Luxo junior

Luxo Jr.

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie

USA, 1986, 2 min

Ako vzniklo logo Pixaru alebo lampy s emóciami. Ide o prvý film Lassetera po jeho príchode do Pixaru a hneď ukázal cestu, ktorou sa bude animovaný film v budúcich rokoch uberať. Luxo Jr. patrí vôbec medzi prvé počítačovo animované filmy a aj po vyše dvadsiatich rokoch patrí medzi najlepšie krátke animované filmy, ktoré môžeme vidieť.(15.12.2007)

... A odvtedy je symbolom pixaru stolná lampa. Už to čo-to vypovedá o tom, aká kvalitná a odvážna firma to je, iné by si za maskota zvolili huňatého medvedíka alebo ja neviem čo. Pixar však dokáže poľudštiť aj predmety – to je sila. Kraťas na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=PvCWPZfK8pI(22.5.2009)

Pixar tímhle určitě udělal revoluční film. Kdo jiný by taky v roce 1986 uměl s počítačovou technikou něco takového? A navíc (jako tradičně) to Pixar okořenil bezva grafikou (na tu dobu!) a vůbec celé zpracování je více než povedené. Příběh jako ze života. Jenže přese všechno, viděla jsem to jako čtvrtý krátký animák od Pixaru a líbil se mi zatím nejméně, proto musím jít oproti ostatním filmům s hodnocením o deset procent níže. Ale to nic nemění na tom, že celkově je to film fajn.(17.6.2013)

Jako dítě jsem s Otcem chodil za jedním pánem. Ten pán měl ve své kanceláři stolní lampu, která mě při každé návštěvě neuvěřitelně fascinovala - jak konstrukcí tak všestranností pohybu. Moc dobře si vzpomínám na ten zvuk natahujících se pružinek i občasného vrznutí čepu. Byla to přesně taková stolní lampa jako v tomto animovaném krátkometrážním filmečku. Luxo Jr. mě nedostal na kolena pouze proto, že jeho tvůrci dokázali vdechnout duši obyčejné stolní lampě, ale také proto, že oprášil hodně staré vzpomínky.(16.6.2005)

Prvý krátkometrážny film z dielne Pixaru nemohol vyznieť ani lepšie a zaslúžene sa koniec koncov lampička dostala do loga Pixaru, bez nej hopkajúcej na písmene "I" sa to už nedá ani predstaviť. /90%/ __Krátkometrážna rozprávka "Luxo Jr." sa dá pozrieť na DVD disku rozprávky Toy Story 2.(25.1.2009)

• - Přestože je postava Luxa seniora mužského pohlaví, John Lasseter bral inspiraci pro tuto postavu ve své matce. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Luxa juniora navrhol zamestnanec Pixaru, Tom Porter. Inšpiráciou mu bol vlastný syn Spencer. (LuiCJ)

• - Pro míček, který se v tomto animovaném snímku objevil, to nebyla jediná role. Spatřit jsme ho mohli i v dalších filmech od Pixaru, a to v Toy Story: Příběh hraček (1995), kde se valí na Buzze Rakeťáka ve scéně, odkazující na serii o Indiana Jonesovy, ve filmu Příšerky s.r.o. (2001) v pokoji malé Boo a v komedii Vrhůru do oblak (2009) v bytě mladé dívky během scény, kdy odlétá Carlův dům. (oje)