Komentáře uživatelů k filmu (1 245)

 • zdeci
  *****

  Můj první historický velkofilm, který mě naprosto dostal, čili nemohu jinak jak plný céres.(7.7.2013)

 • flanker.27
  *

  Jojo, jako malej jsem si taky s klackem hrál na rytíře. Božský Mel měl navíc k dispozici celkem ucházející ocelovej. Teda klacek. Teda meč. Prostě zbraň. Já nikdy nepřičichl k tomuhle typu heroických filmů, které si vyšťourají z historie holou událost a zabalí ji do holywoodského pláště ušitého z příběhu o hrdinovi bez bázně a vany, přitom čistém jak horský potůček. A aby nebyl sám, hodí se mu k přízni princezna z růže květ, radost pohledět. I když ve skutečnosti se Isabela do Anglie dostala asi dva roky po Wallaceově smrti, rozhodně nebyla žádné pupátko, svého muže Eduarda II. nechala zlikvidovat vražením rozžhavené trubky skrze konečník a dokonce se pokusila odstranit i svého syna (Eduard III., který je zde prezentován jako Wallaceův syn s bezostyšnou samozřejmostí, jako by šlo o nepopiratelný fakt). Filmařsky slušné, ale ani to ho v mých očích nezachraňuje od shovívavého "přišel, viděl, zvítězil." A já se tážu: jak dlouho si sakra my Evropani necháme vykládat evropskou historii podle představ Hollywoodských producentů (a amerikanizovaných Australanů)? Hanba nám, volám rozhořčeně. Je čas na změnu. Nechť se evropská kinematografie začne opět zaobírat vážnými tématy, žádám. To mi to zas nějak ujelo. Dodatek: dne 3.12.2006. Po shlédnutí pěti minut - je to ještě větší sračka, než si pamatuju. Nechutnej kýč. Hodnocení jde o jednu dolu. P. S. Kilt se začal nosit až v 16. století. Druhý dodatek 11.12.2013 speciálně pro uživatele E=mc2: Ty se nebavíš, ty kážeš, proto nemám nejmenší potřebu ti něco vysvětlovat. Jen když někoho začneš ty sám otravovat, nebuď pak dětinský :)(6.3.2006)

 • xxmartinxx
  ****

  Pátá hvězda tomu filmu nesedí. Omlouvat nekonečný patos a lacinost jde jen do jisté doby. Z tohohle filmu se totiž strašně rychle vyrůstá. Jistě není špatné si ho užít ani dnes, ale podlehnout mu už se nedá.(2.9.2008)

 • choze
  *****

  "DĚLÁŠ TO PROTO, ŽE SI MYSLÍŠ, ŽE ONA SE NA TEBE SHORA DÍVÁ." - "NEMYSLÍM SI TO. JÁ TO VÍM." Husarský kousek a to (Mel promine) především scenáristy Randalla Wallace, protože vytvořit svému předkovi takový pomník, to tedy klobouk dolů. O tři roky mladší KRÁLOVNA ALŽBETA je pro mě nejlepším nebitevním historickým filmem, STATEČNÉ SRDCE tím nejlepším bitevním, i když než nečekaně brutálními bitvami mě okouzluje neméně velkolepou a silnou romancí. Možná vypočítané na efekt, ale pak tedy vypočítané velmi dobře.(21.9.2011)

 • Morien
  *

  (1001) Celou dobu jsem přemýšlela, zda si myslím, jestli je to dobrý nebo špatný film. A nemohla jsem si odpovědět, protože v mých očích je to prostě nijaký film. Teď nad ním přemýšlím, ale do zítřka, nejpozději do pozítřka už o něm nebudu vědět a vše bude dobré. Nesnesitelně dlouhý, fabulující do hloupě telenovelových detailů. Gibson v jednom rozhovoru řekl, že museli z někoho udělat klaďáka a z někoho záporáka a trochu to celé zromantizovat, aby to kamera unesla. A já říkám, že kamera unese všechno, kdyby měli odvahu neromantizovat. Ještě že v rámci filmu alespoň trošku pracují s tím, že to není pravda, že to je legenda z lidských řečí. Ale mohli by to dát nějak pořádněji najevo i o filmu samotném. Navíc se mi zdá, že film poměrně trpí tím stavěním Mela Gibsona (který vypadal vždycky až příliš fanaticky na můj vkus a zdá se být o dost starší než postava, kterou má hrát) na vyvýšený osvícený sokl, zatímco mnohem sympatičtější herci jsou odsouzeni k několika hláškám a existenci v ústraní - a přitom bych si moc přála, aby zrovna Brendan Gleeson, Tommy Flanagan a David O'Hara dostali mnohem víc prostoru. A na druhé straně barikády mezi záporáky už vůbec není nikdo, kdo by to svým charismatem táhl. Herec ztvárňující Edwarda I. je příliš starý a vetchý na to, abych mu věřila vyhazování lidí z okna a celkově zosobnění hrozby a zla. Nějaký ten potenciál ještě skrývá Angus Macfadyen, protože ten se pro brečení a morální dilemata snad narodil, ale díky přelidnění filmu tolika figurkami nemá příliš šancí vyniknout. Možná mohlo mít Statečné srdce nějakou hodnotu v době svého vzniku, já to ale nepamatuji a neposoudím. Dnes už se mi tento film zdá bezcenný a právem jeden z nejhorších, které kdy vyhrály Oscara.(6.8.2017)

 • Gilmour93
  ***

  Na modro nalíčené tintítko Gibson ve jménu svobody rozšmelcovává hlavy mečem těžším než on sám a historická fakta míří do míst, co vystrkují Skoti zpod kiltu na anglické vojsko.. Režisér Mel si libuje v mučednictví, stříkající krvi a vzbuzování emocí, nicméně v Braveheart se jen klouže po líbivém povrchu rádoby historického velkofilmu. Nakonec zbude jen Hornerova hudba, zajímavý David O´Hara v roli bláznivého Ira a někde vzadu v hlavě hlodající pocit, že v roce 1995 zůstal Oscar v nepravých rukou.(1.9.2008)

 • TeeAge
  *****

  | Scenár: Randall Wallace / Angus Macfadyen | Hudba: James Horner | Produkcia: Mel Gibson, Alan Ladd, Jr., Bruce Davey, Stephen McEveety | Distribúcia: Paramount Pictures, 20th Century Fox | Štúdio: Icon Productions, The Ladd Company | Rozpočet: 53 miliónov $ | Tržby: 210,409,945 $ | Filmový epos od Mela Gibsna, naplnený neopakovateľným obrovským srdcom a magickou mystikou. A hudba? Jediné soundrackové cd-čko, ktoré som si vedel pustiť viackrát po sebe. Musel som ho už niekoľkokrát zaobstarať znovu kôli veľkému opotrebovaniu... Dakujem, Mel a James! 115% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(9.12.2006)

 • Madison
  *****

  Najúchvatnejší historický film, aký som kedy videla. Niet v ňom jedinej slabej scény a filmársky či obsahovo disponuje všetkým, čím hollywoodsky mainstream disponovať musí - od silného príbehu, hrdinských, statočných postáv cez skvelú kameru, bojové scény, nádhernú božskú hudbu Jamesa Hornera, ktorá je plná emocionálnych nuansií a konkrétnym sekvenciám dodáva neuveriteľnú hĺbku (obzvlášť záverečné Freeeedom! je jednou z najúžasnejších filmových scén) až po precítený herecký koncert Mela Gibsona, ktorý sa do svojej postavy rozvážneho povstalca úplne vžil, a jeho perfekcionistické režisérske vedenie.(1.3.2012)

 • genetique
  *****

  Ak existuje lepšie a dokonalejšie historické spracovanie niečoho, tak neuverím, pretože toto je filmový skvost! A nielen toho, aj osudovej lásky, nádherného a srdečného patriotizmu a mnoho iných citlivých tém. A kebyže môžem, tak drastický koniec zmením pre potešenie diváka, lebo to utrpenie som cítil akoby som tam vtedy bol namiesto Willa. Tak reálny snímok to je. Nádherné vykreslenie pomsty a túžby po spravodlivosti a slobode, so záverom, pri ktorom chtiac-nechtiac slzu vyroníte. Gibson sa kupodivu prekonal nielen ako režisér, keď som sa pri trojhodinovej neodlepil zrak z obrazovky ani na sekundu, ale hlavne ako herec. 100%.(18.5.2006)

 • Aluska88
  ****

  Historický film není mým oblíbeným žánrem, a pokud nějaký upoutá mou pozornost, tak se tak většinou stane díky kultovnímu statusu, hereckému obsazení či hudbě. To je i případ Statečného srdce. Nesmírně a s velkým očekáváním jsem se těšila hlavně na hudbu Jamese Hornera. Ta se také stala prvotním důvodem mých slz, které se mi při sledování draly do očí. Měla jsem pocit, že v tomto případě tvořila hudební stránka snad více než polovinu jeho celkových kvalit, stejně jako se zapříčinila na mém výsledném dojmu z tohoto oceňovaného snímku. Nebýt těch magických Hornerových melodií, bylo by pro mě Statečné srdce jen lehce nadprůměrným dílem. Mel Gibson je výborný, stejně jako jeho režie a výprava, ale příběh sám o sobě není zase tolik jedinečný. Když v úvodu filmu malá holčička utrhla kytičku a nesla ji malému Willu Wallacemu, do toho začaly hrát ty úžasné tóny, do očí se mi vlily slzy a byla jsem dojata na nejvyšší míru. Hornerova hudba dokáže divy:)(10.11.2010)

 • StarsFan
  *****

  Historický velkofilm v té nejryzejší formě. Velkolepá výprava, nádherná hudba, monumentální bitvy, dojemný příběh, výborné herecké výkony... až je to moc dokonalé. Ale vyčítáme snad Michelangelovi, že Sixtinskou kapli udělal tak působivou?(4.1.2008)

 • sportovec
  *****

  To, co domorodec často prožívá v případě, že si oblíbené téma jeho země zvolil muž či žena, kteří je pojednají po svém a často velmi volně, se při pohledu zvnějšku nezřídka mění v pominutelnou maličkost, pokud je to ovšem divákem - i velmi poučeným divákem! - tohoto typu vůbec zaznamenáno. V případě STATEČNÉHO SRDCE vznikla strhující epopej o důležitém zlomovém dějinném okamžiku stále existující skotské identity. Pokud by Wallace neuspěl, anglická nadvláda nad Irskem by přišla o 300-500 let dříve s průvodními negativními dopady pro skotskou skutečnost někdejší současnou. Dynastie Bruceovců a Stuartovců posunuly tento mezník hluboko do XVII. století a spoluzasloužily o významný podíl na současném přelomovém stavu srbské národní i regionální identity. Wallace je tu popisován jako skotská obdoba Wata Taylora, Jiřího z Poděbrad nebo Matyáše Korvína. Gibsonův výkon v hlavní roli je strhující, kresba prostředí i konfliktu rovněž. Otázka, zda exteriéry byly točeny tam nebo jinde nebo zda do posledního bodu souhlasí historická identita fakt, souvislostí, dobových sebereflexí je z tohoto hlediska irelevantní. Skutečnost strhujícího obrazu je jednoznačná, tragické vyústění Wallaceova života rovněž. Hlas divákův, hlas boží!(15.3.2008)

 • Ainy
  *****

  Jsem velkou obdivovatelkou historických, akčních a dobrodružných filmů. V tomto případě se mi film o životě významného skotského hrdiny W.W. velice líbil nejen svým zpracování a hereckým obsazením, ale i nádhernou hudbou pana Hornera. Od mládí mi učarovala drsná příroda severu :-) Skotsko jsem i navštívila. Tento film mě chytil za srdce ikdyž tam bylo několik nepravd. Třeba skotské sukně - kilty se na přelomu 13. a 14. stol. ještě vůbec nenosily :-) nebo málokdo ví, že William byl připravován svými strýci na dráhu kněze. :-)(5.8.2011)

 • Sarkastic
  ****

  Tak co se týče hereckého výkonu, dal bych Melovi jedničku s hvězdičkou, ale to bohužel nemůžu říct o tom režisérském, kterým mě dost zklamal. Snímek se mi líbil a zajímal mě do chvíle, kdy to William dostal šípem. Pak to začalo být nudné, nerealistické, docela trapné a "pravá" Williamova smrt (co jsem počítal, tak měl předtím umřít alepsoň 2x) byla téměř bez efektu (myslím toho emočního). Hodnotím nakonec 4*, ale je to velmi těsně (přemýšlel jsem o hodnocení 3/4*), a to díky naprosto dokonalé hudbě, která patří dosud k těm vůbec nejlepším filmovým soundtrackům, které jsem kdy slyšel.(9.8.2008)

 • TheDarKnig
  *****

  krásná odá na svobodu... Mel Gibson dost mozna natocil nejlepší historický film, musim priznat ze i vsemi opevovany Gladiator, ktery sice nebyl spatny, ale celkova myšlenka v něm ani zdaleka nebyla tak skvele propracovana, bitva na zacatku byla (neukamenujte mne) zmatena, videoklipove strihana, nic poradneho nebylo videt a kvuli par dobrym hlaskam Russela v ni ji prece nebudu glorifikovat, nedosahuje tomuto mnohem realistictejsimu, lepe ztvarnenemu, do krasne krajiny zasazenemu a opravdu uzasnemu velkofilmu ani po pas.. Mel Gibson zahral svuj zivotni vykon, jeho revolucni, lec dodnes casto nenaplnene myslenky a promluvy (ta pred prvni bitvou i presvedcovani slechticu jsou velmi uveritelne zahrany a davaji filmu hloubku), krasna a kratka lovestory a pak promena na kruteho valecnika bojujicicho o svobodu si opravdu zaslouzili oscara (zel ho nedostal, ale aspon to kompenzovala akademie temi technickymi). A zaslouzene. Kamera je naprosto brilatni, bojove sceny nejsou zmatene, hodne krvave a ze vsim, co maji bitvy mit. Taktez zabery na krajinu, Wiliamovy sny a zpomalene zabery (napr. na kopyta kone zaborujici se do bahna v desti) jsou citit poeticnosti a genialitou. Ostatni postavy, ci uz slizky nemilosrdny kral, jeho debilni syn, dalsi anglicti velmozi nebo Wallaceho spolecnici (bavil mne hlavne Ir a jeho poznamky..) a osudove zeny drzi s hlavni postavou krok a zdatne mu celi.. Ale presto Mel hraje lepe. A na konci, pri tom jednom vyslovenem slovicku, me zamrazilo. Znovu se mi vybavil cely film a musel sem si jen rict: Ano, Svoboda 10/10 PS: nesmim ani zapomenout zminit skvelou Hornerovu hudbu, ktera skvele doplnuje skotske pahorky, bitevni sceny i sceny komorneji ladene... Horner me znovu presvedcuje, ze svoji hudbou umi obraz zkrášlit a diváka okouzlit(21.5.2009)

 • Le_Chuck
  *****

  Tak jeden z kinematografických restov po 12-tich rokoch splatený. Keďže som nedávno videl 300, Gibsona mám rád a škótsky akcent priam zbožňujem tak pod 5 ísť nemôžem. A ani nechcem. Trochu desivá stopáž frčí ako po masle a film nemá jedinú zbytočnú, či nudnú pasáž. Trochu plytké a prvoplánové, ale vo výsldeku veľkolepé, strhujúce a účinné.(21.4.2007)

 • berg.12
  *****

  Historický film jako takový podle mě neexistuje. I sebelepší snaha o historičnost může velmi rychle blednout spolu s rostoucím historickým výzkumem a povědomím a co potom zbude? Ve většině tak obstojí pouze příběh, pro nějž je historie převážně kulisou. V tomhle případě příběh o cestě za svobodou s nádechem romantiky. K takto pojaté látce, která navíc vyloží karty hned na začátku, prostě určité klišé a patos patří. Patos nejde jen tak vyloučit z lidských prožitků jako apriori negativní a zkuste se někdy zamyslet i nad rozdílem slov klišé a archetyp. V tomhle filmu je dávka obého přesně taková jaká má být (na rozdíl třeba od takového "Posledního samuraje"). Všechno navíc s krásnou hudbou (kterou si sice Horner tak trochu vypůjčuje třeba ze svého filmu "Glory", ale za ty píšťaly mu to rád odpustím). Ale možná stačilo napsat jen, že jsem tentokrát podlehl celkem rád.(28.4.2005)

 • Kaka
  *****

  Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Užasný Gibson (jak za kamerou, tak před ní), nejlepší bitvy, autentická středověká atmosféra, dokonalá hudba a nádherná Catherine McCormack.(26.10.2003)

 • Eddard
  *****

  Další z filmů mého dětství, Wallace je tu sice možná až příliš romantizovaný, ale o to tady vlastně jde... Ten film má všechno co má správný historický velkofilm mít - emocionálně statný příběh, precizně zvládnuté bojové scény, velkou myšlenku (v tomto případě boj za svobodu) a HLAVNĚ charizmatickou hlavní postavu... Gibson to zvládl jak herecky tak režijně, k tomu si přidejte démonického Edwarda I., který je skutečně výborně zahraný, krásnou francouzkou princeznu, Williamovi spolubojovníky na život a na smrt, kteří se starají o vtipné momenty (Ir je frajer!) a skvělý soundtrack... vypadne vám epos jak bič. "Milost.-Milost Williame..." "Svobodáááááá!" Citové vydírání, které vždycky rád sežeru i s navijákem a zabrečím si... 90%(18.6.2006)

 • viperblade
  *****

  Prostě klasika. A přesto se cítím, že jsem poslední, kdo tento film až do teď neviděl. Krásný film.(4.1.2008)

 • sud
  ****

  "Statečné srdce" je opravdu film, na který se nezapomíná. Mel Gibson jej skvěle zrežíroval a v titulní roli rovněž zazářil. Hudba je nádherná, bitevní scény mají neskutečný švih a stejně tak romantické scény působí příjemně. O historické přesnosti by se nechalo polemizovat, ale já mám tenhle film rád. 85%.(7.12.2005)

1 2 3 4 5 6 17 32 48 63