Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenze uživatele agentmiky k tomuto seriálu (7)

Gangy z Birminghamu (2013)

Čtvrtá série mi fakticky vyrazila dech, po méně výrazné třetí se dostavil její další přírůstek, který mohu nasnadě označit jako nejpovedenější seriálový počin, co jsem za poslední dobu mohl vidět na vlastní oči. Herecké obsazení se zde dostavilo nejen výborné, ale přímo nadpozemské. Všemu kraloval opět Murphy, jenž se mohl pyšnit po svém boku Hardym a Brodym. Brody v roli italského mafiána z New Yorku neskutečně překvapil, zprvu mi přišel jeho akcent spíše vynucený než normálně nasazený, ale postupně mi docházelo, že takový chraplák se k takovému typu člověka prostě a jednoduše hodí. Když se objevil na obrazovce, tak bylo o zábavu postaráno. Tentokrát se Peakeři mohli pochlubit i vymazlenými akčními scénami, na které se doopravdy dobře dívalo, dále pak atmosférou (jak jinak, to už je tak trochu zvykem) a samozřejmě propracovanými dialogy, jež naháněly chvílemi pořádnou husí kůži. Hardy opět dostal malinkatý prostor, ale využil ho výborně. Závěrečný díl byl bez jakékoli chybičky, scéna Hardyho s Murphym na pláži neskutečně vypiplaná do posledního detailu. Já vám nevím, ale dlouho podle mě budu hledat seriál, který nastavil danou laťku a převážně ji udržel. Čtvrtá série si odnáší 95 % ()

Série 1 (2013) (S01)

Chtěl jsem si po dlouhé době rozjet novou ságu, s kterou bych strávil nějaký ten čas, a musela to být gangsterka, tudíž rozhodování nepatřilo mezi ty nejsnažší, ale v konečném výsledku padla má volba na Peaky Blinders. Bez toho, aniž bych věděl o seriálu podrobnosti, jsem se do toho pustil a rozhodně jsem chybu neudělal. Cillian Murphy je sázka na jistotu, jednoznačně jeden z nejnadanějších anglických herců, moc toho nenamluví, ale má v sobě onu jiskru a charisma, že zde slova prostě nejsou tím nejdůležitějším faktorem. Atmosféra po první světové válce mě pohltila již v prvním díle, bylo vidět, že na kulisách si všichni dali práci, aby výsledek nemohl diváka zklamat. Seriál nenabídne moc akce, ale za to vykreslí do nejmenšího detailu každou postavu, ukáže fungování mafiánské rodiny a hlavně nabídne pár vypjatých momentů, kde si vás vždy najde husí kůže. Z vedlejších postav nejlepší Arthur, jeho dokonalý anglický přízvuk mě vždy dokázal pobavit. Závěr řady perfektní. Není to na plných pět, neboť se zde najde mezera tady a tam, ale nejde o nic závažného. Seriál mě chytl, a to považuji za úspěch. Uvidíme, co přinese druhá série s Tomem Hardym, do kterého vkládám veliké naděje. Za mě dávám 85 % ()

Série 2 (2014) (S02)

Druhá série předčila všechna má očekávání, Tom Hardy zase ukázal, že i přes minimální přítomnost na samotné obrazovce dokáže svým výkonem ztrhnout, jeho obsazení bych označil za geniální a promyšlený tah. Dvojka se nese v podobném duchu co první série, ale může se pochlubit větším spádem, kdy se děj skoro vůbec nezadrhává, nové postavy nepůsobí vůbec ploše, ba naopak seriálu pomáhají urvat si ještě větší úspěch (postavu Toma Hardyho jsem zde již zmínil, ale italský mafiano v podání Noaha Taylora mě svou špatnou angličtinou prosáklou italským přízvukem doopravdy odrovnával, jeho rozhovor s Hardym bych označil za jeden z nejlepších momentů, ne-li rovnou ten nejvydařenější). Murphy opět ukázal extratřídu, návrat starého známého Neilla, tentokráte s vlčí hůlkou a daleko drsnějšími metodami, mě překvapil, neboť jsem po konci první série rozhodně nečekal, že ho ještě spatřím. Jak jsem již jednou zmínil, tak mě děj chytl již od počátku, vše rychleji odsýpalo do grandfinále, které rozhodně nenabídlo jen tak nějakou podívanou, ale přímo nervydrásající závěr. Nechávám si malinkou rezervu, protože si v koutku duše myslím, že třetí série bude ještě lepší. Za mě dávám 89 % ()

Série 3 (2016) (S03)

Říká se, že do třetice všeho dobrého, ale popravdě řečeno, tak mi třetí řada přišla doposud nejslabší. Tím nechci naznačovat, že by byla slabá, to vůbec ne, ale v porovnání je to kvalitativní propad dolů. Líbilo se mi, že autoři nasadili rychlejší nárůst gradace samotné příběhové linky, ale celkově mě téma revoluce neuchvátilo, nedokázal jsem si po dobu šesti dílů k té zápletce vybudovat pořádný vztah, který by dokázal vypomoct hodnocení a vyšvihnout ho o pár procentuálních příček vzhůru. Herecké obsazení opět špička, vždy mě nadchne výběr záporáka (Considine v roli kněze zazářil, škoda, že nedostal větší prostor). Seriál opět táhne Cillian Murphy, který svůj výkon pořád zlepšuje, ačkoliv mi přijde, že se již nedá dál posouvat. Atmosféra opět drtivá, k Birminghamu si díky tomuto seriálu člověk vytvoří pouto, neboť dobově je zde vše tak realisticky podáno, že vám přijde, že problémy hrdinů se stávají i problémy týkající se vás. Závěr mě neshodil ze židle, jako tomu bylo doposud. Sečteno podtrženo, pokles směrem dolů, co se týče příběhu, doufejme, že se ve čtvrté sérii nedočkáme dál klesající tendence. To si tento seriál nezaslouží. Za mě dostává třetí řada 74 % ()

Série 4 (2017) (S04)

Série 5 (2019) (S05)

Tak po dvouleté odmlce jsme se konečně dočkali nové série Blinderů, a nutno podotknout, že se to čekání setsakramentsky ve výsledku vyplatilo. Jen kvůli tomuto seriálu jsem si neskutečně zamiloval to špinavé prostředí uliček v samotném Birminghamu 20. let 20. století, přidejme k tomu opět víc než slušný rozpočet, parádní herecké výkony (Arthur FTW) a promyšlenou inovativní zápletku, kde si hlavního záporáka střihl s bravurou Sam Claflin. Pořád si myslím, že nejlepším počinem po sšech stránkách byla minulá série s italskou mafií, ale nový přírůstek do rodiny jí nebezpečně šlape na paty. Akce se zde moc nenajde, na tom si ale seriál nikdy nestavěl. Tady si každý divák totiž vychutnává ty vybroušené dialogy, kterým se ze scénáristického hlediska nedá nic vytknout. Nové postavy potěšily, ta hlavní příběhová linka s fašistickou stranou se mi neskutečně zamlouvala. A ten závěrečný cliffhanger ? Proč nám to ti autoři dělají. Zase 2 roky zalézt do sklepa a čekat. Achjo. Za mě dávám 90 % ()

Série 6 (2022) (S06)

Tak rozloučení s tímto britským skvostem se naštěstí povedlo. V porovnání s těmi nejlepšími sériemi to malinko ztrácí, stále se ale jedná o tvorbu, která většinu konkurence nechává míle za sebou. Potěší fakt, že šestka navazuje přímo na pátou sérii, takže kdo pozapomněl, tak si tu sérii zopakujte. Líbilo se mi, že autoři se zaměřili na více příběhových linek současně. Jasně, v ústředí se nachází opět Tommy Shelby v podání excelentního Cilliana Murphyho, ale svou roli zde dostanou i ostatní. Ať už se jedná o slizkého Moseleyho ztvárněného bezchybným Claflinem, tak i nová postava bostonského Jacka Nelsona. Šestá série přináší neskutečnou dávku akce, emocí a nádherných audiovizuálních obrazů (ta práce s kamerou je na seriálové poměry fakticky neskutečná). K perfektnímu výsledku chybí fakticky málo, sem tam to prostě zadrhne (budiž příkladem třetí a pátý díl, které osobně považuji za příběhovou vatu). Aspoň ten závěrečný díl vzdal ten nejlepší hold této sáze. Tak dokonalý epilog by si přály všechny série. Uvidíme, co přinese ten slibovaný film, jenž má v budoucnu přistát na našich obrazovkách. Očekávání jsou jedním slovem vysoká. Za mě dávám 8,5/10 ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)