Zloději času

Bandité času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

Tak konečně si můžu tuhle položku z gilliamovské filmografie odškrtnout. Vcelku to odpovídá mojí představě odvozené z časové posloupnosti: něco mezi Žvahlavem a Baronem Prášilem. Čili montypythonovské reminiscence ještě přítomné (Cleesův Robin Hood), ale slábnoucí. Scénáristické kázni se autor teprve učí (dodnes jí neovládá a až jí ovládat začne, bude to první věc, kterou mě skutečně naštve). Záliba v pohádkách a mýtech přetrvává (při pohledu na Mykény coby město v poušti jsem se ale přece jen trochu zarazil). Efekty sice poplatné době, ale v typicky gilliamovském tyjátru to vůbec nevadí, třeba ta směšná raketa, v níž na rozhodující klání přiletěl jeden z trpaslíků, byla ve své nemotornosti kouzelná. Některé scény jsou nádherné (trpaslíci se poprvé zjeví v Kevinově pokoji a začne strašný mumraj nebo útěk z visutých klecí), jiné slabší. Kdo má to přerostlé dítě jménem Terry Gilliam rád jako já, přijde si na své.(30.1.2010)

No co si budem povidat, Terry ma daleko lepsi filmy, uz kdyz jsem tohle videl poprve, tak me to buhvijak neoslnilo, ted po druhym skouknuti jsem se sice bavil vic, ale zadna super jizda se nekona. Cely to vlastne stoji na Gilliamovi, jednak jeho atmosfericky rezii, kdy dokaze i z mala udelat atmosferickou, napinavou, pripadne docela temnou scenu a i kdyz je film komedie, pusobi to taky jako vcelku temny fantasy. A taky na Gilliamovo fantazii, takze tu je spousta paradnich forku, napadu a scenek. Nektery historicky obdobi jsou vyuzity vic, nektery min, takze se najdou i hluchy mista, ale obsadit do hlavnich roli particku trpasliku byl paradni napad, kdyby tam takle pobihala banda vysokejch frajirku, tak by to rozhodne takle nefungovalo. Triky uz jsou dneska sice zastaraly, ale diky perfektni praci s kamerou nepusobi nijak rusive. Z vedlejsich postav me mile prekvapil spickovej Ian Holm v roli Napoleona, Connery jako kral Agamemnon, uchylackej Cleese jako Robin Hood davajici vzpomenou na Monty Pythony a Palin jako ani nevim co, ale snazici se vzdy sbalit nejakou vyjukanou pipinu, kera se ho dotazuje, jestli uz nema v gatich ten problem. Takze rozhodne povedeny fantasy s paradnim obsazenim a skvele natoceny, ale jak rikam, ja z toho nijak zvlast hotovej nejsem a Gilliam ma lepsi kousky.(1.8.2009)

Po delším uvažování dám tři, ale je to hodně na pomezí. Time Bandits totiž vůbec nejsou špatný film. Znát je na tom ale, že byl točen v období Montypythonů, protože celá zhruba tři čtvrtě hodina mi přišla jako epizoda z tohohle kultovního seriálu. Naprosto famózní Napoleon Ian Holm (ať žije neláska mezi Anglií a Francií), John Cleese jako Robin Hood, šeredně nevyužitá dvojice Palin (úplně skvělej opět) - Duvall a solidní Connery jako Agamemnon. Bohužel to ale nedrží u sebe a je to spíš takovej sled scének. Pak to začne být trošku kompaktnější, ale už ne tak vtipný. Trpaslíci se pitvoří a putují, ale není to už tak zajímavé. Konec to trošku vylepší. Fanoušky MP určitě potěší drobnosti jako krutá televizní soutěž a rodinné scénky. Je to fakt přesně mezi třema a čtyřma hvězdama. Zatím dám tři, ale něco mi říká, že až se za čas podívám znovu, půjdu o tu hvězdičku výš. 65%(12.6.2011)

Rozhodně ne bezchybný film, kterému ve třetí čtvrtině dochází tempo, ale všechno to nakonec vynahrazuje perfektní závěr. Navíc Gilliamova imaginace je fascinující, tolik nápadů v jednom filmu se jen tak nevidí. Když k tomu navíc připočtete i dobré hlavní představitele a čtyři rozsahem malé, ale nezapomenutelné roličky čtyř velikánů Holma, Conneryho, Palina a Cleese (z nichž ten poslední ve mně svým ,,Hello, I'm Hood." vyvolal záchvat smíchu), nakonec není o čem váhat.(11.7.2009)

• Chrustyn

To, že má Terry Gilliam bujnou fantazii ví snad každý. V jeho filmech mu to většinou pomáhá a převážně jeho sci-fi filmy jako "12 opic" nebo "Brazil" jsou minimálně po vizuální stránce nezapomenutelné. Tentokrát přináší fantasy dobrodružnou podívanou s velmi zajímaovu myšlenkou cestování v čase. Opět vytvořil fantastkní svět, který prokazuje, že jeho fantazie opravdu nezná mezí, avšak pro mě to v tomto případě byla chyba. Takhle přeplácanou, nudnou, zdlouhavou a špatně zahranou slátaninu jsem už neviděl hodně dlouho a musel jsem se neuvěřitelně překonávat abych to vůbec dokoukal. Takhle ne Terry, takhle ne.(23.7.2009)

• - Roli paní Ogre (manželka Ogra plujícího na lodi) měla původně hrát Ruth Gordon, ale nakonec byla přeobsazena kvůli zlomené ruce. (MrCreosote)

• - Oblek, který ve filmu nosí Ralph Richardson, je jeho vlastní. (MrCreosote)

• - Role Evil Geniuse byla navrhnuta Jonathanu Prycovi, ale vzhledem k účasti ve filmu Loophole si roli zahrát nemohl. (MrCreosote)