Monty Pythonův smysl života

Monty Python's The Meaning of Life

• slovenský

Monty Python: Zmysel života

Komedie

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

O několik řádů slabší než předchůdci. I zde je několik skvělých scén, ale většina z nich je zbytečně protahovaná, nemá pointu nebo smysl pro "děj" filmu. Předfilm měl jednu zajímavou hlášku, jinak dost zdržoval a celkově je to jediný ze tří Monty Pythonů u kterého mi hned po zhlédnutí bylo jasné, že už ho nikdy neuvidím (nebo ne dobrovolně). Je to velká škoda, že oproti Svatému grálu či Životu Briana nemá Smysl života ty pravé grády. Možná je to paradoxně tím, že moc tlačí na pilu.(13.12.2009)

Pred každým filmom Montyovcov čakám, že teraz to konečne príde, teraz ma už musia svojim humorom dostať, keď mi to všetci tak vrele odporúčajú. A zase nič. Zopár vydarených fórov, zopár priemerných a zopár slabších. Najkultovejšia je scéna zvracania. Mne pripadala priemerná a trochu prvoplánová. To myslím vyjadruje najlepšie môj vzťah k spoločnej mp tvorbe. Samostatne sa mi páčia viac.(5.6.2012)

"Odpusť nám pane, že ti tak bezostyšně podlézáme." Smysl života vyjádřený krátkými epizodami od v rozumné míře násilných zaměstnanců Permanentní pojišťovny, přes katastrofálně mylné moderní teorie o tvaru světa, rozvážné vedení britského vojenského sboru, názornou sexuální výuku, kyblíček pro pána až po společenskou návštěvu Chmurného žnece, mne dost bavil.(11.5.2017)

Neuvěřitelný sled skutečně neotřelých a často dost drsných, ale vtipných scének. Pohromadě to sice moc nedrží, ale to ani normální Pythonovská představení. Musím říct, že mě vůbec nebavil předfilm s pojišťovnou, pak už je to ovšem špičková zábava. Filmu překvapivě pomohl mistrovský dabing. Skvělé jsou písničky o početí, Galaxy Song a Penis Song. Za nejzdařilejší scénky považuji hodinu sexuální výchovy nebo návštěvu Smrti na konci.(18.8.2003)

Vo filme Zmysel života sa nedozvedáme pravý zmysel života ale fakt, že po Brianovi sa to autorom vymiká s pod kontroly a podstata im tečie pomedzi prstov. Až na pár momentov (pôrod a obsluha tlsťocha) to bolo celkom na úrovni a dalo sa na tom aj zdravo zasmiať no zvyšok tvorí tupá výplň plná absurdity a totálnej nelogickosti. Anglický humor zbožňujem, no nie AŽ suchý anglický humor bez štipky kreativity a svižnosti! Toto im u mňa prejsť proste nemôže. Braina považujem za jeden z najlepších komediálnych výstupov všetkých čias. No Zmysel života za fádne zostrihanú omaľovánku pre humorom vyschnutých diabetikov. Ako si mohol Terry(1)?(8.11.2014)

• - Úvodní část, nazvaná "Crimsonova permanentní pojišťovna", je natočena tak, aby působila jako samostatný film. Původně byla dlouhá dokonce necelých třicet minut, později byla sestříhána na 16. (Terva)

• - Film získal zvláštní cenu kritiky na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (Terva)

• - Zvratky, zo scény v reštaurácii, boli vytvorené zmiešaním zemiakov, vody a posekanej surovej zeleniny. (HelenOfTroy)