Carmen

(divadelní záznam)
  • Chorvatsko Al Di Meola
Hudební
Chorvatsko / Maďarsko, 2011, 2x51 min

V chorvatské Pule, v památném amfiteátru zvaném Aréna, se v roce 2004 uskutečnilo unikátní, na první poslech bizarní představení aktualizované verze Bizetovy opery Carmen. „Vypravěčem“ je fenomenální americký kytarista Al Di Meola, titulní roli představuje flétnistka Eszter Horgasová, Dona Josého maďarsky zpívá Attilla Csengeri, Escamillo (János Hámori) je trumpetista, mezzosopranistka Andrea Maleková je Micaela. Budapest Jazz Big Band řídí Csaba Puskás, a účinkuje Seratti Dance Company. Sólistu Al Di Meolu doprovází maďarské popjazzové combo. (oficiální text distributora)

Tommassi3

Stejně jako Georgés Bizet nikdy nepatřil k mým oblíbencům, tak ani jeho vůbec nejznámější opera Carmen si mé sympatie příliš nezískala, na to se mi zdá příliš komplikovaná, ačkoliv příběh cikánky Carmen mě nezaujal vlastně ani v nejmenším !! Nicméně Bizetovi nelze bezesporu upřít smysl pro neopakovatelnou strhující dramatičnost a zejména orchestrální barevnost, a tak samozřejmě chápu, proč tento jeho kus patří k historicky absolutně nejvíce uváděným operám !! V tomto zpracování budapešťského Jazz Big Bandu jasně dominuje doslova fenomenální hostující americký kytarista Di Meola !! Parádní zážitek !! ()