Kandidát

Candidate

(festivalový název)

Thriller / Komedie

Česko / Slovensko, 2013, 106 min

Filmy Made in Slovakia obchádzam v kinách oblúkom už dlhšiu dobu a radšej si zbehnem užiť kultúru do niektorej z mojich obľúbených činohier. Aj tie sú dôkazom toho, že na Slovensku vôbec nemáme núdzu o kvalitných hercov, práve naopak. Problém sa teda asi skrýva za kamerou, v neschopnosti režisérov a tvorcov. Karásek sa týmto stáva malou nádejou a tento film akousi predlohou pre budúce pokusy ostatných tvorcov. K filmu snáď len toľko, že miestami som sa naozaj cítil ako v divadle. Herci hrali v pohode, prirodzene (samozrejme sa našli výnimky - viď Hilmerová) a hlavne ich postavy sú uveriteľné a mali charakter. Miestami možno trošku prestrelili a prehrávali, ale aj to sa cení viac, než by som sa mal pozerať na herecké polená, ktoré idú do svojej postavy bez akéhokoľvek zápalu. Pri dialógoch som konečne neškrípal zubami, samozrejme aj v tomto smere by sa ešte dalo zapracovať, ale poväčšine som si ich naozaj vychutnával. Keď bolo treba, tak dokázali vygradovať atmosféru, naopak veľa priestoru dostával čierny a cynický humor, ktorý perfektne vykreslil situáciu súčasnej bezradnosti voči hrám na politickom vrcholku ľadovca. No a samostatnou kapitolou je audiovizuálne spracovanie, ktoré v súčasnej domácej produkcii nemá súpera. Puntičkárske hranie sa s kamerou, strihom, filtrami prinieslo svoje ovocie (miestami má divák až pocit, že sleduje jeden veľký drahý videoklip) a hudobné portfólio taktiež vkusné a trefné. Takže na moje prekvapenie, po dlhých rokoch čakania sa v tuzemsku objavil inovatívny film, ku ktorému sa rád po čase vrátim. 80%.(13.10.2013)

A ono to jde když se chce. I když totiž kandidát nedopadl ani zdaleka tak dobře jak mohl, stojí alespoň krásný příklad toho, že i v našich končinách se dá natočit film, který bude vypadat světově a nebude se přitom cachtat vtypickém rybníčku melodramat a komedií pro masy. Kandidát je provokativní, hodně solidně natočený však na scénář hodně nevyrovnaný a slabý snímek, který ovšem rozhodně stojí za shlédnutí už jen díky tomu, že tohle tu prostě debutant Jonáš Karásek natočil. (Ps. Ten kdo pro českou distribuci dělal dabing dvou hlavních slovensky mluvících postav by si zasloužil pohlavek. Židlí. Martin Stránský je jako dabér hodně fajn, nicméně tady je to prostě show Marka Majeského který je tu bezchybný v tomto ohledu a nucené úkorky zvukové stránky kvůli dabingu zbytečně sráží dojem z filmu.) [55%](11.5.2014)

• honajz

Zajímavé téma, jak lze pomocí reklamních praktik vytvořit ideálního kandidáta na prezidenta, avšak zcela nedotažený a ve všech směrech. Zbytečné zdlouhavé rádoby postmoderní záběry s postmoderními filtry, záběry o ničem, nijak nerozvíjející děj. Skutečně klíčové scény jsou zde asi tři, a mezitím si musíme vždy dvacet minut počkat a přečkat balast a řeči o ničem. Zvuk je mizerný, hercům není rozumět, všudypřítomná hudba, bubny přehlušují dialogy a často nastoupí v nejméně vhodné chvíli. Herci pateticky přehrávají, emoce jim tedy nijak moc nevěřím. A ten konečný zvrat, ach ouvej. Další moje výhrady napsal uživatel Illioplius, jen bych je opakoval.(18.1.2015)

• silentname

Oceňujem, čo sa Karásek snažil vo filme zachytiť, no "Kandidát" vychádza pre mňa ako neskutočne otravný, nudný a zle realizovaný film. Kubovčík s Dlouhým ho miestami zachraňujú a musím povedať, že najradšej by som asi bol, keby to bolo celé o nich dvoch. Majú medzi sebou pár vtipných dialógov, ktoré pobavia. Plus musím povedať, že niektoré scénky sú zaujímavé a minimálne viem pochopiť, kam sa tvorcovia snažili dostať. Ale výsledne to pre mňa padá na niekoľko dôležitých momentoch. Marek Majeský je neskutočne umelý v tomto filme. Každá jedna scénka s ním je vyslovene odohraná. A bolo to tak otravné, že som ho nemohol stráviť. Nefungovalo to ani trochu. A ostatní sú na tom podobne, aj keď viac som veril ich dialógom, než jedinej vete, ktorú povedal Majeský. Ďalej hudba. Panebože, už dlho som nemal vo filme tak otravný a neskutočne zlý soundtrack. Ako dokáže niekto spraviť, že "Malá Nočná Hudba" mi znie ako týranie? Hanba vám. Okrem toho tu do oči bijú aj sponzori filmu a je to otrava. A potom už aj detaily vedia rozčuľovať. Ako fajčenie primára v nemocnici, ako fakt, že kedykoľvek Lambert ide vo svojom aute akokoľvek rýchlo, tak má prázdne cesty. Uvedomí si, že svoju šťastnú mincu nemá až o 15 dní. Ako jeho neskutočne preafektované dialógy, ktoré ani v jednom momente neberiem. Ale môj najväčší a hlavný problém tohto filmu je pre mňa fakt, že sa nevie rozhodnúť čím chce byť. Serióznym filmom, ktorý chce niečo adresovať? Alebo satirickým pohľadom na dnešný svet v komediálnom kabáte. Je to niekde mixnuté a neladí to ani trochu. Malo to ísť buď na jednu, alebo na druhú stranu. A aby toho nebolo málo, ani vizuálne ma tento film neberie. Zábery sú miestami presvetlené, alebo je tu zvláštny kamerový odtieň a pôsobí to na mňa často neskutočne neprirodzene. Určite si to nepozriem znovu. Pre mňa tento film jednoducho nevie čím chce byť. Napriek tomu, že ma vynikajúci nápad. Hodnotenie: D+(28.11.2016)

Takže, dá sa to keď sa chce príp. vie. Remeselne fantastické* , vynikajúco zahrané *, skvelo napísané * . Film má spád *, gule* , ambície* aj to srdiečko* . Hodnotiace absolútno 10/10 *. legenda * - na slovenské pomery normálne je to na nejakých 5 - 6/10 , takže kto chce môže priemerovať. ja zaokrúhľujem na 4* Ale tadeto vedie cesta a Karáskovi by som nemal problém nechať režírovať napr. Saw 9 a mohla by to byť megapecka * P.S. darmo, film v ktorom je Judit Bárdos nemôže byť zlý(31.10.2014)