Chatrč v lese

• Německo Die Summe meiner einzelnen Teile (více)

Po propuštění z psychiatrie se Martin stává vyvrhelem společnosti. Nedokáže se zbavit nálepky duševně nemocného a skončí na ulici. Mladý ukrajinský chlapec Viktor je každému na obtíž a po smrti své matky má skončit v sirotčinci. Jejich cesty se náhodně propletou a společně uniknou z města, aby si v lese postavili chatrč a našli tak vlastní domov v přírodě. Jejich každodenní boj o přežití vytvoří mezi nimi silné pouto a jejich život náhle dává smysl. Martin pozná mladou Lenu a vyzve ji, aby opustila svůj dosavadní spoutaný a zotročený život. Když se však zdá, že všichni tři našli jakýsi druh štěstí, neúprosné zákony společnosti zasáhnou: chata je zničená a Martina uvězní. Jeho psychiatr mu poví, že Viktor je jen výplodem jeho halucinací a představuje jeho vnitřní dítě. Martin tomu odmítá uvěřit a začne s tím bojovat. Uteče z vězení a v rukách mu zůstane policejní pistol. Jeho cíl je jasný: musí najít Viktora a dokázat, že chlapec skutečně existuje. To je jediný způsob, jak může uskutečnit svůj sen: utéct do Portugalska a spolu s Lenou si postavit novou chatrč a domov v tamějších lesích. (Film Europe)

Enšpígl

Mohla to být silná citová pecka, kdyby film zvolil krapet jinačí způsob vypravění. Příběh nemá absolutní snahu nám víc přiblížit hlavního hrdinu. Sledujeme jakoby přímým přenosem krátký úsek Martinova života, který je samozřejmě po scénaristický stránce poměrně intenzivní, chvílema jsem držel Martinovi palce, chvílem jsem si říkal, děláš blbost chlapče, ale tak už to bývá u každýho tvora zvanýho člověk. Problém však byl v těkavým způsobu vypravění, protože tvůrci spoléhali, že divák všechno pochopí a příjme na základě jednoho záběru či jedné věty a to bohužel ne vždy fungovalo. Co však fungovalo na stoprocent, byla hudba. Nebyla ve filmu nějak často, ale když byla, krásně se poslouchala na rozdíl do syrového a lidsky nekompromisního příběhu na který se občas koukalo s hodně sevřeným hrdlem. ()