Tango libre

• Francie

Tango libre

Tango Libre

Francie / Belgie / Lucembursko, 2012, 98 min

A mě tohle zrovna sedlo, poněkud absurdní situace, nenápadný nahořklý humor, drama tak akorát. Scéna, kdy argentinec tančí se spoluvězněm, naprosto dokonalá. Až na ten konec...(4.7.2015)

Celou dobu jsem měl za to, že film je poměrně originální vztahovka, kde hlavní osou příběhu je zvláštní milostný čtyřúhleník, ale posledních patnáct minut mě teda dalo pořádnou facku, v kontextu s předchozím stylem vyprávění jsem si připdal jak kdybych si najednou ocitnul v žánrově úplným jiným filmu. Když pominu fakt, že prostředí vězení si představuji přece jen více "špinavěji" a méně "svobodněji", neumím si například představit, že by nějákýmu vězni prošel útok na dozorce, ale možná se pletu. Scéna která alespoň v mých očích sraží film o další hvězdu je tanec tanga v podání věznů, při týhle scéně jsem si připadal krapet homosexuálně. Pochválit musím herecké výýkony, protože za nejsilnější složku filmu považuju právě jejich výkony, například JC toho ušlápňutýho ňoumu věřite naprvní pohled. Možná je škoda, že se děj nesnažil více přiblížit jednotlivé postavy, ale to by zase v sobě mělo jinou atamosféru. Jako celek považuju film za poměrně vydaření a originální, ale upadá v některých scénách a finále považuju za úplnou drtičku všeho na čem celou dobu film stavěl.(28.6.2013)

Pořád jsem nevěděl jak tento film ohodnotit. Byl to tedy pořádný úlet. Nejdříve mi to něčím připomínalo filmy Bohdana Slámy (první dvě třetiny filmu), ale okořeněné nenápadným humorem. Humor propukl až na konci filmu. Hořkosladké - místy až absurdní, ale něčím mě to oslovilo. Také jsem určitou dobu navštěvoval různé kurzy (sice ne přímo tango / bachata, merenge, salsa, ap.) takže jsem si hezky zavzpomínal. Nakonec po odstupu dávám "Tangu libre" 75%. -- Viděno v rámci 16. Festivalu Francouzského filmu (25.11.2013).(26.11.2013)

Na kurzech tanga se seznámí vězeňský dozorce se ženou, do které se zamiluje. Podruhé se s ní setkává ve vězení, když tam přijde navštívit svého manžela. Nevědomky se tak zamotá do spletence vztahů kolem Alice. Motiv tanga snímkem prostupuje jako symbol svobody, které se hrdinům nedostává, a zároveň vášně, která vede jejich minulá i současná rozhodnutí. Film kombinuje dramatické prvky při vykreslování života vězňů a jejich rodin s nezapomenutelnými komickými momenty, jakým je například taneční scéna, v níž se spolu vězni učí tančit tango. Závěr však působí příliš uspěchaně a pitoreskně.(2.6.2013)

Rozum mi zostal stáť! Toto môžu dokázať len Francúzi...(26.10.2013)

• - Film byl v roce 2012 oceněn Speciální cenou poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě získal cenu Grand Prix 2012. (FFilipCZ)

• - Anne Paulicevich se se svým filmovým kolegou Francoisem Damiensem setkala při natáčení filmu JCVD (2008). To, co poté společně prožili, využil režisér Fréderic Fonteyne pro tento příběh. (Terva)