Komentáře uživatelů k filmu (1 242)

Velmi kvalitní historické drama. Je vidět že Mel Gibson je super herec a i super režisér!! Jeden z nejlepších historických počinů 20.století!!(4.1.2012)

Naprosto úžasný historický velkofilm. Mel Gibson když chce umí nejen hrát, ale hlavně režírovat. Vynikající David O'Hara jako potrhlý irský bodyguard Williama Wallace. Ale ta poprava mé oblíbenkyně Catherine McCormack hned ze začátku filmu mě pěkně nakrkla.(6.1.2012)

Budu si protiřečit - Skvělý film, který ale prostě nemám rád! Třeba jednou změním názor.. za pár let...(25.1.2012)

Není pochyb, že nejlepší filmy se točili v 90 letech. Dokazuje to i tento snímek. Vadilo mi akorát, že to bylo moc dlouhé, chvilkami nudné a zbytečné. Emoce mi, až tak neseděli (kromě tedy poslední scény). Pěkná kamera, akce a výborný Mel. Kdyby to točil, třeba nikdo jiný tak nevím jak by to dopadlo. Mela jako režiséra, až tak nemusím. za mě 75-80 %(28.1.2012)

Skvelé herecké výkony, úchvatná kamera a zdatná réžia americko-austrálskeho siláka s modrými očami posúva tento film medzi klasiku. Nutné dodať, právom. S historickosťou narába Gibson síce volne - tie kecy o tom, že v tej dobe sa nenosili kilty sú úplne irelevantné - ale jeho spracovanie je možno v mnohom lepšie ako realita. A hlavne tie herecké výkony! Patrick McGoohan ako kráľ Eduard je epický a škoda, že sa na plátne neukazuje v podobne zaujímavých úlohách. Treba pochváliť aj dvojicu Sophie Marceau a Catherine McCormack, obe podali podmanivý obraz svojich postáv. Zvyšok už patrí porote Ceny Akadémie - spomeniem už len scenár výborný Randalla Wallacea. Sloboda!(26.2.2012)

Film ktorý mi dal strasňe veľa, ktorý aj po rokoch má čo ponúknuť. Vyrástol som na ňom. Pamätám si že už pri prvej scéne, keď malý William pochováva svojho otca sa ma zmocnil zvlástný pocit aký som mával zatiaľ len pri Titanicu (áno, Titanic som videl skôr). Keď začnú malému chlapcovi padať slzy a malá Murron mu odtrhne a podá kvietok ďateliny a začne do toho hrať Hornerova prenádherná hudba, vtedy som zostal ako obarený, prebehol mi mráz po chrbte, nepohol som sa až do konca a na konci som plakal ako dieťa. Presne ako malý William, preto tento film tak MILUJEM. Hrdinstvo Wallace nebolo len o tom, že sa pre lásku obetoval, že sa dokázal vzbúriť ale hlavne to že na oltár slobody položil svoj vlastný život. Podobne ako Kristus keď Nás výkupil za hriechy, Gibson to aj zakomponoval na konci v scéne mučenia, keď ho pripútajú na horizontálny kríž. Veriac bolesť a moc, pyšný kráľ začuje hlas a volanie slobody. Tak ako Ježiša zradil Judáš, tak aj Wallace zradil Robert Bruce za cenu, ktorá bola slabšia ako ta prvá. Zbabelosť, neschopnosť rozpoznať čo je viac či na jednej strane kráľ židov alebo vzkresenie (víťazsvtvo nad satanom), či na druhej strane škotská koruna alebo sloboda Skotov. Aj napriek osudu všetko dopadlo ako malo. A Mel Gibson znova ukázal že to v tom remesle vie a vie zakomponovať to čo málokto vie a chce pochopiť.(1.4.2012)

"Every man dies, not every man really lives."...právě tímto filmem by klidně mohla být definována svoboda. Mel Gibson dokázal, že si vážně dokáže vymyslet film pro sebe na míru. Nevím která jeho polovička je lepší zda ta režijní nebo herecká....obě jsou prostě skvělé. Nádherné drama, kouzelná skotská krajina a ten závěr...no není co dodat, takle dojat jsem dlouho nebyl. Prostě a jednoduše..."SVOBODUUUUU !!!"(11.4.2012)

Statečné srdce je přesně to, co můžete očekávat od kvalitního "historického" (historii si (hollywoodští) filmaři upravovali, upravují a budou upravovat vždycky, není proč Melovi něco vyčítat, protože historie není vždycky až tak zajímavá, jako může být práce scénáristy, a já si myslím, že většina lidí jde do kina kvůli tomu, aby viděla kvalitní film a ne kvalitní dokument, ne?) eposu o nějakém hrdinovi (v tomto případě o skotském válečníkovi Williamu Walleceovi). Nabízí dodnes, troufám si říci, nepřekonané akční bitvy (a přesně jak je záhodno, jsou plné krve), smutnou lovestory, nádhernou hudbu (jednu z nejlepších prací) Jamese Hornera, překrásné exteriéry, které nám naplno představuje úžasná kamera a hlavně pak Mela Gibsona. Ten zazářil jak na poli režisérském (předvedl něco podobnéno jako Kevin Costner s Tancem s vlky), tak na poli hereckém, protože si myslím, že skoro každý si ho spojí především s rolí W. W. Ten jeho výraz, jeho prožívání "boje za svobodu" a jeho charisma, totiž nejde zapomenout. Záporáci jsou navíc řádně slizští a zlí (Anglie může poděkovat Melovi za pěknou reklamu). Hlavně je ale tenhle film napěchovaný emocemi, je v podstatě nemožné neuronit slzičku, zvlášť když Mel křičí: "Svobodaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa". Možná mám nějaké pochopení pro odpůrce, ale pro mě je už od dětství Statečné srdce jedním z nejoblíbenějších filmů. Za tři hodiny tenhle film pokaždé schrupnu jako malinu.(22.4.2012)

Příběh o lásce, která kvetla ve špatné době. Mel Gibson je u mě Borec s velkým B. Krásnej příběh o pomstě a o jejím naplnění. Hudba, herci a vůbec všechno je vymňouklý na maximum a kdo film nehodnotí 5*, tak ať si políbí...(18.5.2012)

Možná hercem, možná dějem. Bohužel mě to nijak nevzalo či spíše projelo kolem mne. Těch extra neskutečných hrdinů je v takových filmech více než dost. Čekal jsem střízlivost ve scénáři a hrdinu jako z komiksu ...(21.6.2012)

Láska, přátelství, zrada, nenávist a svoboda. Vše zakomponované do jednoho historického filmu všech dob. Ani se nedivím, že to dostalo takové hodnocení. Doufám, že Mel Gibson za tohle dílo dostal alespon jednoho Oscara, protože si jich určitě zaslouží více, protože co předvedl v tomhle filmu... to se prostě nedá popsat slovy. Tří-hodinové dobrodružné drama s kapkou humoru a velkou porcí bitev. Kdybych měl mluvit o ději, tak děj a vše to zpracování se velmi povedlo, hlavně ten konec. Tenhle konec byl opravdu velmi smutný, jediný film u kterého jsem měl pocit, že mi někdo vyrval srdce. Takhle má vypadat pořádný historický film. Bravo.(28.7.2012)

Dokonalý film a dokonalá řežba.(9.12.2012)

Nádherný film se skvělým příběhem o nenávisti lásce, odvaze a touze po svobodě. U závěrečné scény snad "každý" musel zamačkávát slzu, já teda určitě. Velkolepé dílo Mela Gibsna. " SVOBODA!!!"(29.12.2012)

Skvělé historické drama...i přes některé historické nepřesnosti je tento film vynikající ! Skvělý Mel Gibson, který to nejen skvěle režíroval, ale i zahrál...Já tento film řadím velice vysoko...je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Jasná volba 5 hvězd ! (100%)(1.3.2013)

Velmi dobrý a napínaný výpravný historický film. Mel by měl spíše režírovat než hrát.(6.3.2013)

Az na klasickej mucednickej konec 'Made by Gibson' je to skvela akcni zabava, kde si divak pripomene ze ma v sobe jeste naky zbytky smyslu pro dobro a zlo a spravedlnost. Catherine McCormack je k sezrani, pripomina mi desne kdysi popularni Jacqueline Bisset.(24.4.2013)

Můj první historický velkofilm, který mě naprosto dostal, čili nemohu jinak jak plný céres.(7.7.2013)

K málokterému filmu se hodí říci, že je to historický velkofilm, ke Statečnému srdci ale ano. Sice není historicky úplně přesný, ale to se dá v zájmu atraktivity omluvit. Mel Gibson nám zde ukazuje hlubokej a pořádně špinavej a krutej středověk jak z režisérské stoličky, tak v hlavní roli a nutno říci, že v obou případech opravdu obdivuhodně. Bojové scény má vybroušené do posledních detailů plné krve a statečnosti, proto mě trochu překvapilo, že režie malinko zaostávala v ostatních "klidných" scénách, skóre ovšem napravila skvělá hudba Jamese Hornera a krásné skotské (irské) prostředí, jen o malý kousek proto není Braveheart pětihvězdové.(12.10.2013)

Mel Gibson byl opravdu statečný když natočil toto svobodou a hrdinstvím nabité historické drama.(10.11.2013)

Podle mě zcela nejlepší film Mela Gibsona ve všech směrech. Pokud jste tento vynikající film ještě náhodou neviděli, rozhodně doporučuji všemi deseti.(13.1.2014)