3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové

Scénografie:

Bernd Lepel

Kostýmy:

Gabriele Binder

Byla obyčejným děvčetem, ale vzápětí se o ní dozvědělo celé Rakousko. O osm let později pak celý svět. Tehdy se jí totiž podařilo uprchnout ze zajetí elektrotechnika Wolfganga Priklopila. Ze zajetí plného temnoty, samoty, depresí a každodenního strachu. Režisérka Sherry Horman diváka zrovna nešetří. Od utrpení neodklání kameru. Únosce dívku trýzní samotou a pohrůžkami, léta ji nechává hladovět, bije ji a znásilňuje. Výsledek se nevyhýbá nahotě i scénám znásilnění, je chladný, odtažitý. Klaustrofobní atmosféře pomáhá i kamera ostříleného Michaela Ballhause (Gangy New Yorku, Mafiáni, Spáči), stejně jako zvuková stopa. Netuším, jak moc se Kampusch na výsledku skutečně podílela (údajně si vyhradila právo na zásahy do scénáře, v knize se přitom rozhodla ty nejintimnější detaily vynechat), hřebíček na hlavičku přesto úplně „dokonale“ neudeří. Když už se hrabat v podobných šílenostech lidského zla, raději doporučím alarmující drama Michael. To byla teprve ta „pravá“ soustředěná hra s nefér pravidly..(2.7.2014)

Ve filmu jsou nepřesnosti proti skutečnosti, což nepřispívá k objektivitě tohoto filmu. Natašu hraje herečka s anorexii, se kterou šílený únosce dennodenně mlátí o zeď a o zem a nedává jí jíst, aby vypadala vyhublá a ošklivá jak z koncentráku. Potom nemůže být ani přitažlivá a on se sní miluje. Tak to mi hlava nebere. I Natašin otec Ludwig Koch připustil, že Nataša s Priklopilem za osm let "duševně a psychicky srostla". Dále zřejmě nejbližší přítel únosce Wolfganga Priklopila, Ernst H uvedl "Když jsem otevřel dveře, představil mi mladou ženu jako svou známou, přičemž nezmínil jméno. Podal jsem jí ruku a ona slušně řekla: Grüss Gott. Působila šťastně a spokojeně," Jinak hodně objektivní je třebas závěr filmu, útěk Nataši. Dá se říc, že se takhle udal, jako v tomhle filmu.(27.2.2018)

Pravdepodobne jediný nemecký film, ktorý sa nesnaží zo všetkých síl napodobniť snímky anglicky hovoriacich krajín, ale ide si vlastnou cestou. Neskutočne silná atmosféra, ktorá vás vtiahne do prostredia filmu a to hlavne umocňuje fantastická kamera. Po zhliadnutí som mal naozaj zmiešané pocity a to len potvrdzuje fakt, aký je tento film silný a s akou silou pôsobí na psychiku diváka. Pre mňa je veľkou zaujímavosťou, že do filmu zasahovala aj skutočná Natascha Kapusch, u ktorej by som to vzhľadom k nábehu na posttraumatickú stresovú poruchu nepredpokladal.(12.6.2017)

Na toto si veru ešte každý dobre pamätá. Bolo len otázkou času kedy sa po niekoľkých knihách napokon dočkáme aj nejakého filmového spracovania. Tak tu to máme. Príbeh napísal sám život, a tak už bolo treba len tých 3096 dní natlačiť do 109 minút - teda vybrať to najpodstatnejšie. Na mňa však celý film pôsobil dosť priemerne a neviem ako u iných, no u mňa vôbec nevyvolal tie emócie ako by som práve od takéhoto príbehu čakal. Celé mi to prišlo akési ťažkopádne a vôbec sa to nenieslo v takej atmosfére, aké by bolo potrebné. Na druhú stranu sa mi páčilo, že únosca Wolfgang nebol počas celého deju vykreslený len ako vyšinutý a zvrátený fanatik, ale mal aj svetlé momenty, počas ktorých si chcel získať Nataschinu priazeň. No ako celok tento film na mňa pôsobil viacmenej priemerne.(3.5.2014)

Když vezmu v úvahu, že se jedná o skutečný a pravdivý příběh, mrazí mě. To, co mala Natascha musela prožít se nedá vůbec představit. Ohledně filmu, nemyslím si, že by němečtí herci byli špatní..Třeba Antonia byla opravdu opravdová..pochmurně temná kamera taky nebyla špatná..Jen se mi zdálo, že se tak nějak všechno točilo v kruhu..ze kterého se nedalo už vykročit. Ale dobrá práce.(5.7.2014)

• - Natascha (Antonia Campbell-Hughes) měla ve skutečnosti ve své" místnosti" televizi, ve filmu však není. (M.B)

• - Film je biografickým příběhem Natascha Kampusch, která byla jako malá unesená a osm let vězněna. Samotná Natascha se na filmu podílela a film je podle její autobiografie. (Patw)

• - Spoiler: Natascha (Antonia Campbell-Hughes) je unesena 2. března a ve scéně v 47. minutě po 1837 dnech zajetí slaví Vánoce, ale když připočtete k 2. březnu právě 1837 dnů, datum vychází na druhý týden v březnu, ať už jakéhokoliv roku. (alienad)