12 opic

Dvanásť opíc

Twelve Monkeys

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

Špičkové sci-fi s výtečným scénářem, režií...prostě vším. Hned na začátku na vás padne temná a pochmurná atmosféra, která se drží až do konce. Příběh je dosti spletitý a složitý a když se budete plně soustředit, dostaví se vám dokonalý zážitek. Svět sci-fi podle Terryho Gilliama není přepočítačovaný svět s množstvím robotů a techniky. Je to temná, ponurá a depresivní vize s minimem efektů a věcí budoucnosti, které navíc působí zašle a odpudivě a ne nablýskaně jako v jiných sci-fi. Bruce Willis dal své roli vše a byl bez diskusí výborný. Chladná kráska Madeleine Stoweová působí v té ponurosti jako sladký a v dobrém smyslu rušivý element. No a Brad Pitt v roli vyšinutého blázna podal možná svůj nejlepší herecký výkon. A nad tou vší výtečností ještě o něco více ční konec, který je jeden z nejpřekvapivějších jaké jsem viděl. Po celý film jsem netušil co znamenají ty flashbacky s tím klukem a když jsem to nakonec zjistil, síla. Jeden z nejlepších filmů žánru sci-fi. 95%.(13.4.2006)

Nemám rád nadužívání slova GENIÁLNÍ, ale tohle mistrovské dílo Terryho Gilliama jiným výrazem nazvat nejde. Opice jsem viděl aspoň desetkrát, ale vždycky v nich najdu něco, čeho jsem si dříve nevšiml. Scénář je vybroušený jako diamant, režie je gilliamovsky výstřední a velmi působivá, herci jsou fascinující - hlavně dvojice Bruce Willis - Brad Pitt. Willis dokázal zahrát přesvědčivě nejnáročnější roli své kariéry a člověk mu věří každé slovo, Pitt opravdu JE duševně narušený jedinec. Po Vertigu asi můj nejoblíbenější film vůbec.(18.3.2006)

Kultovní sci-fi záležitost, ve které lidé věří v to, že lze vrátit čas a změnit vývoj, který je přivedl na pokraj zkázy. Gilliamův nesporný triumf zaujme zejména bravurní výpravou, kamerou Rogera Pratta a hereckými výkony, korunovanými potrhlým anarchistou Bradem Pittem (Zlatý glóbus, nominace na Oscara), který se v polovině 90. let nekonvenčními projekty bránil seč mohl škatulce romantického hezouna!!(29.1.2007)

nejenže to má výborný herecký obsazení, ale ty herci i úžasně hrajou, i když tam Brad Pitt nehraje hlavní roli, tak hodně vyniká a předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů, možná vůbec nejlepší, to samý se dá říct i o Bruce Willisovi, kterej je ale hlavní postava, takže je daleko víc vidět a může se i projevit víc. Terry Gilliam natočil inteligentnií thriller s perfektním zápletkou a výborným koncem, tim nechci říct že to má jenom dobrej konec, protože celej film je dokonalej(20.3.2005)

Jedna z nejlepších věcí za posledních pár let, co jsem viděl... Tenhle film já prostě můžu a tomu, kdo ho viděl, nemusím říkat proč... A pro změnu tomu, kdo ho neviděl.. ať se mrkne, stojí to fakt za to. Jedna z nejlepších Bruceovo rolí a Madaleine je tam velmi interesantní.. :-) A abych byl byl spravidlivý, dle mého názoru Brad Pitt tady vystřihl svůj nejlepší výkon(19.4.2004)

• - V scéne, kde James Cole (Bruce Willis) strháva plagáty zo steny, je plagát albumu Illmatic amerického rapera Nasa. (matowp)

• - Spoiler: Když na konci filmu padá postřelený James Cole (Bruce Willis) k zemi, nalepený knírek už mu příliš nedrží. Následně při záběru na ležícího Colea vidíme, že má knírek opět řádně přilepený. (WolfIssen)

• - Ve filmu je použit krátký záběr ze snímku Kmen Andromeda (1971), v němž je opice mučena až k smrti. Je vysílán v televizoru během zpráv o krutém týrání zvířat kvůli lékařským pokusům. (3DD!3)