Tajemství drožky (TV film)

• Austrálie

The Mystery of a Hansom Cab

Mysteriózní

Austrálie, 2012, 101 min

Glen Dolman

Jaems Grant

Kostýmy:

Wendy Cork

Film co má charizma, zápletku a právem je označen za mysteriózní.(13.3.2014)

Snímek Tajemství drožky se rozjížděl rychlostí asi tak jednoho koně a to i přesto, že hned na začátku se stalo to nejdůležitější z celého děje - vražda jednoho muže v drožce druhým cestujícím. Následovalo totiž povinné seznamování se s jednotlivými postavami příběhu, trvající asi půl hodiny, které mne vůbec nebavilo a měl jsem v těch lidech docela hokej. A to až do chvíle, než byl vrah dopaden. Jestli si ale myslíte, že tím film skončil, mýlíte se poprvé. Obviněný Brian Fitzgerald byl totiž porotou osvobozen ! Film nabral na obrátkách, když se právník Duncan Calton spolu s jedním komisařem a bohatou Brianovou snoubenkou Madge Frettlbyovou pustil do hledání pravého vraha mrtvého vyděrače Whitea. A pokud už mne v té chvíli snímek nějakou dobu bavil, v dalších minutách byl ještě zajímavější. Vyšetřování zločinu zavedlo pátrače mezi absolutní místní spodinu, do opiových doupat a bordelů, ale postupně nabralo opačný směr a stopy vedly mezi boháče a smetánku. A když byl skutečný vrah dopaden, myslel jsem si, že všechna překvapení máme doma za sebou. A pokud si to budete při sledování myslet i vy, budete se mýlit již podruhé. To největší tajemství bude teprve odhaleno, i když už v té chvíli vyšetřovatelé odhalí jeho podstatnou část. Tajemství drožky mne tak velmi překvapilo - líbily se mi ty neskutečné obraty, zajímavé pátrání s postupně odhalovanými fakty, což mi připomínalo pátrání z detektivek Agathy Christie. Dalším plusem byla doba, ve které se vše odehrávalo - Melbourne a rok 1886 - moje nejoblíbenější léta pokroku, končící druhou světovou válkou. Na začátku filmu jsem si myslel, že mu dám tak dvě hvězdičky, v půlce bych jednu přidal a s překvapivým závěrem jsem se rozhodl ještě další přičíst. Tajemství drožky se tak pro mne stalo jedním z nejpříjemnějších překvapení a za to mu uděluji čtyři kočárové hvězdy ****.(11.7.2017)

Taká celkom milá záhada, hoci nie až taká záhadná.. lepšie 3* :)(30.5.2015)

Vražda, která se stane takřka za bílého dne (no dobře, o půlnoci), v obyčejné drožce, hýbe celým Melbournem. Policie je tlačena k rychlému vyšetření vraždy, a brzy mají pachatele. Sice nemají moc důkazů, ale hlavní detektiv je přesvědčen, že Brian Fitzgerald vraždu spáchal (navíc měl motiv, a oběti už dříve vyhrožoval). Jeho snoubenka a právník se ale nevzdají, a brzy najdou pádné důkazy, které Briana osvobodí. Ale kdo tedy byl pravým vrahem?... Vcelku sympatická detektivka, která sice nijak extrémně nenadchne, ale ani neurazí. Z počátku jsem se trošku nudil, neb mne historie Austrálie předminulého století nikterak nezajímá, ale jakmile se film začal soustředit na vyšetřování zločinu, a rozplétat jednotlivé nitky, začal mne film dost bavit a začal jsem si jej užívat (až na pár detailů, jako snoubenka domnělého vraha - která ač vyčenichala, že pravděpodobně její snoubenec v době vraždy byl u milenky, tak jí to vůbec nevadí a ještě je ráda, že jej osvobodí.. no nic). Z hereckého obsazení mi nejsympatičtější byl obhájce Marco Chiappi, ostatní byli vcelku zapomenutelní, a žádných extra hereckých výkonů jsem se nedočkal ..(19.2.2014)

• Johnny.ARN

Komplikované, zdĺhavé, plné divných a škaredých ľudí. Neoslovilo ma to, ani štýl, ani atmosféra a ani dej samotný. 2 z 5(12.12.2018)