Sound City (festivalový název)

Sound City

Dokumentární / Hudební

USA, 2013, 108 min

Dave Grohl

Mark Monroe

Particka hudebnich duchodcu vzpominajici na zlate casy analogoveho nahravani v jednom zaplivanem studio pajzlu zvanem Sound City a masivni uctivani jednoho predpotopniho mixing boardu Neve 8028 jako svateho gralu hudebni historie. Tohle tema vetsinu lidi nevezme a funguje spis jako nostalgicka vzpominka pro zucastnene hudebniky, ale nastesti se mezi hosty obcas mihnou zajimave osobnosti, ktere si zapolemizuji na tema analog vs digital, zachovani lidskeho elementu v hudbe a ve finale si spolu i zahraji, takze nejaky smysl to ma. Vysledek vysel ve forme doplnujiciho soundtracku "Real to Reel" plneho kolaboraci vetsiny zucastennych typku, ktery byl pod producentskou taktovkou Butche Viga (Garbage, Nirvana, Smashing Pumpkins..) nahran prave skrze legendarni Neve board. Za zminku stoji hlavne "You Can't Fix This" s vokalem Stevie Nicks a "Mantra" od trojice Reznor/Homme/Grohl, kterou si zde v dokumentu kluci hraji instrumentalne a jejiz finalni vokalni verze na soudntracku je jeste lepsi. 7/10(7.4.2013)

Pokud se jednoho krásného dne stane zázrak a já k sobě přiřadím tři tóny tak, že to bude mít smysl, tak se ihned vydám za Davem Grohlem a natočím to na jeho obstarožním mixáku Neve. Jinak to ani nemá smysl, protože u mne to analog digitálu natřel dávno před vznikem zástupů jedniček a nul. Nejsem sice nostalgickým fanouškem praskání gramofonových desek, ale rozhodně dávám přednost živým muzikantům před uměle vytvořenými hvězdami primárně toužícími po bohatství. A Dave Grohl u mne tímto dokumentem zase o stupínek stoupl, protože natočit velmi slušný film o mixážním pultu ze špinavého studia je malý zázrak.(2.10.2014)

Nejsem si zcela jistý, jestli běžný divák dokáže ocenit, co tento dokument zachycuje. Jako "muzikant" ale oceňuji každou minutu tohoto díla a musím uznat, že je to asi nejlepší dokument, který jsem v poslední době viděl. Tato případová studie má svoje případové studio, Sound City, ve kterém se utvářela nikoli nepodstatná část dějin moderní hudby. Dave Grohl citlivě zachycuje, co hudba znamená pro ty nejlepší muzikanty a skladatele na světě, co pro ně znamená nahrávání, co "muzikantské" štěstí a náhoda. Přesně popisuje to, co v lidech dokáže vyvolat takřka výhradně hudba - radost, štěstí, klid, melancholii i celé další spektrum emocí, které v člověku mimo hudbu dokáže "odblokovat" jen několik situací v jeho životě. "Just hit the record button and see what happens. [...] It's magical." Asi tak. Měl bych jen jednu drobnou opravu: tenhle film není o "fuck off digitál", ale o tom, že při honbě za dokonalostí se z vymožeností digitálního světa místo nástroje stává berlička k dosažení dokonalosti. Jenže na hudbě jsou dokonalé právě ty drobné nedokonalosti - to, že nota je zahraná o setinu sekundy později, že zpěv je o cent podlazený... to vytváří tu atmosféru neopakovatelného lidského díla. Atmosféru, kterou stroje vytvořit nikdy nedokážou. 95%(16.8.2013)

Že neznáte artisty či grupy jako Fleetwood Mac, Tom Petty and the Heartbreakers, Rick Springfield, Chili Peppers, Guns 'n' Roses nebo Metallicu a jejich Nevermind? Nevadí! Jistá hudební gramotnost by měla levitovat v každém z nás, bohudík frontman Foo Fighters bere ohled na zabedněnce jako jsem já a vytvořil definitivně širokoprofilový dokument, jež se opírá o slavné upocené hvězdy a cigarety típané do koberce v Sound City. VOLUME UP a užívejte si dominantní bicí z 80'! 88% Celosvětový výdělek k 4. 11. 2013: $421,187(4.11.2013)

Jak shrnout tento dokument, o němž jsem před jeho shlédnutím věděla pouze to, že jej natočil Dave Grohl? Ačkoliv jsem do této doby o pultu Neve a studiu Sound City neslyšela, film jsem doslova zhltla jako malinu. To nadšení, muzikantské souznění a přátelská atmosféra z něj přímo čiší. Ne všechny kapely a hudebníky, kteří se v dokumentu objevili, jsem znala, což ale nebylo vůbec na škodu. Hlavní poselství, které se film snaží divákovi podat, by šlo parafrázovat na "Kdo umí, ten umí, kdo neumí, ten používá Pro Tools.":-) Zásadní věcí pro mě ale nebyl znatelný rozdíl mezi analogovými a digitálně upravenými nahrávkami, ale upřímný zápal pro hudbu, který z Davea Grohla přímo tryská, a kterým dokáže doslova nakazit všechny ostatní. Tímto se u mě zařadil po bok podobně pravověrného a svéhlavého muzikanta - Lemmyho z Motorhead - "I'm in love with rock 'n' roll, it satisfy my soul.That's how it has to be, I won't get mad."(10.7.2013)

• - CD a Itunes verze soundtracku k filmu mají omezen dynamický rozsah asi na 60 % originálu. Autoři se tak ironicky aktivně podílejí na nešvaru, který je ve filmu opakovaně kritizován. (Turtle)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance 2012. (Terva)

• - David Grohl (frontman skupiny Foo Fighters a bývalý bubeník skupiny Nirvana), ktorý si celý Sound City zrežíroval, naplánoval a vymyslel, striktne odmietol kohokoľvek z Hollywoodu, aby sa na filme podieľal. Zainteresovaní boli len ľudia z manažmentu Foo Fighters a zopár priateľov. (LolopelS)