These Final Hours

Zak Hilditch

Bonnie Elliott

Liz Kearney

Nick Meyers

Pár hodin do konce světa, co asi napadne pokojnou australskou společnost, která je takové doslova žhavé novince vystavena? Předně se začne vzájemně vraždit, ničit si věci, znásilňovat nebohé jedenáctileté panny a další "cool" věci, na které s perspektivou dožití s mizerným platem a nekonečnou pracovní dobou ani nepomyslí. Přeživší celé té pravé Očisty se posléze brutálně zfetují a vzájemně ošukají na garden party idiotského punkera, kde nechybí skákající kozy a zpocené kurvy, případně s tupým výrazem a pocitem dokonale prosraného posledního dne čumí vstříc pekelné tsunami. Polovina filmu je neskutečný nářez, ale jakmile dojdou nápady jak vylíčit společnost v rozkladu, začíná nastupovat plíživá nuda plná poklidných pokeců s matkou, případně filozofování s dítětem u mrtvoly fotra. Škoda, přesto je to vzhledem k těm financím naprosté překvápko, které si vytírá prdel se všemi debilními variacemi jako Drtivý dopad patosu. 68%(24.1.2015)

Je to dosť dobrá katastrofická dráma. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v Austrálii chvíľu potom, ako do Zeme narazil ničivý meteorit, čím začal definitívnu skázu ľudstva. Muž si uvedomuje, že zostáva len niekoľko hodín, kým skáza príde aj sem, pričom s blížiacou sa nevyhnutnou smrťou sa vyrovnáva len ťažko, no keď sa mu podarí zachrániť malé dievča pred dvojicou násilníkou, pričom dievča hľadá svojho otca, muž v týchto posledných chvíľach nájde ešte nejaký zmysel života a rozhodne sa jej pomôcť. Spracovanie sa mi páči, síce som čakal trochu akčnejšie a drsnejšie prevedenie, predsa len tých momentov, v ktorých je niekto v nebezpečí je na pomery tohto typu filmu až prekvapivo málo, ale s tým nemám žiadny problém. Tu ide v prvom rade o tú atmosféru blížiacej sa smrti a zániku ľudstva, no na rozdiel od iných podobných filmov je to už tu neodvratné a navyše sa to má udiať v najbližších hodinách, čo tomu dodáva výborný náboj. A tak dej síce nepôsobí až tak výnimočne, ale aj tak ponúkne viacero zaujímavých sekvencií, pričom už úvodná fáza si ma získala. K tomu nejaké tie možnosti trávenia posledných hodín života, rozhodne mi nevadí ani toto komornejšie prevedenie, keďže je to z pohľadu jedného človeka a jeho okolia a našťastie nesklame ani záver. A samozrejme nechýba ani nejaké to násilie a erotika. Herecké obsadenie je na tom pomerne dobre, síce hlavný hrdina rozhodne nie je typ, ktorému by som bežne fandil, ale tu to len predsa má svoj význam a navyše má miestami výborné hlášky, sadla mi postava dievčaťa a k tomu ešte pár zaujímavých, skôr epizódnych postáv. S réžiou a technickou stránkou som spokojný, určite sa to stále dalo ešte vylepšiť a aj tá atmosféra sa dala podať depresívnejšie, ale to sú skôr len detaily, sadlo mi aj toto prevedenie. Podobný typ filmov mám rád, pričom vždy uvítam aj tieto lacnejšie záležitosti, ktoré sú často omnoho kvalitnejšie a zábavnejšie, než tie vysokorozpočtové a These final hours patrí rozhodne medzi tie lepšie, ktoré som za dlhšiu dobu videl. 76%(31.12.2014)

Asi to musí být zvláštní pocit vědět, že za pár hodin umřete..Strach a naprostá svoboda dělá z člověka netvora..Zajímavě uchopený film, protože tady jde krásně vidět, jak se vnitřní hodnoty v člověku postupem času mění. Sice od začátku víte, jak snímek skončí, ale vůbec to nebrání tomu, vychutnat si docela drzou a divoku jízdu emocí, násilí, drog a zoufalství.(31.1.2015)

Ako by ste strávili svojich posledných 12 hodín? A hlavne, zostali by ste rovnakí alebo sa zmenili? Začali by ste všetko rozbíjať alebo pomáhať? Ďalšie špičkové "apo" z Austrálie. Austrálčania to proste vedia. Pri sledovaní mi nedalo nevybaviť si snímok Na brehu (2000), len toto bolo podstatne kratšie a nemalo to tak dramatický a emotívny koniec. Dej sa zameriava v podstate na jedného drsného chlapíka a jeho posledných 12 hodín. Po emotívno/dramatickej stránke to bolo výborne spracované, dvojka James-Rose fungovala na jednotku, so všetkým čo k tomu patrí v obsahovej, hereckej aj formálnej rovine. Ich spoločná púť (hlavne jej záver), beznádejnosť situácie a celková depresia tak nemôže nikoho nechať chladným. Na druhú stranu, možno by pomohlo obsadiť do príbehu viac postáv a sledovať osudy viacerých ľudí, podporiť tak rozmanitosť príbehu, pointa by tak dostala hlbší zmysel. Nezaškodilo by ani trocha viac násilia a napínavých scénok. U mňa veľká spokojnosť, škoda, že to bolo tak krátke. 85/100(9.3.2015)

Nutno dodat, že na neděli večer to nebyla nejlepší volba - jako by ten den nebyl sám o sobě dost depresivní. Film staví především na maximálně stísněné atmosféře bezmoci a odevzdanosti. Dost drsná záležitost. Jak bychom se zachovali v reálné situaci my? No, radši nepřemýšlet. Důvěřujme ve schopnosti amerických vrtařů. 8/10(6.3.2016)