na tato občasná zjednodušení je celý dokument jednoznačným přínosem pro pochopení jak důležitých individuálních objevů a činů, tak našich vlastních globálních dějin - dějin lidstva.(20.11.2017)

Čím blíže současnosti, tím méně zajímavé. Asi je to logické. Ale z mého pohledu seriál nejvíce sráží americká nabubřelost. Pramatka zemědělství je kráska z titulky časopisu, ale hlavně se projevuje tím, že když se konečně Severní Amerika osídlí, už ji téměř neopustíme. Seriálu chybí celosvětový nadhled, ale jinak obsahuje spoustu zajímavých informací, které pro mne byly nové.(31.3.2020)

Na tomto dokumentárním seriálu je nejlepší to, že vám pomůže dát si do souvislostí věci, o kterých by vás třeba ani nenapadlo, že spolu souvisejí. Pochválit je potřeba i dobře typologicky zvolené herce pro hrané části. Pravěk se tu bere dost hopem, nejlepší jsou díly věnované starověku a středověku, naopak díly věnované novověké historii už mi přišly trochu slabší.(26.3.2016)

• Radek273

Znalost a průnik informací je jedna věc, schopnost předvést a předat je, toť věc druhá. Dokument bez prvního není dokument. Takže tam chválit není třeba, to je dnes už povinnost. Na druhou stranu předvedení se stalo tím, kde se láme chleba. A tady neustálým zesvětlováním obrazu, blikáním, chaosem v myšlenkách, doplňkovými rozhovory (které jsou naprosto! nadbytečné a kontraproduktivní),.. tvůrci diváka matou víc, než když by si byl dokument vůbec nepustil. Animace fajn, ale to je tak jediné. Opět se zde ukazuje, že Američané můžou být experti v kinematografii a mohou vědět obrovské množství informací, ale pomyslný "dokumentární trůn" pevně obsadila přinejmenším Evropa.(12.1.2020)