poster

12 opic

 • Česko

  Dvanáct opic

 • USA

  Twelve Monkeys

 • Slovensko

  Dvanásť opíc

 • Velká Británie

  Twelve Monkeys

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • woody
  *****

  Scénář tohoto filmu patří do Zlatého fondu světové kinematografie!Žádné hluché místo,zápletka vypointovaná.Ten kdo to chce pochopit musí také přemýšlet a ne jen jíst popcorn. Režie je vytříbená a vytváří atmosféru blížící se apokalypsy,prostě Gilliam.Výkony herců jsou také vynikající a hudba je nezapomenutelná.Prostě kult jaký se natočí jen málokdy(a někdy už vůbec).Doporučuji všemi dvanácti :-)(29.3.2003)

 • 2Pac
  ****

  Bezpochyby velmi zaujimavy pocin.Po zhliadnuti vo mne vsak ostal pocit ciastocneho strachu.Mozno strachu z neodvratitelnosti osudu.Predpokladam, ze presne to chceli tvorcovia filmu v divakovi zanechat.Prave kvoli tomu pocitu strachu a bezmocnosti hodnotim za 4*.Ja totiz neistotu bezmocnost a strach nerad;)(26.3.2004)

 • FlyBoy
  *****

  Gilliam s prehľadom na vrchole, prístupnejší než pri rovnako úchvatnom, ale obtiažnejšie pobratelnejšom "Brazil" a pritom stále aktívnu spoluprácu si vyžadujúci, nič zadarmo nedávajúci. Väčšinový úspech je ľahko vysvetliteľný, apokalyptická vízia má hlavu a pätu, Willis/Pitt podávajú (na svoju dobu) nekontrolovateľné herecké úlety, z polovice kyberpunková výprava bude navodzovať chvenie aj v roku 2035 a dvojitá pointa na záver posadí na zadok aj ostrieľaného fachmana. Ojedinelý artefakt z TM však robí predovšetkým jeho nekonečne flexibilný scenár, plynulá, neuveriteľne sebavedomá réžia a priliehavá parafráza egyptských mýtov. Rozhodne jedno z popredných sci-fi, what-so-ever. "Kathryn Railly is the Egyptian Isis-Hathor, whose womb the dying Osiris must impregnate in order to be reborn as the solar Horus. In Egyptian mythology, Isis is at the same time the sister-wife of Osiris and also his mother insofar as he is identical with his son Horus. The choice is between biological death and a mystical cycle of inner death and rebirth, that amounts to an immortality of sorts, for which the mediation of the eternal virgin-mother Isis is indispensable. Though Osiris must die, their reunion is assured in the 'next' life as it had been in the 'previous'. Depicted as a (celestial) cow or a human 'Aphrodite' bearing the sun-disk between her two cow-horns, Hathor has also been understood as meaning the 'House of Horus', i.e., as bearing the sun-child. Insofar as Railly gives (re-)birth to the new James, she is also the goddess of the Night Sky, Nut, mother of Osiris."(25.2.2013)

 • Brouk
  *****

  Jedna z nejlepších věcí za posledních pár let, co jsem viděl... Tenhle film já prostě můžu a tomu, kdo ho viděl, nemusím říkat proč... A pro změnu tomu, kdo ho neviděl.. ať se mrkne, stojí to fakt za to. Jedna z nejlepších Bruceovo rolí a Madaleine je tam velmi interesantní.. :-) A abych byl byl spravidlivý, dle mého názoru Brad Pitt tady vystřihl svůj nejlepší výkon(19.4.2004)

 • Eddard
  *****

  Dvanáct opic - to je pro mě překrásná Madeline Stowe, nejlepší dramatické výkony Brada Pitta a Bruce Willise a samozřejmě nezaměnitelná atmosféra a vůbec celý vizuál, který tomuhle filmu vdechl "jeden z nejkreativnějších hollywoodských režisérů":-) Terry Gilliam. Příběhů zabývající se fenoménem cestování v čase bylo ve filmech zpracováno hodně, musím říct, že 12 Opic patří rozhodně k těm lepším - už jenom proto, že o žádné cestování v čase možná vůbec nejde. A tahle mystifikace jde Gilliamovi výborně, stejně jako přesvědčivé vykreslování vzniku křehkého, podivného a osudového vztahu mezi psychiatričkou Katherine a zmateným Jamesem. Přestože se nejedná o film bezchybný, pokud je vám blízký žánr sci-fi, máte rádi Gilliema či prostě rádi uvažujete nad záhadnými filmy, je 12 Opic podívanou, kterou si nenechejte ujít. 90%(3.9.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace