Vrcholné umění

High Art

High Art

Drama / Romantický

Kanada / USA, 1998, 101 min

Film obsahuje několik zásadních důvodů k tomu, aby se mi nelíbil: Nemám rád filmy z drogama nasáklýho prostředí, nemám rád filmy odehrávající se ve světě kterej je reálnej a přitom cíleně (a nereálně) nehezkej, nemám rád Ally Sheedyovou a Patricia Clarksonová se mi vyloženě hnusila, i když musím uznat, že tu permanentně zmatlanou skopčáckou vopici zahrála výborně. A ještě bych měl pár výhrad, jako např. vztah mezi Syd a Lucy mohl mít trochu větší grády (o odhalenejch kůzlat), zamrzela i mírná ztráta tempa vyprávění a trochu překotný konec. Takhle to vypadá, že jenom kritizuju, ale přes to všechno je to kupodivu film, kterej rozhodně stojí za zhlídnutí. Většina scén má v sobě neutálý napětí a ani se v nich nemusí nic moc zásadního dít, herečky hrajou výborně a celej film má takovou zvláštní až mrazivou atmosféru. Mimochodem chlapi jsou v tomhle filmu na vedlejší koleji (maximálně přicmrdávaj) a rejžuje to taky ženská.(22.10.2011)

Po delší době jeden z filmů s lesbickou tématikou, při jehož sledování se mi neotvírala kudla v kapse. Přirozený, bez nejapného žertování, přehnaného vyzdvihování "jinakosti" hlavních představitelek, vztyčování duhových vlajek a jiných podobných rozčilujících vycpávek. Plné hodnocení nedávám z úplného přesvědčení o dokonalosti filmu, spíš se v něm odráží vděčnost a chuť režisérce za vznik Vrcholného umění poděkovat .(17.4.2009)

Podivnej film, vlastně se v něm ani nic moc neděje. Všechno plyne takovým opojeně poklidným tempem a najednou šmitec. Ale nenudil jsem se. Bohužel ke konci mě pěkně začala štvát postava fotografky Lucy, která kloudně nevěděla co vlastně chce, a když už jsem konečně čekal nějaký její životní rozhodnutí, tak milá Lucy... ale to bych spoileroval. Co se mi na filmu nejvíc líbilo, byla skvěle zahraná fetka Patricie Clarksonové.(28.8.2011)

Na fotky Lucy Berliner by som sa pozeral dnes a denne. Na Radhu Mitchell tiež, Ally Sheedy beriem za kamarátku. A Patriciu Clarkson musíme zachrániť - hoc verím, že pán Fassbinder jej dal zabrať a bude to fuška ! LOVE HURTS ! P.S. Radha je kombináciou dvoch Emmanuell - Mrs. Polanskej / Seigner / a Béart. P.P.S. Číslo 5 fakt žije.(10.5.2009)

Přidávám k tomuto filmu jubilejní 100. hodnocení. Snímek, který mne dokázal upoutat od první po poslední minutu. Neokoukané tváře, které rozehrávají lesbické drama, jehož erotičko je leitmotivem celého filmu, jsou devizou. Zejména krásná Radha Mitchell, o té se mi asi bude zdát. Celou dobu to byl jednoznačně pětihvězdičkový film. Proč tedy nakonec jen 4*? Protože když už tak hezky oddalujeme ty lesbické scény, očekávám, že na konci bude jedna extrascéna. A to se tedy (vrcholné umění) nekonalo.(23.9.2010)

• - Postava Lucy je založena na životě a díle Nan Goldin, známé fotografce zachycující život mladých lidí, jehož součástí byly drogy a sexuální experimenty. (HellFire)