Zloději času

Bandité času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

Bohužel po dlouhém shánění tohohle filmu se mi podařilo vidět verzi s naprosto příšerným českým dabingem, před kterým varuju všechny soudné diváky. Ale ani ten mi nedokázal zkazit tuhle skvělou fantazii Terryho Gilliama s tím nejlepším Robinem Hoodem, Agamemnonem a hlavně bohem, jaké jsme kdy na filmovém plátně mohli vidět. Navíc potěší tradičně působivým vizuálním pojetím (temná věž na konci by klidně mohla "hrát" bez studu i v Pánovi Prstenů) a hudbou z pera Trevora Jonese a na konci i George Harrisona.(29.6.2009)

Pro me to byl neuveritelne zajimavy film. Nevim jestl bych se u druheho zhlednuti trochu nenudil, ale ted si me Time Bandits ziskali pro svuj neotrely humor, ztvarneni i napad. Stale jsem bojoval s tim, jak se na to divat, jestli jako na pohadku, kterou tento snimek neni a nebo jako na dospely film, kterym je, ale tvari se uplne jinak. To me drasalo po celou dobu, co jsem se na to dival a ve vysledku jsem pak mnohem vic, nez obvykle a nez bych si pral, citil tu zalostnou propast mezi tim, co vidim na monitoru a tim, co se odehravalo ve mne samotnem.(14.7.2013)

• Chrustyn

To, že má Terry Gilliam bujnou fantazii ví snad každý. V jeho filmech mu to většinou pomáhá a převážně jeho sci-fi filmy jako "12 opic" nebo "Brazil" jsou minimálně po vizuální stránce nezapomenutelné. Tentokrát přináší fantasy dobrodružnou podívanou s velmi zajímaovu myšlenkou cestování v čase. Opět vytvořil fantastkní svět, který prokazuje, že jeho fantazie opravdu nezná mezí, avšak pro mě to v tomto případě byla chyba. Takhle přeplácanou, nudnou, zdlouhavou a špatně zahranou slátaninu jsem už neviděl hodně dlouho a musel jsem se neuvěřitelně překonávat abych to vůbec dokoukal. Takhle ne Terry, takhle ne.(23.7.2009)

Tohle byl slušný úlet bláznivého muže z anglie Terryho Gilliame, kterého bych rád uctíval za tento snímek, ale on si to bohužel nezaslouží. Z putování časem, na které jsem se těšil, je nakonec jen ubohé běhání skrz časové díry a snaha útéct tomu Nejvyššímu. Jestli vás láká jméno Seana Conneryho rychle ho vypusťte z hlavy, protože Sean je ve filmu chabých 10 minut v roli Agamemnona. Při setkání s Robinem Hoodem je patrný zbytek MP humoru, který je lehce cítit v celém filmu. Terryho nápady a fantazie nemají hranice a Terry dokazuje jakým geniálním bláznem je. Film jistě padne do oka nejednomu jedinci, ale pro mě zůstane slabým odvarem toho co jsem čekal.(7.6.2006)

Krásně hravý film, který bere vše s neuvěřitelně ironickým nadhledem. Příběh o putování malého chlapce Kevina (Graig Warnock) s bandou chamtivých trpaslíků Randallem (David Rappaport), Fidgitem (Kenny Baker), Strutterem (Malcolm Dixon), Ogem (Mike Edmonds), Wallym (Jack Purvis) a Verminem (Tiny Ross). Putují časem, ale skutečně putují, nebo jsou jen součástí hry zvrhlé Nejvyšší Bytosti (Ralph Richardson)? A tak potkávají zakomplexovaného Napoleona (Ian Holm), svérázného loupežníka Robina Hooda (John Cleese), udatného Agamemnona (Sean Connery), lidožrouta Winstona (Peter Vaughan) a Zlo (David Warner), se kterým musí bojovat). Nemohl chybět Michael Palin v dvojroli Vincenta. Je to příjemně zábavný film, plný neuvěřitelně hravé fantazie, která staví vše na hlavu.(31.7.2010)

• - Natáčelo se ve Velké Británii v lokalitách Essex, Kent, Berkshire a Londýn, ve Španělsku v Andalusii a také se část příběhu natáčela v Maroku. (Terva)

• - 49letý Ian Holm si ve filmu zahrál 26letého Napoleona Bonaparta. (Terva)

• - Terry Gilliam řekl, že nízký úhel kamerových záběrů zvolil schválně, aby divák děj vnímal jako trpaslík. (Terva)