Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Wormboy

Hotovo. Prve dve serie su uplne skvele a niet im co vytknut. Tretia sa stale relativne drzi nastolenej kvality, ale citit, ze to uz nie je ono, ta stvrta je uz cisty priemer. No a piata/siesta seria su typickym netflixovskym materialom na zehlenie (nechapacka, ze to stale tocila BBC), kde autori preslapuju z jednej nohy na druhu, hlavne postavy stavaju do pozicii, v ktorych nemaju co robit, obsahovu prazdnotu sa tvorcovia snazia nahradit ultracool zabermi, ktore su vsak vo vacsine uz len na smiech (cez slzy nostalgie za prvou polovicou serialu). Zaverecne casti som tak sledoval uz len s tuzbou po konci. A ano, v poslednych dvoch seriach takmer uplne absentuje genialny hudobny podmaz, ktory bol v Peaky Blinders tak jedinecny. Celkovo 3,5/5* ()

PavelVanekArt

Toto je čistý zlato pro mě. Má to dobu prohibice a ostrej britskej slang, co víc je potřeba. Rozhodně je ještě potřeba vynikajícího Ciliana Murphyho, Paula Andersona a Toma Hrdyho. Díky technické zručnosti filmařů a perfektním kulisám či kostýmům se na to hrozně dobře dívá, díky slangu a mnoha variacím na anglický jazyk se to zas hrozně dobře poslouchá. 5* a.k.a 95% ()

okkac

Season 1: 80% Výpravně skvělé, ale více akčnější by nezaškodilo. Season 2: 85% O fous lepší, než první sezóna. Tom Hardy, i když se tu objeví jen v několika scénách si to vždy krade pro sebe. ()

LasT_Olt

Žiletkáří skončili. Pojdme si to s NikoLasTem rozebrat, protože proč ne. Nejdříve tedy užší pohled. Peaky Blinders sledují příběh Tommyho Shelbyho, který se se svou rodinou (a gangem), snaží získat moc a penízky a vlastně i úctu svého okolí. Postupem času v jednotlivých sériích ovládne čtvrt, město a celou oblast. Jeho rodina a okolí je plná suprových vedlejších postav (všem vévodí úchvatný Alfie Solomon v podání Toma Hardyho o tom není pochyb) a prvních pět sérií, je opravdu suprové a často napínavé sledování, i když bych malé výhrady měl. Co to tady píšu není spoiler free, takže... pátá série končí šokující smrtí několika postav a obřím cliffhangerem. Poté přijde série šestá, kde k šoku všech fanoušků seriálu není ani odpovězeno na daný cliffhanger, ale zároveň je tady čtyřletý skok a postavy dělají jakože nic. Showrunner seriálu už rok dopředu ohlásil, že se bude jednat o finální sérku, takže jsem tak trochu očekával nějaké obří vyvrcholení a rozlučku s Tommym. Té se mi ale bohužel (nebo bohudík?) tak docela nedostalo. Celá šestá série je neuvěřitelné roztáhlá, jen jak to jde v délce šesti dílů zvládnout. Tommy rozjíždí další kšeft, začíná tady plno dalších zbytečných zápletek a člověk si začne u pátého dílu říkat, jak na to chtějí všechno během posledního dílu odpovědět? (což se naposledy stálo u GoT, takže jsem byl před shlédnutím finále po právu vystrašený). Finále je osudové, silně z toho jde cítit, že se pan vedoucí semnou snažil emočně pohnout, což se mu nepovedlo, protože Tommy přežije, takže nemám důvod být smutný ani se radovat, protože další série nebude. Nepochop mě ale špatně, já mám Tommyho Shelbyho rád, probouzí ve mě takový ten Ragnarovský komplex, kdy mám postavu rád už jen z podstaty věci (může za to jenom Cillian Murphy a nikdo jiný). Celkově mě ale závěrečná série vůči ostatním pěti dějově moc nebavila. Vedlejší postavy z minula už tady až do šestého dílu v podstatě nemají prostor, z bejvalech hlavních žiletkářů už kromě Tommyho zbývá jenom Arthur a Michael. Arthur je totální smažka a už je jen parodií na sebe samotného z dřívějška, fakt mi bylo trapno ho sledovat, Michael na druhou stranu měl potenciál být suprovým záporákem, ale místo toho je až do samotného finále nepochopitelně odstaven na vedlejší kolej. Celkově jsem tedy z poslední série na rozpacích. Pak je ale potřeba kouknout na širší pohled Peaky Blinders. Víš, on je tenhle seriál opravdu prvotřídní kvality, které se nám v dnešním seriálovém světě opravdu zoufale nedostává. Je to špičkově natočené, kulisy, oblečení, herci, hudba... na pohled je to prostě...boží. Je to vypiplané gentlemanské pokoukání pro pravé gentlemany a já se na to vždycky těšil i proto že mi to utvrdilo fakt, že v roce 2022 může mladý muž chodit oblékaný jako v roce 1922 a vypadat kurevsky dobře. Jednoduše řečeno, beru tenhle seriál jako něco co tady bylo vždycky a teď už nebude. Takže je seriálový svět zase o něco chudší. Nejlíp bych to popsal mou oblíbenou scénou z Pirátů z Karibiku kdy Barbossa říká: Když jsme byli mladší, svět byl jaksi větší. A Sparrow odpoví: Svět je furt stejnej, jen je toho v něm míň. Nejlepší scéna seriálu, kterou mám hrozně rád. () (méně) (více)

FrankSusta

Když jsem tento seriál začínal sledovat, říkal jsem si: ,,Co tam ten maník s hlubokým hlasem, kompenzující svou výšku, chce asi dělat? Ovládat město?'' No... a po chvíli to dokázal. A dávalo to naprostej smysl!!!   Náhul filmařského umění překonávající leckterý současný počin nesoucíc název Peaky Blinders, nebo taky Gangy z Briminghamu, či též Peaky Blinders - Gangy z Birminghamu!!! Téměř vše je dokonalé, počínaje příběh, nesoucíc se přes kameru či výpravu a konče sakra dobrými herci, v čele s Cillianem Murphym (okamžitá topka!) či Paulem Andersonem (Tomem Hardym, Samem Neillem, atd...). A nutno ještě zmínit soundtrack, který i přes můj počáteční šok (neseděl mi tam) tam neuvěřitelně seděl! A postavy jako Arthur či Kudrna mi neuvěřitelně přirostly k srdci. Ale i přes to mi vycházejí čtyři hvězdy, jelikož je tam občas dost nudných pomalých ukecaných scén o ničem... a kolik jich tam je, se liší podle série. Takže bych to ohodnotil asi takhle: první série 80%, druhá série 90%, třetí série 70-75%, čtvrtá série 100% (Adrien Brody je kulervoucí!!!), pátá série 70% a šestá série 80%. A jak můžete vidět, hodnocení se dost liší (70 procent je u mě ještě za čtyři hěvzdy). No, a já už vlastně nemám co říct dále... ďábelský seriál!!! ()

KajusaK

Pro mě velice rozporuplný seriál. Hezky provedené, doprovodná hudba stylová, herci umí (hlavně Polly), ale přeci je příliš konverzační, málo se to posunuje, politika se vměšuje víc a víc a málokdy nastane wow moment. Končím třetí sérií. ()

Splasher

... v českém znění Brumík ... ___ Pozn. pod čarou: 16:25 CSFDBot: Jedná se o typický rádobyvtipný komentář tohoto uživatele. Místo aby komentoval hudbu White + Cave, herecký výkon Murphyho nebo výpravnost seriálu, svým metahumorem upozorňuje na domnělou podobnost slov Brummie a Brumík. ()

Deyw

skvela prvni serie..dobra parta hajzliku, skvelej zmrd policajt - herci vytecny..murphyho nejlepsi role - urcite v 30dni je taky zasadni ale tady si to uziva kazdym dechem..zakonceni skvely a nevidim duvod pokracovat dal, ale laka me tam tom hardy ale uz cca vim o cem to bude a moc se mi do toho nechce, ale prvni serie super! ()

CinemaRanger

Dlouho jsem to odkládal a nakonec jsem Peaky fuckin' Blinders zhlédl jednim dechem za víkend. Plejáda výborných britských herců, v čele s Cillianem Murphym, Samem Neillem nebo Tomem Hardym. Výborná režie, nápaditý scénář, úžasná kamera a to vše podtržené skvěle vybraným soundtrackem. V originále pěkná angličtina. Prostě BOŽÍ! ()

nineweh

Well that was... underwhelming. Tohle fakt bavilo i někoho jinýho než hetero muže vyžívající se v odosobněném násilí a rádobyumělecké filmařině? Neříkám, že to nemělo svoje momenty, ale celkově jsem to spíš protrpěla, abych si mohla odškrtnout další "popkulturní milník", a nikdy znova se na to dívat nebudu. Nečekala bych, že tohle někdy řeknu, ale: Zlatý Downton Abbey, fakt! ()

Laerry

BBC přirukovala s dalším historickým dramatem, plným špíny, krve, násilí a irské whisky - prostě dokonalost. ()

Motinski

Peaky Blinders mi sadlo viac ako Boardwalk Empire. Pôsobilo drsnejšie, špinavšie a bolo v ňom menej politizovania. Viac sa mi páčili charaktery na čele s výborným Cillianom Murphym. Tommy Shelby je vďaka nemu postava ktorá vie vzbudzovať rešpekt a stačí jej na to pár slov a ciga v ústach. Je tu dobre vystihnuté dobové prostredie, ikonická hudba a veľa nepredvídateľných zvratov. Obsadenie všetkých dôležitých postáv nemalo chybu a s príchodom Toma Hardyho som začal seriál milovať. Príbeh sa časom rozvetvuje aj na podzápletky a myslím si že o pár rokov pôjde o neskutočnú klasiku. Prvé dve série som pozrel za dva dni. 1. séria 9/10  2 séria 10/10 3. séria 9/10 4.séria 10/10  5.seria 8/10  6.séria 7/10 ()

Cedr

O tolik povedenější než Boardwalk Empire až to od Britů není skoro fér. Parádní obsazení (když už to vypadá, že lépe to ani nejde, tak se na scéně objeví Tom Hardy), chytlavý scénář a skvělé dialogy. ()

jedna_vrana

„Muži ako my, pán Shelby, budú vždy sami. A za lásku, ktorú dostaneme, budeme musieť zaplatiť." Peaky Blinders je príbeh, ktorý je založený na skutočnom anglickom gangu v 19. storočí. Je to príbeh o antihrdinoch, postavách, ktorými by ste v skutočnom živote opovrhovali, ale ktoré zároveň vyvolávajú v nás, divákoch, pocity sympatií. Lebo tak dobre je tento príbeh napísaný. Skvelé obsadenie hlavných postáv, ale aj vo vedľajších úlohách sa blysnú slávne mená a dobré obsadenie (Sam Neill, Tom Hardy, Aiden Gillen, Adrien Brody...). Seriál vás prenesie do obdobia medzi dvomi svetovými vojnami – budete sa cítiť, akoby ste sa v tomto období osobne nachádzali. Seriál podčiarkuje hudba - začína skladbou - "Red Right Hand" od Nicka Cavea a počas všetkých sérií hudba dobre podčiarkuje atmosféru. Asi najviac ma zasiahla Sinéad O'Connor – In This Heart počas Rubyinho pohrebu. ()

arbitr

Po úvodním díle velká spokojenost, doufám, že se to nezkazí a udrží to nastavenou laťku vysoko nebo ještě posune výš. Udrželo, nezkazilo a po 6 dílech první sezóny si musím povzdechnout, škoda že jich bylo tak málo. Kdo má rád gangsterské seriály rozhodně neprohloupí, hlavní devízou je neokoukané prostředí anglického podsvětí. ()

flawi.f

Naprosté mistrovské dílo! Jiné označení mě nenapadá....Co se týče seriálové tvorby v posledních letech, tak dle mého názoru naprosto válcuje tvorbu filmovou. Protože jsou to hlavně seriály, které divákovi dávají původní, originální, silné příběhy, s výbornými herci a mnohdy neuvěřitelnou výpravou. Kina jsou plná sequelů, prequelů, remaků, dalších a dalších pokračování anebo slaboduchých, pitomoučkých filmů, za které by byl hřích vyhodit peníze. Samozřejmě se najdou i výjimky, ale už to zkrátka není to, co bývalo. Proto jsem neskonale ráda, jaká péče se věnuje právě seriálům. A pokud bych měla vybrat jednoho seriálového zástupce, který filmům ve všech směrech naprosto nakopává zadek, řeknu Peaky Blinders. Komplexní, dokonale vystavěný příběh s bezkonkurenční dobovou atmosférou, plný krve, zbraní, špíny, cigaret, whisky, intrik, mordů, zvratů, šokujících okamžiků, umocněný výtečným soundtrackem a zabalený ve fascinujícím vizuálu. Připočtěme geniální herecké výkony a dostaneme prvotřídní divácký zážitek. Který na rozdíl od filmů trvá X-desítek hodin :-) Peaky Blinders mají pozvolnější začátek, který by mohl někoho odradit - i když tomu moc nevěřím :-) - ale v určitý moment příběh šlápne na plyn a jede pořád a pořád dál a je to čím dál tím víc divočejší jízda. Jsem aktuálně po shlednutí S04E01 a můžu říct, že kvalita se drží pořád na špičce a troufnu si říct, že nás čeká mimořádně kvalitní série. Velký podíl na celém úspěchu a uvěřitelnosti mají výše zmíněné geniální herecké výkony. Paul Anderson jako Arthur, Joe Cole jako John - konkrétně tyhle dva si užívám kdykoliv se objeví na scéně. No a pak samozřejmě přichází ten větší kalibr, což je Tom Hardy a Cillian Murphy. A pokud jde o Murphyho, tak si fakt troufnu říct, že bez něj by Peaky Blinders nebyly Peaky Blinders. Cillian dal postavě Tommyho Shelbyho obrovský kus svého gigantického charismatu a tato postava si vás omotá kolem prstu ani nebudete vědět jak! Co píšu tenhle komentář, tak se třepu nedočkavostí na další díly čtvrté řady a už teď chrochtám blahem, když si představím ten koncert, který nastane - Murphy, Hardy, Brody, Gillen, Anderson, Cole,.....Peaky "Fokin" Blinders :-) ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)