Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Krimi / Drama

Velká Británie, 2013–2019, 29 h 18 min (Minutáž: 55–65 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley, Craig Thomas Lambert, Nigel Hastings, Kamil Lemieszewski, Jane Wood, Tom Mothersdale, Tim Delap, Dominic Coleman, Andreas Muñoz, Donald Sumpter, Adam Collins, Jack Rowan, James Boyland, Samuel Edward-Cook, Anya Taylor-Joy, Sam Claflin, Dino Kelly, Kingsley Ben-Adir, Elliot Levey, Peter Campion, Elliot Cowan, Brian Gleeson, Charlene McKenna, Pauline Turner, Emmett J. Scanlan, Kate Dickie, Douglas Rankine, Andrew Koji, Neil Maskell, Gana Bayarsaikhan

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

Výsledné skóre se po první sezóně vyšplhalo na pět hvězdiček, ale musím přiznat, že k tomu došlo jen díky tomu, že jsem přimhouřil obě oči nad hlavními nedostatky. Měl jsem pocit, že mají tvůrci lehké obtíže s ubíhajícím časem (Adino těhotenství), ale největším problémem pro mě byl nedostatek násilí. Pochybuji, že by se v roce 1919 v takových anglických městských čtvrtích dalo ze všech problémů jen tak vykecat. Myslím, že když se někdo rozhodne točit seriál z prostředí gangů, násilí se nevyhne, a pokud ano, bude to působit divně. Jinak Cillian Murphy umí vrhat velice ledové pohledy, do očního souboje bych se s ním dostat nechtěl.(6.8.2018)

Red Right Hand hned u úvodních titulků a už jsem se radostně tetelil. Potěšila mě i Anglie, rok 1919 a herecké obsazení, epizoda ještě pořádně nezačala a už jsem tušil pětkové hodnocení. Jenže... Námět, scénář, herecké výkony i dialogy byly výborné, ale očekávané (a nevyhnutelné) násilí přinesl až inspektor Campbell, což mě nemile překvapilo. Nezbývá než počkat na další vývoj.(5.8.2018)

Příběh mě zatím velmi baví, ale tvůrci nepochopitelně šetří akcí, je to tady samý gang, ale když dojde k násilí, většinou za ním stojí policie vedená inspektorem Campbellem, což je fakt zvláštní. Vypadá to, že se tvůrci vydali spíše cestou taktiky, intrik a manipulace. Začala mě velmi bavit teta Polly, doufám, že jí to vydrží.(5.8.2018)

Za třetí epizodu jsem přidal na hodnocení, další mrtvý jde sice taky na účet inspektora Campbella a jeho týmu, ale na dostizích už došlo i na nějaké to ucho mé neoblíbené minority, takže očekávám v dalších dílech zlepšení v oblasti akce a pátá hvězdička je vlastně taková záloha.(5.8.2018)

Myslím, že už jsem to konečně pochopil, největším killerem je jednoznačně inspektor Campbell, který si na rozdíl od gangsterů připsal další zářez, zatímco Thomas Shelby se chová jako zkušený panovník podle vzorce rozděl a panuj a místo násilí volí raději strategicky výhodný sňatek. Bavím se stále víc, ale větší porci akce bych fakt přivítal.(5.8.2018)

Někdy kritizuji filmy a seriály za to, že je v nich příliš mnoho násilí, které příběhu absolutně neprospívá, u Peaky Blinders mám pocit přesně opačný, pořádná dávka násilí by seriálu dodala chybějící šťávu. I tak ale hodnotím plným počtem hvězdiček, protože mě tato záležitost prostě baví.(6.8.2018)

Závěrečnou epizodu bych ohodnotil pěti kousky, ale strašně mě naštvalo, jakým způsobem tvůrci zapíchli první pořádný střet gangů, ke kterému se schylovalo. Takhle bych se asi cítil, kdyby mi někdo ukradl peněženku a ještě se mi drze vysmál. Každopádně platí, že se rád podívám i na další řadu.(6.8.2018)

U druhé sezóny se průměrná známka mých hodnocení vyšplhala na čtyři kousky, ale musel jsem hodně přivírat oči, protože proti té předchozí byla druhá řada citelně slabší. Jednotlivé epizody obsahovaly vždy jednu nebo dvě opravdu kvalitní scény, ale pak většinou ztratily tempo. Měl jsem taky dojem, že tvůrci nepřišli s ničím novým, dělo se vlastně opět totéž, co v první sérii, jen s jinými protivníky. Potěšila až závěrečná epizoda a fantastický Alfie Solomons v podání Toma Hardyho. 4*-(19.9.2018)

Od první epizody druhé sezóny jsem nic velkého neočekával a dobře jsem udělal. Šlo o tradiční pomalejší rozjezd, který by mě měl připravit na to, o co v nové řadě půjde. V tomto ohledu tvůrci úkol splnili, jen mě trochu mrzelo, že nepřišli s ničím novým, evidentně se mění jen nepřátelé titulního gangu. 4*-(18.9.2018)

Dobře, první epizodu jsem bral jako úvod, ale od druhého dílu jsem už očekával něco víc, než upravenou verzi Pošty pro tebe říznutou realitní agenturou. Nijak zvlášť jsem se nebavil, dokud se neobjevil Tom Hardy jako šéf židovského gangu, takže to bylo celkem zklamání.(18.9.2018)

Třetí epizoda mě přece jen dokázala pobavit, nábor nových pekařů byl skvělý a musím ocenit i to realisticky vypadající podříznutí. Nečekaně mě zaujala i dražba, kdybych věděl, jaký mají tyto záležitosti závěr, mohla by se z toho stát má oblíbená zábava.(18.9.2018)

Ale jo, i tentokrát to celkem šlo. Jak to tak sleduji, gang by měl buď změnit přístup k pozůstalým, nebo se víc snažit, aby lidi zbytečně neumírali, jinak by mohl zbankrotovat. Situace v Londýně slibuje pěkně akční vývoj, doufám, že se všechno zase nevyřeší jen u stolu.(18.9.2018)

Tentokrát se mě tvůrcům opravdu podařilo naštvat, epizoda začala v takovém stylu, že jsem počítal s tím, že si z ní sednu na zadek, ale pak přišla změna, děj se vytratil do nikam a větší část dílu byla nudná, protože mě řazení žen do Shelbyho harému jaksi nebralo.(19.9.2018)

Tak sláva, závěrečná epizoda druhé sezóny přece jen přerazila pachuť, která u mě přetrvávala po předchozím dílu. Alfie Solomons by už určitě nevěděl, s kým je zrovna kamarád, kdyby si to nepsal, a události v Epsomu mě fakt bavily. Takhle to mělo být celou dobu, zábava a žádná nuda.(19.9.2018)

Třetí sezóna se mi jako celek líbila víc, než ta předchozí, a to i přes otřesnou úvodní epizodu. Musel jsem si sice chvíli zvykat na změnu prostředí, ale zvládl jsem to, vzhledem k tomu, že všichni zůstali i nadále pěknými šmejdy. Jednotlivé díly mi přišly proti druhé řadě vyrovnanější, hlavním padouchem byl kněz, což mě nadchlo, a přestože mi v závěru lezly ženy v rodině Shelbyových na nervy, je pravda, že pěkně zahýbaly vztahy mezi bratry.(21.9.2018)

• Epizoda 1 (S03E01) (epizoda) (2016)

Tak to byl tragický zážitek, úvodních sedm minut zabral jen svatební obřad, což byla příšerná nuda, ale ani pak nepřišlo žádné velké zlepšení. Měl jsem pocit, že se tvůrci rozhodli otestovat výdrž věrných diváků, no, snad nezašli příliš daleko. Zatím šlo o jasně nejhorší epizodu celého seriálu.(19.9.2018)

Já fakt nevím, co si o tom mám myslet, měl jsem dojem, jakoby druhou epizodu točil úplně jiný tým (počínaje scénáristou). Tentokrát jsem zase viděl Peaky Blinders, na které jsem byl zvyklý z první sezóny, Díl nepostrádal kvalitní atmosféru, napětí i akci, takže ve mně opět vzbudil naději v kvalitu dalších pokračování.(19.9.2018)

I ve třetí epizodě se tvůrcům podařil celkem solidní výsledek, všechny zápletky byly zajímavé, jen Tommyho putování do Walesu mi přišlo trochu zbytečné. Mnohem víc mě zaujalo řešení případu "Changretta" i nátlak na předáka v továrně na automobily.(20.9.2018)

Hodnotil bych klidně o hvězdičku výš, kdyby se nevyskytlo několik záležitostí, které mě dost otravovaly. Poprvé jsem byl zklamán z tety Polly, svatá Linda je pro mě úplná pohroma (Dušíny nerad) a už zase se našla jedna, která Tommymu neodolala, ach jo, chudák, jako by už tak neměl dost starostí... Jinak jsem byl ale velmi spokojen, zápletka s dodávkou zbraní se mile komplikuje.(20.9.2018)

Kdyby se tvůrci nenechali strhnout ruskými orgiemi, hodnotil bych klidně pěti kousky. Tahle pasáž byla ale hodně nudná a zbytečně dlouhá. Opět se na scéně objevil Alfie Solomons a znovu mě velice bavil. Všechny zápletky jsou před závěrečnou epizodou pěkně připravené.(21.9.2018)

Se závěrečnou epizodou třetí sezóny si tvůrci hezky vyhráli, atmosféra byla opět kvalitní i napětí se vydařilo, a přestože se některé výsledky daly očekávat, jiné mě mile překvapily. Alfie byl opět špičkový, jen mi není jasné, jak chlapci odpálili zeď, aniž by se jim sesul nestabilní tunel.(21.9.2018)

Třetí sezóna se mi jako celek velice líbila, přestože jsem měl k některým záležitostem silné výhrady. Každopádně patřila k tomu nejlepšímu, co mi zatím tvůrci Peaky Blinders nabídli. Adrien Brody byl skvělou volbou, i když jeho Luca Changretta u mě nedokázal překonat fantastického Alfieho Solomonse v podání Toma Hardyho. Závěr řady navíc otevřel možnost většího budoucího provázání s politikou, takže by se z Tommyho Shelbyho mohla stát s definitivní platností absolutní svině, a na to se těším.(23.9.2018)

No jo, takhle má vypadat úvodní epizoda sezóny, ne jako ta hrůza, která otevřela třetí řadu. Velkotovárník Tommy Shelby stál fakt za to, nezaostával za ním ani ušlápnutý Arthur a já jsem se výborně bavil. Pak do toho tvůrci přihodili ještě Lucu Changettu a jeho italské pobratimy, takže na úvod spokojenost.(21.9.2018)

Čekal jsem ledacos, ale že ohodnotím první dvě epizody čtvrté série plnou palbou, s tím jsem nepočítal. Jenomže nebylo zbytí, bavil jsem se tak dobře, že bych jinak hodnotit nemohl. Dialogy byly opět vynikající, závěrečná scéna s Adrienem Brodym byla skvělá a těším se na pokračování.(21.9.2018)

Třetí epizoda sice ztratila na tempu (proto "jen" za čtyři), ale zůstala kvalitní atmosféra i brutální akce, takže jsem vůbec nebyl nespokojený, ale vím, že jsou tvůrci seriálu schopni dosáhnout ještě lepších výsledků, proto jsem trochu přísnější. Každopádně jsem se bavil.(22.9.2018)

Tohle byla ale divná epizoda. Tolik pastí jsem snad v jednom dílu nějakého seriálu ještě neviděl (past na Arthura, past na Italy, past na Michaela a znovu past na Italy). Děj se rozjel v rychlém tempu, pak ho zpomalil poněkud zbytečný příjezd May, takže jsem uvažoval o čtyřech hvězdičkách, ale za "bad ass" Adu jsem musel jednu přihodit.(22.9.2018)

Děj se opět rozjel jako v předchozí epizodě, aby následně podobně zvolnil a bylo by to za čtyři kousky, ale tvůrci se zas jednou rozhodli lézt černochům do zadku, a za to musel přijít trest. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že by to v armádě Velké Británie ve dvacátých letech minulého století mohl černoch dotáhnout k důstojnické hodnosti. Plukovník? Jistě a voda teče do kopce...(22.9.2018)

Závěrečnou epizodu sice hodnotím čtyřmi hvězdičkami, ale byl jsem z ní dost rozpolcený. Byl jsem spokojen s atmosférou, tempem i akcí, opět mě potěšil záludný Alfie Solomons, ale silně mě zklamalo nevěrohodné řešení italské otázky a dějový zvrat byl tentokrát příšerně průhledný, takže vyzněl poněkud trapně. Ale poslanec Thomas Shelby, O. B. E. mě každopádně pobavil.(23.9.2018)