Vánoční čas umí přinášet podivuhodné příběhy, vtipné historky i nostalgii. Přijde letos Ježíšek? je příběh dvou rodin, které se rozhodly, že Vánoce jsou prostě od toho, aby se konaly dobré skutky, přání se plnila za každou cenu,   a aby na zázraky věřily nejen děti. Šarmantní šedesátník José (Josef Abrhám) se vrací po třiceti letech z emigrace v Mexiku do rodné Prahy. Podlehne totiž naléhání  své mexické manželky Dolores. Ta věří, že pro jejich dceru Penélope, která se marně snaží otěhotnět, je poslední nadějí zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské jezulátko. José má z návratu obavy, protože moc dobře ví, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení. Ta mají podobu jeho dávného kamaráda Rudy (Václav Postránecký), který všemi rád manipuluje, ale hlavně jeho bývalé lásky Květy (Libuše Šafránková) a její velké, osobité rodiny, v čele s jejím synem Michalem (Igor Chmela). Rodné místo Josému připraví řadu svízelných situací. Bude potřebovat nadhled a všechen svůj smysl pro nápaditá řešení, aby se z malérů všichni dostali. Nakonec se ale ukáže, že i každý z členů Josého rodiny skrývá své tajemství, a že v Praze je kromě legendárního Pražského jezulátka i řada dalších bytostí, které jsou schopné konat zázraky. (Bioscop)

Malarkey

Přiznám se na plnou hubu, že jsem očekával průser a ze začátku jsem fakt na gauči docela i rotoval, abych každou další minutu přežil. Vstup dvou mexických hereček na scénu, kde jsem přemýšlel, jestli umí česky a nebo jsou nešikovně nadabovaný, mě fakt vysloveně naštval. Po přejezdu do Prahy ale vše ustalo a rozjel se docela příjemný příběh, u kterého jsem se i docela zasmál. Problém jsem teda sem tam měl, když se tu Pražák (potažmo Čech) popisoval jako neustále nepříjemný a věčně nasraný člověk, co se tváří, že jediný, co umí, je se nalejt jak duha. Sem tam jsem už v Praze popil a nikdy se mi nestalo to, co Abrhámovi a jeho mexické rodině na pár denním výletě v Česku. Na druhou stranu ale režie dobrá, vánoční atmosféra super, herci prádní a i Mexičanky mi nakonec udělaly opravdovou radost. Hlavně teda překrásná Aislinn Derbez, u které by mě i zajímalo, jakou práci ji dalo naučit se Česky. Škoda ale, že tenhle film se snažil zaměřit na tak moc postav, že jsem s tím nakonec docela měl i problém, abych se ve všem bez problémů vyznal. Chmela a jeho rodinka byla třeba moc fajn. Kříž s Rodenem by si ale určitě také zasloužili daleko více prostoru. Celkově vzato tu nebyla jediná nezajímavá postava a když Vám celý ten nakonec příjemně rozjetý příběh utnou závěrečnou scénou, která celý ten 100minutový kolotoč vztahů vlastně nijak neukončí, je to až skoro škoda. ()

Sdoom

Obávám se, že ježíšek po zhlédnutí tohoto filmového ekvivalentu Ordinace v Růžové zahradě říznutého lacinou komedií vezme letos Českou republiku pořádným obloukem, takže se, milí fanoušci, letos na žádné dárky netěšte! Aneb když hlavním partnerem celovečerního filmu, režírovaného dokumentaristkou s jedním mizerným filmovým počinem na krku, je TV Nova. Ve filmu jsou rozehrány čtyři dějové linie, které spolu více či méně volně souvisejí a jejich pojítkem je dávná láska Josého a jeho spolužačky z vysoké školy Květy v podání Libuše Šafránkové. Hlavním tématem této linie je otázka, zda náhodou Květin dnes už dospělý syn Michal (Igor Chmela) není synem Josého. Když pominu fakt, že se jedná o téma v kinematografii již stokrát omleté, je poměrně koukatelné, a to zejména díky „áčkovým“ protagonistům Abrhámovi, Šafránkové a Chmelovi. Dohazovač Ruda v podání Václava Postráneckého však splňuje maximálně tak kritéria pro postavu z Ordinace v růžové zahradě. Škoda, že je toto téma stejně jako všechny ostatní rozehrané linie nedotažené. Pokud to byl záměr, tak se nepovedl, není zde žádná katarze a závěr mi připadal, jako by filmaři chystali sequel. Ostatní linie už u mě téměř žádný pozitivní dojem nezanechaly. Romance Penelope (nevadí jí, že má doma milujícího manžela) se zadluženým uklízečem, prodejcem ryb, zpěvákem a kdo ví čím ještě Martinem je pro mě naprosto nepochopitelná a neuvěřitelná. Její gradace k předvídatelnému finále spočívá v tom, že jí vezme na procházku, na vyhlídku, do kostela, na brusle apod. Někomu to asi k vyvolání blaženého úsměvu na rtech stačí, já jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Snaha Dolores o navrácení jezulátka na své místo do kostela Svaté Panny Marie Vítězné na Malé Straně mi vtipná nepřišla vůbec, scéna s policisty jako by byla vystřižena z nějakého laciného seriálu. Do toho zlodějský kostelník v podání Pavla Kříže a je z toho ohromná taškařice, díky které jsem si opět protáhnul krční svalstvo. Poslední linií je osud nešťastné dívky, která se zbaví svého dítěte tím, že ho vloží do páternosteru v budově, kde dělá vrátného jejího otec, se kterým nekomunikuje. Proč to udělala, proč nekomunikuje s otcem, co se stalo, to se nedovíme. Prostě to tak je a diváku, ty to přijmi a nepátrej. Jednoznačně nejhůře vystavěná a vypointovaná dějová linie celého filmu, navíc zcela zbytečná. Co se týče humoru, tak moje nároky jsou standardně velmi vysoké a není tedy divu, že Přijde letos ježíšek? je nesplnil ani v nejmenším. Kolikrát jsem měl alespoň mírný úsměv na rtech, to by se dalo spočítat na prstech jedné ruky. A všechny tyto scény souvisejí s rodinou Michala a jeho dvou dětí Maxe a Emmy, které byly, musím říci, jednou z mála příjemných složek celého představení. Za zmínku určitě také stojí hudba Michala Pavlíčka, který jako obvykle odvedl vysoce nadstandardní práci. Konečný verdikt tak odráží předchozí hodnocení. Pozitiv je opravdu málo, kromě výše zmíněné hudby a některých hereckých představitelů mohu pochválit i poměrně dobře navozenou atmosféru adventní Prahy a fakt, že to docela rychle uteklo. Slabé 2 hvězdičky. (kino Lucerna) () (méně) (více)

Surina

Sice jsem velký fanda a obhájce českých filmů, ale tenhle film do našeho domova nevdechl ani špetku vánoční atmosféry. Film má být o tom, že zázraky se dějí a dějí se především na Vánoce. Avšak tady ději nepomohlo ani Pražské jezulátko, jenž by filmu vykouzlilo lepší hodnocení, tak hlavně, že Penélope pomohlo přijít do jiného stavu. V neposlední řadě chci zmínit manželé a herce J. Abrháma a L. Šafránkovou, které už na filmovém platně snad ani zvlášť vidět nelze. ()

nash.

Pod líbivým povrchem záběrů nádherně zasněžené Prahy se válí chaotická směs nesourodých lacině kýčovitých motivů, které se přes křečovitě zoufalou snahu nepodařilo splést ve smysluplnou podívanou. Bohužel těch několik milých okamžiků a výborný Josef Abrhám nestačí, aby člověk neviděl scénáristickou bezradnost, které mezi prsty proklouznou všechny silné a nosné motivy, namátkou třeba Josého a Květy, nebo aby člověk neviděl to komické sebevědomí kavárenských intelektuálů přesvědčených o svém talentu, kteří však neumí to podstatné. Vyprávět příběh. A totéž platí i o režii. Smutné, nudné, místy zoufalé. ()

mira007

Takový pohodový film, který je ale takový nijaký. Hlavně gro té věci, že mladé hrdince pomůže k otěhotnění nasazení paroh manželovy a ne vánoční zázrak. Tak nevím jestli to je happyend., to ji pak asi horkokrevný mexičan zastřelí. Nicméně přítomnost mexických hereček je asi největší oživení tohoto filmu - obzvláště šmrncovní Aislinn Derbez. Ještěže je pan Abrhám s Libuškou pro mne nedotknutelná herecká perzona jinak bych možná sklouzl ke dvěma hvězdám. ()

• S mexickým koproducentem Edherem Camposem se tvůrci filmu seznámili na karlovarském festivalu. (M.B)
  • V záběru, kdy Květa (Libuše Šafránková) vystupuje z auta a přechází silnici, je možné zahlédnout v horním rohu tehdejšího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. (ricky4)

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám