Běžci (TV film)

Vít Karas

Pavel Berkovič

Michal Hýka
  • snaked

* za některé záběry. Ne, tak pardon... Ten závěr to opravdu zabil + když vidím to šílené nadhodnocení od zdejších uživatelů, tak nemůžu dát ani tu jednu hvězdu. Tohle bylo tak špatné. Předstírání na entou. Příběh ?!?!, herci HRAJÍ, že se člověk směje, ale spíš je to k pláči. "Tento film je postapokalyptickou science fiction s mimořádně sugestivní atmosférou." haha... Když se v celém filmu jen o něčem mluví a to něco není ukázáno, tak by to muselo být opravdu dobře zahrané, aby tahle konverzačka fungovala. Ale uvěřitelné to opravdu není. Čtyř- a pětihvězdičkovým hodnotitelům (i pokud jsou členy štábu Běžců) doporučuju pustit si Tarkovského Stalkera. Běžci metají odkazy na leccos, ale je to naprosto vyprázdněný film.(23.4.2014)

Postapokalyptické vízie sveta majú jednu divácku nevýhodu. Ak sa jedná o film, kde skupinka ľudí hodinu a pol niekde ide, tak sa často stáva, že výplňou tohoto chodenia sú nie príliš dramaticky natočené sekvencie. Skupina je tak iba na chvíľu zdržaná nejakým problémom a ide sa ďalej. Je pritom jedno, či sa jedná o veľkoprodukciu typu Cesta, alebo český televízny film. Alebo aj hlavný inšpiračný zdroj, Konec srpna v hotelu Ozon. Máme tu však niečo, čo sme mysleli, že nie je v tunajších podmienkach možné natočiť. Takže buďme radi aj za pokusy, nabudúce to už možno bude plnohodnotné a myšlienkovo podnetné sci-fi, kde nebude všetko predvídateľné a niekto sa odváži vložiť do projektu viac peňazí.(26.4.2014)

• honajz

Dobře, málo peněz, levná produkce a žádné triky. Všechno nejspíš natočeno za 14 dní na první dobré klapky. Otázkou pak je, jak film hodnotit. Jako čistou amatérštinu, nebo pokus o větší sdělení? Jakože ten pokus tam jasně je cítit, na druhou stranu je poněkud neujasněné, co chtěli tvůrci přesně říci. Nejsou zde přesně dána pravidla, mantinely a hranice. Člověk si tedy poskládá, že jsme v nějaké postapo situaci, kdy jsou nějaké pasti (a možná že nejsou a jde jen o způsob, jak se vyrovnat s lidskou bestialitou a zvířeckostí při válkách), kdy krajinou mezi pastmi probíhají běžci, někteří lidé běžce zabíjejí, protože se jich bojí nebo je chtějí okrást (a dost možná je to právě naopak, třeba běžci sami zabíjejí rekruty?), dokonce se zachovala nějaká města, kde vše funguje (wtf?), ryby jsou otrávené radiací, přitom obilí roste, a co se týče kosmu, ten je zapomenutou pohádkou, podobně jako znalost jiných ras. Fajn. A nyní nejsou pasti, a lidi by mohli běhat po krajině a dělat vše. Myšlenka. Jak říkám, třeba zajímavá, jen prostě bezbřehá, protože bez těch jasně daných mantinelů. V téhle krajině se mohlo stát cokoliv, a pořád by se dalo nějak intelektuálně vysvětlit. Lokace byly tak půl na půl, podobně herecky. Filtry mi vadí u většiny filmů, kde nemají co dělat. Tady naštěstí hrají trochu roli ve chvíli závěrečné scény, kdy se jakože zvedly ty růžové brýle a svět je najednou reálný. Ale jak říkám, myšlenky jsou zde jen tak nahozené a chybí hlubší vhled, jejich podrobnější rozvinutí, dotažení.(27.12.2014)

• Lukoboss

Oceňuju snahu natočit v našich podmínkách postapokalyptickej film, ovšem to je asi tak všechno. Působí to lacině, amatérsky, dialogy jsou nepřirozený, hloupý a i ty herecký výkony stojí za prd. A největším vrcholem všeho je, že čekáte do konce na nějaký rozuzlení a dostanete... no tušíte asi co. P.S.: Pár záběrů slušných, ale jen pár.(24.4.2014)

Ve srovnání s ostatními českými postapokalyptickými filmy to nevychází zas tak špatně. :-) Jasně, na poli českých postapokalyptických filmů nepanuje zrovna zdrcující konkurence, ale právě proto je potřeba pochválit, že se vůbec někdo do něčeho takového pustí. Herecké výkony možná nebyly z nejlepších, dialogy nebyly z nejinteligentnějších, ale nenudil jsem se u toho a mělo to docela slušnou atmosféru. Snad se bude takových filmů, nebo pokusů o takové filmy točit v budoucnosti více, místo natáčení všech těch různých Románů pro ženy, Románů pro muže, Románů pro hermafrodity a kdo ví pro koho ještě..(4.5.2014)