Muž bez tváře

The Man Without a Face

Muž bez tváre

USA, 1993, 115 min

Mel Gibson v Muži bez tváře poprvé dokazuje, že mistrně zvládá i režii a navíc širokému světu objevil Nicka Stahla, který se mu v některých momentech i herecky vyrovnává - což je dobře, protože divákovi nabízejí obdivuhodný zážitek. Ve scénáři je sice samé klišé a určitě to filmu ubírá na kvalitě, kdyby byl víc propracovaný dal bych i 5 hvězd, bohužel není a tak dávám 4.(16.4.2008)

"Ale pořád mám před sebou tu tvář, je vzadu, někde za tím davem." ...Nick Stahl podal působivý výkon a občas mi tu připomínal Brada Renfra v jeho dětských rolích. Mel Gibson natočil citlivý příběh o odpuštění, zodpovědnosti, úctě k druhému člověku, o náhodném setkání, které přerostlo v přátelství na celý život.(13.3.2015)

A pak že Mel umí jenom řežby. V tomhle filmu, alespoň co se pamatuju, nevyteče snad ani kapka krve. Jediný důvod, proč jsem tomuhle kousku nedal 5* ale 4* je, že téma dvou lidí na okraji společnosti, kteří něčím obohatí jeden druhého, je ve filmu celkem časté. Jinak tomu filmu ale nemám co vytknout, scénář je fajn, Mel i ten kluk hrají uvěřitelně a Mel jako režisér nehraje nijak přehnaně na city.(10.3.2008)

Uz Gibsonov debut ukazal, ze je navonok sice drsniak ale vo vnútri jedna velka citlivka a ze si rad vo filmoch nieco skritizuje. Tentoraz to ako su ludia posudzovani podla vzhladu. Skoda, ze je pribeh az prilis jednoduchy. Vztah medzi znetvorenym Gibsonom a malym chlapcom funguje bezchybne. Gibson podava umierneny ale kvaitny vykon a pozadu nie je ani mlady Stahl. Bohuzial vsetky ostatne sceny v ktorych nie su spolu su dost nezaujimave a celkom nudia. Ostatne postavy ani nestoja za rec. Rezijne mi to tiez pripada len priemerne. Vidno, ze Mel sa este len rozpozeraval a film pôsobi trochu fadne. Zo styroch CZ dabingov mi pripada najlepsi ten od CT s Trávníčkom. 6/10.(18.11.2016)

Příběh o sblížení chlapce Chucka (Nick Stahl) a jeho soukromého učitele McLeoda (Mel Gibson). Chucka všichni považovali za méně duševně schopného a až McLeod mu otevřel cestu k přemýšlení a schopnost učit se. A díky svému učiteli se mu podaří vystudovat jeho vysněnou vojenskou školu všem navdory. McLeod musel žít po znetvoření při autonehodě na pokraji společnosti, která ho ze svého středu vyobcovala pro jeho znetvoření, které jim nahánělo hrůzu a stupňovalo to jen další a další obvinění na jeho osobu. Drama o homofobní společnosti, která si ráda vybírá svého obětního beránka, zvláště když se tu jeden ohava sám nabízí. Navíc ten strach z neznáma a tajemna, která jeho tvář halí do ještě větší zrůdnosti. Přesto to místy vyznívá dosti pateticky, místy zase příliš povrchně. Další postavy: matka Catherine (Margaret Whitton), která uvěří všem vzneseným obviněním, a Chuckovi sestry Gloria (Fay Masterson), která mu každou chvíli dávala najevou krutou pravdu o jeho otci, a malá přechytračelá Meg (Gaby Hoffmann).(9.2.2011)

• - Justin McLeod (Mel Gibson) má v některých scénách zohavenou pravou stranu obličeje a v jiných scénách levou. (Morevna)

• - Pieseň, ktorú Megan (Gaby Hoffmann) spieva na cintoríne, je "Born a Woman" od Sarah Posey. (Fejpof)

• - V scéne, keď sa Charles Norstadt (Nick Stahl) učí doma na skúšku, v televízii práve ide western Červená rieka (1948). (donnie22)