Odhalte skrytou stránku osobnosti Marilyn Monroe, kterou si vždy nechávala jen pro sebe. Dokumentární film nabitý současnými hvězdami Hollywoodu... Marilyn Monroe – ikona světového filmu, které u nohou ležel celý svět. Její předčasná smrt z ní učinila legendu zahalenou mnoha tajemstvími. Po více než padesáti letech od její smrti se v domě jejího učitele herectví Lee Strasberga našla bedna s deníky, dopisy i básněmi slavné herečky, a na světlo světa tak vyplynuly nové informace ohledně jejího komplikovaného života. V tomto snímku seznamují diváky s nově nalezenými intimními dokumenty mnohé známé tváře Hollywoodu a jejich přednesu se ujali např. Glenn Closeová, Uma Thurmanová, Elizabeth Banksová, Marisa Tomeiová, či Adrien Brody, Paul Giamatti nebo Ben Foster. Vznikl tak snímek, v němž nám osobnosti stříbrného plátna zprostředkovávají její nejniternější pocity a touhy a také vzdávají hold této hvězdě. (Česká televize)

Slasher

Poprvé jsem viděl její příběh a nemělo to chybu, za mě určitě jedna z nejlepších biografií. Riziko v alternativním pojetí se suveréně vyplácí a dělá to výjimečným; řada hvězdných herců tu kouzelně "dobově" přehrává spisy její a pár osobností z jejího okolí. Není to tak pouze klasický sled informací, ale i intimní, zajímavý pohled do duše. Takže tady máte fenomenální dokument, který nejen potvrdí, že Marilyn byla mnohem víc než pouhá sexbomba, ale taky podnítí doplnit si její filmografii a (pokud se tak nestalo už předtím) dost možná vás do ní ještě zamiluje 💋 ()

sportovec

Tento dokument přesahuje hranice žánru a promyšleným scénářem i skvělým výběrem tlumočitelů a tlumočitelek písemností z pozůstalosti Monroe přibližuje běsy jejího nitra i proces nezvratné zkázy, o jehož posledních chvílích už nebudeme zpraveni. Křehká osobnost nezapomenutelné Američanky však žije a jak se zdá žít bude i nadále v lidské paměti a vzpomínkách daleko za hranicemi její vlasti. ()

Marze

Z dnešního estetického pohledu tuctová žena - celebrita. A kvůli kultu mládí na většině záběrů už přestárlá. Vlastně se podílela na samoholokaustu amerických žen. Zavedla první emancipační vzpouru proti tradičnímu katolickému modelu mít rodinu a děti. Ukázala , že je normální, aby se žena chovala sexuálně nevázaně. Standartem pro bílou středostavovskou rodinu začalo mít jedno dítě. Bylo mi líto jejího prvního manžela - basebalovou italskou hvězdu, který po ní chtěl marně několik dětí. Nyní je původních bílých obyvatel Ameriky, když nepočítám ještě původnější rudé, myslím už jen 40% a jen za vlády Trumpa ubylo na vysokých školách dalších 2% bílých studentů. ()

marhoul

Nadhodnocuji, jednostrannost z dokumentu přímo čiší, důvodem mého nadšení je, že se mi tvůrci trefili do názoru. Nejsem její skalní fanda, ale zajímala mě, dost jsem toho o ní načetla. Na MM se toho nakydalo za více než šedesát let tolik, až to působí podezřele. Koho by taktozajímala jedna holka s depkou? Dokument se nevěnuje otázkám kolem její smrti, ani Kennedymu a i tak se divák dovídá zajímavosti, které bývaly umně skryty roky mezi řádky. Forma recitujících umělců mi neseděla, ksichtů bylo moc, ale ok, vnímám to jako poctu, na stranu druhou film obsahuje řadu fotografií, záběrů, hlasových záznamů, které zaujaly. O Marilyn bylo napsáno přes tisíc knih. Dávno víme, že šlo o děvče ze sirotčince, putovala z rodiny do rodiny, nestarali se o ní dobře, učitelka vzpomíná, že šlo o zakřiknuté, plaché, ale milé dítě, které evidentně citově strádalo. Chtěla být herečkou a udělala pro to hodně. Máme ji zafixovanou jako tu, která se vyválela s každým. Vyválela, ale to byla její věc. Navíc se s nimi válela až v době, kdy ze sebe sama vytvořila MM. Předcházely tomu roky, kdy krom pózování pro hanbatý časopis, brala lekce herectví, posilovala, učila se zpívat, tančit, chodit, mluvit, vypadat a na koleně doháněla vzdělání, které formálně neměla a což ji trápilo. Potřebovala se naučit slova. Aby, „až jí zaklepe příležitost na dveře, byla připravená.“ A to se i stalo. Bohužel měla psychický hendikep z dětství, úzkosti a pocity méněcennosti ji začaly dohánět, čím více známá, tím více nejistá, do toho zaškatulkovaná do rolí naivních pipek, které neumí číst a přihoďme nějaké ty manželíčky, kdy jeden by ji nejraději přivázal k plotně špagetami, ale ten aspoň zůstal dobrým přítelem, pak se ale objevil slizák Arťas a bylo vymalováno. Jednak ji vychcaně využil, aby se vysekal ze svých politických průserů, taky si potřeboval pohonit ego a zahojit se na v podstatě obyčejné, možná i hodné holce, která mu mentálně nemohla stačit, kterou studia finančně sedřeli, až to pěkné nebylo, kdy jakákoli druhořadá role tam vzadu za ní, brala mnohem větší škváru, než hvězda, která nějakou tu minci shrábla, ale studia za jeden rok na ní vydělala pět set krát tolik. To muselo být pro věhlasného dramatika sousto! Být na koni nad psychicky nevyrovnanou, osamělou, zakomplexovanou, ale celosvětově známou sexbombou, to je vážně skalp! Takovému to muselo hodně dobře padnout! Z mé strany, mě jeho absence dobrého vkusu, inspirace a vlastní invence udeřila do nosu už po shlédnutí Mustangů. Takovou sviňárnu udělá jen ocas bez ocasu. Vážně potřeboval takto okatě ublížit? A ona to rezignovaně odehrála. Zlomená, potupená, zklamaná. Já bych ho do prdele kopla, kkta! Takže se milá Marilyn ještě více svezla, zametlo by to ostatně s každým, někdo důležitý mezitím prohrával prachy na film v kasínu, ovšem na někoho se problémy s natáčením hodit musely a samo se nabízí, na koho. Jak prosté. Olivier si taky přihodil nejedno polínko a už to jede. Po světě bezesporu běhají i blbější herečky, ale žádná není Marilyn. Ono jde totiž o to, že herečka nemusí mít doktorát z filosofie, má nás bavit a to se MM povedlo. Nebyla typem pro psychologické postavy, mně přišla jako Chaplin v sukni a tak mě bavila nejvíc. U Slaměného vdovce se válím smíchy. Takže konečně jsem se dočkala dokumentu, ve kterém se krom toho, že byla na hlavu, běhna a blbá jak troky, můžeme dozvědět, jak je snadné zlikvidovat labilního člověka, i když maká, snaží se, pracuje, který se roky způsobně směje do objektivů, září, přičemž v soukromí jen bliká. A závěrem: Ve Snídani u Tiffaniho měla hrát ona. Škoda, že to nevyšlo. Truman to napsal o ní, měla tam hrát ona. Byla by vynikající! Byla by svá. MM by asi dobře nedopadla, ale svět by ji možná, po takto osobní roli, vnímal trochu jinak. Veselé Vánoce! () (méně) (více)

rikitiki

Marilyn představují různé herečky, podle toho, jaká Marilyn se zrovna ve svých dopisech a záznamech odkrývá – pracovní, citová, trpící, šťastná, studující…. Její protihráče pak hrají herci podobných typů, jako byly jejich předlohy. Zajímavý, subjektivní dokument podává svoji vizi Marilyn jako velice citlivé a chytré ženy, která si úspěšně vytvořila prototyp sexy platinové naivky, aby se pak sama chytila do téhle pasti a jako živoucí žena a ambiciózní herečka nemohla překonat obraz idolu. Přínosné pojetí. A taky dobře zpodobněná doba, která ženy strkala do mnohem užších škatulek než dnes. Kdy chování, za které teď oprávněně sedí Weinstein, bylo normou a kdy nikomu nepřišlo divné ptát se filmové star, zda už se zlepšila v kuchyni a připravuje svému manželovi dobré steaky. SHRNUTÍ: Zdaleka ne tak hloupoučká, jak by se zdálo. ()

selfesteem

Narozdíl od panakreminka mně styl zpracování tohoto dokumentu moc neoslovil. Na můj vkus někteří herci zbytečně přehrávali, nepotěšilo mě ani jakým způsobem je zabírala kamera. Spokojila bych se například pouze s jejich hlasem a s fotografiemi skutečných lidí, které prezentovali. Na předčítání myšlenek MM bych zvolila jen jednu herečku a také by mi postačil pouze její hlas. Každopádně panukreminkovi moc děkuji za odkaz na tento jinak skutečně velmi povedený dokument a souhlasím s myšlenkou, že se jedná o jeden z nejlepších dokumentů o Marilyn. ()

-Ravee-

Úroveň patosu napříč celým dokumentem je až směšně vysoká. Komplikované rozkrývání složitého charakteru Monroe se rozhodně nekoná, a tak veškeré hloubání zůstává doslovné, maximálně povrchní, vycházející z úst hollywoodských hvězd, které interpretují výroky/dopisy/poznámky/komentáře osobností z okolí Monroe. Právě artikulace pomocí hereckých stars je pravděpodobně jeden z největších a nejsamoúčelnějších režisérských excesů, na které jsem narazil a který extrémně narušuje sledování celého filmu. Dalším kiksem je mj. umístění bloopers sekvence do závěrečných titulků, které navíc provází teenage alternativní pop song, což je jen vrchol nevhodného výběru a práce s hudbou, která často přehlušuje důležité vypravěčské sekvence. Celkově jde o zcela jednostranný a chronologicky zmatený pohled na velmi složitý život člověka, který se stal ikonou nebývalých rozměrů, házící vinu a špínu na všechny okolo (včetně velikánů typu Laurence Olivier, John Huston či George Cukor) bez sebemenšího ospravedlnění. Bohužel přesvědčení, že Monroe byla hluboká, nebývale talentovaná a filozofující bytost, se nedosahuje jen neustálým žvaněním a opakováním, a tak v mých očích zůstává "pouze" obrovsky smyslnou, krásnou, obstojně talentovanou a až překvapivě cituplnou ženou, která si svůj kult určitě zaslouží, ovšem ne jako jedna z nejlepších hereček všech dob, jak se ji zde snaží vykreslit.. ()

Streeper

Nejlepší dokument, který kdy byl o Marylin Monroe natočen. Spousta herců, kteří říkají výroky jak od samotné Marylin, tak od jejích známých, přátel, milenců a manželů. Navíc všechno dovršují scény se samotnou Marylin ať už z natáčení, z filmů nebo osobních archívů. Prostě dokonalý dokument o nevšední ženě. ()

zette

Dokument obsahuje celou radu zajimavosti z deniku samotne Marilyn, doplnene sirokou skalou zaberu a fotek ze zivota. Velmi zajimavy osud jedne z nejslavnejsich zen dvacateho stoleti... Ale zpracovanim, predevsim cteni deniku soucasnymi hereckami mi uplne nesedel. ()

pankreminek

S přehledem nejlepší dokument o MM. Řada skvělých hollywoodských herců předčítá Marilyniny poznámky z jejího diáře a ztvárňují postavy, co ovlivnili její život, ale i spisovatele, co psali její biografie. Skvělý nápad na podání dokumentu a snad pokud člověk neni uplnej dement, tak mu dojde, že hanlivé klepy o Marilyn jsou vážně jenom klepy. Odkaz na film: http://www.youtube.com/watch?v=xeNya3QAeEw ()

andrii

... nebeské, plné mýtů, s vůní Chanelu. Múzy pro dnešek. Hlasem sametovým. Slova pentlí. V náhrdelník myšlenek. Jitřenky zář, nitra Večernice román řezavých slz. ()

Rozjimatel

Nádejal som sa, že sa dozviem o Marilyn niečo nové, čo ešte zverejnené nebolo, dokonca niečo až z jej hlbokého vnútra, ale nič také sa nekonalo. Namiesto toho som videl iba priemerný životopisný dokument, ktorý sa tvorcovia snažili ozvláštniť rušivou a násilnou umeleckou štylizáciou ("umelecký" prednes rôznymi súčasnými hercami). Viac ako umelecky to napokon pôsobí umelo a strojene, v podstate ako aj celý imidž Marilyn Monroe s jej vlasmi, držaním tela a chôdzou. ()

pupidup

Trošku budu souhlasit s komentářem -Ravee-, jde o poměrně povrchní oslavu ženy, za kterou se schovává složitá psychologoie a prostota ženy, která měla vysokou metu, ale bohužel už neměla to, co dělá herečku herečkou - totiž talent a přirozenou inteligenci. Což nám také v projektu velmi fikaně dokázali "okecat". Přesto byl její život tak chytlavý pro mnoho generací. A asi právě proto je dodnes tak slavná a slávu si zaslouží! A právě proto jsem hltala každé slovo dokumentu. Chudáku Marylin, spi sladce... byla jsi překrásná! ()