Muž bez tváře

• USA The Man Without a Face (více)

Příběh o přátelství osamělého chlapce a muže, kterého jeho zjizvená tvář donutila žít na okraji společnosti. Z těchto dvou vyděděnců, dvanáctiletého Chucka, který vyrostl bez otce, a bývalého učitele McLeoda (Mel Gibson), který se po ošklivé automobilové nehodě rozhodl žít v ústraní, se brzy stanou dobří přátelé. Jejich vzájemný vztah pomáhá jak chlapci, jehož McLeod připraví na přijímací zkoušku na vojenskou akademii, tak i samotářskému učiteli, který se postupně začne otevírat svému okolí... (North Video)

cheyene

Drama o člověku...o lidech, kteří soudí druhé na základě jejich vzhledu bez ohledu na to, jak dotyčný ke svému společenskému znevýhodnění přišel. Muž bez tváře je také silný příběh o rostoucím přátelství a učení se přemýšlet - ne slepě opakovat názory druhých. ()

Big Bear

Film, ve kterém se Mel na konci nenechá rozčtvrtit či jinak zmasakrovat jako v pozdějších snímcích. Ani já moc nevěřil té ,,dramatické" vážnosti snímku. Poselství je jasné a stokrát ohrané. Průměr. * * * ()

JohnnyD

Gibsonov režisérsky debut v slzopudnej dráme o umelecky nadanom Harveym Dentovi. Oproti takému Umučeniu Krista je to stále ale pokorný a dôstojný film. ()

kingik

Velmi silný film, který působí až komorně a velmi niterně ve vztahu k divákovi. Žádné okázalé scény, žádné zbytečné emoční výlevy a žádné teatrální herectví kalkulující s případným Oskarovým oceněním. Příběh muže, skrývajícího se před světem kvůli svému zohyzdění, natočil Gibson tak neuvěřitelně uvěřitelně, až z toho mrazí. A přitom je to jen film. Jedna z kontroverzních příměsí příběhu, ve které je hlavní postava nařčena ze sexuálního obtěžování žáka, není optimálně dotažena a mírně působí rušivě, protože je to přece jen choulostivé téma. Bouřlivák Gibson si toho byl dobře vědom a raději se jen o tohle téma nenápadně otřel. Jinak je to poměrně nevšední dílo, které se vzpírá nálepce "doják". 80% ()

HoneyBunny

Mě to přišlo takový dost o ničem. Film "velký muž a malý chlapec z rozvrácené rodiny" už tu několikrát byl a Gibson ho ničím neozvláštnil, až na to, že jako režisér nějakým způsobem dokáže diváky dojmout, aniž by působil levně. ()

Anderton

Sympatický debut, s trochu nedotiahnutým scenárom a patetickejším záverom. Typ filmu, ktorý stojí na hercoch, čo v prípade Gibsona je pre mňa príjemným prekvapením. Typický rodinný film na nedeľné popoludnie. Gibsonova komornejšia a osobnejšia predpríprava na veľké armády, veľkolepé historické kulisy a potoky krvy. Je toto autorský film, umelecký, alebo mainstream? Zo všetkého niečo. ()

nascendi

Nenápadný film na nie príliš originálny námet. Je prirodzené, že chlapec žijúci v spoločnosti matky a dvoch sestier si mýtizuje svojho mŕtveho otca a hľadá zaňho lepšiu náhradu, než sú muži, ktorých si vyberá matka, hľadajúca nového partnera. Film je silný v scénach s Chuckom a McLeodom. Vedľajšie postavy sú však nevýrazné a ďalšie dejové línie nedotiahnuté. Keby som režíroval film a súčasne v ňom hral jednu z hlavných postáv, pravdepodobne by to nedopadlo inak. ()

Ivoshek

A pak že Mel umí jenom řežby. V tomhle filmu, alespoň co se pamatuju, nevyteče snad ani kapka krve. Jediný důvod, proč jsem tomuhle kousku nedal 5* ale 4* je, že téma dvou lidí na okraji společnosti, kteří něčím obohatí jeden druhého, je ve filmu celkem časté. Jinak tomu filmu ale nemám co vytknout, scénář je fajn, Mel i ten kluk hrají uvěřitelně a Mel jako režisér nehraje nijak přehnaně na city. ()

SOLOM.

Parádní podíváná plná emocí, skvělých hereckých výkonů, stavící na parádním scénáři. Mel byl dokonalý jako vždy. Můžu jen doporučit! ()

duklak2

Nevím Mele, opravdu nevím jestli se ti tento režijní a zároveň herecký debut povedl. Je to teprve týden, co jsem film viděl a žádný hlubší pocit ve mě nezanechal. Největší chybou ve filmu je slabá atmosféra. Hlavně v podobě hlavního hrdiny muže, který „nemá“ tvář. Měli ho více „znetvořit“. Prostě, aby se diváci více lekli. Já osobně, když jsem muže, který „nemá“ tvář vůbec nelekl. Spíš jsem se jen tak lehce usmál! No nic Mele, tak jestli čteš můj komentář vem si z něho příklad a někdy v budoucnu zkus více zapracovat na hlavní pointě. ()

ScarPoul

Debut ktorý neurazí a vytvorí peknú atmosféru. Čo na tom, že je úplne iný ako väčšina Gibsonových režisérských počinov. Bez rozdielu na to je tu ale prítomný cit pre budovanie drámy a medziľudských vzťahov. Hoci to dýcha starou školou, má to v sebe pomerne jasné piliere, ktorých účelom je hrať na city. A je to dávkované tak presne že ich aj vzbudí. Nie dokonalé, ale tiež vôbec nie zlé. ()

Lacike

Uz Gibsonov debut ukazal, ze je navonok sice drsniak ale vo vnútri jedna velka citlivka a ze si rad vo filmoch nieco skritizuje. Tentoraz to ako su ludia posudzovani podla vzhladu. Skoda, ze je pribeh az prilis jednoduchy. Vztah medzi znetvorenym Gibsonom a malym chlapcom funguje bezchybne. Gibson podava umierneny ale kvaitny vykon a pozadu nie je ani mlady Stahl. Bohuzial vsetky ostatne sceny v ktorych nie su spolu su dost nezaujimave a celkom nudia. Ostatne postavy ani nestoja za rec. Rezijne mi to tiez pripada len priemerne. Vidno, ze Mel sa este len rozpozeraval a film pôsobi trochu fadne. Zo styroch CZ dabingov mi pripada najlepsi ten od CT s Trávníčkom. 6/10. ()

Marek1991

Tento film ma veľmi chytil za srdce. Príbeh o tom, že človeka netreba posudzovať iba podľa zovňajšku, či neoverených alebo klamlivých podozreniach a obvineniach. Takisto treba brať do úvahy, že človek sa môže zmeniť a svoju nepodarenú minulosť oľutovať. Jeho dĺžka mi neprekážala a zaujali ma tie rôzne príbehy ľudí. Je to taký polosmutný film, ktorý o veľa veciach vypovedá. Jeden z mojich najobľúbenejších. ()

corpsy

Gibsonov režijný debut, kde sám seba ešte len oťukával. A debut vynikajúci. Atmosféra je skvelá, herci hrajú ako sa má, dráma ktorá potrebuje ešte nejako málinko času a bude to jeden z významných filmov 90. rokov. ()

PauloZ

Melova první, ale přesto velmi solidní režijní práce. To stejné platí pro scénář, který má hloubku, cit a jistou váhu. Jen škoda, že si nenapsal trošku víc prostoru, protože ta role, i když není oscarová, je velice zajímavá. Ale chápu, že v hlavním dění byl a měl být malý Nick Stahl, který zahrál víc než dobře... mám pocit, že dnes ty děcka neumí tak hrát, nebo jsou menší nároky. Pěkný film. ()