Sweet Sweetback's Badassss Song (festivalový název)

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Krimi / Drama / Thriller / Pornografický

USA, 1971, 97 min

Absolutní tripová jízda v níž nejdelší záběr trvá 15 vteřin a slovíčko zaostřeno je pro kameramana urážkou. K tomu hypnotický freejazzový soundtrack, který zní téměř po celou dobu dobu, jelikož černočerný hrdina nemluví, ale jedná! A jak: "Jste na cizím pozemku, za to vás trest nemine, hmmm jooo musíte se utkat se šééfem." (Jako šéf přichází severská valkýra s nesmlouvavým pohledem) "Tak jakou zbraň si vyberete...cooo?? Pěsti, nožééé..nebo coo?" "Šukání." Už je mi to jasné..dokud nebudu černochem s 40centimetrovym údem, nikdy se té pravé svobody nedočkám... WATCH OUT!!(22.7.2012)

Experimentální divnost která krom dojmu z prvního "macho-negerského" filmu vůbec vpálí do mozku hlavně závěrečnou nekonečně dlouhou pasáž se Sweetbackovým úprkem za doprovodu šíleně vlezlého, šíleně repetivního a šíleně otextovaného zpěvu. Avantgarda, kterou je doporučeno sledovat pod vlivem velkého množství tvrdého alkoholu, nebo malého množství tvrdých drog. 5/10(3.9.2012)

V rámci exploatace rozhodně zajímavý příspěvek a nezpochybnitelný kult. Celkově avantgardním pojetím a nekomediálním laděním se film ale vymezuje proti takřka všem svým nástupcům sub-žánru blaxploitation. Psychodelirická hudba a zběsilé střihy vytváří hutnou atmosféru, která vrcholí Sweetbackovým útěkem do pouště. Během této scény, kdy téměř uštvaný hlavní hrdina klopýtá pouští, se jako v ozvěně stále vrací hudební motiv zpívaný gospelem „Využívali tvého otce. Využívali tvoji matku.“[LFŠ 2012](30.7.2012)

Vlajková loď číreho blaxploitationu sa v dnešnej dobe dá oceniť len z historického hľadiska. Vo vtedajšej dobe muselo ísť rozhodne o kontroverznú pecku, no dnes keď sa pomery o niečo zmenili som mal z filmu zmiešané pocity. Oceňujem filmársky zápal, točenie v podmienkach v akých sa točilo a v podstate aj posolstvo filmu. Prvá polhodinka bola skvelá, Sweetbackov origin a aj "zmena" z poslušného černoška na baadasssss sa mi páčila. Potom sa celý film zvrtne do halucinogénneho behu o život a moja pozornosť začala pomaly ale isto upadať. Každopádne, ak sa zaujímate hlbšie o kinematografiu, rozhodne si treba pozrieť aj tento film, ktorý je jedným zo základných kameňov jedného (u nás až tak nie populárneho) exploitačného smeru.(28.3.2016)

• Cimr

Pokud si představíte, co všechno může být ve filmu špatně, najdete to zde. Film se proviňuje snad všemi hříchy proti dobrému vkusu. Otřesné herecké výkony, mizerný scénář, tristní kamera, nepříjemná vřískající hudba ve stylu "zotročili tvého bratrááááááá, zotročili tvojí mááámuuuuu" (často se dokonce míchají dvě vřískající skladby do sebe), nulová pointa, žádné dramatické napětí, příšerný střih... Ale co je snad nejhorší - velice pochybné morální vyznění, které přináší rasismus naruby (,,Věnováno bratrům a sestrám, kteří už mají dost bílých!" - první věta filmu). Všichni bílí ve filmu jsou agresivní hajzlové, pro něž je největší zábavou ustřelovat černochům uši. Samozřejmě že ve své podstatě jde o dost zábavný, bizarní film, ale problém je, že z černochů nevědomky dělá hovada (ujetý kněz s tygrovanou čepicí v leopardím kožichu, co se modlí "černé Ave Maria" nebo kámoš hlavního hrdiny, co před ním bez skrupulí koná velkou potřebu). Melvin Van Peebles prokázal černochům spíš medvědí službu. Já je měl až do zhlédnutí tohoto filmu rád...(30.7.2012)

• - Melvin Van Peebles dostal od jedné z hereček sexuálních scén kapavku, a poté vyžadoval kompenzaci u odborové organizace Director's Guild, protože se „zranil v pracovní době“. Peníze použil na koupi více filmového materiálu. (JayZak)

• - Aby Melvin van Peebles získal peníze pro natočení svého filmu, bylo jednodušší vydávat jej za "černošské porno". (thestral)

• - Film byl nejprve promítán v pouhých dvou kinech (v Detroitu a Atlantě), během roku se však stal nečekaným hitem a vydělal přes 15 milionů dolarů. (DellEthing)