Monty Pythonův smysl života

Monty Python's The Meaning of Life

• slovenský

Monty Python: Zmysel života

Komedie

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Úplně stejný problém jako s Létajícím cirkusem. Nesmírná nevyváženost scének. Například operaci jater nebo vrcholně nechutného pana Creosoteovi bylo věnováno zbytečně moc prostoru. Na druhou stranu Prostředek filmu mi utkvěl v tom positivním slova smyslu. Tudíž opět - vykuchat, trapárny vyházet, zkrátit tím podstatně délku. Pak se můžeme bavit o lepším hodnocení... 60%(15.6.2012)

A poté, co nám Cirkusáci zprostředkovali náhled na úsvit moderní civilizace a její těžké rytířské počátky, museli nám zákonitě osvětlit, proč tu jsme. Krátké příběhy z různých etap lidského života, pěkně nadrobno nasekané a ostře dokořeněné. Bezesporu to nejúchylnější z dílny Monty Python, některé scénky trochu slabší, ale jiné se vryjí do paměti tak, že je nelze odstranit ani aplikací sava a ředidel. Přineste mi kyblíček, budu zvracet. Bravo, třikrát bravo!(26.1.2004)

"Odpusť nám pane, že ti tak bezostyšně podlézáme." Smysl života vyjádřený krátkými epizodami od v rozumné míře násilných zaměstnanců Permanentní pojišťovny, přes katastrofálně mylné moderní teorie o tvaru světa, rozvážné vedení britského vojenského sboru, názornou sexuální výuku, kyblíček pro pána až po společenskou návštěvu Chmurného žnece, mne dost bavil.(11.5.2017)

Spolu s Životem Briana nejlepší pythonovský film. Ač to možná někomu tak nepříjde, Smysl života je důkladně promyšlený a propracovaný film, jenž se drží celkem těsně určité myšlenky, kterou kdo chce vidět, tak uvidí, a kdo se chce nechat zhnusit, tak... však víme... To co je na MP úžasné, tzn. ta nebetyčná drzost, dělání si legrace z věcí, které jsou pro jiné svaté, extrémně vtipné gagy, které někdy balancují na hranici normálního vkusu, štiplavost a dělání si srandy ze sebe sama.. tohle všechno je v tomto snímku vměstnáno do ohromně zajímavého pseudofilosofického rámu, který ovšem pod nánosem všeho toho humoru skýtá obrovskou porci námětů k zamyšlení... Pochopitelně ne zamyšlení o smyslu života jako takového, ale spíš o nás samotných, jak se chováme a v jakých schématech žijeme. Říznost vtipu je tady ještě ostřejší než u Briana a docela by mě zajímalo, v kterém momentě by tenhle film vypnul třeba takový kardinál Vlk..:-)) MP kašlou na jakoukoli korektnost a v tom je jejich cena! A je to navíc veliká sranda... Určitě ještě větší než u Svatého grálu.(17.9.2006)

Tak jak jsem se tady u filmu Život Briana rouhal genialitou, tak to slovo bych se zde bál i vyslovit. Veškerá pointa nebo myšlenka byla vytracena a zůstala z toho pouze čistokrovná komedie, i když nutno říct, že tento smysl humoru mi rozhodně není cizí. Film byl tentokrát rozkouskován do skečů z nejrůznějších fází života. Moc zde nerozumím jedincům, kteří hodnotí film slovy. typu: ,,Film byl naprosto ubohý, až na ty scénky s (a tady vám vyjmenují asi 90% scének)." A div, že tomu odpad nedají. Já to hodnotím jako film, u kterého jsem se několikrát od srdce zasmál, ale nepotlačím v sobě tendenci srovnávat s Životem Briana, který pro mě měl i nějaké to sdělení a hlavně, a to je to nejdůležitější, byl o moc vtipnější. Tím tenhle film však nechci snižovat. Nicméně ani slibované fotky pinďourů na konci nebyly, což pro mě bylo obrovské zklamání. Lepší * * *. Možná, že časem čtvrtou přihodím.(5.9.2011)

• - Tvůrci odmítli studiu Universal ukázat scénář. Eric Iddle situaci okomentoval slovy: “Když jsme sami nemohli přijít na to, jak film udělat, oni by nám nepomohli.“ (Terva)

• - Zvratky, zo scény v reštaurácii, boli vytvorené zmiešaním zemiakov, vody a posekanej surovej zeleniny. (HelenOfTroy)

• - V Irsku byl film do 18 let zakázán, později byla hranice snížena na 15. V USA získal rating R18. (Terva)