Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

Kráska a zviera

Fantasy / Romantický / Thriller

Francie / Německo, 2014, 108 min

Mě se to líbilo. Asi takhle by se nějak měly dělat pohádky pro děti i rodiče. Krásná výprava, nijak přeplácané triky, velmi příjemné obsazení a pro dospěláky i trocha té temnoty a akce. Hlavně se mi líbilo, že se tvůrci nesnažili cpát do klasického příběhu nové prvky. Jasně, bylo tu víc prostoru netvorův příběh o tom, kterak přišel ke svému prokletí, což, jestli se nepletu, předchozí verze tolik nepřipomínají. Nicméně to vůbec nepůsobilo rušivě. Spíš naopak. Pro mě velmi příjemné překvapení. I když na Herzovu verzi asi jen tak něco nedosáhne. 75%(21.8.2014)

Nechala jsem se pohltit vánočním kouzlem a pustila si francouzské novodobé zpracování pohádky "Kráska a zvíře".. Je hodně stylizovaná a obsahuje velký balík přiznaných filmových efektů, bez kterých by se klidně obešla.. Hlavní představitelé - Léa Seydoux a Vincent Cassel - si příliš mé sympatie nezískali.. Hodně se mi líbil nápad se "vzpomínkovými zrcadli".. Velká stylizovaná lahůdka, která měla u mě jedno velké mínus - chyběla mi tam větší intimita a hlubší provázanost krásky a zvířete - nějak si neumím představit, že by se na základě těchto vstupních informací a jeho chování, do něj mohla takhle rychle zamilovat.. Rozhodně to není pohádka určená pro děti, možná pro ty zlobivé ;-)(4.1.2016)

Na počudovanie vôbec nie najhorší počin. Nie som veľmi na romantické filmy, priznám sa, že len zopár mi skutočne učarovalo natoľko, aby som si ich zapamätal. Za zmienku stojí napríklad "Pýcha a predsudok" či z môjho pohľadu najemotívnejší film všetkých čias "A moment to remember". Keď však ide o kombináciu tohto žánru napr. s fantasy, ba dokonca thrillerom, pričom divák nemusí pregĺgať to množstvo sladkých rečí a prejavov s tým súvisiacich, dá sa to zvládnuť. Samotný snímok má svoje čaro, obsahuje silnejšie i slabšie stránky či už z pohľadu dramatizácie alebo atmosférických pasáží. Je to taká pohodička ideálna rozprávka pred spaním, ktorá nijak neurazí, ani mimoriadne nesklame. Koniec dobrý, všetko dobré ...(22.12.2015)

Dějově je to zase něco jiného než starší verze od Cocteaua, Herze a Disneyho, což je fajn (obzvláště zajímavé mi tam přišlo, že tam ještě před Kráskou byla jiná žena). Za nejsilnější stránku této verze považuji úchvatnou výpravu a celkový vizuál, který je prostě skvostný, a film mě tím vyloženě okouzlil. Stejně tak kostýmy herců jsou nádherné. Celkově mi přijde, že je z toho filmu znát, že musel stát strašný prachy (na evropské poměry), a že vyloženě vyžaduje velké plátno v kině, aby se plně rozvinul do svých estetických kvalit. Co mi už přišlo trochu slabší, byla úroveň některých speciálních efektů, včetně samotné masky titulní postavy (která na mě navíc spíš působila jako legrační Kocour z Bulgakovova Mistra a Markétky). Rovněž mi nesedlo samotné obsazení titulních postav - Vincent Cassel mi zde ve svých 47 letech přijde pro roli zakletého prince příliš starý, a Léa Seydoux mi pro změnu nepřijde pro roli Krásky dostatečně atraktivní, s těmi svými věčnými kruhy pod očima a olbřímí mezerou mezi předními zuby. Jasně, je zajímavá, ale prostě podle mě ne typově vhodná pro takovou roli. (Bez zajímavosti mi ani nepřišlo, jak byla její postava emancipovaná a jak Zvířeti na začátku vzdorovala - možná o to víc se ale člověk na konci diví, kdy se teda vlastně stihla do Zvířete zamilovat). Za mě tedy nakonec spokojenost - a pocit, že je zde tento film mírně podhodnocený (aktuálně 62%).(29.3.2017)

Sklamanie. Začiatok vypadal nádejne, ale veľmi skoro sa dejová linka prepadla do totálnej nudy a naivno-trápnych dialógov. Atmosféra miesto toho aby pomohla diváka vtiahnuť do deja skôr odpudzovala. Jediné čo stojí za zmienku sú pekné kostýmy a pár vizuálnych efektov, inak len strata času. 50/100(27.12.2015)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru v únoru 2014 na 64. ročníku Berlínského filmového festivalu. (Terva)

• - Natáčení začalo dne 5. listopadu 2012 v Berlíně v Babelsberg Studios. (Gyorgy)

• - Film je inspirován prací japonského režiséra Hayaa Miyazakiho. (Gyorgy)