Zloději času

Bandité času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

Good! Jolly good! Michael Palin jako ctitel-smolař, John Cleese jako vychcaný Robin Hood. Ian Holm jako loutky milující Napoleon. A hlavně pohádkoví pidimužíci (Wally!!!). Dětský sen převedený na filmové plátno. Přál bych si mít alespoň na chvíli takovou mapu a zažít na vlastní kůži Gilliamův groteskní svět. Fantazie.(30.5.2009)

• Mrkvič

Fantazii se sice meze nekladou, ale tady by to sneslo nějaká omezení. Terry Gilliam se sice umí vyřádit a nápady jako útlocitný Robin Hood, Bůh jako starší ouřada (v podání kdysi asi známého herce) nebo obr s lodí na hlavě jsou hodně dobré, ale ve dvouhodinovém filmu zaniknou. Takže je to film pro pár úsměvů a nic víc.(2.7.2014)

Docela slušné oddychové dílo Terryho Gilliama s prvky jeho ranější tvorby. Bylo pěkné vidět pár těch dobových hvězd jako Iana Holma, Johna Cleese a hlavně Seana Conneryho v rolích historických či mýtických postav. Avšak celkově snímku tak nějak chybí ucelenost a hlavně je o moc delší, než by bylo vhodné. Člověk se pár vtípkům zasměje, ale jinak to moc impulzivní podívaná není. Navíc závěr je takový trochu prapodivný. No, zůstal bych u označení zajímavé.(22.6.2012)

Na dobrodružnú fantasy málo dobrodružné a napínavé, na komédiu pramálo vtipné. Gilliam sa asi len hľadal, lebo film pôsobí dosť rozpačitým dojmom. Veľkou slabinou sú aj slabo využití herci (Cleese, Palin, či Connery ... Kriste!). Ak sa polemizuje, že Gilliam má problémy zo zháňaním peňazí na svoje projekty, treba povedať jednu dôležitú vec: ja by som mu prachy na Time Bandits nedal.(2.8.2009)

Po delším uvažování dám tři, ale je to hodně na pomezí. Time Bandits totiž vůbec nejsou špatný film. Znát je na tom ale, že byl točen v období Montypythonů, protože celá zhruba tři čtvrtě hodina mi přišla jako epizoda z tohohle kultovního seriálu. Naprosto famózní Napoleon Ian Holm (ať žije neláska mezi Anglií a Francií), John Cleese jako Robin Hood, šeredně nevyužitá dvojice Palin (úplně skvělej opět) - Duvall a solidní Connery jako Agamemnon. Bohužel to ale nedrží u sebe a je to spíš takovej sled scének. Pak to začne být trošku kompaktnější, ale už ne tak vtipný. Trpaslíci se pitvoří a putují, ale není to už tak zajímavé. Konec to trošku vylepší. Fanoušky MP určitě potěší drobnosti jako krutá televizní soutěž a rodinné scénky. Je to fakt přesně mezi třema a čtyřma hvězdama. Zatím dám tři, ale něco mi říká, že až se za čas podívám znovu, půjdu o tu hvězdičku výš. 65%(12.6.2011)

• - Ve scéně v Sherwoodském lese, kde se bandité propadnou do kočáru, ve kterém jede Michael Palin a Shelley Duvall, nechal Terry Gilliam pro herce postavit lešení, aby z něj do kočáru seskočili. Zároveň jim řekl, že chce, aby přistáli těsně vedle Palina a Duvall a nespadli přímo na ně. Aby jim to lépe vysvětlil, sám vylezl na lešení a skočil do kočáru, kde spadl přesně na Shelley Duvall. (MrCreosote)

• - Podle Terryho Gilliama představitel Randalla, David Rappaport, věřil, že role ve filmu mu byla nabídnuta pouze na základě jeho hereckých schopností, a nikoliv s přihlédnutím na jeho výšku. To byl důvod, proč nespolupracoval s ostatními herci. Při scéně před neviditelnou zdí, kde ostatní na Randalla doráží, to tak bylo ,,pouze" vyjádření frustrace ze strany dalších herců. (MrCreosote)

• - Scéna potopení Titanicu pochází z filmu A Night To Remember. Je pouze zpomalena a přidaly se barvy. (MrCreosote)