poster

Monty Pythonův smysl života

 • český

  Smysl života podle Monty Pythona

 • Velká Británie

  Monty Python's The Meaning of Life

 • slovenský

  Monty Python: Zmysel života

Komedie

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • freddy
  *****

  Co říci k tomuto filmu? Jako parodie dokonalé, jako komedie dokonalé, a celkově velmi vtipné. Poprvé jsem to viděl v kině když mi bylo kolem 16 let a bavil jsem se nejen já, ale i celé kino. Nyní jsem se podíval podruhé (od prvního zhlédnutí uplynulo sedm let) a opět jsem se královsky bavil. Scénky jako otylý pán v restauraci, dobrovolný dárce orgánů, učitel praktikující názornou ukázku sexu před svými žáky či smrtka jdoucí si pro své oběti jsou pro mě nezapomenutelné a rád jsem si je znovu připomněl. Každopádně nic to nemění na tom, že nejraději od téhle britské skupinky komiků mám film Monty Python a Svatý grál. Smysl života je ale v mé oblíbenosti hned za ním a je rozhodně velmi vydařený, ale jak jsem tak na to koukal, tak některé pasáže se mi zdály velmi zdlouhavé. Pokud hodnotím tento film celkově, tak jsem se královsky bavil a nemám důvod proč ubírat na hodnocení. Kdo umí, ten umí, a Monty Pythoni rozhodně umí. Doufám jen, že se dívalo hodně lidí a Prima Cool bude mít díky tomuto filmu vysokou sledovanost a na základě vysokých čísel sledovanosti uvede i zbylé dva celovečeráky od této humorné skupinky. Za sebe uděluji pět hvězd.(6.4.2010)

 • Aiax
  *****

  Nesouhlasím, že film je nevyvážený a roztříštěný a podobně. Ne - je to jedna velká, poslední epizoda, ovšem v áčkovém zpracování. A jako taková má své slabší (asi dva) a geniální (většina) momenty, ale to k tomu přece patří! A navíc ty geniální gagy jsou supergeniální. V seriálu se vyskytoval jeden supergeniální gag tak jednou za tři čtyři epizody, tady jich máme aspoň šest během devadesáti minut. Kdepak, tohle není nejhorší, ani nejlepší pythonovský film - to je totiž zdaleka nejlepší pythonovská epizoda! A vůbec - every sperm is sacred!(29.10.2004)

 • Eddard
  *****

  Smysl života je co do kvality naprosto rovnocený oboum předchozím pythonovským dílkům... Skečovitá forma jednotlivých epizod, kterou známe z Cirkusů je zde volně propojena tématickými celky, které se víc než na hledání smyslu života soustřeďují na velice průhlednou, přesto však brilantní satiru, vysmívající se zejména přežitkům, stereotypům a paradoxům britské kultury a společnosti, už tradičně však neopomíjí ani všeobecnou lidskou blbost. Trefuje se do katolíků stejně jako protestantů, britského školství, imperialismu, snobismu, kapitalismu, militarismu a vůbec většiny ismů, které si dokážete vybavit :-) To všechno doplňené o muzikálové vložky (nezapomenutelné písně Erica Idlea), s profesionální choreografií (zj. ta u písně Every sperm is sacred je fakt eňo ňuňo), bizardní pasáže (Spot the fish!!!!) a tradičně boží výkony samotných Pythonů (namátkou Palinův důstojník a jeho "idea of marching up and down the square" aneb demokracie v armádě). Důstojné zakončení dráhy jedné z nejslavnějších komediálních partiček v historii. Pořád čekám, až se někde ve světě zrodí jejich rovnocení nástupci... mám takový dojem, že to hned tak nebude. Grahame, Johne, Ericu, Terry, Michale i ty Gilliame, kluku jeden americká, mám vás rád. A za váš Smysl života pět hvězd! PING! 100%(6.7.2006)

 • Anthony
  *****

  Neuvěřitelný sled skutečně neotřelých a často dost drsných, ale vtipných scének. Pohromadě to sice moc nedrží, ale to ani normální Pythonovská představení. Musím říct, že mě vůbec nebavil předfilm s pojišťovnou, pak už je to ovšem špičková zábava. Filmu překvapivě pomohl mistrovský dabing. Skvělé jsou písničky o početí, Galaxy Song a Penis Song. Za nejzdařilejší scénky považuji hodinu sexuální výchovy nebo návštěvu Smrti na konci.(18.8.2003)

 • bloom
  *****

  Smysl života je možná chvílemi až moc drsný, ale je mnohem vtipnější než Svatý grál. Svou strukturou má ze všech filmů k seriálu nejblíž a už i proto na mě udělal dojem, protože jsem ho viděl jako první z Pythonských filmů. A kvůli zde opěvovanému dabingu jsem si pořídil i čskou verzi, ale musím říci, že ze složení Chapman - Táborský, Cleese - Županič, Idle - Prager, Jones - Lábus, Palin - Kaiser a Gilliam - Carda se pouze Oldřich Kaiser vyrovná originálu Michaela Palina.(30.7.2007)

 • - Film získal zvláštní cenu kritiky na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (Terva)

 • - Až na pár vyjímek byly všechny ženské postavy ztvárněny muži. (Listeroman)

 • - Po písni "Every Sperm Is Sacred" se děj přesouvá k protestantům Blackittovým. Z domu mezitím odejde 63 dětí. Ve skutečnosti jich zde tolik nebylo a některé šly více než jednou. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace