Zloději času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

• fmash

„Marion, skoč pro chudé!“ :) Na Time Bandits Terryho Gilliama jsem se těšil jako na potenciální imaginativní hody plné bizarnosti a nápadů. Bohužel jsem zažil nemalé zklamání. Nepatřím mezi skalní ctitele pythonovského humoru, tak mi možná leccos uniklo (nebo možná nebylo moc co najít), ale vyjma povedené scény s Cleesovým přiteplalým Robinem Hoodem (alespoň vím, odkud přistál ve Shrekovi) se moc věcí k pobavení nenašlo. Záležitost se Supreme Being nepočítám, to bylo fajn, ale standard. Nepochopil jsem kontrast mezi naprosto skvělými výpravnými scénami typu Agamemnón, vstup do pevnosti zla aj. (jež měly potenciál na svou dobu totální pecky a nemusel by se za ně stydět nejeden dnešní film včetně Pána prstenů) a naivně televizními efekty, spojenými s hlavními dobro/zlo postavami (neměl bych zapomenout na neuvěřitelně líný střih v mnoha scénách). Abych to uzavřel, celek na mě působil rozcupovaně, očekávaná absurdnost se dostavila v nečekané formě a především jsem se skoro celou dobu trvání tohoto veledlouhého filmu nudil. Doporučit lze pouze zarytým „montypajtnovcům“.(2.8.2010)

Krásně hravý film, který bere vše s neuvěřitelně ironickým nadhledem. Příběh o putování malého chlapce Kevina (Graig Warnock) s bandou chamtivých trpaslíků Randallem (David Rappaport), Fidgitem (Kenny Baker), Strutterem (Malcolm Dixon), Ogem (Mike Edmonds), Wallym (Jack Purvis) a Verminem (Tiny Ross). Putují časem, ale skutečně putují, nebo jsou jen součástí hry zvrhlé Nejvyšší Bytosti (Ralph Richardson)? A tak potkávají zakomplexovaného Napoleona (Ian Holm), svérázného loupežníka Robina Hooda (John Cleese), udatného Agamemnona (Sean Connery), lidožrouta Winstona (Peter Vaughan) a Zlo (David Warner), se kterým musí bojovat). Nemohl chybět Michael Palin v dvojroli Vincenta. Je to příjemně zábavný film, plný neuvěřitelně hravé fantazie, která staví vše na hlavu.(31.7.2010)

Filmy Terryho Gilliama jsou ve slabších momentech víc pastvou pro oči než pro mozek. Nepochybuji, že v tom lze nacházet stopy záměru a na obhajobu je třeba uvést, že vyvážit vizuální, hračičkovské obžerství nějakou stejně pádnou myšlénkou není jednoduché... Ta disproporce dráždí. Time Bandits operují obligátními Gilliamovými tématy – cestování časem, dětskou fantazií utrženou ze řetězu a panikou s technologií, až má jeden dojem, zda toho věhlasný animátor nenaložil na bedra svá a snímku příliš - žádné není rozpracováno tak perfektně jako v soustředěnějších příbezích [12 opic, Krajina přílivu] a mělkost zvláštně alegorických [supreme being vs. Zloba] tezí maskuje efektní karneval postaviček [Holm, Cleese, Palin] jen částečně – a to jde o tedy o karneval prvotřídní, to tedy zasejc ano. Nakonec lze trochu smutně konstatovat, že nejlepší jsou pasáže s ex-Monty Pythony [hlavně komunista Robin Hood je jak vystřižený z nějaké zapomenuté scénky] a důmyslné CGI-free animace, z nichž třeba pevnost Zloby překonává co do pompy (both-of-)Two-Towers.(6.11.2012)

No, ač mám Gilliama moc rád, tak tento film mě krom vizuálního pojetí moc neoslovil. Tetno snímek beru jako takový trénink, aby mohl poté natočit takovou nádhernou extázi, jako je Brazil. Co zde vyniká jsou kostýmy a masky, potěší přítomnost Pythonů, či Holma a Conneryho, ale děj je jen tak poslepován z několika scének, které spolu sice jakž takž drží, ale film působí tak nějak bezduše. Moc se mi líbil úvod filmu, kde Gilliam bizarním způsobem vykreslil teleshoping.(13.6.2005)

Z Time Bandits je zřejmé, že je natočil velmi talentovaný, ale ještě ne příliš zkušený režisér. Bohatý obsah převažuje nad poněkud chaotickou a nevyzrálou formou. Film by možná působil jako velice povedená pohádka pro chlapce do 12 let, něco na způsob Nekonečného příběhu, nebýt jedovatých sarkastických šlehů proti společenským nešvarům maloměsta, až příliš sebeshazovačné komiky hlavního Zlouna a dalších čistě "dospěláckých" záležitostí. Terry Gilliam nikdy nebyl a zřejmě ani nikdy nebude skvělý filmařský řemeslník, ale bohatě to nahrazuje fantazií, kreativitou a nadšením.(22.1.2005)

• - Scéna potopení Titanicu pochází z filmu A Night To Remember. Je pouze zpomalena a přidaly se barvy. (MrCreosote)

• - 49letý Ian Holm si ve filmu zahrál 26letého Napoleona Bonaparta. (Terva)

• - Roli paní Ogre (manželka Ogra plujícího na lodi) měla původně hrát Ruth Gordon, ale nakonec byla přeobsazena kvůli zlomené ruce. (MrCreosote)