Černé úterý (S05E01) (epizoda)

Black Tuesday

Krimi / Drama

Velká Británie, 2019, 57 min

Parádní start,protože u 4 sérky jsem se popravdě už i nudil a doufám,že Tom to znova nakopne až doprdele.Burza je ve sračkách,potomek,bráchové,kůň mrtvej,synátor se mnou nemluví a rada u obdélnikového stolu.Nějak tradičně je zde více hudby,ale poetika a záběry jsou opět na místě.Teďka už jen zbývá to opět nepodělat.85%(30.12.2019)

24.10.1929, Arthur prichádza za Tommym a oznamuje mu, že na burze v New Yorku došlo ku krachu a že Blinders stratili všetko, pretože Michael neposlúchol Tommyho a po prepade na burze uveril maklérom a s predajom akcií čakal. Tak sa stretáva správna rada Shelby Co., kde Tommymu vyčítajú nielen neúspechy firmy, ale aj to že Finna postrelili, keďže preňho plnil úlohu v čínskej štvrti. Tým si však Tommy zaviazal člena snemovne a vrchného sudcu a v ťažkých časoch získal človeka, ktorý mu bude zaviazaný. Ada je tehotná a Tommyho navštívi novinár, ktorý s ním ako s poslancom snemovne chce spraviť interview, pričom spomína na jeho gangsterské začiatky začiatky v Birminghame...na začiatok to vôbec nebolo zlé, ale začína to byť stereotypné - všetci proti Tommymu, aby ich v závere udobril a všetko napravil. Už by to chcelo zmenu, tvorcovia zatiaľ stavili na osvedčený scénar. Pochváliť možno Tommyho predtuchu, pretože napriek tomu že krach na burze sa označuje ako Čierny utorok (čo je aj samotný názov epizódy) prvé náznaky sa objavili o dva dni skôr, čo tvorcovia vhodne do deja prvej časti zapracovali.(19.9.2019)

Ooh ano je to tu! Po dlouhý době čekání (doufám, že jsem nečekala jen tak ;)) je tu pátá série! No a sakra práce první díl nemohl bejt lepší. Skvělej rozjezd, představení postav úžasný a příběh vypadá, že bude ještě víc intenzivní než v předešlejch sezónách. A ještě se to všechno odehrává v tak pěkný době krize. :D Hodnocení: 10/10(5.10.2019)

"You know Ada. Sometimes. Death Is kindness, hm." ... Epizoda, po níž si budete více vážit koňského života - a nejenom to! Téměř dvouroční čekání jednoduše nemohlo vést k prvoplánové újmě, jakožto spíše k prvotřídnímu entuziasmu držící se na hranicí absolutního maxima po celičkou stopáž. Návrat věhlasné ságy je pro věrné a srdnaté fanoušky (mne samotného nevyjímaje) jednoduchá definice nejintenzivnějšího orgasmu. Řemeslně se jedná o stálici dokonale bezchybného nadstandardu, třebaže vjemově podmanivé vizuální orgie se překvapivě drží zkrátka. Tempově se jedná o pomalejší, zato atmosfericky vyzrálejší úvod, jenž nikam nespěchá a chce nám nejen stručně, ale i podrobněji přiblížit, co se za ty dva dlouhé roky v podstatě odehrálo - ba jak zní časté pořekadlo: účel světí prostředky - jež ztělesnily dopad Černého úterka nejen na poli (i)legální ekonomiky naší milované kompanie Shellbyovic... Tudíž věřím, že následující podívaná vše 'vynahradí' a celkově se značně přitvrdí. Prozatím ale nemám pražádné výhrady a jsem neskutečně rád za nové svěží historky Bledých slepců. Dokonce i na Black Sabbath došlo! Verdikt: 93%(26.8.2019)

V otváracej časti piatej série sú Peaky Blinders opäť späť vo svojej tradičnej forme. Vizuálne teda podmanivé, obsahovo už menej. Krach na burze využil Tommy na zaujímavý prejav v parlamente, medzi highlighty prvej epizódy možno ešte ďalej prirátať aj štipľavé dialógy s lordom a novinárom. Na počiatku a konci sme sa dočkali vrážd nepodstatných postáv, ktorých smrť snáď nadobudne podstatu v ďalších epizódach...(28.10.2019)