poster

Zloději času

 • český

  Bandité času

 • Velká Británie

  Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MartinezZ
  *

  23.5.2010 ~ Surrealistická bláznivá podívaná, v té době zřejmě oprávněně, ne zcela svéprávného Gilliama. Tohle vyžaduje takovou dávku představivosti, že bych jí nebyl kdy schopen ani pod vlivem psychotropních látek. ~ Terry je zvláštní režisér. Ať natočí co natočí, nikdy to není úplně normální a koukatelné pro všechny. A je jedno, jestli jde o 12 opic nebo Imaginárium Dr. Parnasse. Ovšem ačkoliv mi tyhle dva filmy nijak zvláštní problém nedělají, 'Zloději času' jsou už i na mě trochu moc. ~ Ve filmu sledujeme malého Kevina, hltajícího historickou knížku, a jeho rodiče, hltající přiblblé pořady v televizi. Když jde malý Kevin spát (Kevin spát, Kevin spát... lalala), probouzí se chlapcova představivost, která dovolí vstoupit do pokoje skrze skříň tlupě trpajzlíků (liliputi, v americké filmové kultuře mají nějaké záhadné postavení, které jim dovoluje se vyskytovat v mnoha filmech, což osobně nechápu). Trpajzlíci ale nejsou ledajací trpajzlíci, ale pomocníci Nejvyšší Bytosti, která stvořila svět a vůbec to všechno okolo. A to včetně Dobra a Zla. Trpajzlíci ovšem Nejvyšší Bytosti ukradli mapu, pomocí níž dokáží cestovat časem. A Kevin jde s nimi. ~ Ocitají se tak díky tomu v několika různých časových období, která jsou rádoby komediálně šmrncnutá, ale působí to spíše trapně (zakomplexovaný idiot Napoleon, imbecilní Robin Hood apod. - ovšem třeba takoví byli, neznal jsem je, mě do postele skřeti skříní nelezou). Do cesty se jim ale staví Zlo, které si dělá zálusk na mapu s cílem přetvořit tak svět k obrazu svému. A na naší prťavé partě je mu v tom zabránit. ~ Terry by se ale měl asi léčit. Pohybuje se na velmi tenké hranici mezi geniálním vizionářstvím a bláznovstvím. Zloději času jsou natolik přetažení za vlasy a z dnešního pohledu i tak "nehezky" a nezajímavě vytvoření a zpracovaní, že jsem to nemohl přejít bez občasného přetočení vpřed. Terry, to, že se ti jako malému klukovi něco zdálo zajímavé, ještě neznamená, že to musíš v dospělosti (fyzické) zfilmovávat. Chápu, že to v deseti letech tak pitomě nevyznívalo, ale teď...?(21.3.2013)

 • Terva
  ***

  CITÁT - Mapu jsme si jen půjčili a pak jsme utekli.......... Chvilkami dobrý chvilkami nudný, jako na mořských vlnách, jednou dole, jednou nahoře. Hudební doprovod je na svou dobu průměrný a kamera normální. Celkem povedený scénář, kterému by možná svědčilo nějaké remake ze současnosti. Triková stránka slabá. Na to jak je film starý je to však celkem slušně natočený. CITÁT - Rychleji to opravdu nešlo...........(17.3.2015)

 • mandes

  rozpočet : ? tržby americke : $42,365,581(3.6.2007)

 • Jara.Cimrman.jr
  **

  Obvykle nemám nic proti tomu zahrát si s králem Agamemnonem skořápky, podělit se o lup s úslužným Robinem Hoodem a ani účast při přeměně Titanicu v ponorku mi nečiní větších potíží, ale já jsem se u toho zoufale nudil a to se neodpouští. Prostě se těmi očekávanými montypythonovskými šprýmy příliš šetřilo a já na oplátku poněkud pošetřím s hvězdami pro snímky, které přímočařeji zaútočí na mou bránici.(3.3.2014)

 • genetique
  ***

  Gilliamove filmy budú vždy synonymom nevídaných tvorivých nápadov, jedinečnej originality a unikátnej fantázie. Aj tento film potvrdil plné nasadenie všetkých týchto aspektov a divák sa preto nestihne čudovať novým nápadom, či prekvapivým scénam. Trikový a fantazijný zásobník bol v tomto film takmer bezodný a plejáda známych hercov prekvapovala svojimi všetrannými rolami. Kde teda nastala chyba? Úskalia, na ktoré film narazil a nedokázal, alebo nechcel sa s nimi popasovať, boli príliš dlhá stopáž, rozťahaný a miestami dosť otravné a infantilné scény a ľutujem, že film nedokázal viac využiť sľubný potenciál po humornej stránke, ako aj potenciál celkový. Námet mal totiž skvelú pointu, záver bol zvládnutý s prehľadom, čo sa pri podobných fantasy zhlukoch často nevidí. Ale ja som sa bavil, trošku sa čudujem, že film je tak málo známy ako je. 70%.(2.5.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace