Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států

Štěstěna odvrátila tvář (E07)

(epizoda)
  • USA Chapter 7: Johnson, Nixon & Vietnam: Reversal of Fortune

Frajer42

Moc hezká epizoda o krušných časech americké politiky, kdy byla americká politika války ve vážném ohrožení. V hlavních rolích figuruje psychopat Johnson a jeho následovník (další psychopat) Nixon. Když se náhodou v prezidentském křesle měl objevit někdo, kdo nesdílel ekonomicky výhodné válečné názory, tak se vždy našel nějaký "náhodný vyšinutý" střelec, který ho odstranil ze světa. Člověk si ani snad nechce představit ty nechutnosti, které se odehrávají v pozadí, o kterých se neví vůbec. Potěšila mě zmínka o loupení i v Jižní Americe, o které nemá běžný Evropan až tolik informací. Důležitá je i zmínka o tom, že již v této době USA dovážela třetinu nakradené ropy, už ani zdaleka nebyli soběstační. A především se mluví o válce ve Vietnamu, kterou byl takový Nixon totálně posedlý. Je fascinující, jak systematicky ohledně této války americká vláda dodnes mlží. ()

Marze

Netradiční pohled na vákku ve Vietnamu. Masakr ve vesnici 500 obětí, který náhodně objevil americký novinář. Dle výzkumu to bylo 65% americké veřejnosti jedno. USA válkou dosáhli svoje. Tím že na Vietnam shodili víc bomb než za druhé světové války byla celá jižní část srovnána se zemí a země byla na celá desetiletí bez šance kohokoli napodobit. Byla zamořena půda jedy a veškeré původní pralesy zničeny. Válka byla financována inflačním tištěním dolarů a zbrojní průmysl v Kalifornii nakopl ekonomiku a obnovil upadající města. Jen Vietnamců zahynulo 3,8 milionu nepočítaje miliony Laosanů apod. Amerických vojáků zahynulo 50 tisíc. ()