poster

12 opic

 • Česko

  Dvanáct opic

 • USA

  Twelve Monkeys

 • Slovensko

  Dvanásť opíc

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • B!shop
  *****

  Tak tohle je jeden z nejlepsich filmu Terryho Gilliama a taky jedno z nejlepsich temnejch sci-fi, co jsem kdy videl. Samozrejme, ze kazdej si pod pojmem sci-fi predstavi ruzny veci, takze nekoho, koho napadnou jen stihacky ve vesmiru, laserovy mece atd., tenhle film asi zklame, ale ja z neho byl nadsenej. Pribeh je spravne zamotanej a i kdyz jsem tusil, co a jak bude, stejne sem si nemoh az do konce bejt jistej. K tomu si jeste prictete Bruce Willise a Brada Pitta v jednech z nejlepsich vykonu jejich karier, perfektni atmosferu, misty uchylnou kameru a skvelou hudbu. Dokonalost.(7.10.2006)

 • venus
  *****

  Téma vyhlazení lidstva z povrchu zemského je téma mnoha hollywoodských filmů, ať už je příčinou přírodní katastrofa nebo meteorit z vesmíru. Terry Gilliam se nenachal zahanbit a natočil výjimečný film protkaný černým humorem a sarkasmem. Role Brada Pitta byla úžasná, hlavně když šílil v blázinci! Do poslední chvíle se nedalo odhadnout, jak celý film skončí a to mám na filmech moc ráda - když nejsou předvídaletné.(25.2.2006)

 • 2Pac
  ****

  Bezpochyby velmi zaujimavy pocin.Po zhliadnuti vo mne vsak ostal pocit ciastocneho strachu.Mozno strachu z neodvratitelnosti osudu.Predpokladam, ze presne to chceli tvorcovia filmu v divakovi zanechat.Prave kvoli tomu pocitu strachu a bezmocnosti hodnotim za 4*.Ja totiz neistotu bezmocnost a strach nerad;)(26.3.2004)

 • H34D
  *****

  12 opic je film, u kterého superlativ "geniální" není jen frází, nýbrž skutečným přívlastkem. Jak jinak totiž popsat příběh tak chytrý, sofistikovaný, smysluplný a ucelený zároveň? Vyprávění je natolik hutné, že k jeho plnému vstřebání je třeba víc, než jen jedno zhlédnutí. Jeho podařeným aspektem je také moment, kdy hl. postava začne zcela obracet názor na své vlastní myšlení, čímž vzbuzuje pochyby i v divákovi a vybízí ho aktivnímu domýšlení alternativ příběhu. Další pevnou oporou jsou excelentní herecké výkony (bože můj, Pitt!) a třešnička na dortu v podobě ústřední melodie, která se automaticky asociuje ke skvělé dramatické a lehce šílené atmosféře... 10/10(6.12.2008)

 • Anthony
  *****

  Krásně komplikovaný a složitý film, který nejspíš nechápe nikdo - ani jeho tvůrce. Hrátky s časem, různé náznaky. skryté významy - dokonalé. Velmi uměřený a dobrý Bruce a výborný Brad Pitt (Zlatý glóbus a nominace na Oscara). Mizerná je ovšem hudba, ale to je drobnost, které si spíše všimnete, když se na to speciálně zaměříte. Na to vám ale zbude čas, až film uvidíte tak po dvacáté. Rozhodně nestačí zhlédnout jednou, to prostě lidský mozek není schopen pobrat. Jo a ještě nominace na Oscara za kostýmy. Také se divíte, že žádné ocenění pro scénář a režii? No jo.(30.7.2003)

 • - Ve filmu je (narozdíl od mnoha jiných sci-fi) použitý model cestování v čase, podle kterého není možné změnit cestou zpět v čase budoucnost (vše už se jednou stalo a změna není možná) - ti, kdo se o to pokusí se jen složitě zapletou do okolností příběhu a nakonec zpravidla zjistí, že tím, že chtěli budoucnost změnit vlastně mají podíl na jejím vzniku - vše stane právě takovým způsobem, jakým se to stalo už jednou. Podobný model cestování v čase je použit např. ve filmu Kate a Leopold a má dobré fyzikální opodstatnění. (cariada)

 • - V jedné ze scén James Cole (Bruce Willis) pronese, že stálé vidí mrtvé lidi. Podobnou větu pronesl i Cole Sear (Haley Joel Osment) ve filmu Šestý smysl (1999), ve kterém hrál jednu z hlavních rolí právě Bruce Willis. (DJDVD)

 • - Scény v blázinci se natáčely v nepoužívaném věžení Eastern State ve Philadelphii. Dále probíhalo filmování také v Baltimoru. (don corleone)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace