Ten večer se malému Kevinovi jeho skříň na šaty nezdála. Ozval se prapodivný rachot a následně z ní vyběhnul kůň, na kterém seděl jezdec v brnění. Když se Kevin probral z leknutí a vystrčil hlavu zpod peřiny, tak byl jezdec pryč a pokoj byl úplně normální. Stejně mu to nedalo a druhý večer si přichystal baterku a foťák. Už téměř spal, když se mu ze skříně vyhrunulo do pokoje šest malých trpaslíků, kteří ukradli Nejvyšší bytosti Mapu, podle níž se dá cestovat v čase. Chtě nechtě se Kevin stává účastníkem jejich výpravy, po jejímž skončení by se ze šesti malých trpaslíků měla stát legendární loupežnická banda. A nebo ne, když by se jim podařilo okrást Napoleona nebo mykénského krále Agamemnona? O mapu však má zájem i samotný představitel Zla, který touží zničit svět a Nejvyšší bytost ji chce taky vrátit zpět. Teď je na Kevinovi a jeho (stejně vysokých) společnících, jak se s nastalou situací dokáží vypořádat. (Isherwood)

Trailer

Galadriel

Bohužel po dlouhém shánění tohohle filmu se mi podařilo vidět verzi s naprosto příšerným českým dabingem, před kterým varuju všechny soudné diváky. Ale ani ten mi nedokázal zkazit tuhle skvělou fantazii Terryho Gilliama s tím nejlepším Robinem Hoodem, Agamemnonem a hlavně bohem, jaké jsme kdy na filmovém plátně mohli vidět. Navíc potěší tradičně působivým vizuálním pojetím (temná věž na konci by klidně mohla "hrát" bez studu i v Pánovi Prstenů) a hudbou z pera Trevora Jonese a na konci i George Harrisona. ()

B!shop

No co si budem povidat, Terry ma daleko lepsi filmy, uz kdyz jsem tohle videl poprve, tak me to buhvijak neoslnilo, ted po druhym skouknuti jsem se sice bavil vic, ale zadna super jizda se nekona. Cely to vlastne stoji na Gilliamovi, jednak jeho atmosfericky rezii, kdy dokaze i z mala udelat atmosferickou, napinavou, pripadne docela temnou scenu a i kdyz je film komedie, pusobi to taky jako vcelku temny fantasy. A taky na Gilliamovo fantazii, takze tu je spousta paradnich forku, napadu a scenek. Nektery historicky obdobi jsou vyuzity vic, nektery min, takze se najdou i hluchy mista, ale obsadit do hlavnich roli particku trpasliku byl paradni napad, kdyby tam takle pobihala banda vysokejch frajirku, tak by to rozhodne takle nefungovalo. Triky uz jsou dneska sice zastaraly, ale diky perfektni praci s kamerou nepusobi nijak rusive. Z vedlejsich postav me mile prekvapil spickovej Ian Holm v roli Napoleona, Connery jako kral Agamemnon, uchylackej Cleese jako Robin Hood davajici vzpomenou na Monty Pythony a Palin jako ani nevim co, ale snazici se vzdy sbalit nejakou vyjukanou pipinu, kera se ho dotazuje, jestli uz nema v gatich ten problem. Takze rozhodne povedeny fantasy s paradnim obsazenim a skvele natoceny, ale jak rikam, ja z toho nijak zvlast hotovej nejsem a Gilliam ma lepsi kousky. ()

Malarkey

Naprosto typickej Terry Gilliam. Nikdo mu do toho nekecá a tak si tuhle moderní fantasy pohádku natáčí tak, jak se mu to zlíbí. Míchá fantasy svět s historií a moderní dobou. Do toho sype ten neuvěřitelně suchej britskej Monty Python humor a tím vším dělá radost jeho absolutním fanouškům. Já se mezi ně neřadím, ale uznávám, že takové filmy mají na světě mezi milovníky filmu svoje místo. Jenom já ty jeho světy málokdy pochopím. ()

Oskar

Tahle komediální fantasy se Terrymu Gilliamovi povedla o něco lépe, než pozdější 'Dobrodružství barona Prášila'. Je to milý, zábavný britský film s hvězdami v malých rolích. John Cleese hraje Robina Hooda, Sean Connery Agamemnóna, Ian Holm Napoleona, David Warner Zlo, Katherine Helmondová tichou manželku lidožravého monstra, Michael Palin (spoluautor scénáře) dvě roztomilé miniroličky a Shelley Duvallová jeho partnerku. Kdo ovšem skutečně stojí za to, je Ralph Richardson na konci filmu. Hraje toho nejoriginálnějšího Boha, jakého jsem kdy ve filmu viděl. Ale musím vás, jako již několikrát, varovat před českým dabingem, který je v případě tohoto filmu nevídaně odfláknutý. Radši si půjčte DVD, jestli na něm ten film vyšel. ()

Djkoma

Tohle byl slušný úlet bláznivého muže z anglie Terryho Gilliame, kterého bych rád uctíval za tento snímek, ale on si to bohužel nezaslouží. Z putování časem, na které jsem se těšil, je nakonec jen ubohé běhání skrz časové díry a snaha útéct tomu Nejvyššímu. Jestli vás láká jméno Seana Conneryho rychle ho vypusťte z hlavy, protože Sean je ve filmu chabých 10 minut v roli Agamemnona. Při setkání s Robinem Hoodem je patrný zbytek MP humoru, který je lehce cítit v celém filmu. Terryho nápady a fantazie nemají hranice a Terry dokazuje jakým geniálním bláznem je. Film jistě padne do oka nejednomu jedinci, ale pro mě zůstane slabým odvarem toho co jsem čekal. ()

• 49letý Ian Holm si ve filmu zahrál 26letého Napoleona Bonaparta. (Terva)
  • Oblek, který ve filmu nosí Ralph Richardson, je jeho vlastní. (MrCreosote)