Epizoda 1 (S01E01) (epizoda)

Krimi / Drama

Velká Británie, 2013, 57 min

 • 0verseer
  ****

  Ako zoznámenie s niekoľkými postavami to nebolo zlé, od ďalších častí však vzhľadom na vysoké hodnotenie seriálu čakám predsa len niečo viac. Najlepšou časťou epizódy u mňa nie je ani tak záverečné prekvapenie ako prejav inšpektora na policajnej stanici, ktorý bol veľmi ehm, nazveme to epický. Uvidíme, čo prinesie dvojka...(19.9.2016)

 • Loki_Six
  *****

  "Babies discarded with the fish bones and eggshells. Girls, 11 years old pierced and punctured by old men for thruppence a time! Rutted upon like animals! Degradation. Fathers with their daughters, brothers and sisters sharing beds. Beggars and thieves left to run in the streets. And astride the whole stinking pile of wounds and rotten flesh your masters! The men who you touch your cap to. The Peaky Blinders! The vicious merciless gangs who blind those that see and cut out the tongues of those who talk. You are worse than them! Those of you who have taken their bribes these years since the war, those of you who look the other way, you are worse than them! God damn you for soiling your uniforms! And then there are the IRA Fenians and the Communists. Blacker hearts still. They feed on the puss of all this corruption like maggots in a corpse. And like maggots, if left to swell they will eventually swarm like flies and spread their rotten philosophy across the country and across the world! Those then are our enemies! A three-headed beast. It is my job to decapitate each one and by God I will do it! I don't trust any of yous until you earn my trust! And that takes some earning. These are the new men who will bolster your ranks. Good men from God-fearing families. By the time the sun sets, they will be sworn in and in uniform. And by sunrise tomorrow, they will be on the streets. God help those who stand in our way!"(25.11.2018)

 • Necrotongue
  ****

  Red Right Hand hned u úvodních titulků a už jsem se radostně tetelil. Potěšila mě i Anglie, rok 1919 a herecké obsazení, epizoda ještě pořádně nezačala a už jsem tušil pětkové hodnocení. Jenže... Námět, scénář, herecké výkony i dialogy byly výborné, ale očekávané (a nevyhnutelné) násilí přinesl až inspektor Campbell, což mě nemile překvapilo. Nezbývá než počkat na další vývoj.(5.8.2018)

 • Royaldell
  *****

  Peaky Blinders mě naprosto dostalo! Musím dát pět hvězdiček a to hned z pěti důvodů. 1) Za asi nejdokonalejší stvoření,které jsem kdy viděla,toť Cillian Murphy. 2) Za naprosto skvělou atmosféru Anglie 20.let 20.století. 3) Za tu kameru,barvy,výpravu,střih,nádech. 4) Za děj,který se zatím nastínil jen tak ''jako'',ale jsem si jistá,že se to během dalších dílů rozjede na 100%. A v neposlední řadě 5) Za libozvučný,nádherný a nepřekonatelný britský přízvuk,kterého se nedokážu nabažit!!(24.10.2018)

 • bartias
  ****

  7/10(1.5.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace