Minecraft: The Story of Mojang

všechny plakáty

Tento dokument popisuje první rok nezávislého herního studia Mojang a jeho zakladatele Markuse Perssona v návaznosti na úspěch jejich debutového herního titulu s názvem Minecraft. (FFilipCZ)

tomino28

Minecraft je bezesporu revoluční hra, dokonce bych si dovolil tvrdit, že přesahuje hranice herního průmyslu a určitě ji zná i celá řada nehráčů. I pár let po vydání stále rezonuje herní scénou a zdá se být nadčasová. Potud všechno dobře a zcela jistě ospravedlněný námět na dokument. V něm samotném mi kromě sledování hlavního tvůrce Markuse Perssona chybí jistá hloubka a zaměření na větší detaily a rozhodování při samotném vývoji hry. Přesto se jedná o zdařilý pohled do zákulisí vývoje jednoho z novodobých milníků herního průmyslu. ()

BigDeal

Zaujímavý dokument o kultovej, originálnej hre pre (nielen) kreatívnych ľudí vyvorenej jediným človekom. Sklamalo ma však, že sa tvorcovia nedostali Minecraftu viac pod povrch; namiesto časom už únavného ospevovania hry rôznymi osobnosťami a snímania tvorcov pred ich oficiálnym vydaním Minecraftu, by som ocenil viac informácií o počiatočnej histórii hry (ako prišiel Notch k nápadu, kedy postupne pridával aké novinky a ako na ne reagovali hráči), pozrel by som si aj viacej kreatívnych výtvorov v štýle počítača a takisto som očakával hlbšie nazretie do youtube komunity, vďaka ktorej sa Minecraft medzi hráčmi tak rýchlo rozšíril. Minimálne teda fenomén "Shadow of Israphel" od Yogscastu by stál aspoň za zmienku. ()

FFilipCZ

MINECRAFT. Řekněme takové LEGO v počítačových hrách. Někoho třeba tento dokument nenadchne z hlediska natočení, ztvárnění, formou podání. Ale podle mě tady o to vůbec nejde. Největší vliv na celkové hodnocení (a myslím si, že nejen u mě) má hra jako taková, sama o sobě. Protože to je něco neuvěřitelného, co se Marcusovi (zakladateli Minecraftu) podařilo. Jsem jedním z těch, kteří sice hru nehráli, ale strávil jsem mnoho a mnoho hodin koukáním na YT walktrough a playtrough, jak tuto hru hrají jiní hráči a jsem naprosto ohromen! ()

neoBlast

I nezasvěcenci počítačové generace a nehráči musí být po absolvování těchto 100 minut jasné, jakou trefou do černého Minecraft byl. Že ta hra je úplně jiná, kulturní fenomén a vytvořila vlastní nový žánr (hlavně pro geeky). Dokument má celkem slušný záběr na historii tvůrců a především Markuse Perssona. Je vtipné sledovat tohoto sympaťáka, outsidera jak proniká hlouběji a hlouběji do celého herního průmyslu (dnes má výstavní postavení a média mu zobají snad až moc mesiášsky z ruky). Můžete pochybovat, že úspěch Minecraftu nezapříčinila pouze kvalita hry, rozhodně je to ale zajímavý úsek nedávné herní historie, který si zaslouží být zdokumentován (i když se tematicky trochu překrývá s Indie Game: The Movie). 70 % ()

FIBO

Pěkný dokument, který se divákovi nesnaží nic vnucovat ani podsouvat. Je tu vidět zákulisí vývoje hry ze studia, které je vlastně jakýmsi přestavěným bytem kdesi ve Švédsku. Ať už máte Minecraft rádi, nesnášíte ho nebo Vás vůbec nezajímá, tenhle dokument dává náhlednout do jeho vzniku, historie a očekávání, která tehdy nebyla vůbec žádná. Zajímavý je pohled do škol, kde používají Minecraft jako vyučovací software a taky exkurz k úchylům, kteří pomocí minecraftu vytvořili vlastní díla jako Enterprise ze Star Treku, funkční procesor, modely měst a světových památek v neuvěřitelných detailech a stavby, ze kterých zůstává rozum stát. Jsou tu vidět i záběry vůbec z prvního Mineconu a tréma a skromná očekávání tvůrců před jeho začátkem. Sympatický pohled na lead developera, který v reálném čase na jednom monitoru minecraft hraje a na druhém ho v reálném čase programuje a lámání si hlavou nad tím, jak nasimulovat uživatelem zareportovaný bug. ()

ataman329

markus persson je géniom svojej doby a zároveň slepcom, ktorý našiel svoje husle. a že to nie sú obyčajné husle, lež luxusné stradivárky, o tom sa presvedčil krátko po tom, ako svoju jednoduchú hru na 50 megabajtov vypustil do sveta. a je to vôbec hra? minecraft vo filme vyzerá ako nádherný projekt, ktorý všetky Sims, SimCity, RPGčká, či Second Life-y pošle dokelu práve svojou jednoduchosťou a z nej vychádzajúcou "všemohúcnosťou hráča". zo samotného filmu i vecí, ktoré zobrazuje a ktoré sa udiali v živote švédskych kreatívcov ostávam očarený a želám si, aby film nemal len 98 minút, ale aby trval čo najdlhšie. dni, týždne, roky. ale ako sa hovorí "nič nekrváca večne". v tom negatívnom, ale žiaľ i v pozitívnom zmysle. SPOILER! aktuálne napr. vieme, že persson je single. a som veľmi zvedavý, kde sa táto osobnosť bude nachádzať o 5, 10 rokov. o hry sa zaujímam a som ich fanúšikom. ale toto si vo vlastnom záujme kupovať nebudem. cením si ešte tie posledné zbytky sociálneho života, ktoré mi zostali :-) ()

Ceberus

Člověk se z tohoto filmu nedozví nic zas až tak převratného, takže pokud někdo váhá, s klidnou duší bych jej vynechal. ()

vinc_vega

Na príbeh Mojangu som bol zvedavý, pretože jeho úspech je celkom obdivuhodný. Za všetkým stojí jeden človek a jeho jednoduchý nápad. Niekedy sa stačí vrátiť k základom, prekombinovanosť vyhodiť von oknom a sústrediť sa na podstatu. A to sa pri Minecrafte podarilo, nejde v ňom o nič viac ako ťaženie kociek a stavanie z nich čohokoľvek, čo človeku napadne. Dokument opisuje vznik a vývoj tejto malej firmičky. (Teraz už možno nie tak malej.) Prvá polovica dokumentu je zaujímavá, hoci mne osobne mi tam chýbali technickejšie veci okolo vývoja. Výborné sú vsuvky iných vývojárov, ľudí z brandže, či veľké ego Molyneuxa. Od druhej polovice prichádza nuda. Mojang je relatívne mladá firma, nemá za sebou okrem Minecraftu v podstate nič, ale desaťminútová reportáž o deťoch hrajúcich sa ho v škole, je už trošku moc. Na to som fakt nebol zvedavý. Ukážky z ciest na konferencie mali za úlohu poukázať na "slávu" okolo hry, ale bolo ich tam tiež na môj vkus veľa. Z dokumentu bola cítiť Markusova (zakladateľ Mojangu) skromnosť, ktorá sa nezmenila ani v čase neskoršej slávy. Ten človek za mesiac naprogramoval podstatu hry Minecraft a o pár rokov sa stal milionárom. Zdá sa mi, že zostal rovnaký ako pred tým. Na rozdiel od horenosov ako je pán Populous ;) ()

LOUNAS

Dokument sám o sobě mě tak trochu zklamal. Myslel jsem si že v něm bude ukázáno víc z vytváření hry třeba jak společnost Mojang postupovala při vytvářeni různých objektu do Minecraftu po stránce umělecké např. vymodelovaní tvaru předmětu a texturovaní. Dokument spíš poukazuje na to jaký mají citový vztah tvůrci ke hře a jak rapidně vzrostla popularita. Markus "Notch" Persson (zakladatel hry) mi příjde takový nevýrazný, skoro jako by neprožíval svůj úspěch, ale musím uznat že jeho hra zatím nemá konkurenci. {hodnocení: 5/10} ⓛ➲ⓤⓝⓐⓢ™ ()