Vrcholné umění

High Art

High Art

Drama / Romantický

Kanada / USA, 1998, 101 min

Podivnej film, vlastně se v něm ani nic moc neděje. Všechno plyne takovým opojeně poklidným tempem a najednou šmitec. Ale nenudil jsem se. Bohužel ke konci mě pěkně začala štvát postava fotografky Lucy, která kloudně nevěděla co vlastně chce, a když už jsem konečně čekal nějaký její životní rozhodnutí, tak milá Lucy... ale to bych spoileroval. Co se mi na filmu nejvíc líbilo, byla skvěle zahraná fetka Patricie Clarksonové.(28.8.2011)

Film obsahuje několik zásadních důvodů k tomu, aby se mi nelíbil: Nemám rád filmy z drogama nasáklýho prostředí, nemám rád filmy odehrávající se ve světě kterej je reálnej a přitom cíleně (a nereálně) nehezkej, nemám rád Ally Sheedyovou a Patricia Clarksonová se mi vyloženě hnusila, i když musím uznat, že tu permanentně zmatlanou skopčáckou vopici zahrála výborně. A ještě bych měl pár výhrad, jako např. vztah mezi Syd a Lucy mohl mít trochu větší grády (o odhalenejch kůzlat), zamrzela i mírná ztráta tempa vyprávění a trochu překotný konec. Takhle to vypadá, že jenom kritizuju, ale přes to všechno je to kupodivu film, kterej rozhodně stojí za zhlídnutí. Většina scén má v sobě neutálý napětí a ani se v nich nemusí nic moc zásadního dít, herečky hrajou výborně a celej film má takovou zvláštní až mrazivou atmosféru. Mimochodem chlapi jsou v tomhle filmu na vedlejší koleji (maximálně přicmrdávaj) a rejžuje to taky ženská.(22.10.2011)

Podobně pojaté jako Laurel Canyon.Bohémský život kdysi úspěšné a vynikající fotografky Lucy (10 let už nepublikuje ani nevystavuje, ale stále fotí), který už pomalu bez drog začíná ztrácet své kouzlo a tuctový život pomocné redaktorky Syd, která si teprve začíná budovat svoji naplánovanou kariéru. V okamžiku, kdy si vpadnou do života, se Syd nejprve domnívá, že našla neznámou umělkyni s kterou by na sebe mohla upozornit, ale překvapení v redakci nad známým jménem „Kdy se vrátila? Jak je možné, že to nevíme? Kdo ještě o tom ví?“ jí zaskočí. Chtějí publikovat její návrat, cokoliv, hned. Jeden společný víkend a vzájemná přitažlivost obou žen přeroste ve vášnivý lesbický vztah zdokumentovaný odvážnými snímky. Talent, ambice, láska, drogy a smrt v rozhodně zajímavém filmu.(17.12.2005)

• mat.ilda

High art? To jistě ne. Jen pseudoartová hromádka scénáristického neštěstí, v iritujícím vedení nesympatických figurantů z hollywoodské periferie a námětem falešným jak vyumělkovaná imprese v otisklé titulní fotografii. Očekávané nekrologické finále už nemohlo být více nemohoucí a snímek tak pasovalo mezi druh, jehož přemnožení by mou posedlost filmem zaměnilo v etapu večerního pletení ponožek - možná mnohem méně povznášející zábavě, při které však nehrozí fyzická nevolnost, kterou mi zde přivodila Patricia Clarkson.(20.10.2015)

Vrcholné umění fotografie a sebedestrukce v doupěti plném drog a lesbiček. Roztomilé velké děcko Radha Mitchell, které se tam náhodně přimotá, prožívá opožděný coming out a získává cenné zkušenosti na celý život. Tohle dílko je určeno vyznavačům dekadence, obdivovatelům terciálního sektoru, bojovníkům za zviditelňování a ospravedlňování homosexuálních vztahů. Nic proti nim nemám, ale ani k nim nepatřím, takže vrcholné umění vidím jenom v názvu, samotný film je pro mě umění jen mírně nadprůměrné. 65%.(22.3.2011)

• - Postava Lucy je založena na životě a díle Nan Goldin, známé fotografce zachycující život mladých lidí, jehož součástí byly drogy a sexuální experimenty. (HellFire)