Běžci (TV film)

Česko, 2010, 83 min

Vít Karas

Pavel Berkovič

Michal Hýka

Trošku fallout po česku, není co dodat, skvělej snímek na český rozpočet i poměry. Btw. přijde mi trochu dementní komentovat, že takto nevypadá postapo svět. Nic takového ani v popisu filmu neni, "pouze" zkolabovala společnost, žádný bum bum atomovky se nekonaly , ani žádná smrtící epidemie, ani žádná godzilla, nebo útok emzáku, takže klídek.(24.4.2014)

Za málo peněz hodně muziky - a ejhle, na české poměry se vylouplo zajímavé, netradiční a nečekaně koukatelné (alespoň pro mě) sci-fi, které funguje i po té psychologické stránce. Ač jsem k němu z počátku přistupovala dosti nedůvěřivě a s despektem, musím konstatovat že jsem ráda že jsem se překonala a vydržela, protože film se docela zajímavě "rozjel" a "musela" jsem ho nakonec i dokoukat. Chvílema zajímavé záběry a hezký výběr krajiny. Chybky to samozřejmě má a chce to kapku shovívavosti.(3.5.2014)

• honajz

Dobře, málo peněz, levná produkce a žádné triky. Všechno nejspíš natočeno za 14 dní na první dobré klapky. Otázkou pak je, jak film hodnotit. Jako čistou amatérštinu, nebo pokus o větší sdělení? Jakože ten pokus tam jasně je cítit, na druhou stranu je poněkud neujasněné, co chtěli tvůrci přesně říci. Nejsou zde přesně dána pravidla, mantinely a hranice. Člověk si tedy poskládá, že jsme v nějaké postapo situaci, kdy jsou nějaké pasti (a možná že nejsou a jde jen o způsob, jak se vyrovnat s lidskou bestialitou a zvířeckostí při válkách), kdy krajinou mezi pastmi probíhají běžci, někteří lidé běžce zabíjejí, protože se jich bojí nebo je chtějí okrást (a dost možná je to právě naopak, třeba běžci sami zabíjejí rekruty?), dokonce se zachovala nějaká města, kde vše funguje (wtf?), ryby jsou otrávené radiací, přitom obilí roste, a co se týče kosmu, ten je zapomenutou pohádkou, podobně jako znalost jiných ras. Fajn. A nyní nejsou pasti, a lidi by mohli běhat po krajině a dělat vše. Myšlenka. Jak říkám, třeba zajímavá, jen prostě bezbřehá, protože bez těch jasně daných mantinelů. V téhle krajině se mohlo stát cokoliv, a pořád by se dalo nějak intelektuálně vysvětlit. Lokace byly tak půl na půl, podobně herecky. Filtry mi vadí u většiny filmů, kde nemají co dělat. Tady naštěstí hrají trochu roli ve chvíli závěrečné scény, kdy se jakože zvedly ty růžové brýle a svět je najednou reálný. Ale jak říkám, myšlenky jsou zde jen tak nahozené a chybí hlubší vhled, jejich podrobnější rozvinutí, dotažení.(27.12.2014)

• Lukoboss

Oceňuju snahu natočit v našich podmínkách postapokalyptickej film, ovšem to je asi tak všechno. Působí to lacině, amatérsky, dialogy jsou nepřirozený, hloupý a i ty herecký výkony stojí za prd. A největším vrcholem všeho je, že čekáte do konce na nějaký rozuzlení a dostanete... no tušíte asi co. P.S.: Pár záběrů slušných, ale jen pár.(24.4.2014)

Postapokalyptické sci-fi jako žánr mám rád, ale v českých podmínkách mi to přijde vždycky přitažené za vlasy. Nicméně tenhle film pár pozitiv má: 1) Příběh není úplně hloupý 2) obsazení perfektní 3) výkon Martina Hofmanna ale celé to samozřejmě sráží laciná výprava. Ale já oceňuji snahu a odvahu pustit se do daného žánru.(18.4.2018)